Metal Damgalama vs CNC İşleme: Parçanız İçin Hangi Süreç Daha Ucuz?
Doğrudan cevap, metal damgalama, yüksek hacimli üretim serileri için (tipik olarak 5.000 ila 10.000 parçanın üzerinde) CNC işlemeden daha ucuzken, CNC işleme düşük hacimli üretim, prototipleme veya karmaşık 3B geometrilere sahip parçalar için daha ucuzdur. BQUQ'da her iki süreçte de 20 yıllık deneyime sahibiz ve başa baş noktası, parça boyutuna ve malzeme kalınlığına bağlı olarak genellikle 1.000 ila 5.000 birim arasındadır. Basit bir braket için, damgalanmış bir parça 50.000 adette birim başına 0,15 $'a mal olabilirken, aynı CNC ile işlenmiş parça bu hacimde birim başına yaklaşık 4,50 $'a mal olur.
Damgalama ve CNC İşleme Arasındaki Temel Maliyet Farkı Nedir?
Temel fark, her sürecin maliyetleri nasıl dağıttığında yatar. Metal damgalama yüksek bir ilk takım maliyetine (kalıp) sahiptir ancak çok düşük bir yinelenen parça başı maliyete sahiptir, bu da onu seri üretim için ideal kılar. CNC işlemenin neredeyse hiç takım maliyeti yoktur (yalnızca fikstür tasarımı, tipik olarak 100 ila 500 $) ancak tipik olarak saatte 60 ila 100 $ olarak faturalandırılan makine süresine bağlı yüksek bir parça başı maliyeti vardır. Delikli basit bir düz parça için, damgalama takımı 3.000 ila 8.000 $'a mal olabilirken, parça başı maliyet 0,10 ila 0,50 $'a düşer. Buna karşılık, aynı parçanın CNC ile işlenmesi 5 ila 15 dakika sürer ve miktardan bağımsız olarak parça başına 8 ila 25 $ maliyetle sonuçlanır.

Parça Miktarı Daha Ucuz Süreci Nasıl Belirler?
Miktar eşiği en önemli faktördür. 500 parçanın altındaki miktarlar için CNC işleme her zaman daha ucuzdur çünkü damgalama takım maliyetleri amorti edilemez. 500 ila 5.000 parça arasında, karar parça karmaşıklığına ve malzeme kalınlığına bağlıdır; basit parçalar bu aralığın üst sınırında damgalamayı destekler. 10.000 parçanın üzerinde, metal damgalama neredeyse her zaman daha düşük maliyetli seçenektir ve genellikle 10 ila 20 kat daha ucuzdur. Örneğin, 2 mm kalınlığında çelik bir braket: 100 adette, CNC parça başına 12 $'a ve damgalama parça başına 35 $'a (takım amortismanı dahil) mal olur; 100.000 adette, CNC parça başına 12 $'da kalırken damgalama parça başına 0,18 $'a düşer.
Her Süreç Hangi Toleransları Elde Edebilir ve Bu Fiyatı Etkiler mi?
Tolerans gereksinimleri maliyeti doğrudan etkiler çünkü daha sıkı toleranslar hurda oranlarını ve ikincil işlemleri artırır. CNC işleme rutin olarak +/- 0,005 mm ila +/- 0,025 mm (ISO 2768-fine) toleransları elde eder ve bu genellikle ikincil bitirme ihtiyacını ortadan kaldırır. Metal damgalama, kesme ve delme için tipik olarak +/- 0,05 mm ila +/- 0,13 mm tolerans sağlar, ancak hassas damgalama özel kalıplarla +/- 0,013 mm'ye ulaşabilir. Parçanız birden fazla özellikte +/- 0,05 mm'den daha sıkı toleranslar gerektiriyorsa, CNC işleme genellikle daha ucuzdur çünkü hassas damgalama kalıpları son derece pahalıdır (takım maliyetine %30 ila %50 ekler) ve yine de ikincil işleme gerektirebilir. Standart toleranslar için (+/- 0,1 mm veya daha gevşek), damgalama daha ekonomiktir.

Malzeme Türü ve Kalınlığı Süreç Seçimini Nasıl Etkiler?
Malzeme seçimi her iki süreci de farklı şekilde etkiler. CNC işleme, sertleştirilmiş çelikler (60 HRC'ye kadar), titanyum ve Inconel dahil hemen hemen her metali işleyebilir, ancak bunların işlenmesi daha yavaş hızlar ve takım aşınması nedeniyle maliyetleri %20 ila %40 artırır. Metal damgalama, düşük karbonlu çelik, paslanmaz çelik 304/316, alüminyum 5052/6061, bakır ve pirinç dahil olmak üzere iyi sünekliğe sahip malzemelerle sınırlıdır. Malzeme kalınlığı kritiktir: CNC işleme kalın blokları (200 mm'ye kadar) kolayca işleyebilirken, damgalama çelik için tipik olarak 0,1 mm ila 6,0 mm ile sınırlıdır. 10 mm kalınlığında bir alüminyum parça için damgalama, ilerlemeli sıcak damgalama gerektirir (takım maliyeti 20.000 $'ın üzerinde), bu da hacim 200.000 parçayı geçmedikçe CNC işlemeyi daha ucuz seçenek haline getirir. İnce parçalar için (2 mm altı), damgalama çok daha ucuz ve hızlıdır; dakikada 800 parçaya kadar üretirken, CNC frezede her 10 dakikada 1 parça üretir.
Hangi Parça Geometrileri Damgalamayı İşlemeye veya Tam Tersini Destekler?
Hacim orta düzeyde olduğunda parça geometrisi belirleyici faktördür. Damgalama, braketler, klipsler, soğutucu kanatları ve yay çeliği bileşenleri gibi tek bir düzlemde bükümlere, flanşlara, kabartmalara ve deliklere sahip 2B şekillerde mükemmeldir. CNC işleme, gövde, manifold ve hassas miller gibi alttan kesikli, dişli, derin cepli, karmaşık 3B konturlu veya birden çok tarafta özelliklere sahip parçalar için tercih edilir. Basit bir kural: parça düz bir desene açılabiliyorsa, damgalama uygundur. Parça, iç boşluklar veya açılı yüzeyler oluşturmak için katı bir bloktan malzeme çıkarılmasını gerektiriyorsa, CNC işleme gereklidir. Bazı parçalar her ikisini de kullanır: CNC ile işlenmiş kritik özelliklere sahip damgalanmış bir gövde, maliyet ve hassasiyeti dengeler.

Parça Başına Daha Yüksek Maliyete Rağmen CNC İşlemeyi Ne Zaman Seçmelisiniz?
Parçanız düşük hacimliyse (1.000 birimin altında), sıkı toleranslar gerektiriyorsa (+/- 0,05 mm altı), 6 mm'den kalın malzeme kullanıyorsa veya hızlı tasarım değişiklikleri gerekiyorsa CNC işlemeyi seçin. CNC işleme ayrıca prototipler için de kazanır çünkü her seferinde yeni bir kalıp için ödemeden tasarımları yineleyebilirsiniz; bir damgalama kalıbı değişikliği değişiklik başına 500 ila 2.000 $'a mal olurken, bir CNC programı değişikliği ücretsizdir. Ek olarak CNC işleme, malzeme izlenebilirliği ve süreç dokümantasyonunun zorunlu olduğu sertifikasyon gerektiren parçalar (örneğin havacılık veya tıp) için daha iyidir. BQUQ'da müşterilere genellikle üretim öncesi için CNC işleme ile başlamalarını, ardından tasarım dondurulduktan ve hacim takım yatırımını haklı çıkardıktan sonra damgalamaya geçmelerini öneriyoruz.
Takım Maliyeti Ne Kadar ve Her Süreç İçin Teslim Süresi Nedir?
Takım maliyeti ve teslim süresi karar matrisindeki ana faktörlerdir. Basit bir damgalama kalıbı (kesme veya şekillendirme) 2.500 ila 8.000 $'a mal olur ve yapımı 3 ila 4 hafta sürer. Karmaşık parçalar için ilerlemeli bir kalıp 10.000 ila 40.000 $'a mal olur ve 6 ila 10 hafta sürer. CNC işleme, basit bir fikstürün (100 ila 500 $) ötesinde takım gerektirmez ve CAD dosyasının alınmasından sonraki 24 ila 48 saat içinde üretime başlayabilir. Bununla birlikte, her parça damgalamada strok başına 0,5 ila 2 saniyeye karşılık 5 ila 30 dakika makine süresi tükettiğinden CNC parça başı maliyetleri daha yüksektir. 50.000 parçalık bir üretim serisi için damgalama takımı parça başına 0,10 ila 0,80 $'a amorti edilirken, CNC kurulumu artı işleme parça başına 8 ila 20 $'da kalır.
| Faktör | Metal Damgalama | CNC İşleme |
| Takım Maliyeti (basit parça) | 2.500 $ - 8.000 $ | 100 $ - 500 $ (yalnızca fikstür) |
| Takım Maliyeti (karmaşık parça) | 10.000 $ - 40.000 $ | 500 $ - 2.000 $ (mengene + prob) |
| Takım Teslim Süresi | 3 - 10 hafta | 24 - 48 saat |
| Parça Başı Maliyet (10.000 adet) | 0,15 $ - 0,80 $ | 8,00 $ - 25,00 $ |
| Elde Edilebilir Tolerans | +/- 0,05 mm (hassas: +/- 0,013 mm) | +/- 0,005 mm ila +/- 0,025 mm |
| Maksimum Malzeme Kalınlığı | 0,1 mm - 6,0 mm (çelik) | 200 mm'ye kadar blok |
| Üretim Hızı | 100 - 800 parça/dak | 5 - 30 dakikada 1 parça |
| Minimum Ekonomik Miktar | 5.000 adet | 1 - 500 adet |
| Tasarım Değişikliği Maliyeti | Kalıp değişikliği başına 500 $ - 2.000 $ | Ücretsiz (program değişikliği) |
Nihai Fiyatı Etkileyen Gizli Maliyetler Nelerdir?
Doğrudan işleme veya damgalama maliyetlerinin ötesinde, üç gizli maliyet genellikle dengeyi değiştirir. İlk olarak, ikincil işlemler: damgalanmış parçalar sıklıkla çapak alma (parça başına 0,02 ila 0,10 $ ekler), kılavuz çekme veya ısıl işlem gerektirirken, CNC parçaları genellikle işlemeden sonra tamamlanır. İkincisi, hurda oranı: damgalama hurdası (iskelet) geri dönüştürülebilir ve malzeme maliyetinin %10 ila %20'sini geri kazandırır; oysa CNC işleme daha az değerli talaşlar üretir ve karmaşık parçalar için %50'ye varan malzeme kaybını temsil eder. Üçüncüsü, lojistik ve denetim: damgalama serileri, her 50 parçada bir numune almayla istatistiksel süreç kontrolüne (SPC) izin veren binlerce özdeş parça üretirken, CNC parçaları genellikle kritik boyutlar için %100 denetim gerektirir ve CMM ölçümü için parça başına 0,50 ila 2,00 $ ekler. BQUQ'da teklifleri karşılaştırırken bu maliyetleri hesaba katmanızı öneririz; damgalamadan gelen daha düşük parça başı fiyat, parçanız çok sayıda dişli delik gerektiriyorsa ikincil kılavuz çekme maliyetleriyle geçersiz kılınabilir.
Doğru Süreci Seçmek İçin En İyi Uygulamalar Nelerdir?
Mühendisler için pratik karar çerçevesi basittir. Yıllık hacminiz 2.000 parçanın altındaysa tereddüt etmeden CNC işleme kullanın. Hacim 2.000 ila 10.000 parça arasındaysa parça geometrisini değerlendirin: 3 mm'den ince, bükümlü ve delikli düz parçalar damgalamaya gitmeli; herhangi bir 3B karmaşıklık veya +/- 0,025 mm altında sıkı tolerans CNC'de kalmalıdır. 10.000 parçanın üzerinde, damgalama neredeyse her zaman cevaptır, ancak tasarımınızın "üretim için tasarım" (DFM) uyumlu olduğunu doğrulayın: keskin iç köşelerden kaçının (minimum yarıçap 0,5x malzeme kalınlığı), delik çaplarını en az 1,5x malzeme kalınlığında tutun ve büküm yarıçaplarını en az 1x malzeme kalınlığında koruyun. Ayrıca BQUQ'dan aynı anda her iki teklifi de istemenizi öneririz; mühendislerimiz, takım amortismanı ve ikincil işlemler dahil olmak üzere 24 saat içinde yan yana maliyet dökümü sağlayacaktır, böylece veriye dayalı bir karar verebilirsiniz.
Sonuç
Metal damgalama, yüksek hacimli, ince, düz parçalar için daha ucuzken, CNC işleme düşük hacimli, kalın veya karmaşık 3B parçalar için daha ucuzdur. Başa baş noktası tipik olarak 1.000 ila 5.000 birim arasındadır, ancak geometri ve tolerans gereksinimleri bunu önemli ölçüde değiştirebilir. Karar vermeden önce takım, ikincil işlemler ve hurda dahil toplam maliyeti her zaman hesaplayın.
SSS
Bir Damgalama Kalıbı Ne Kadar Dayanır?
Tipik bir damgalama kalıbı, çelik parçalar için 100.000 ila 500.000 strok ve alüminyum veya pirinç için 1.000.000 stroka kadar dayanır. Karbür uçlu ilerlemeli kalıplar 2.000.000 stroku aşabilir. BQUQ'da toleransı ve yüzey kalitesini korumak için her 50.000 strokta bir kalıp bakımı öneriyoruz.
CNC İşleme Damgalama ile Aynı Yüzey Kalitesini Elde Edebilir mi?
Evet, CNC işleme tipik olarak Ra 0,4 ila 1,6 mikrometre ile daha iyi yüzey kaliteleri elde edebilirken, damgalama kalıp parlatmasına bağlı olarak tipik olarak Ra 1,6 ila 6,3 mikrometre verir. Ayna yüzeyi veya belirli bir dokuya ihtiyacınız varsa, parlatma veya ikincil taşlama ile CNC daha güvenli bir seçimdir.
Metal Damgalama için Minimum Sipariş Miktarı Var mı?
BQUQ'da damgalama için minimum sipariş miktarımız 1.000 adettir, ancak parça başı maliyet yalnızca 5.000 adedin üzerinde rekabetçi hale gelir. 1.000 adedin altındaki siparişler için aşırı takım amortismanından kaçınmak için CNC işlemeyi şiddetle tavsiye ederiz.
Paslanmaz Çelik Parçalar İçin Hangi Süreç Daha İyidir?
Paslanmaz çelik 304 veya 316 için, paslanmaz çelik damgalama sırasında işle sertleştiğinden, kalıp aşınmasına ve kenar çatlamasına neden olduğundan, 5.000 parçanın altındaki hacimler için CNC işleme daha iyidir. 10.000 parçanın üzerinde, hassas damgalama uygundur ancak takım maliyetine %15 ekleyen TiN gibi özel kalıp kaplamaları gerektirir.
Bir Parça İçin Damgalama ve CNC İşlemeyi Birleştirebilir misiniz?
Evet, hibrit üretim yaygındır. Boşluğu damgalar ve özellikleri şekillendiririz, ardından +/- 0,025 mm altında toleranslar elde etmek için kritik delikleri veya bağlantı yüzeylerini CNC ile işleriz. Bu yaklaşım, 2.000 parçanın üzerindeki hacimler için tam CNC işlemeye kıyasla toplam maliyeti %30 ila %50 azaltabilir.
Parça Boyutu Maliyet Karşılaştırmasını Nasıl Etkiler?
300mm x 300mm'den büyük parçalar için CNC işleme daha az rekabetçi hale gelir çünkü büyük damgalama presleri (250 ton üzeri) büyük panelleri hızlıca üretebilirken, CNC büyük ve pahalı makineler gerektirir (saatte 150 $+). Tersine


