Metal Damgalamada Hangi Malzemeler Kullanılabilir? Çelik, Alüminyum, Bakır İçin Kapsamlı Rehber
Metal stamping, çok çeşitli sünek metalleri işleyebilir; ancak üretim sınıfı parçalar için pratik seçenekler karbon çeliği, paslanmaz çelik, alüminyum, bakır ve pirinçtir. Seçim; gerekli çekme mukavemeti, korozyon direnci, elektrik iletkenliği ve kilogram başına maliyete bağlıdır. Tipik stamping toleransları, ince sac çelik için ±0,05 mm ile yumuşak alüminyum için ±0,13 mm arasında değişir.
Stamping Operasyonları için Malzeme Seçim Kriterleri
Stamping prosesi—ister progresif kalıp, ister derin çekme, ister ince kesme (fine blanking) olsun—hammadde üzerinde belirli mekanik talepler oluşturur. Kritik parametreler akma dayanımı, uzama yüzdesi ve işlenebilirlik (pekleşme) oranıdır. Bir kalıbın çatlama veya aşırı geri esneme olmadan tutarlı parçalar üretebilmesi için malzemenin basit bükümlerde en az %15, derin çekilmiş kaplarda ise %25 düzgün uzama göstermesi gerekir. BQUQ'nun mühendislik ekibi bu faktörleri parça geometrisi, pres tonajı (tesisimizde tipik olarak 25 ila 400 ton) ve gereken üretim hacmine göre değerlendirir.
Malzeme kalınlığı bir diğer belirleyici faktördür. Hassas stamping kalıpları belirli bir ölçüye göre yapılır ve ±0,03 mm'yi aşan varyasyonlar çapak oluşumuna veya kalıp aşınmasına neden olabilir. Yüksek hacimli üretimlerde, milyonlarca strok boyunca boyutsal stabiliteyi korumak için çelikte ±0,05 mm ve alüminyumda ±0,04 mm garanti edilen kalınlık toleransına sahip malzeme satın almanızı öneririz.
Çelik Kaliteleri: Karbon Çeliği ve Paslanmaz Çelik
Düşük karbonlu çelik, özellikle SAE 1008 ve 1010, düşük maliyeti ve mükemmel şekillendirilebilirliği nedeniyle stamping endüstrisine hakimdir. Bu kaliteler yaklaşık 210 MPa akma dayanımına ve %30-40 uzamaya sahiptir; bu da onları braketler, muhafazalar ve otomotiv yapısal parçaları için ideal kılar. Isıl işlem gerektirmeden daha yüksek mukavemet gerektiren bileşenler için, A572 Grade 50 gibi yüksek mukavemetli düşük alaşımlı (HSLA) çelikler 345 MPa'ya kadar akma dayanımı sunar; ancak azaltılmış uzamaları (yaklaşık %18), çatlamayı önlemek için daha dikkatli kalıp radyüsü tasarımı gerektirir.

Korozyon direnci veya hijyenin kritik olduğu durumlarda paslanmaz çelik kaliteleri 304 ve 301 kullanılır. Tip 304, %40 uzama ile iyi şekillendirilebilirlik sunar ancak hızla pekleşir; bu da daha yüksek pres tonajı ve sık kalıp parlatma gerektirir. Tip 301, tam sert durumda mevcuttur ve yay uygulamaları için 1240 MPa çekme mukavemetine ulaşır. Fiyat farkı önemlidir: soğuk haddelenmiş karbon çeliği yaklaşık 0,70 USD/kg iken, 304 paslanmaz çelik nikel piyasası dalgalanmalarına bağlı olarak 2,80 ila 3,50 USD/kg arasında değişir.
Alüminyum Alaşımları: Şekillendirilebilirlik ve Mukavemet
Elektrikli araçlarda ve tüketici elektroniğinde hafifletme çalışmaları nedeniyle alüminyum stamping büyüyor. En çok damgalanabilen alaşımlar 5052 ve 3003'tür. Alaşım 5052, mükemmel korozyon direnci ile orta düzeyde mukavemet (akma 193 MPa) sunar ve pil muhafazaları ile soğutucu şasiler için varsayılan malzemedir. Alaşım 3003 daha yumuşaktır (akma 145 MPa) ancak daha ucuzdur ve derin çekilmesi daha kolaydır; genellikle tencere ve otomotiv ısı kalkanları için kullanılır. Yapısal parçalar için alaşım 6061 ara sıra damgalanır, ancak düşük uzaması (%10-12) onu dar radyüslerde çatlamaya yatkın hale getirir; 6061'i damgalamak yerine genellikle işleriz (CNC).
Alüminyumun daha düşük yoğunluğu (2,7 g/cm³'e karşı çeliğin 7,85 g/cm³'ü) stamping maliyetini düşürmez çünkü malzemenin kg başına fiyatı daha yüksektir (5052 için 2,20 ila 2,80 USD/kg) ve alüminyumun aşındırıcı oksit tabakası nedeniyle kalıp aşınma oranı üç kat daha fazladır. Alüminyum için takımlar, yeniden işleme gerek kalmadan 500.000 strokun üzerinde kalıp ömrü elde etmek için TiN kaplamalı D2 veya M2 çeliği gerektirir.
Bakır ve Pirinç: Elektrik ve Isı İletkenliği
Bakır alaşımları, iletkenliğin pazarlık konusu olmadığı elektrik terminalleri, konnektörler ve soğutucu bileşenler için seçilir. Saf bakır (C11000), %101 IACS elektrik iletkenliğine sahiptir ancak pahalıdır (8,50 USD/kg) ve yapışkandır, kalıp yüzeyinde sıyrılmaya (galling) neden olur. Stamping için C11000'i yalnızca düz pullar veya basit bükümler için öneriyoruz. Karmaşık konnektör geometrileri için, berilyum bakır (C17200) veya fosfor bronzu (C51000) kabul edilebilir iletkenlikle daha yüksek mukavemet sunar.

Pirinç (C26000, %70 bakır, %30 çinko), yay kontakları ve terminaller için uygun maliyetli bir alternatiftir. İyi korozyon direnci, 150 MPa akma dayanımı sunar ve yaklaşık 5,20 USD/kg'a mal olur. Bununla birlikte, pirinç aşırı artık gerilimle damgalanırsa gerilim korozyonu çatlamasına eğilimlidir; parça nemli ortamlarda çalışacaksa, şekillendirmeden sonra 250°C'de 30 dakika gerilim giderme tavsiye ederiz.
Temel Özelliklerle Malzeme Karşılaştırma Tablosu
| Malzeme | Akma Dayanımı (MPa) | Uzama (%) | Elektrik İletkenliği (%IACS) | Göreceli Maliyet (USD/kg) | Tipik Stamping Toleransı (mm) | Önerilen Maks. Kalınlık (mm) |
| Soğuk Haddelenmiş Çelik 1008 | 210 | 35 | 15 | 0,70 | ±0,05 | 6,0 |
| Paslanmaz Çelik 304 | 290 | 40 | 2,5 | 3,10 | ±0,08 | 4,0 |
| Paslanmaz Çelik 301 Tam Sert | 965 | 8 | 2,0 | 3,40 | ±0,10 | 2,5 |
| Alüminyum 5052 | 193 | 20 | 35 | 2,50 | ±0,13 | 5,0 |
| Alüminyum 3003 | 145 | 25 | 40 | 2,20 | ±0,13 | 5,0 |
| Bakır C11000 | 70 | 45 | 101 | 8,50 | ±0,05 | 3,0 |
| Pirinç C26000 | 150 | 50 | 28 | 5,20 | ±0,08 | 3,0 |
| Fosfor Bronzu C51000 | 330 | 35 | 15 | 7,80 | ±0,06 | 2,0 |
Maliyet Etkenleri ve Teslim Süresi Hususları
Malzeme maliyeti, damgalanmış parçanın toplam fiyatının %40-60'ını oluşturur; bu nedenle alaşım seçimi birim parça fiyatınızı doğrudan etkiler. Örneğin, 1,0 mm çelikten damgalanan 50mm x 50mm bir braket malzeme olarak yaklaşık 0,12 USD tutarken, aynı parça 5052 alüminyumda 0,35 USD'ye mal olur. Takım maliyeti de değişir: çelik için bir progresif kalıp 15.000 ila 30.000 USD arasındayken, alüminyum için aynı kalıp özel kaplamalar gerektirir ve 20.000 ila 35.000 USD arasında maliyeti vardır.
Malzeme tedarik süreleri genellikle darboğazdır. Soğuk haddelenmiş çelik ve 5052 alüminyum, Dongguan'da 3-5 gün teslimatlı standart stok kalemleridir. Paslanmaz çelik ve bakır alaşımları fabrikadan 10-15 gün gerektirebilir. Prototip çalışmaları için, çizim onayından sonraki 48 saat içinde kalıp denemelerine başlamak üzere beş malzeme ailesinin tamamında yaygın ölçülerde (0,5, 1,0, 1,5, 2,0 mm) envanter bulunduruyoruz.
Malzeme Seçimi için Pratik Öneriler
Ağırlığın kritik olmadığı yapısal braketler ve şasi parçaları için, korozyon koruması amacıyla 8 mikron çinko kaplamalı SAE 1008 çeliği belirtin. Parça 200 gramdan hafif olmalı ve 150°C'nin altında çalışacaksa, şeffaf eloksallı 5052 alüminyum kullanın. 5 amperden fazla akım taşıyan elektrik kontakları için, daha yüksek maliyetine rağmen C17200 berilyum bakırı seçin; çünkü yorulmaya karşı dayanıklıdır ve düşük kontak direncini korur. Büküm yarıçapı malzeme kalınlığının 1 katından küçük olan herhangi bir parça için saf bakırdan kaçının; çünkü yırtılacaktır.

Malzeme seçerken her zaman son işlem sürecini göz önünde bulundurun. Çelik parçalar, parça başına 0,05 ila 0,15 USD ekleyen kaplama veya toz boya gerektirir. Alüminyum, parça başına 0,10 USD'ye eloksallanabilir; ancak bu, sıkı toleransları etkileyen efektif kalınlığı 0,005 mm artırır. Paslanmaz çelik ve pirinç kaplama gerektirmez, bu da ikincil maliyetlerden tasarruf sağlar ancak hammadde maliyetlerini artırır. 100.000 parçanın üzerindeki yüksek hacimli üretim için, seçilen malzemenin dakikada 60-120 strok tutarlı bir çevrim hızında toleransınız dahilinde damgalanabildiğinden emin olmak için bir DFM (Tasarım İçin Üretilebilirlik) incelemesi öneriyoruz.
Mühendisler için SSS Tarzı İpuçları
Damgalanacak en ucuz malzeme hangisidir? Soğuk haddelenmiş çelik 1008, kilogram başına en düşük maliyete ve en yüksek kalıp ömrüne sahiptir; bu da onu korozyonlu olmayan ortamlar için en ekonomik seçim yapar. Bir soğutucu için en iyi ısıya dayanıklı malzeme hangisidir? Alüminyum 5052, 200°C'ye kadar yapısal bütünlüğü korur; ancak 150°C'nin üzerinde sürekli çalışma için, alüminyumun üç katı termal iletkenliğe sahip olan bakır C11000'i düşünün. Titanyum damgalanabilir mi? Evet, ancak yalnızca %28 uzamaya sahip Grade 2 ticari saf titanyum; çeliğin 2-3 katı pres tonajı gerektirir ve kg başına 25 USD'ye mal olur, bu nedenle yalnızca havacılık veya tıbbi implantlar için kullanılır. Galvanizli çelik ne olacak? Galvanizli çelik damgalanabilir ancak çinko kaplama kesme kenarında pullanır, bu da kalıp aşınmasına ve kaplama kusurlarına neden olur; çıplak çeliği damgalamanızı ve şekillendirmeden sonra çinko kaplama uygulamanızı öneririz.
Sonuç ve Sonraki Adımlar
Optimum stamping malzemesi; mekanik özellikleri, maliyeti ve sonraki işleme gereksinimlerini dengeler. Çelik, yapısal parçalar için ana malzeme olmaya devam ediyor; alüminyum hafifletme için başı çekiyor ve bakır alaşımları elektrik ve termal uygulamalar için zorunludur. Her alaşımın, takım bütçenizi ve parça kalitenizi etkileyen belirli kalıp tasarımı ve tonaj gereksinimleri vardır. Belirli uygulamanız için, malzeme kalitesini kesinleştirmeden önce çalışma sıcaklığını, gereken toleransı ve yıllık hacmi göz önünde bulundurun.
BQUQ'da, Dongguan'daki 20 yıllık üretimimiz boyunca yukarıda listelenen sekiz malzemenin tamamından parçalar damgaladık. Mühendislik ekibimiz çiziminizi inceleyebilir, en uygun maliyetli malzemeyi önerebilir ve 12 saat içinde kesin bir fiyat teklifi sunabilir. 2D veya 3D dosyalarınızı sc@bquq.com adresine gönderin veya WhatsApp'tan +86 13713157787 numarasından bize ulaşın. Malzeme seçim rehberimizi indirmek ve her alaşımdan damgalanmış numuneler içeren bir numune kiti talep etmek için www.bquq.com adresini ziyaret edin.


