2026'da Küresel Isı Emici Pazar Büyüklüğü Nedir ve Bunu Ne Yönlendirir?
Küresel ısı emici (heat sink) pazarının 2024'ten itibaren %6,2 bileşik yıllık büyüme oranıyla (CAGR) büyüyerek 2026 yılına kadar yaklaşık 8,9 milyar USD'ye ulaşması öngörülmektedir. Bu büyüme öncelikle üç sektör tarafından yönlendirilmektedir: yüksek performanslı sıvı soğutma gerektiren yapay zeka (AI) veri merkezleri, verimli batarya termal yönetimi talep eden elektrikli araçlar (EV'ler) ve yoğun RF bileşenleri için pasif soğutma gerektiren 5G/6G telekomünikasyon altyapısı. Satın alma mühendisleri için bu durum, daha kısa teslim süreleri, bakır ve alüminyum için daha yüksek malzeme maliyetleri ve gelişmiş kanatçık geometrileri ile buhar odası (vapor chamber) teknolojilerine doğru bir geçiş anlamına gelmektedir.
2026 Yılında Isı Emiciler için Spesifik Pazar Boyutu Rakamları Nelerdir?
2026 yılı için 8,9 milyar USD'lik piyasa değerlemesi, aktif soğutma fanlarını ve sıvı soğutma pompalarını hariç tutan termal yönetim donanımının konsolide bir analizine dayanmaktadır. Bölgesel olarak, Asya-Pasifik, Çin'in üretim çıktısı ve yerli EV üretimi sayesinde pazar payının %54'ünü elinde tutarken, hiper ölçekli veri merkezi inşaatı nedeniyle Kuzey Amerika %22'lik bir paya sahiptir. Standart bir ekstrüde alüminyum ısı emici için ortalama satış fiyatı (ASP), ham alüminyum maliyetlerindeki yıllık %10'luk artışı yansıtarak 2021'deki 3,80 USD'den 2025'te 4,65 USD'ye yükselmiştir. Üst düzey AI GPU'larında kullanılan hassas işlenmiş bakır ısı emiciler için ASP, kanatçık sayısına ve yüzey işlemine bağlı olarak birim başına 18 USD ile 45 USD arasında değişmektedir.

Yapay Zeka Bilgi İşlemi Isı Emici Tasarım Gereksinimlerini Nasıl Değiştiriyor?
NVIDIA'nın H100 ve B200 GPU'ları gibi yapay zeka işlemcileri, çip başına 700W ile 1200W arasında termal güç üretir; bu, geleneksel sunucu CPU'larından 3,5 kat daha yüksektir. Bu durum, ısı emici tasarımlarını, termal direnci 0,25 K/W olan geleneksel alüminyum ekstrüzyondan, termal direnci 0,08 K/W'ın altında olan bakır buhar odalarına geçmeye zorlamaktadır. AI sınıfı ısı emiciler için kanatçık yoğunluğu, inç başına 18 ila 24 kanatçığa yükselmiş olup, minimum kanatçık kalınlığı 0,25 mm'dir ve ±0,05 mm CNC işleme toleransları gerektirir. Ek olarak, yeni AI veri merkezlerinin %45'i, kanal genişliği 0,3 mm ve derinliği 1,2 mm olan mikro kanal dizili soğuk plakaları benimsiyor; bu da BQUQ'nun 5 eksenli CNC merkezlerinde gerçekleştirdiği yüksek hassasiyetli frezeleme gerektirir.
Elektrikli Araçlar Neden Isı Emiciler için Önemli Bir Büyüme Sürükleyicisi?
İnvertörler ve yerleşik şarj cihazları dahil EV güç elektroniği, 2026'da küresel olarak %28 pazar penetrasyon oranına sahiptir ve her araç 8 ila 12 arasında ayrı ısı emici içerir. Tipik bir EV invertör ısı emici, 300 mm x 150 mm ölçülerinde, termal arayüz malzemesi (TIM) temasını sağlamak için 0,02 mm düzlük toleransına ve Ra 0,8 µm yüzey pürüzlülüğüne sahip, sıvı soğutmalı alüminyum bir soğuk plakadır. EV güç modülü başına termal yük son üç yılda 150W'tan 320W'a yükselmiş olup, üreticileri A6063-T5 alüminyum veya C1100 bakır kullanmaya itmektedir. Orta hacimli bir EV ısı emici için (yılda 5.000 ila 20.000 adet) fiyatlandırma, CNC işleme ve 15 µm kaplama kalınlığına sahip eloksal dahil olmak üzere parça başına ortalama 22 USD'dir. 2026 yılına kadar EV sektörü, ısı emiciler için yıllık 38.000 metrik ton alüminyum tüketecek ve bu da 2023'e göre %45'lik bir artış anlamına gelecektir.

Hangi Telekom Uygulamaları En Gelişmiş Isı Emicileri Gerektirir?
5G devasa MIMO antenleri ve mmWave baz istasyonları, her birimde 64 ila 128 güç amplifikatörü (PA) modülü içeren en zorlu telekom uygulamalarıdır. Bu GaN (galyum nitrür) PA'ların bağlantı sıcaklığı, 15°C ortam sıcaklığı artışında 0,12 K/W termal dirence sahip ısı emicileri gerektirerek 150°C'nin altında kalmalıdır. Bir 5G baz istasyonu için ısı emici, tipik olarak 40 mm kanatçık yüksekliğine ve 3,5 mm kanatçık aralığına sahip, 0,1 mm düzlük elde etmek için son işleme tabi tutulan bir basınçlı döküm alüminyum gövdedir. Dış mekan kurulumları için bu ısı emiciler, IP65 dereceli muhafazalar ve birim maliyete %8 ekleyen 25 µm kalınlığında sert eloksal gibi korozyona dayanıklı bir kaplama gerektirir. 6G araştırmaları 100 GHz'in üzerindeki frekansları zorladıkça daha da yüksek kanatçık yoğunluğu gerektireceğinden, 2026 telekom ısı emici segmenti %5,8'lik bir CAGR ile 1,7 milyar USD olarak değerlenmektedir.
Yüksek Hacimli Isı Emiciler için Hangi Üretim Süreçleri En Uygun Maliyetlidir?
Yılda 50.000 adedin üzerindeki üretim hacimleri için alüminyum ekstrüzyon, 1.200 USD ila 3.500 USD kalıp maliyeti ve parça başına 1,50 USD ila 4,00 USD maliyetle en uygun maliyetli süreçtir. 5.000 ila 50.000 adet arasındaki hacimler için, katı alüminyum kütükten CNC işleme, ikincil işlemlere gerek kalmadan ±0,02 mm gibi daha sıkı toleranslar sunarak rekabetçi hale gelir. Basınçlı döküm, çıkıntılı karmaşık geometriler için idealdir, ancak ilk takım maliyeti 10.000 USD ila 40.000 USD'dir ve minimum et kalınlığı 1,5 mm'dir, bu da termal performansı sınırlar. Sıyırma (skiving) veya katlanmış kanatçıklı ısı emiciler için, kanatçıklı birim başına maliyet 5,50 USD'dir ve kanatçıklar arası adım 1,5 mm'dir, ancak bu işlem ekstrüzyondan %20 daha yavaştır. BQUQ, basit profiller için ekstrüzyon, yüksek toleranslı AI ve EV parçaları için CNC işleme ve hava akışının sınırlı olduğu yüksek yüzey alanlı uygulamalar için sıyırma önermektedir.

Hammadde Fiyatları 2026'da Isı Emici Maliyetlerini Nasıl Etkiliyor?
| Malzeme | 2026 Fiyatı (USD/kg) | Isıl İletkenlik (W/m·K) | Tipik Kullanım Alanı | Isı Emici Başına Maliyet Etkisi |
| Alüminyum A6063-T5 | 3,10 USD | 201 | Ekstrüde kanatçıklar, EV soğuk plakalar | 2023'e göre +%15 |
| Bakır C1100 | 9,80 USD | 398 | AI buhar odaları, üst düzey CPU | 2023'e göre +%22 |
| Alüminyum ADC12 (basınçlı döküm) | 2,85 USD | 96 | Telekom baz istasyonları | 2023'e göre +%10 |
| Bakır Alaşımı C17200 (berilyum) | 28,50 USD | 110 | Yaylı klipsler ve montaj donanımı | 2023'e göre +%18 |
| TIM (termal macun, 1g) | 0,85 USD | 8,5 | Çip ve soğutucu arasındaki arayüz | Sabit |
LME'de kg başına 8,50 USD ile 10,50 USD arasında dalgalanan bakırın fiyat oynaklığı, 2026'da ısı emici tedariki için birincil risktir. Bunu azaltmak için mühendisler, kritik olmayan uygulamalar için birim termal performans başına %68 maliyet avantajı sunduğundan, mümkün olan yerlerde alüminyum belirtmelidir. Yüksek güçlü AI sistemleri için bakır kullanımı kaçınılmazdır, ancak tasarım optimizasyonu, daha ince taban plakaları ve buhar odası entegrasyonu yoluyla malzeme hacmini %15 azaltabilir. BQUQ, tarihsel olarak toplam proje maliyetlerine %8 ila %12 ekleyen spot fiyat artışlarından kaçınmak için tedarikçilerle üç aylık malzeme sözleşmeleri yapılmasını tavsiye eder.
Mühendisler Ne Zaman Pasif Isı Emicilerden Sıvı Soğutmaya Geçmelidir?
Mühendisler, termal tasarım gücü (TDP) bileşen başına 400W'ı aştığında veya izin verilen maksimum kasa sıcaklığı 70°C'nin altında olduğunda pasif hava soğutmalı ısı emicilerden sıvı soğutmaya geçmelidir. 500W'lık bir AI GPU için pasif bir ısı emici, 4500 cm² kanatçık yüzey alanı ve standart bir 1U sunucu kasasında pratik olmayan 150 CFM hava akışı gerektirir. 1,5 L/dk akış hızına ve 0,4 bar basınç düşüşüne sahip bir sıvı soğuk plaka, hava soğutmasından 6 kat daha iyi olan 0,03 K/W termal dirençle 500W'ı dağıtabilir. Maliyet başabaş noktası 350W'tadır: bunun altında pasif bir ısı emici 12 USD ila 18 USD'ye mal olurken, bunun üzerinde bir sıvı soğutma döngüsü düğüm başına 35 USD ila 60 USD'ye mal olur. Telekom dış mekan dolapları için, pompalarla ilgili güvenilirlik endişeleri nedeniyle 200W'ın altında pasif soğutma hala tercih edilirken, EV invertörleri için 320W'ın üzerinde sıvı soğutma zorunludur.
BQUQ Yüksek Performanslı Isı Emiciler için Kaliteyi Nasıl Sağlıyor?
Dongguan'da 20 yıllık hassas imalat deneyimine sahip BQUQ, her ısı emici partisine istatistiksel proses kontrolü (SPC) uygulayarak kritik boyutlar için 1,67 veya daha yüksek bir Cpk endeksi korur. CNC işleme merkezlerimiz, mikro kanallı soğuk plakalar için gerekli olan ±0,005 mm konumlandırma doğruluğu ve ±0,003 mm tekrarlanabilirlik elde eder. Düzlük ve paralellik için CMM (koordinat ölçüm makinesi) kullanarak %100 boyutsal inceleme yapıyoruz ve 250 W/cm²'ye kadar ısı akısını ölçen özel bir test düzeneği ile termal performansı doğruluyoruz. Alüminyum ısı emiciler için 10 ila 25 µm kalınlığında standart bir eloksal hattı sunuyoruz ve bakır için oksidasyonu önlemek amacıyla 3 ila 5 µm nikel kaplama sağlıyoruz. Prototip için teslim süremiz 3 ila 5 gün ve 10.000 adetlik üretim serileri için 15 ila 20 gündür; bu da sektör ortalamasından %30 daha hızlıdır.
Isı Emici Tasarımındaki Yaygın Arıza Modları Nelerdir ve Bunlardan Nasıl Kaçınılır?
En yaygın arıza modu, alüminyum (23 ppm/K) ve silikon (3 ppm/K) arasındaki termal genleşme katsayısı (CTE) uyumsuzluğundan kaynaklanan, ısı emici tabanı ile ısı kaynağı arasındaki arayüzdeki termal yorulmadır. Bu, TIM katmanında mikro çatlaklara yol açarak 1000 termal döngüden sonra termal direnci %20 artırır. İkinci arıza modu, 3 m/s'nin üzerindeki yüksek hava akış hızlarında kanatçık titreşimi ve rezonanstır; bu, kanatçık kalınlığı 0,4 mm'nin altındaysa kanatçığın kökünde çatlamaya neden olabilir. Bu sorunlardan kaçınmak için mühendisler, taban plakası için bakır-molibden alaşımı gibi CTE uyumlu bir malzeme kullanmalı veya yarıklı tabanlar gibi gerilim giderme özellikleri eklemelidir. Kanatçık titreşimi için, orta açıklıkta bir bağlantı çubuğu eklenmesi veya kanatçık kalınlığının 0,6 mm'ye çıkarılması önerilir. BQUQ ayrıca, bir ısı emici tasarımını üretim için onaylamadan önce -40°C'den +125°C'ye kadar minimum 500 termal şok testi yapılmasını önerir.
SSS
Özel Bir Isı Emici için Ortalama Teslim Süresi Nedir?
Temel bir ekstrüde alüminyum ısı emici için, 7 ila 10 günlük kalıp üretimi dahil olmak üzere 5.000 adetlik bir üretim siparişi için teslim süresi 2 ila 3 haftadır. CNC ile işlenmiş bir bakır soğuk plaka için, mikro kanal frezeleme ve yüzey bitirme işleminin karmaşıklığı nedeniyle teslim süresi 4 ila 5 haftaya uzar. BQUQ, malzeme bulunabilirliğine bağlı olarak tek bir parça için 48 saatte teslim ile hızlı prototip hizmeti sunar.
Hangi Isı Emici Malzemesi Dolar Başına En İyi Performansı Sunar?
Alüminyum A6063-T5, kg başına 3,10 USD maliyet ve 201 W/m·K termal iletkenlik ile dolar başına en iyi termal performansı sunar. Bakır 3 kat daha pahalıdır ancak yalnızca 2 kat termal iletkenlik sağlar; bu da onu yalnızca 300W'ın üzerindeki yüksek güç yoğunluklu uygulamalar için ekonomik olarak uygun hale getirir. 200W'ın altındaki çoğu tüketici ve endüstriyel elektronik için alüminyum önerilen seçimdir.
Isı Emiciler Ömürlerinin Sonunda Geri Dönüştürülebilir mi?
Evet, alüminyum ve bakır ısı emiciler %100 geri dönüştürülebilir ve geri dönüşüm süreci, birincil üretim için gereken enerjinin yalnızca %5'ini tüketir. Alüminyumun hurda değeri, işlenmemiş malzeme fiyatının yaklaşık %60'ı iken, bakır hurdası değerinin %85'ini korur. BQUQ, kolay ayrıştırma ve geri dönüşümü kolaylaştırmak için yapıştırılmış farklı malzemeler içermeyen ısı emiciler tasarlar.
Kanatçık Aralığı Isı Emici Performansını Nasıl Etkiler?
Kanatçık aralığı, hava akışı direncini ve konvektif ısı transferini doğrudan etkiler; doğal konveksiyon için tipik bir 2,0 mm aralık optimaldirken, 2 m/s'nin üzerindeki zorlanmış hava akışı için 1,5 mm daha iyidir. Kanatçık aralığını 2,5 mm'den 1,5 mm'ye düşürmek yüzey alanını %40 artırır ancak basınç düşüşünü de %60 artırır. 40 mm yüksekliğindeki bir kanatçık için optimal kanatçık adımı, doğal konveksiyon için Rayleigh sayısına veya zorlanmış konveksiyon için Reynolds sayısına göre hesaplanır
İlgili Makaleler
- Bölgesel Pazar Yarışması: Asya Pasifik, Kuzey Amerika ve Avrupa 'nın Isı Emici Ekolojisindeki Farklılıklar ve Fırsatlar
- Patent Savaşları: Fikri Mülkiyet Modeli ve Küresel Donanım Isı Emici Teknolojisinin Riskleri
- Daha Küçük Daha Sert: Tüketici Elektroniğinde Ultra İnce Isı Emicilerinin Teknik Sınırları ve Yenilikleri


