Metal Damgalamada Tolerans Nedir? Proses ve Malzemeye Göre Tipik Toleranslar
Metal damgalamada toleranslama, damgalanmış bir parça için izin verilebilir boyutsal sapmayı belirten sistemdir ve genellikle milimetre veya inç cinsinden artı/eksi değer olarak ifade edilir. Pratik anlamda, mühendis ile üretici arasında, bir özelliğin nominal tasarımdan ne kadar sapabileceğini ve yine de doğru şekilde çalışabileceğini tanımlayan anlaşmadır. Tipik toleranslar, hassas ince kesme (fineblanking) için ±0,05 mm'den standart progresif kalıp damgalaması için ±0,50 mm'ye kadar değişir; malzeme türü, kalınlık ve özellik geometrisi bu temel değerleri değiştirir.
Metal Damgalamada Standart ve Hassas Toleranslama Arasındaki Fark Nedir?
Genellikle ticari veya konvansiyonel toleranslama olarak adlandırılan standart toleranslama, hız ve hacme öncelik veren progresif kalıp ve transfer damgalama operasyonlarına uygulanır. 150 mm uzunluğa kadar olan parçalar için ticari toleranslar, delik çaplarında tipik olarak ±0,13 mm ve genel boyutlar ile büküm konumlarında ±0,25 mm olarak çalışır. Buna karşılık hassas toleranslama, ince kesme (fineblanking), taşlanmış kalıplarla yüksek hızlı damgalama veya madeni para basma (coining) gibi ek ikincil operasyonları içerir. Hassas toleranslar, delik konumlarını ±0,025 mm ve kenardan kenara boyutları ±0,05 mm'de tutar. Fark sadece kalıp kalitesi değil, aynı zamanda pres rijitliği, malzeme düzlüğü ve kalıp içi sensörlerin kullanımıdır; hassas iş, sapmayı en aza indirmek için teorik gereksinimden en az yüzde 40 daha fazla tonaja sahip bir pres gerektirir.

Malzeme Seçimi Toleranslama Kapasitesini Nasıl Etkiler?
Malzeme, damgalamada toleranstaki en büyük tek değişkendir çünkü farklı metaller kesme ve bükme sırasında farklı geri esneme (springback), uzama ve sertlik davranışı sergiler. SPCC ve DC01 gibi soğuk haddelenmiş çelik (CRS) kaliteleri en öngörülebilir olanlardır; kalınlık 0,5 mm ile 2,0 mm arasında olduğunda şekillendirilmiş özelliklerde ±0,10 mm'lik tutarlı toleranslara izin verir. Özellikle 304 ve 316 paslanmaz çelik, daha yüksek işlenme sertleşmesi oranlarına sahiptir, bu nedenle geri esneme değişimi nedeniyle büküm toleransları ±0,20 mm'ye genişler; ayrıca yüzde 15 ila 20 daha fazla pres kuvveti gerektirir. 5052 ve 6061 gibi alüminyum alaşımları daha yumuşaktır ve kalıpta aşınmaya (galling) eğilimlidir, bu nedenle yağlama ve TiCN gibi kalıp kaplamaları iyileştirilmedikçe delik toleransları tipik olarak ±0,15 mm'ye gevşer. Pirinç ve bakır oldukça sünektir ancak değişken tane yapısına sahiptir, bu nedenle düzlük toleransları en zorlu olanlardır ve genellikle 100 mm'lik bir yüzey üzerinde 0,10 mm'yi tutmak için ikincil bir düzleştirme operasyonu gerektirir.
Damgalama Prosesi Ulaşılabilir Toleransları Nasıl Belirler?
Her damgalama prosesinin, mekaniği tarafından tanımlanan belirgin bir tolerans aralığı vardır. Şeridin birden fazla istasyondan geçtiği progresif kalıp damgalaması, genel toleransları ±0,13 mm'de tutar ancak istasyonlar arasında sıkı göreceli konumlandırma gerektiren özelliklerde zorlanır. İnce kesme (fineblanking), malzeme akışını kontrol etmek için V-halkalı bir baskı ucu ile üç hareketli bir pres kullanır, yüzde 100 kesme bölgesi pürüzsüzlüğü ve delik çaplarında ±0,025 mm tolerans elde eder. Silindirik veya kutu şeklindeki parçalar için kullanılan derin çekme (deep drawing) en az hassas olanıdır; et kalınlığı değişimi ±0,10 mm ve flanş düzlüğü ±0,30 mm tipiktir çünkü malzeme incelmesini tahmin etmek zordur. Karmaşık tel ve şerit formları için kullanılan dört kaydırmalı (four-slide) damgalama, büküm açılarında ±0,08 mm tutar ancak yaylı boyutlarda ±0,25 mm'dir. Dakikada 400 vuruşun üzerindeki yüksek hızlı damgalama, kalıpta termal büyümeye neden olur, bu nedenle toleranslar aynı kalıbın 200 spm'de çalıştırılmasına kıyasla 0,02 ila 0,05 mm açılmalıdır.

Yaygın Damgalanmış Özellikler İçin Tipik Tolerans Değerleri Nelerdir?
Aşağıdaki tablo, BQUQ'nun son 20 yıldaki üretim verilerine dayanarak metal damgalamadaki yaygın özellikler için temel tolerans değerlerini sağlar. Bu rakamlar, 100 mm'nin altında bir parça boyutu ve 1,0 mm ila 1,5 mm malzeme kalınlığı varsayar; sapmalar ayarlama gerektirir.
| Özellik Türü | Progresif Kalıp Damgalaması | İnce Kesme (Fineblanking) | Derin Çekme | Dört Kaydırmalı Damgalama |
| Delik çapı | ±0,13 mm | ±0,025 mm | ±0,20 mm | ±0,10 mm |
| Delikten deliğe merkez mesafesi | ±0,15 mm | ±0,05 mm | ±0,30 mm | ±0,12 mm |
| Genel uzunluk (bükümden büküme) | ±0,25 mm | ±0,08 mm | ±0,50 mm | ±0,20 mm |
| Büküm açısı (derece) | ±1,0 derece | ±0,5 derece | ±1,5 derece | ±0,75 derece |
| 100 mm üzerinde düzlük | 0,30 mm | 0,10 mm | 0,50 mm | 0,40 mm |
| Kesme kenarında çapak yüksekliği | Malzeme kalınlığının %10'u | Malzeme kalınlığının %3'ü | Malzeme kalınlığının %15'i | Malzeme kalınlığının %8'i |
Damgalanmış Parçanız İçin Hangi Toleranslama Standardını Kullanmalısınız?
Parça küresel ihracat içinse genel toleranslar için ISO 2768 standardını, Amerika Birleşik Devletleri'ne gönderim yapıyorsanız ASTM E29 standardını kullanmalısınız. ISO 2768-m (orta sınıf), 30 mm'ye kadar olan boyutlar için ±0,10 mm, 30 ila 120 mm için ±0,20 mm ve 120 ila 400 mm için ±0,30 mm doğrusal boyutlar verir; bu, çoğu muhafaza ve braket için yeterlidir. Otomotiv damgalanmış parçaları için AIAG PPAP ve IATF 16949 standartları, kritik özelliklerde 1,67 veya daha yüksek bir Cpk indeksi ile istatistiksel proses kontrolü (SPC) gerektirir; bu, tolerans bandının proses standart sapmasının en az 5 katı olması gerektiği anlamına gelir. Elektronikteki hassas konnektörler ve terminaller için IPC-7527 standardı damgalama toleranslarını yönetir; yüksek yoğunluklu konnektörlerde terminal genişliği için ±0,02 mm ve hatve (pitch) için ±0,05 mm önerir. Hiçbir standart belirtilmemişse, BQUQ varsayılan olarak ISO 2768-m kullanır ve netlik için standardı çizime yazdırır.

Parça Boyutu ve Kalınlığı Tolerans Değerlerini Nasıl Değiştirir?
Parça boyutu ve malzeme kalınlığı, pratik bir tolerans tabanı belirlemek için etkileşime girer. Parça uzunluğundaki her ek 25 mm için, kalıptaki termal genleşme ve malzeme besleme değişimi nedeniyle genel boyutsal toleranslar tipik olarak 0,05 mm genişlemelidir. Malzeme kalınlığı da fiziksel bir sınır belirler: damgalanabilecek minimum delik çapı, karbon çeliği için kabaca malzeme kalınlığına eşittir ve bu deliğin toleransı ±0,05 mm artı kalınlığın yüzde 5'idir. Örneğin, 2,0 mm kalınlığında bir paslanmaz çelik sac, yaklaşık 2,0 mm minimum delik çapına ve ±0,15 mm toleransa sahip olacaktır. 3,0 mm'nin üzerindeki daha kalın malzemeler daha fazla kesme kuvveti üretir ve kalıp genişliğinin her 10 mm'si için 0,02 mm tolerans hatası ekleyen kalıp sapmasına neden olur. Tersine, 0,3 mm'nin altındaki çok ince malzemeler kenar esnemesine ve burkulmaya eğilimlidir, bu nedenle şekillendirilmiş özelliklerdeki toleranslar yüzde 30 artırılmalıdır.
Damgalamada Standart Toleranslar Yerine GD&T'yi Ne Zaman Kullanmalısınız?
Damgalanmış parça, bir motor için montaj braketi veya bir soğutucu klipsi gibi birden fazla noktada diğer bileşenlerle etkileşime girdiğinde Geometrik Boyutlandırma ve Toleranslama (GD&T) kullanmalısınız. ASME Y14.5 tarafından yönetilen GD&T, maksimum malzeme koşulunda (MMC) konum toleransı tanımlamanıza olanak tanır; bu, işlevi etkilemeden gerçek izin verilebilir üretim toleransını 0,10 mm'ye kadar artırabilir. Örneğin, MMC'de 0,10 mm konumsal toleransa sahip bir delik deseni, delik boyutu değişiminden kaynaklanan bonus tolerans uygulandığından, geleneksel ±0,05 mm koordinat toleransından daha kolay üretilir. GD&T ayrıca, kenarları ve delikleriyle konumlandırılan damgalı parçalar için kritik olan verileri (datum) netleştirir; onsuz, denetçi farklı bir referans kullanabilir ve iyi parçaların reddedilmesine neden olabilir. Bununla birlikte, yalnızca bir veya iki kritik boyuta sahip basit parçalar için standart toleransların denetlenmesi daha hızlıdır ve bir CMM (koordinat ölçüm makinesi) gerektirmez, bu da denetim maliyetini yüzde 40 azaltır.
SSS
Metal Damgalamada Ulaşılabilir En Sıkı Tolerans Nedir?
Üretim metal damgalamasındaki en sıkı pratik tolerans, tek bir özellikte ±0,01 mm'dir ve yalnızca ince kesme (fineblanking) veya karbür kalıplar ve kontrollü bir ortamla yüksek hızlı hassas damgalamada elde edilebilir. Bu seviye, konnektör terminalleri veya rulman kafesleri gibi özellikler için ayrılmıştır ve 1,0 mm'nin altında malzeme kalınlığı ile 0,005 mm ram tekrarlanabilirliğine sahip bir pres gerektirir. Çoğu parça için gerçekçi bir sınır, maliyet ve kapasiteyi dengeleyen ±0,025 mm'dir.
Daha Sıkı Toleranslama Damgalanmış Bir Parçanın Maliyetini Ne Kadar Artırır?
±0,13 mm'lik ticari bir toleranstan ±0,05 mm'lik hassas bir toleransa geçmek, birim fiyatı tipik olarak yüzde 25 ila 40 artırır. Bu maliyet artışı, daha yavaş pres hızlarından (300 spm'den 150 spm'ye düşürülür), daha sık kalıp bakımından (500.000 yerine her 100.000 vuruşta) ve daha yüksek denetim sıklığından (numune alma yerine yüzde 100 ayıklama) kaynaklanır. Ticari toleransta 0,50 USD'ye mal olan tipik bir braket için, aynı parça hassas toleransta yaklaşık 0,65 ila 0,70 USD'ye mal olacaktır.
Damgalamada En Tutarlı Toleransları Hangi Malzeme Verir?
SPCC, DC01 veya 1008/1010 kalitelerindeki soğuk haddelenmiş çelik, homojen tane yapısı ve öngörülebilir geri esneme özelliği nedeniyle en tutarlı toleransları verir. Kalıp ayarı olmadan uzun üretim serileri boyunca bükülmüş özelliklerde ±0,10 mm toleransları korur. Buna karşılık, alüminyum 6061-T6 ve paslanmaz çelik 301 tam sert, işlenme sertleşmesi ve termal kayma nedeniyle sık sık kalıp telafisi gerektirir.
Damgalanmış Bir Parçayı Kaynaklayıp Orijinal Toleransları Koruyabilir misiniz?
Damgalanmış bir parçayı kaynaklamak yerel geometriyi bozar, bu nedenle kaynak dikişinin 10 mm yakınında orijinal toleranslar korunamaz. Örneğin, kaynak öncesi ±0,15 mm tutan 1,5 mm kalınlığında bir çelik braket, MIG kaynağından sonra 0,30 ila 0,50 mm bozulma gösterebilir. Bunu çözmek için, kaynak konumlarını kritik yüzeylerden uzağa tasarlamalı veya kritik boyutların kaynak sonrası ölçüleceğini ve bozulmayı düzeltmek için ikincil bir madeni para basma (coining) veya doğrultma operasyonu belirtmelisiniz.
Toleranslara Ek Olarak Ne Zaman Bir Yüzey İşlemi Belirtmeniz Gerekir?
Damgalanmış parça bir soğutucu, bir kontak veya görünür bir dış bileşen olduğunda yüzey işlemi belirtmeniz gerekir. Elektronik için soğutucular, etkili termal transferi sağlamak için temas yüzeyinde Ra 1,6 mikrometre veya daha iyi bir yüzey pürüzlülüğü gerektirir; bu, bir madeni para basma (coining) geçişiyle elde edilir. Elektrik kontakları, ark oluşumunu önlemek için çapaksız bir kenar ve Ra 0,8 mikrometre yüzey işlemi gerektirir. Bu yüzeyler damgalamadan sonra ölçülür ve yüzde 5 ila 10 arasında ikincil bir operasyon maliyeti ekler.
Üretimde Damgalanmış Parçalardaki Toleransları Nasıl Denetlersiniz?
Üretim denetimi, hacme ve toleransa bağlı olarak sert mastarlar, optik karşılaştırıcılar ve CMM'lerin bir kombinasyonunu kullanır. ±0,10 mm'nin üzerinde toleranslara sahip yüksek hacimli parçalar için, kritik boyutlarda yüzde 100 geçer/geçmez mastarlar kullanılır ve her 2 saatte bir CMM kontrolü yapılır. ±0,05 mm'nin altındaki hassas toleranslar için parçalar, 50 parçada bir parça sıklığında CMM'de kontrol edilir ve bir görüntüleme sistemi, tüm delik konumlarını tam pres hızında hat içinde ölçer.
Sıkı Toleranslı Damgalanmış Bir Parça İçin Teslim Süresi Nedir?
±0,05 mm veya daha sıkı toleranslara sahip damgalanmış bir parça, ticari toleranslar için 2 ila 3 haftaya kıyasla takım için 4 ila 6 hafta teslim süresi gerektirir. Ek süre, sertifikalı malzemeyle kalıp denemesi, geri esneme telafisi için pres parametrelerinin ayarlanması ve SPC verileriyle ilk parça denetim raporunu kapsar. BQUQ, takım kütüphanemizde benzer bir kalıp varsa bunu 3 haftaya kısaltabilir.
Sonuç
Metal damgalamada toleranslama tek tip bir sayı değildir; proses seçiminin, malzeme davranışının, parça geometrisinin ve finanse etmeye istekli olduğunuz denetim yönteminin bir fonksiyonudur. Çoğu ticari parça için, ±0,13 mm taban çizgisine sahip ISO 2768-m yeterlidir, ancak işlevsel arayüzler için ±0,05 mm elde etmek üzere GD&T veya ince kesmeye (fineblanking) geçmelisiniz. En uygun maliyetli yaklaşım, toleransları mümkün olan yerlerde gevşetmek ve yalnızca kritik eşleşme yüzeylerinde sıkılaştırmaktır; bu, kalıp maliyetini ve pres süresini önemli ölçüde azaltır.
BQUQ'da, CNC işleme, metal damgalama, yaylar ve soğutucular genelindeki 20 yıllık damgalama deneyimimiz, çiziminizi sonuçlandırmadan önce gerçekçi


