İkincil Damgalama Nedir? Şekillendirme Sonrası Katma Değerli Operasyonlar
İkincil damgalama, damgalanmış bir metal parçanın geometrisini, yüzeyini, mekanik özelliklerini veya montaj hazırlığını değiştirmek için gerçekleştirilen, şekillendirme sonrası tüm işlemleri ifade eder. Kılavuz çekme, havşa açma, bükme, kabartma, kaynak ve temizleme dahil olmak üzere bu işlemler, ana kalıbın tek bir strokta elde edemeyeceği işlevsel değeri ekler. Birincil damgalama, temel şekli yüksek hızda oluştururken, ikincil damgalama genellikle toplam parça maliyetinin %15 ila %30'unu oluşturur ve ±0,05 mm veya daha sıkı nihai baskı toleranslarını karşılamak için gereklidir.
Hangi İşlemler İkincil Damgalama Olarak Sayılır?
İkincil damgalama, parçanın progresif veya transfer kalıbından çıkmasından sonra gerçekleştirilen tüm prosesleri kapsar. Yaygın işlemler arasında kılavuz çekme (M2 ila M12), havşa başlı vidalar için havşa açma, düzlük düzeltme için madeni para basma (coining) ve keskin kenarları gidermek için çapak alma bulunur. Ayrıca, ısıl işlem (yaylar için 150°C ila 450°C'de tavlama), yüzey bitirme (5 ila 12 mikron çinko kaplama, 60 ila 120 mikron toz boya) ve perçinleme veya sıkma (clinching) gibi montaj işlemleri de dahildir. Her işlem, hacme ve hassasiyete bağlı olarak genellikle özel ikincil preslerde, CNC işleme merkezlerinde veya manuel tezgahlarda ayrı ayrı planlanır.

İkincil Damgalama, Birincil Damgalamadan Nasıl Farklıdır?
Birincil damgalama, tek bir pres döngüsünde kesme, delme, şekillendirme ve çekme işlemlerini gerçekleştirmek için bir kalıp seti kullanır ve dakikada 20 ila 100 parça çevrim süresi elde eder. İkincil damgalama bu döngüden sonra gerçekleşir ve genellikle daha yavaş, daha hassas ekipman içerir. Örneğin, bir birincil progresif kalıp bir braketi 0,5 saniyede üretebilir, ancak kılavuz çekilmiş bir M6 delik eklemek, parça başına 15 saniyede bir ikincil kılavuz çekme istasyonu gerektirir. Birincil damgalama genel geometriyi kontrol eder (±0,10 mm toleranslar), ikincil işlemler ise diş konumu veya düzlük gibi kritik özellikleri (±0,02 mm toleranslar) hassaslaştırır. Temel fark, ikincil damgalamanın değeri toplu deformasyon yoluyla değil, ek malzeme çıkarma, birleştirme veya yüzey işlemi yoluyla eklemesidir.
Fonksiyonel Parçalar için İkincil İşlemler Neden Gereklidir?
Kalıptan yeni çıkmış damgalanmış bir parça genellikle montajı veya güvenilir işlevi engelleyen çapaklara, pürüzlü kenarlara ve iç gerilime sahiptir. İkincil damgalama bu kusurları giderir: çapak alma, kenar yarıçapını 0,10 mm'den 0,02 mm'ye düşürür ve 350°C ila 650°C'de gerilim giderme tavlaması, geri esneme distorsiyonunu ortadan kaldırır. 2,0 mm'den ince saclarda birincil kalıpta oluşturulamayan kılavuzlu delikler, ikincil kılavuz çekme veya diş açma gerektirir. Isı emiciler için ikincil damgalama, bir damgalama kalıbının tek başına üretemeyeceği termal performansı (200 W/m·K üzerinde termal iletkenlik) elde etmek için kanatçıkların sıyrılmasını (skiving) veya frezelenmesini içerir. Bu işlemler olmadan parçalar montaj testlerinde, tork spesifikasyonlarında veya termal gereksinimlerde başarısız olur.

Hangi Parçalar Tipik Olarak İkincil Damgalama Gerektirir?
Otomotiv, havacılık ve elektronikteki yüksek hassasiyetli bileşenler sıklıkla ikincil damgalama gerektirir. Örnekler arasında akü kontakları (damgalamadan sonra 0,1 ila 0,5 mikron altın kaplama gerektiren), yay klipsleri (HRC 40-50'ye ısıl işlem gerektiren) ve EMI koruma kalkanları (dikişlerin lazer kaynağı gerektiren) bulunur. Cerrahi zımba parçaları gibi tıbbi cihaz bileşenleri, damgalamadan sonra elektropolish (10 ila 20 mikron yüzey tabakasının çıkarılması) ve pasivasyon gerektirir. Elektrik terminalleri genellikle yalnızca temas alanlarında seçici gümüş kaplama (2 ila 5 mikron) gerektirir; bu, birincil damgalama sırasında imkansızdır. Dongguan fabrikamızda, damgalanmış parçaların yaklaşık %60'ı en az bir ikincil işleme tabi tutulur; otomotiv ve konnektör parçaları en yüksek orana sahiptir.
İkincil Damgalama Ne Kadar Zaman ve Maliyet Ekler?
İkincil damgalama, karmaşıklığa bağlı olarak teslim süresine 1 ila 5 gün ekler ve birim maliyeti %5 ila %40 artırır. Basit bir çapak alma işlemi parça başına $0,005 ila $0,02 eklerken, M3 deliklerin CNC ile kılavuz çekilmesi delik başına $0,03 ila $0,08 ekler. Yaylar için ısıl işlem kilogram başına $0,10 ila $0,50 ekler ve kaplama, malzemeye ve kalınlığa bağlı olarak parça başına $0,02 ila $0,15 ekler. İkincil işlemler için takım maliyeti tipik olarak birincil kalıp maliyetinin %10 ila %25'i kadardır. Damgalanmış bir braketin tipik 50.000 parçalık bir siparişi için, ikincil işlemler toplam maliyete $2.500 ila $10.000 ekler. Aşağıdaki tablo, yaygın ikincil damgalama işlemleri için tipik maliyet ve süre verilerini göstermektedir.
| İkincil İşlem | Tipik Tolerans | Parça Başına Ek Maliyet (USD) | Ek Teslim Süresi (gün) | Kullanılan Ekipman |
| Çapak Alma (titreşimli) | Kenar yarıçapı 0,02-0,05 mm | $0,005 - $0,02 | 0,5 - 1 | Titreşimli honlama makinesi |
| Kılavuz Çekme (M3 ila M6) | Diş konumu ±0,05 mm | Delik başına $0,03 - $0,08 | 1 - 2 | Kılavuz çekme makinesi veya CNC |
| Havşa Açma | Derinlik ±0,03 mm | $0,01 - $0,03 | 0,5 - 1 | İkincil pres |
| Isıl İşlem (yaylar) | Sertlik HRC 38-50 | kg başına $0,10 - $0,50 | 2 - 3 | Sürekli fırın |
| Çinko Kaplama | Kalınlık 5-12 mikron | $0,02 - $0,10 | 1 - 2 | Kaplama hattı |
| Lazer Kaynağı | Kaynak dikişi ±0,10 mm | $0,15 - $0,60 | 1 - 2 | Fiber lazer kaynak makinesi |
| Madeni Para Basma (düzlük) | 25 mm'de düzlük 0,05 mm | $0,01 - $0,05 | 0,5 - 1 | Madeni para basma presi |

İkincil Damgalama Hangi Toleransları Elde Edebilir?
İkincil damgalama, birincil şekillendirmeden daha sıkı toleranslar elde eder. Örneğin, birincil damgalama delik konumunu ±0,10 mm'de tutarken, ikincil raybalama veya madeni para basma ±0,02 mm elde eder. Kılavuzlu delikler için diş hatve çapı toleransı, M4 için toplam 0,082 mm olan 6H sınıfıdır. Havşa derinliği, derinlik kontrollü ikincil presler kullanılarak ±0,03 mm'de tutulabilir. Madeni para basma sonrası düzlük, ısı emici montaj yüzeyleri için gerekli olan 25 mm uzunluk başına 0,05 mm'ye ulaşır. İkincil taşlama veya parlatma sonrası yüzey pürüzlülüğü, birincil kalıptan gelen Ra 1,6 mikrona kıyasla Ra 0,2 mikrona ulaşabilir. Bu daha sıkı toleranslar, boşluğun 0,05 mm'den az olduğu montajlardaki eşleşen parçalar için kritiktir.
İkincil Damgalama için Tedarikçi Nasıl Seçilmelidir?
Dış kaynak kullanmak yerine kendi bünyesinde ikincil ekipmanı çalıştıran bir tedarikçi seçin, çünkü dış kaynak kullanımı 2 ila 3 gün lojistik süresi ekler ve kalite riskini artırır. Tedarikçinin kalibre edilmiş tork test cihazlarına, sertlik test cihazlarına (Rockwell veya Vickers) ve yüzey pürüzlülüğü profilometrelerine sahip olduğunu doğrulayın. Diş derinliği, kaplama kalınlığı ve ısıl işlem fırını sıcaklık homojenliği (±5°C olmalıdır) hakkında yetenek verileri isteyin. Yüksek hacimli parçalar için, ikincil istasyonların, parçaların %100'ünde diş varlığını kontrol eden görüş sistemleri gibi hat içi denetimle otomatikleştirildiğini doğrulayın. Ayrıca, boyutsal raporlar ve malzeme sertifikaları içeren otomotiv veya tıbbi parçalar için PPAP (Üretim Parçası Onay Süreci) dokümantasyonu talep edin. Deneyimlerimize göre, BQUQ gibi sektörde 20 yıllık tedarikçiler, yaylar, ısı emiciler ve hassas braketler için özel ikincil hatlar geliştirmiştir.
İkincil Damgalama Yeniden Tasarımla Ortadan Kaldırılabilir mi?
Bazı durumlarda, evet. İkincil işlemlerden kaçınmak için parçaları tasarlayabilirsiniz: kılavuzlu delikler yerine kendinden sıkmalı somunlar kullanın, çapak alma yerine kırık kenarlar belirtin veya sonradan kaplama yerine önceden kaplanmış bobin sacı seçin. Ancak, ortadan kaldırma genellikle malzeme maliyetini veya birincil takım maliyetini artırır. Örneğin, önceden kaplanmış bobin, soğuk haddelenmiş çelikten %15 ila %25 daha pahalıdır ve kendinden sıkmalı somunlar donanım maliyetine parça başına $0,05 ila $0,15 ekler. Yaylar için ısıl işlem ortadan kaldırılamaz çünkü gerekli elastik limit (HRC 44-50'de elde edilir) yalnızca temperleme ile mümkündür. Pratikte, yeniden tasarım ikincil işlemlerin %20 ila %30'unu ortadan kaldırır, ancak kalan işlemler işlev için gereklidir. Mühendisler karar verirken yalnızca birim fiyatı değil, toplam sahip olma maliyetini tartmalıdır.
İkincil Damgalamada Yaygın Kalite Kusurları Nelerdir?
Yaygın kusurlar arasında çapraz diş açma (hatalı hizalanmış kılavuzlardan kaynaklanan), kılavuz çekme sonrası aşırı çapak (0,05 mm üzerinde çapak yüksekliği), köşelerde kaplama boşlukları ve ısıl işlem distorsiyonu (0,10 mm üzerinde eğilme) bulunur. Gerilim giderme işleminden önce kaplama uygulanırsa gerilim korozyonu çatlaması meydana gelebilir. Isı emicilerdeki kaynak sıçraması termal temas alanını azaltır. Bunları önlemek için, kritik boyutlar için Cpk değerleri 1,33'ün üzerinde olan istatistiksel proses kontrolü (SPC) kullanın. Diş geçer/geçmez mastarları ve X-ışını floresansı kullanarak kaplama kalınlığı için %100 denetim uygulayın. Fabrikamızda, otomatik optik denetim ve her iki saatte bir ilk parça doğrulaması yoluyla tüm ikincil işlemlerde kusur oranını milyonda 200 parçanın (PPM) altında tutuyoruz.
SSS
Tipik bir sipariş için ikincil damgalama ne kadar sürer?
Çapak alma ve kılavuz çekme içeren 50.000 parçalık tipik bir sipariş, parti boyutuna ve ekipman bulunabilirliğine bağlı olarak yalnızca ikincil işlemler için 3 ila 5 iş günü sürer. Basit çapak alma 0,5 gün eklerken, ısıl işlem ve kaplama toplam 3 ila 4 gün ekler. Yalnızca çapak alma içeren acil siparişler 24 saat içinde tamamlanabilir.
İkincil damgalama için minimum sipariş miktarı nedir?
İkincil damgalama için minimum sipariş miktarı (MOQ), uygun maliyetli fiyatlandırma için tipik olarak 5.000 ila 10.000 parçadır, ancak BQUQ prototip ve pilot üretim için 1.000 parçalık siparişleri kabul eder. 5.000 parçanın altında, kılavuz çekme veya kaplama için kurulum maliyetleri baskın hale gelir ve birim maliyeti %30 ila %50 artırır. Maliyetleri azaltmak için birden fazla parça numarasını tek bir ikincil partide birleştirmenizi öneririz.
İkincil damgalama paslanmaz çelik parçalara uygulanabilir mi?
Evet, paslanmaz çelik (304, 316, 430) tüm ikincil işlemlere tabi tutulabilir, ancak ısıl işlem 410 veya 420 gibi martensitik kalitelerle sınırlıdır. Paslanmaz çelik üzerine kaplama, yapışmayı sağlamak için flaş nikel astar gibi bir ön işlem adımı gerektirir. Çapak alma ve lazer kaynağı, uygun parametre kontrolü ile paslanmaz çelik üzerinde sorunsuzdur.
İkincil kılavuz çekme sonrası diş kalitesini nasıl doğruluyorsunuz?
Kritik parçaların %100'ü için ISO 1502'ye göre geçer/geçmez tıpa mastarları kullanarak diş kalitesini doğruluyoruz. İstatistiksel örnekleme için, 0,001 mm çözünürlüğe sahip bir diş mikrometresi ve bir hatve çapı karşılaştırıcısı kullanıyoruz. Parti başına parçaların %0,5'i üzerinde, belirtilen sıkma torkunun minimum 1,2 katına kadar tork testi yapılır.
İkincil damgalama ile işleme arasındaki maliyet farkı nedir?
İkincil damgalama, yüksek hacimler için tam CNC işlemeye göre her zaman daha düşük maliyetlidir. Örneğin, damgalama ile bir deliğe kılavuz çekmek delik başına $0,03 ila $0,08'e mal olurken, CNC ile kılavuz çekme delik başına $0,15 ila $0,30'a mal olur. Bununla birlikte, alttan kesikler veya derin dişler gibi karmaşık özellikler için CNC işleme tek seçenek olabilir ve maliyet farkı 1.000 parçanın altındaki hacimlerde daralır.
İkincil damgalama malzemenin korozyon direncini etkiler mi?
Evet, ikincil işlemler korozyon direncini iyileştirebilir veya bozabilir. Çapak alma ve taşlama, pasivize edilmediği veya kaplanmadığı sürece daha hızlı korozyona uğrayabilen taze metal yüzeyini açığa çıkarır. Çinko kaplama veya eloksallama (alüminyum için) korozyon direncini geri kazandırır ve iyileştirir. Koruyucu atmosfer olmadan ısıl işlem, dekapaj veya kumlama ile giderilmesi gereken tufal oluşturabilir.
İkincil damgalama tasarım aşamasında ne zaman belirtilmelidir?
İkincil damgalama, takım kesilmeden önce Üretim İçin Tasarım (DFM) incelemesi sırasında belirtilmelidir. Birinc


