Metal Sac Damgalama Tolerans Rehberi: Hangi Hassasiyeti Bekleyebilirsiniz
Metal damgalama toleransları, standart özellikler için tipik olarak ±0,05 mm ile yüksek hassasiyetli progresif kalıp operasyonları için ±0,01 mm arasında değişir. Bekleyebileceğiniz kesin hassasiyet; malzeme kalınlığına, parça geometrisine, pres tonajına ve kalıp kalitesine bağlıdır. BQUQ, 100.000 parçayı aşan üretim serilerinde ±0,02 mm tutarlı tekrarlanabilirlik elde etmektedir. Bu kılavuz, maliyet, teslim süresi ve fonksiyonel performansı dengeleyen gerçekçi toleranslar belirlemenize yardımcı olacak mühendislik düzeyinde veriler sunar.
Tolerans Sınıfları ve Endüstri Standartları
Metal damgalamada hassasiyet, ISO 2768 (genel toleranslar) ve ISO 9013 (kalın plakalar için geçerli olan termal kesim) standartlarıyla düzenlenir; ancak VDI 2906 ve DIN 6935 gibi damgalamaya özgü standartlar daha pratiktir. Damgalanmış parçalar için toleransları üç sınıfa ayırıyoruz: standart, ince ve ultra hassas. Standart toleranslar, damgalanmış parçalar için "temel kuralı" izler: 1,5 mm kalınlığa kadar malzemeler için doğrusal boyutlar ±0,13 mm, daha kalın malzemeler için ±0,25 mm. Sertleştirilmiş takım çeliği kalıplar ve düzenli bakım gerektiren ince toleranslar ±0,05 mm'ye ulaşır. Yüksek hacimli progresif kalıplarda karbür uçlarla kullanılan ultra hassas toleranslar ise kritik boyutlarda ±0,01 mm'ye ulaşır. Pratikte, otomotiv ve elektronik uygulamalarındaki damgalanmış bileşenlerin %80'inden fazlası, en iyi maliyet-performans oranını sundukları için ince toleranslarla belirlenir.

Malzeme Kalınlığı ve Toleranslar Üzerindeki Doğrudan Etkisi
Malzeme kalınlığı, ulaşılabilir damgalama hassasiyetini etkileyen en önemli faktördür. Daha ince malzemeler (0,1 mm ila 0,5 mm), daha öngörülebilir şekilde bükülüp kesildikleri için daha sıkı toleranslara izin verir; ancak geri esnemeye ve çapak oluşumuna eğilimlidirler. Kalın malzemeler (3,0 mm üzeri) daha yüksek tonajlı presler gerektirir ve zımba boşluğu büyür, bu da ulaşılabilir toleransları doğal olarak genişletir. Örneğin, 0,2 mm kalınlığında paslanmaz çelik bir parça, delikler arası merkez mesafesini ±0,03 mm tutabilirken, 5,0 mm kalınlığında bir çelik plaka aynı özellik için tipik olarak yalnızca ±0,15 mm tutabilir. Aşağıdaki tablo, BQUQ üretim kayıtlarından yaygın malzemeler arasında ampirik tolerans verilerini göstermektedir.
| Malzeme | Kalınlık Aralığı (mm) | Standart Tolerans (mm) | İnce Tolerans (mm) | Min Delik Çapı (mm) | Maks Çapak Yüksekliği (mm) |
| Soğuk Haddelenmiş Çelik SPCC | 0,3 - 1,5 | ±0,13 | ±0,05 | 1,0 x kalınlık | 0,05 |
| Paslanmaz Çelik SUS304 | 0,2 - 2,0 | ±0,10 | ±0,04 | 1,2 x kalınlık | 0,04 |
| Alüminyum 5052 | 0,5 - 3,0 | ±0,15 | ±0,06 | 0,8 x kalınlık | 0,06 |
| Pirinç C2680 | 0,1 - 1,0 | ±0,08 | ±0,03 | 0,7 x kalınlık | 0,03 |
| Bakır C1100 | 0,1 - 2,0 | ±0,10 | ±0,04 | 0,9 x kalınlık | 0,04 |
Minimum delik çapı kuralı kritiktir: malzeme kalınlığından daha küçük bir delik delmek aşırı zımba aşınmasına neden olur ve kopma tutarsızlıklarına yol açar. Bu sınırın altındaki delikler için ikincil bir işlem olarak lazer kesimi düşünün; ancak bu, delik başına 0,5 ila 1,5 RMB işleme maliyeti ekler.
Kalıp Tasarım Hassasiyeti ve Takım Maliyetleri
Kalıp, damgalama hassasiyetinin kalbidir. Çok istasyonlu progresif bir kalıp, tek istasyonlu bir kalıptan daha sıkı toleranslar tutabilir çünkü her istasyon kontrollü indeksleme ile özel bir operasyon gerçekleştirir. BQUQ, ±0,005 mm konumlandırma doğruluğuna sahip CNC tel erezyon kesim kalıplar ve kritik yüzeyler için RA 0,4'e kadar yüzey taşlama kullanır. Kalıp malzemesi de önemlidir: D2 takım çeliği (sertlik HRC 58-62) standarttır, ancak 500.000 parçanın üzerindeki seriler için, kesici kenar keskinliğini on kat daha uzun süre koruyan karbür (HRC 78-90) öneriyoruz. Kalıp üretim maliyeti hassasiyetle üstel olarak artar: basit bir braket için standart bir kalıp 15.000 ila 30.000 RMB, ince toleranslı bir kalıp 40.000 ila 80.000 RMB ve elektronik konnektörler için ultra hassas karbür kalıp 150.000 RMB'yi aşar. Bu nedenle tolerans spesifikasyonu fonksiyon tarafından yönlendirilmeli, istek tarafından değil. Bir parça montaj için yalnızca ±0,1 mm'ye ihtiyaç duyuyorsa, ±0,01 mm takım için ödeme yapmak, sıfır fonksiyonel fayda ile %300 maliyet cezasıdır.

Pres Seçimi ve Proses Kontrol Parametreleri
Pres tipi ve hızı, boyutsal stabiliteyi doğrudan etkiler. Ram konumunu ±0,01 mm kontrol eden servo presler, özellikle bükme ve madeni para basma (coining) operasyonlarında ince toleranslar için gereklidir. Volanlı mekanik presler tutarlı hız sağlar ancak ±0,05 mm'lik daha büyük bir alt ölü nokta varyasyonuna sahiptir; bu, standart toleranslar için kabul edilebilir. Damgalama hızı da hassasiyeti etkiler: dakikada 100 strok (SPM) yerine 300 SPM'de çalışmak, malzeme ısınması ve kalıp sapması nedeniyle delik çapını 0,02 mm'ye kadar değiştirebilir. Yüksek termal genleşme katsayılarına sahip olan alüminyum (23 ppm/°C) ve bakır (17 ppm/°C) için, yağ soğutucular kullanarak kalıp sıcaklığını ±2°C içinde kontrol ediyoruz. Sıcaklık kontrolü olmadan, 200 mm uzunluğundaki bir parçada 10°C'lik bir artış 0,046 mm genleşmeye neden olur ve parçayı anında ince tolerans dışına iter. Ayrıca, şerit yağlama (10-20 cSt'de düşük viskoziteli yağ kullanarak) sürtünmeyi azaltır ve tutarlı malzeme akışını sağlar; bu, 0,03 mm'nin altındaki çapak yüksekliklerine ulaşmak için tartışılmaz bir gerekliliktir.
Boyutsal Stabilite ve İkincil Operasyonlar
Damgalanmış parçalar, prestan çıktıkları anda her zaman nihai değildir. Metalin bükme sonrası elastik geri kazanımı olan geri esneme, boyutsal hatanın birincil kaynağıdır. Yüksek mukavemetli çelik için (akma mukavemeti 600 MPa üzeri), 90 derecelik bir bükmede geri esneme 3 ila 5 dereceye ulaşabilir. Telafi, kalıp açısının tahmin edilen geri esneme miktarı kadar aşırı bükülmesiyle yapılır; ancak bu pratikte yalnızca ±0,5 dereceye kadar doğrudur. Daha sıkı açısal toleranslar için, malzemeyi lokal olarak sıkıştıran ikincil bir presleme olan madeni para basmayı (coining) kullanıyoruz; bu, açıları ±0,15 dereceye kadar tutar. Çapak alma (titreşimli veya elektrolitik), kılavuz çekme ve ısıl işlem (örneğin, gerilim giderme için 650°C'de tavlama) gibi diğer ikincil operasyonların her biri kendi tolerans kaymalarını getirir. Gerilim giderme tavlaması, 100 mm uzunluk başına düzlüğü 0,05 mm değiştirebilir; bu nedenle, tavlamadan sonra düzlüğü ±0,03 mm'ye geri getirmek için parçayı her zaman yeniden presleriz. Toleransları belirlerken yalnızca damgalama operasyonunu değil, tüm proses zincirini hesaba katmalısınız.

Maliyet ve Hassasiyet Değişimi Analizi
Hassasiyetin net bir fiyat eğrisi vardır. BQUQ'nun 2024 yılı SPCC 1,0 mm kalınlığında tipik bir 50 mm x 30 mm braket için maliyet verilerine göre, 50.000 parçada standart toleranslı bir parça (±0,13 mm) adet başına 0,35 RMB'ye mal olurken, ince toleranslı bir parça (±0,05 mm) adet başına 0,52 RMB'ye ve ultra hassas bir parça (±0,01 mm) adet başına 1,10 RMB'ye mal olur. Maliyet artışı üç faktörden kaynaklanır: daha yavaş damgalama hızı (300 SPM'den 80 SPM'ye), daha sık kalıp bakımı (100.000 strok yerine her 20.000 strokta) ve daha yüksek hurda oranları (ince tolerans %98,5 verim, standart %99,5 verim). Teslim süresi de uzar: standart toleranslı parçalar 10 günde, ince toleranslı parçalar 15 günde ve ultra hassas parçalar çizim onayından itibaren 25 günde sevk edilir. Düşük hacimli prototipler için (1.000 parçanın altında), ±0,10 mm tutan ve yalnızca 8.000 RMB'ye mal olan yumuşak takım (alüminyum kalıplar) kullanmanızı öneririz; bu, üretim takımına geçmeden önce form ve uyumu doğrulamanıza olanak tanır.
Tolerans Belirleme İçin SSS Tarzı İpuçları
Bir çizimde tolerans belirlerken kendinize her zaman üç soru sorun. Birincisi, fonksiyonel gereksinim nedir? İki delik eşleşen pimlerle hizalanacaksa, tolerans keyfi bir yuvarlak sayıya değil, en küçük pim çapına ve en büyük delik çapına dayanmalıdır. İkincisi, hangi boyutlar kritiktir? Bunları bir özellik kontrol çerçevesi veya "F" (fonksiyonel) sembolü ile işaretleyin; kritik olmayan boyutlar maliyetten tasarruf sağlayarak standart toleranslara bırakılabilir. Üçüncüsü, malzeme durumu nedir? Yumuşak ve sıyrılmaya eğilimli olan alüminyum için, çatlamayı önlemek amacıyla malzeme kalınlığının 1,5 katı minimum bükme yarıçapı belirtin. Paslanmaz çelik için kalınlığın 2 katını planlayın. Pratik bir kural, 10 mm'den büyük herhangi bir özellik için asla ±0,02 mm'den daha sıkı bir tolerans belirtmemektir; çünkü fabrikadaki sıcaklık değişimleri (15°C ila 35°C) tek başına boyutsal değişimde bundan daha fazlasına neden olur. Ayrıca, tolerans birikiminden kaçının: bir parçanın üç segmentten oluşan kritik bir toplam uzunluğu 100 mm ise, bireysel segment toleransları yerine toplam uzunluğu doğrudan belirtin; aksi takdirde ±0,05 mm yerine ±0,15 mm elde edersiniz.
Sonuç ve Mühendislik Önerisi
Çoğu damgalanmış parça için, kritik özelliklerde ince toleranslar (±0,05 mm doğrusal, ±0,1 mm açısal) ve diğer yerlerde standart toleranslar (±0,13 mm) belirlemek en uygun mühendislik seçimidir. Bu yaklaşım fonksiyonel güvenilirlik sağlar, çoğu kalıp için takım maliyetlerini 60.000 RMB'nin altında tutar ve üretim teslim sürelerini 15 günün altında korur. Ultra hassasiyet ulaşılabilirdir ancak maliyetin performansla haklı çıkarıldığı yüksek hacimli elektronik konnektörler, kurşun çerçeveler ve hassas yaylar için ayrılmalıdır. Kalıp tasarımını kesinleştirmeden önce tolerans gereksinimlerinizi her zaman damgalama ortağınızla görüşün; çünkü malzeme sınıfındaki veya parça geometrisindeki küçük değişiklikler ulaşılabilir toleransları önemli ölçüde değiştirebilir.
BQUQ, 20 yıldır hassas damgalanmış parçalar üretmekte ve 14 ülkede otomotiv, medikal ve havacılık müşterilerine hizmet vermektedir. Mühendislik ekibimiz, her çizimi sorgu sonrası 12 saat içinde tolerans uygulanabilirliği açısından inceler. Ücretsiz tolerans analizi ve 5 gün içinde damgalanmış numune için sc@bquq.com adresinden veya WhatsApp +86 13713157787 numarasından bizimle iletişime geçin. CAD dosyanızı yüklemek ve tolerans önerileriyle birlikte ayrıntılı bir fiyat teklifi almak için www.bquq.com adresini ziyaret edin.


