Termal Macun vs Termal Ped Nedir? Hangisini Kullanmalısınız?
Çoğu yüksek performanslı elektronik uygulaması için termal macun daha iyi bir seçimdir çünkü eşdeğer kalınlıktaki bir pede kıyasla 5 ila 10 kat daha düşük termal direnç elde eder. Termal pedler yalnızca titreşim sönümleme, kolay yeniden işleme ihtiyacınız olduğunda veya bileşenler arasındaki boşluk 0,5 mm'yi aştığında tercih edilir. Karar, basınç toleransınıza, montaj hızınıza ve cihazınızın termal bütçesine bağlıdır.
Macun ve Pedler Arasındaki Temel İşlevsel Farklar Nelerdir?
Termal macun, aynı zamanda termal bileşik veya pasta olarak da bilinir, bir ısı kaynağı ile soğutucu arasında ince bir film (tipik olarak 25 ila 100 mikrometre) halinde uygulanan viskoz bir sıvı veya yarı katı malzemedir. İşlenmiş alüminyumda tipik olarak 10 ila 50 mikrometre derinliğinde olan mikroskobik yüzey pürüzlerini doldurarak ısıyı hapseden hava boşluklarını ortadan kaldırır. Termal pedler, seramik veya bor nitrür parçacıklarıyla doldurulmuş silikon veya poliüretandan yapılmış, genellikle 0,5 mm ila 3,0 mm kalınlığında önceden şekillendirilmiş katı levhalardır. Bileşenler arasına yerleştirilmek üzere şekle göre kesilirler ve yüzeylere uyum sağlamak için basınç altında sıkıştırılırlar.
Kritik fark, macunun performans için ultra ince bir bağ hattına (BLT) dayanması, pedlerin ise hacimsel termal iletkenliğe ve sıkıştırmaya dayanmasıdır. Shin-Etsu X-23-7783D gibi tipik bir yüksek performanslı macun 6,0 W/mK termal iletkenliğe sahiptir, ancak uygulanan katman yalnızca 0,05 mm olduğundan termal direnç son derece düşüktür. 5 W/mK iletkenliğe ve 1,0 mm kalınlığa sahip bir termal ped, temas direnci hesaba katılmasa bile kabaca 20 kat daha yüksek bir termal dirence sahip olacaktır.

Termal Direnç ve Kalınlık Isı Transferini Ne Kadar Etkiler?
Bir arayüz malzemesinin termal direnci, kalınlığın termal iletkenliğe bölünmesiyle hesaplanır (R = t / k). 6 W/mK ile 0,05 mm'lik bir macun tabakası için direnç 0,0083 K·cm²/W'dir. 5 W/mK'de 1,0 mm'lik bir ped için direnç 0,20 K·cm²/W'dir, bu da 24 kat daha yüksektir. Bu, 100 W'lık bir CPU için macun arayüzündeki sıcaklık artışının yaklaşık 0,8°C olduğu, ped boyunca ise 20°C olacağı anlamına gelir.
Bununla birlikte, pedler üretimde pratik bir avantaja sahiptir çünkü hassas dağıtım ekipmanı veya temizleme işlemleri gerektirmezler. Seri üretimde, macunu şablon veya dağıtıcıyla uygulamak birim başına 3 ila 5 saniye eklerken, bir pedi yerleştirmek 1 saniyeden az sürer. Ödünleşim, bir pedin belirtilen performansına ulaşması için %10 ila %30 oranında sıkıştırılması gerektiğidir ve bu da 10 ila 20 psi montaj basıncı gerektirir. Macun, optimum BLT'sine ulaşmak için yalnızca 5 ila 10 psi basınç gerektirir, bu da düşük basınçlı klipsler veya yaylarla kullanımı kolaylaştırır.
Macun ve Pedlerin Hacimsel Tipik Fiyat Aralıkları Nelerdir?
10.000 adet veya daha fazla üretim miktarlarında, termal macun, viskoziteye ve dolgu içeriğine bağlı olarak uygulama başına 0,02 ila 0,10 USD arasında maliyete sahiptir. Orta sınıf macunun 1 gramlık şırıngası tek bir uygulama için yaklaşık 0,05 USD iken, üst düzey bir sıvı metal bileşik uygulama başına 0,30 USD'dir. Termal pedler, kalınlığa, alana ve termal iletkenliğe bağlı olarak parça başına 0,15 ila 0,80 USD arasında maliyete sahiptir.
Fiyat farkı önemlidir, ancak toplam sahip olma maliyeti montaj işçiliğini içermelidir. Macun, ekipman amortismanına 0,01 ila 0,03 USD ekleyen ve çevrim süresine 2 saniye ekleyen bir dağıtım adımı gerektirir. Pedler, genellikle daha hızlı olan ancak atık ekleyen soyulabilir bir astar gerektiren bir al-ve-yerleştir adımı gerektirir. 50 mm x 50 mm'lik bir arayüz için, 5 W/mK'lik 1,0 mm'lik bir ped yaklaşık 0,35 USD'ye mal olurken, 0,05 mm BLT'li macun 0,04 USD'ye mal olur; bu neredeyse 9 kat farktır.

Hangi Uygulama Senaryoları Termal Macunu Pedlere Göre Öne Çıkarır?
Termal macun, CPU'lar, GPU'lar, güç yarı iletkenleri ve lazer diyotlar gibi yüksek ısı yoğunluklu uygulamalar için açık ara kazanandır. Bu bileşenler, 0,1 mm'den büyük herhangi bir boşluğun bağlantı sıcaklığı sınırını aşacağı 50 W/cm²'nin üzerinde ısı akıları üretir. Macun ayrıca dizüstü bilgisayar ısı boruları veya otomotiv LED farları gibi termal arayüzün mümkün olduğunca ince olması gerektiğinde tercih edilir. Örneğin, bir elektrikli araç invertöründeki bir IGBT modülü 175°C bağlantı sıcaklığında çalışır; 0,05 mm'lik bir macun tabakası 5°C'lik bir marj sağlarken, 1,0 mm'lik bir ped 30°C'lik bir artışa ve erken arızaya neden olur.
Macun ayrıca iki yüzeyin 0,3 mm'den daha az ayrılması gerektiğinde tek seçenektir. Çoğu ped, kullanım sırasında yırtılma riskleri nedeniyle 0,5 mm'nin altında üretilemez. Macun, parazitik kapasitans ve termal yol uzunluğunun önemli olduğu yüksek frekanslı RF modülleri için kritik olan metal bir şablon kullanılarak 0,02 mm kadar ince katmanlar halinde uygulanabilir.
Termal Pedleri Macun Yerine Ne Zaman Seçmelisiniz?
Termal pedler, ısı kaynağı ile soğutucu arasındaki boşluk 0,5 mm'den büyük ve kontrolsüz olduğunda doğru seçimdir; örneğin güç kaynakları, LED ampul tabanları veya istiflenmiş bileşenlerin değişken yüksekliklere sahip olduğu otomotiv ECU'larında olduğu gibi. Pedler, özel işleme veya ara parçalar gerektirmeden boşlukları güvenilir şekilde köprüler. Ayrıca titreşim veya termal çevrime maruz kalan uygulamalarda tercih edilirler çünkü yumuşak silikon malzeme mekanik stresi emer ve lehim bağlantılarının çatlamasını önler. Shore 00 40 sertliğine sahip bir ped, dışarı pompalanmadan %20 gerinime sıkışırken, macun 1.000 termal çevrim boyunca arayüzden dışarı göç edebilir.
Yeniden işlenebilirliğin kritik olduğu durumlarda da pedler seçilir. Bir sunucu anakartında, teknisyen bir pedi saniyeler içinde soyup değiştirebilirken, macun solvent temizliği ve yeniden uygulama gerektirir. 2 ila 3 yıllık hizmet ömrüne sahip tüketici elektroniğinde, sıcaklık artışının yalnızca 10°C ila 15°C olduğu ve macun uygulama maliyetinin haklı görülmediği voltaj regülatörleri veya bellek modülleri gibi 10 W'ın altındaki düşük güçlü çipler için genellikle pedler kullanılır.

Karşılaştırma Tablosundaki Temel Performans Metrikleri Nelerdir?
Aşağıdaki tablo, 25°C ortam sıcaklığında ve 100 W ısı kaynağıyla macun ve pedler arasında seçim yapan mühendisler için kritik parametreleri özetlemektedir.
| Parametre | Termal Macun (Yüksek Performans) | Termal Ped (Standart) |
| Termal İletkenlik | 6,0 W/mK | 5,0 W/mK |
| Tipik Kalınlık | 0,05 mm | 1,0 mm |
| Termal Direnç | 0,008 K·cm²/W | 0,20 K·cm²/W |
| 100 W'da Sıcaklık Artışı | 0,8°C | 20°C |
| Gerekli Montaj Basıncı | 5 ila 10 psi | 10 ila 20 psi |
| Birim Başına Uygulama Süresi | 3 ila 5 saniye | 1 ila 2 saniye |
| Uygulama Başına Maliyet (10k adet) | 0,04 USD | 0,35 USD |
| Titreşim Sönümleme | Zayıf | Mükemmel |
| Yeniden İşlenebilirlik | Temizlik gerektirir | Soy ve değiştir |
| Maksimum Boşluk Toleransı | Maks. 0,1 mm | 0,5 ila 3,0 mm |
| Çalışma Sıcaklığı Aralığı | -50°C ila 200°C | -40°C ila 180°C |
Pedin performansının büyük ölçüde sıkıştırmaya bağlı olduğunu unutmayın. Montaj basıncı 10 psi'nin altındaysa, termal direnç iki katına çıkabilir, bu nedenle mekanik tasarım, 5 ila 8 kgf·cm tork spesifikasyonuna sahip yaylı bir bağlantı elemanı veya vida içermelidir.
Güvenilirlik ve Uzun Vadeli Yaşlanma Kararı Nasıl Etkiler?
Termal macun zamanla pompalama ve kuruma yaşar. Tipik bir PC CPU'sunda, macun silikon yağının ayrışması ve buharlaşması nedeniyle 3 yıl sonra performansının %10 ila %20'sini kaybeder. 450 Pa·s gibi daha yüksek viskoziteye sahip üst düzey macunlar pompalamaya daha iyi direnç gösterir ancak uygulanması daha zordur. Pedler kurumaz, ancak 150°C'nin üzerindeki termal çevrimlerden sonra sertleşebilir, bu da uyumluluklarını azaltır ve 5.000 çevrimden sonra temas direncini %15 artırır.
10 yıllık ömür gerektiren otomotiv veya endüstriyel uygulamalar için, faz değiştiren malzeme (PCM) genellikle daha iyi bir uzlaşmadır. PCM'ler oda sıcaklığında katıdır ve 45°C ila 50°C'de erir, ısıtıldığında macun gibi davranır. Macuna benzer şekilde 0,01 K·cm²/W termal direnç sunarlar, ancak pedin kullanım kolaylığına sahiptirler. Uygulama başına 0,10 ila 0,20 USD'ye mal olurlar, bu da macun ve pedler arasındadır.
En Yaygın Termal Macun ve Termal Ped Soruları Nelerdir?
Termal Pedler Yüksek Performanslı Bir CPU'da Termal Macunun Yerini Alabilir mi?
Hayır, standart bir termal ped 100 W'lık bir CPU'da 15°C ila 20°C daha yüksek bağlantı sıcaklığına neden olur ve termal kısıtlamaya yol açar. Yalnızca 15 W/mK ve 0,2 mm kalınlığa sahip yüksek performanslı bir grafit ped macuna yaklaşabilir, ancak parça başına 1,00 USD'nin üzerinde maliyeti vardır.
Uygulamamın Macun mu Ped mi Gerektirdiğini Nasıl Anlarım?
Gücü (watt cinsinden) kalıp alanına (cm² cinsinden) bölerek ısı akısını hesaplayın. Isı akısı 30 W/cm²'yi aşarsa, macun veya faz değiştiren malzeme kullanın. Isı akısı 10 W/cm²'nin altındaysa ve boşluk 0,5 mm'nin üzerindeyse, bir ped kabul edilebilir.
Termal Macun Elektrik İletken midir?
Standart seramik bazlı macunlar, 10 kV/mm'nin üzerinde dielektrik dayanımıyla elektriksel olarak yalıtkandır, ancak gümüş bazlı veya sıvı metal macunlar iletkendir ve kısa devrelere neden olur. Açık izlerin yakınında uygulamadan önce dolgu malzemesi için veri sayfasını her zaman doğrulayın.
Termal Macun ve Termal Pedlerin Raf Ömrü Nedir?
Açılmamış termal macun 25°C'de 24 ila 36 ay raf ömrüne sahipken, termal pedler 36 ila 48 ay dayanır. Açıldıktan sonra macun, dolgu parçacıklarının oksidasyonunu önlemek için 6 ay içinde kullanılmalıdır.
Seri Üretimde Hangisini Otomatikleştirmek Daha Kolaydır?
Pedlerin otomatikleştirilmesi daha kolaydır çünkü vakum nozulu ile alınıp yerleştirilebilirler, macun ise kontrollü boşluklu bir dağıtım iğnesi ve kürleme adımı gerektirir. Bununla birlikte, macun daha ince bir bağ hattına izin verir, bu nedenle çoğu akıllı telefon üreticisi uygulama işlemcisi için macun kullanır.
Aynı Düzenekte Macun ve Pedleri Karıştırabilir miyim?
Evet, ancak yalnızca ayrı bileşenlerdeyseler. Aynı soğutucuda karıştırılmaları önerilmez çünkü ped macundan farklı bir yüksekliğe sıkışır, eşit olmayan basınç oluşturur ve potansiyel olarak kalıbı çatlatabilir.
Eski Termal Macunu Çıkarmanın En İyi Yolu Nedir?
Saflığı %90 veya daha yüksek olan izopropil alkol ve tüy bırakmayan bir bez kullanın. Kürlenmiş macun için, malzemeyi yumuşatmak amacıyla alkolü uyguladıktan sonra 5 dakika bekleyin. Soğutucunun ayna yüzeyini çizeceği için asla metal bir kazıyıcı kullanmayın.
Üretim kararları için, her iki malzemeyi de gerçek soğutucunuz ve kalıbınız üzerinde test etmenizi öneririz. Hedefiniz maksimum 85°C bağlantı sıcaklığıysa ve ısı akınız 30 W/cm²'nin üzerindeyse, macunu seçin. Montaj hızına ve titreşim direncine öncelik veriyorsanız, Shore 00 40 sertliğinde ve minimum %20 sıkıştırmalı bir ped seçin. BQUQ, termal yönetim için hassas bileşenler üretiminde 20 yıllık deneyime sahiptir ve termal test düzeneğiniz için ücretsiz numuneler sağlayabiliriz.
Ayrıntılı bir termal simülasyon veya numune talebi için, 12 saatlik teklif için mühendislik ekibimizle iletişime geçin. Bize sc@bquq.com adresinden e-posta gönderin veya WhatsApp'tan +86 13713157787 numarasından ulaşın. Termal arayüz malzemesi seçim kılavuzumuzu indirmek için www.bquq.com web sitemizi ziyaret edin.


