Damgalama için Tasarımda En İyi Uygulamalar Nelerdir?
Doğrudan cevap, Stamping için Tasarımın (DFS) başarısının; homojen et kalınlığını korumaya, geniş radyusler kullanmaya ve malzemenin minimum büküm faktörüne saygı göstermeye bağlı olduğudur; bu sayede çatlaklar ve aşırı takım aşınması önlenir. Bu geometrik kısıtlamalara uyarak parça üretilebilirliğini garanti altına alır, birim başına maliyetleri düşürür ve kalıp ömrünü 1.000.000 strokun üzerine çıkarırsınız. Tersine, keskin iç köşeler ve dar toleranslar gibi yaygın hatalar takım maliyetlerini %30'a kadar artırabilir ve felaketle sonuçlanan kalıp arızalarına yol açabilir.
Damgalanmış Parçalar için Değişmez Geometrik Kurallar Nelerdir?
Sac metal şekillendirmenin fiziği, bir damgalama parçasında tutarlı malzeme akışı olmasını zorunlu kılar. İlk kural, sabit bir malzeme kalınlığı için tasarım yapmaktır; kalınlığı yerel olarak değiştirmek için yapılan herhangi bir madeni para basma veya ütüleme işlemi, ekstra pres tonajı ve özel takım gerektirir ve maliyeti %15-20 artırır. İkinci kural büküm radyusleriyle ilgilidir: çoğu çelik için iç radyus, malzeme kalınlığının en az 1 katı (1T) olmalıdır, ancak alüminyum 5052 için çatlamayı önlemek amacıyla ideal olarak 1.5T olmalıdır. Delik yerleşimi için, bir deliğin kenarından en yakın büküme olan mesafe, en az 2T artı büküm radyusu kadar olmalıdır; aksi takdirde delik, bükme işlemi sırasında deforme olacaktır.

Toleranslar Takım Maliyetini ve Üretim Hızını Nasıl Etkiler?
Tolerans seçimi, damgalamada birincil maliyet etkenidir. Damgalanmış parçalar için standart boyutsal toleranslar tipik olarak +/- 0.005 inç (0.13 mm) iken, hassas damgalama +/- 0.001 inç (0.025 mm) elde edebilir. Ancak, standart toleranstan hassas toleransa geçmek takım maliyetini %40-60 artırabilir ve pres hızını 800 SPG'den (dakikadaki strok) 200 SPG'ye düşürebilir. Yaygın bir hata, işlevsel olmayan yüzeylerde dar toleranslar belirtmektir. Yalnızca kritik boyutları tanımlamanızı ve parçanın geri kalanının standart +/- 0.010 inçlik bir aralıkta serbest kalmasına izin vererek çevrim süresini optimize etmenizi öneririz.
Başarılı Bükme için Hangi Malzeme Özellikleri Kritiktir?
Malzemenin çekme mukavemeti ve uzama yüzdesi şekillendirilebilirliği belirler. Düşük karbonlu çelik (CR4) için minimum büküm radyusu 0.5T iken, yüksek mukavemetli çelik (DP980) için bu değer 4.0T'ye çıkar. Büküm, tane yönüne paralel ise, boylamasına çatlamayı önlemek için minimum radyus %50 artırılmalıdır. Ek olarak, karmaşık şekillendirme için malzemenin Vickers sertliği 180 HV'nin altında olmalıdır; daha sert malzemeler daha fazla tonaj gerektirir ve yüksek mukavemetli çelikler için tipik olarak 3-8 derece olan artan geri esneme sergiler. Geri esneme telafisi, kalıpta aşırı bükme veya büküm alanının madeni para basma işlemini gerektirir; her ikisi de karmaşıklık katar.

Delik Yerleşimi ve Özellik Yönelimi Neden Kritiktir?
Delikler, delme işlemiyle oluşturulur ve bu işlem parlak bir bölge ve bir kırılma bölgesi oluşturur. Temiz bir kesim için delik çapı, malzeme kalınlığının en az 1.2 katı olmalıdır; daha küçük deliklerin delinmesi (örneğin, 1.5 mm çelikte 0.5 mm) zımbayı kırarak duruş süresine yol açar. Bitişik delikler arasındaki mesafe, malzeme kalınlığının en az 2 katı olmalıdır, aksi takdirde ağ kısmı deforme olur. Sık yapılan bir hata, bir yuvayı kenara çok yakın yerleştirmektir; bu, kesme işlemi sırasında parçanın "şişmesine" neden olur. Parça kenarından bir delik kenarına olan minimum mesafe 1.5T olmalıdır, ancak yüksek hacimli seriler için 2T daha güvenlidir.
Kalıp Ömrünü Maksimize Etmek için Özellikleri Nasıl Tasarlamalısınız?
Kalıp ömrü, takım çeliği üzerindeki gerilim konsantrasyonlarıyla doğrudan bağlantılıdır. Parça profilindeki keskin iç köşeler (0.5 mm'den az radyus), karbür veya takım çeliği zımbalarda gerilim çatlaklarına neden olur. Köşe radyusunu 0.25 mm'den 1.0 mm'ye çıkarmak, kalıp ömrünü bileme öncesi 500.000 stroktan 1.500.000 stroka üç katına çıkarabilir. Ek olarak, mümkün olduğunda "madeni para basma" özellikleri yerine "tıraşlanmış" veya "çekilmiş" özelliklerle kalıp tasarlanmalıdır. Madeni para basma, 2-3 kat daha fazla pres tonajı gerektirir ve aşınmayı hızlandırır. Yüksek hacimli üretim için, kesme istasyonlarında tungsten karbür uçlu kademeli kalıplar kullanmanızı öneririz; bunlar, standart D2 çeliğine kıyasla 5 milyon stroka karşılık 20 milyon stroka kadar toleransı korur.

Prototip ve Üretim Takımları Arasındaki Maliyet Farkı Nedir?
Damgalama için sert takımların maliyeti önemlidir, ancak parça başına maliyet ölçekte büyük ölçüde düşer. Düz bir boşluk için basit bir iki parçalı kalıp (zımba ve kalıp) 3.000 $'a mal olabilirken, 20 istasyonlu karmaşık bir kademeli kalıp 80.000 $'a mal olabilir. Ancak, kademeli kalıp parçasının birim fiyatı, CNC ile işlenmiş bir prototip için 2.00 $'a karşılık parça başına 0.15 $ olabilir. Düşük hacimler için (1.000 parçanın altında), CNC işleme veya 3D baskı daha ekonomiktir. 10.000 parçanın üzerindeki hacimler için, basit bir kalıp seti bile uygun maliyetli hale gelir.
| Proses | Takım Maliyeti (USD) | Teslim Süresi (Hafta) | Birim Fiyat (1000 adet başına) | Tolerans (mm) | Maks. Malzeme Kalınlığı |
| CNC Prototip | $150 - $500 | 1 - 2 | $5.00 - $15.00 | +/- 0.05 | 25 mm |
| Basit Kesme Kalıbı | $3.000 - $8.000 | 3 - 4 | $0.80 - $1.50 | +/- 0.13 | 6 mm |
| Kademeli Kalıp | $15.000 - $80.000 | 8 - 12 | $0.10 - $0.30 | +/- 0.05 | 4 mm |
| Transfer Kalıbı | $25.000 - $100.000 | 10 - 14 | $0.20 - $0.50 | +/- 0.08 | 8 mm |
Kademeli Kalıp ile Transfer Kalıbını Ne Zaman Kullanmalısınız?
Kademeli ve transfer kalıp teknolojisi arasındaki seçim, parça boyutuna ve karmaşıklığına bağlıdır. Kademeli kalıplar, şeridin son istasyona kadar ayrılmadığı küçük ve orta boy parçalar (150 mm kareden küçük) için idealdir; bu, hassas hizalamayı sağlar ancak bir taşıyıcı şerit ihtiyacı nedeniyle parça karmaşıklığını sınırlar. Transfer kalıpları, parçanın istasyonlar arasında fiziksel olarak taşınması nedeniyle daha büyük parçalar (300 mm üzeri) veya derin çekme gerektiren parçalar için gereklidir. Transfer kalıpları, kademeli kalıplardan %30-50 daha pahalıdır ancak buruşma olmadan daha derin çekmelere (çapın 2 katına kadar derinlik) ve daha agresif şekillendirme operasyonlarına olanak tanır.
SSS
Alüminyum 6061 için Minimum Büküm Radyusu Nedir?
6061-T6 alüminyum için minimum büküm radyusu, malzeme kalınlığının 2.0 katıdır, ancak bu genellikle çatlamaya yol açar. Bükme uygulamaları için 1.0T radyusa izin veren 5052-H32 alüminyum kullanmanızı öneririz. Herhangi bir alüminyum için, kırılma riskini azaltmak amacıyla tane yönüne dik bükme tercih edilir.
Diş Damgalanabilir mi veya Kendinden Kılavuzlu Bağlantı Elemanları Kullanılabilir mi?
Kendinden kılavuzlu bağlantı elemanları, damgalanmış parçalarda diş oluşturmanın standart yöntemidir. Kendinden kılavuzlu bir somun için minimum malzeme kalınlığı tipik olarak 0.04 inçtir (1.0 mm). Doğru bir pres geçme uyumu sağlamak için +/- 0.003 inç toleranslı bir montaj deliği belirtmelisiniz ve malzeme sertliği, yer değiştirmeye izin vermek için Rockwell B ölçeğinde 80'in altında olmalıdır.
Yüksek Mukavemetli Çelikte Geri Esnemeyi Nasıl Hesaplarsınız?
Geri esneme, kalıba bir boşaltma kesiği veya bir "madeni para basma" adımı eklenerek telafi edilebilir. DP980 çeliği için, 90 derecelik bir son açı elde etmek amacıyla büküm açısı 8-10 derece fazla bükülmelidir. Alternatif olarak, daha fazla plastik deformasyon sağlamak için zımba radyusu kalıp radyusundan %10 daha küçük olan bir "hava bükme" prosesi belirtebilirsiniz.
Delinebilecek Maksimum Delik Boyutu Nedir?
Katı bir maksimum yoktur, ancak tek bir delme operasyonu için delik çapı, bir artık parça kaldırıcı gerektirmeden malzeme kalınlığının 10 katını geçmemelidir. Bundan daha büyük delikler için, zımba kuvvetini azaltmak amacıyla kademeli kalıpta bir "kertme" veya "yarıp açma" operasyonu öneririz. Bir deliği delmek için gereken pres tonajı, çevre çarpı malzeme kalınlığı çarpı kesme mukavemetine (çelik için yaklaşık 350 MPa) eşittir.
Bir Bükmeye Ne Zaman Rölyef Çentik Eklemelisiniz?
Bir büküm çizgisi bir kenarla kesiştiğinde bir rölyef çentik gereklidir. Bu, malzemenin köşede yırtılmasını önler. Rölyef genişliği, malzeme kalınlığının en az 1.5 katı olmalı ve derinlik, büküm teğet çizgisini 1T kadar geçmelidir. Bu rölyef olmadan, parça serviste çatlaklar başlatabilen pürüzlü, yırtık bir kenara sahip olacaktır.
Parça Boyutu Pres Hızını Nasıl Etkiler?
Daha büyük parçalar, doğal olarak daha yavaş çalışan daha büyük presler gerektirir. 45 tonluk bir pres, küçük bir parça için 200 SPG'de çalışabilirken, büyük bir otomotiv paneli için 400 tonluk bir pres 15 SPG'de çalışır. Ek olarak, şerit malzemenin besleme uzunluğu hızı sınırlar; daha uzun besleme uzunlukları, malzeme hizalamasını korumak için daha yavaş ivmelenmeler gerektirir.
Sonuç
Damgalama için tasarım yapmak, talaşlı imalattan şekillendirmeye doğru bir zihniyet değişimi gerektirir. Çıkarılacak ana sonuç, tasarım aşamasında, özellikle malzeme tane yönü ve minimum radyusler hakkında üreticinize danışmaktır. Yukarıdaki kuralları entegre ederek—özellikle 1.5T radyusleri ve standart toleransları koruyarak—takım yatırımınızı %25 azaltabilir ve üretim başlangıcını 12 hafta yerine 8 haftada gerçekleştirebilirsiniz. BQUQ, Çin'in Dongguan şehrinde hassas damgalama, soğutucu ve yay üretiminde 20 yıllık deneyime sahiptir. Mühendislik ekibimiz her DFM (Üretim için Tasarım) raporunu 24 saat içinde inceler. Damgalanmış parçalar için 12 saatlik fiyat teklifi hizmeti sunuyoruz; CAD dosyalarınızı sc@bquq.com adresine gönderin veya WhatsApp'tan +86 13713157787 numarasından bize ulaşın. Damgalama tasarım kılavuzumuzu indirmek için www.bquq.com adresini ziyaret edin.


