Metal Damgalamada Çapak Nedir ve Nasıl Kontrol Edilir?
Metal damgalamada çapak, kesme veya makaslama işleminden sonra iş parçasına bağlı kalan, istenmeyen yükseltilmiş bir kenar veya küçük bir malzeme parçasıdır. Çapaklar; zımba ve kalıp açıklığı hatalı olduğunda, takım aşınması meydana geldiğinde veya malzeme kırılma sırasında çekme mukavemetini aştığında oluşur ve optimize edilmiş kalıp açıklığı, düzenli takım bakımı ve 0,05 mm'nin altında kenar yarıçapı elde edebilen ikincil çapak alma işlemleriyle kontrol altına alınır.
Damgalanmış Parçalarda Bulunan Farklı Çapak Türleri Nelerdir?
Metal damgalamada çapaklar öncelikle oluşum mekanizmalarına ve parça üzerindeki konumlarına göre sınıflandırılır. En yaygın türler; malzemenin kırılmadan önce eğilmesiyle zımba giriş tarafında oluşan devrilme çapakları, malzemenin ayrıldığı kalıp çıkış tarafında meydana gelen kırılma çapakları ve malzemenin temiz bir şekilde kesilmek yerine çekilmesiyle ortaya çıkan yırtılma çapaklarıdır. 600 MPa çekme mukavemetinin üzerindeki yüksek mukavemetli çelikler için kırılma çapakları baskındır ve açıklık optimize edilmezse malzeme kalınlığının %10 ila %15'ine ulaşabilir. Ayrıca, kesilmiş konturlar boyunca kenar çapakları, deliklerin içinde zımba delme çapakları ve bir damgalama kalıbının önerilen 200.000 ila 500.000 strok bakım aralığının üzerinde çalıştırılmasıyla biriken ilerleyici çapaklarla da karşılaşabilirsiniz.

Kalıp Açıklığı Çapak Oluşumunu Nasıl Etkiler?
Zımba ile kalıp açıklığı arasındaki boşluk olarak tanımlanan kalıp açıklığı, çapak kontrolünde en etkili faktördür. 1,0 mm kalınlığındaki yumuşak çelik (SPCC, Q235) için optimum açıklık tipik olarak her bir taraf için malzeme kalınlığının %5 ila %8'i veya 0,05 mm ila 0,08 mm'dir. Açıklık çok küçükse (%4'ün altında), malzeme aşırı sıkışmaya maruz kalır, ikincil kesme bölgeleri ve 0,15 mm'yi aşabilen büyük devrilme çapakları oluşturur. Tersine, açıklık çok büyükse (%12'nin üzerinde), malzeme kırılmadan önce aşırı bükülür ve 0,20 mm veya daha fazlasına ulaşabilen uzun kırılma çapakları üretir. Paslanmaz çelik (SUS304) için, yüksek pekleşme oranı nedeniyle açıklık her bir taraf için %8 ila %10'a çıkarılmalıdır; alüminyum (5052-H32) için ise yırtılmayı en aza indirmek amacıyla her bir taraf için %4 ila %6 açıklık önerilir. BQUQ'da hassas damgalama operasyonlarında, otomotiv bileşenleri için çapak yüksekliğini 0,03 mm'nin altında tutmak amacıyla tel erozyonla kesilmiş kalıp insertleri kullanarak ±0,01 mm açıklık toleransları sağlıyoruz.
Takım Aşınması Zamanla Çapak Boyutunu Neden Artırır?
Takım aşınması, zımba ve kalıbın kesici kenarlarını kademeli olarak körleştirir ve kesici kenar yarıçapını ideal 0,01 mm'den uzun üretim serilerinden sonra 0,10 mm veya daha fazlasına çıkarır. Kenar yarıçapı büyüdükçe, malzeme kesilmek yerine itilir ve bu da daha büyük devrilme çapakları ve düzensiz kırılma hatlarıyla sonuçlanan plastik deformasyona neden olur. Örneğin, 2,0 mm kalınlığında soğuk haddelenmiş çelik damgalayan bir progresif kalıp, ilk 150.000 strokta 0,05 mm'nin altında çapak üretecektir; ancak bakım yapılmazsa, çapak yüksekliği 400.000 strokta üç katına çıkarak 0,15 mm'ye ulaşabilir. Aşınma oranı, kaplamasız çeliğe kıyasla takım ömrünü %30 azaltabilen galvanizli çelik gibi aşındırıcı malzemelerde ve kesici kenardaki ısının 300°C'yi aştığı dakikada 200 strokun üzerindeki damgalama hızlarında hızlanır. Zımba yüzeylerinin her 100.000 ila 200.000 strokta bir yeniden taşlanması ve aşınmış kalıp burçlarının değiştirilmesi dahil olmak üzere düzenli bakım, çapak kontrolünü ve parça kalitesini korumak için esastır.

Hangi Malzemeler Çapak Kusurlarına En Yatkındır?
Yüksek süneklik ve pekleşme oranlarına sahip malzemeler, damgalama sırasında çapak oluşumuna doğal olarak daha yatkındır. Bakır alaşımları (C1100, C2600) ve alüminyum alaşımları (6061-T6, 5052), kırılmadan önce plastik olarak deforme oldukları için önemli devrilme çapakları sergiler ve genellikle optimum açıklıkta bile malzeme kalınlığının %8 ila %12'si kadar çapak üretir. SUS301 ve SUS304 gibi paslanmaz çelik kaliteleri de, özellikle 0,5 mm'nin altındaki daha ince ölçülerde, temiz bir şekilde kesmek yerine yırtılma eğilimleri nedeniyle zorludur. Buna karşılık, yüksek karbonlu çelik (SK5, 65Mn) ve yay çeliği (C75S) gibi gevrek malzemeler daha öngörülebilir şekilde kırılır ve açıklık her bir taraf için %10 ila %12 olarak ayarlandığında daha küçük çapaklar üretir. BQUQ'nun elektronik soğutma için ürettiği alüminyum 6063-T5'ten yapılan soğutucular için çapak kontrolü, sürtünmeyi azaltmak ve keskin kenarları korumak için titanyum nitrür (TiN) gibi özel kalıp kaplamaları gerektirir; çünkü 0,1 mm'lik bir çapak bile termal arayüz temasını etkileyebilir.
Üretimde Çapak Yüksekliğini Doğru Bir Şekilde Nasıl Ölçebilirsiniz?
Üretimde çapak yüksekliğini ölçmek, gereken hassasiyete ve parça geometrisine bağlı olarak hem temaslı hem de temassız yöntemler gerektirir. 0,1 mm'nin üzerindeki çapaklar için bir komparatör veya derinlik problu dijital kumpas kullanılabilir; ancak 0,05 mm'nin altındaki çapaklar için ±0,01 mm ölçüm doğruluğu elde etmek amacıyla 10x ila 50x büyütme mercekli bir optik komparatör gereklidir. Otomatik hat içi denetim için lazer profilometreler, parça kenarının tamamında saniyede 10 parçaya varan hızlarda ve 0,005 mm çözünürlükte çapak yüksekliğini ölçebilir. BQUQ'da, yüksek hacimli damgalama serilerinde çapak ölçümü için dijital göstergeli takım mikroskobu kullanarak saatte 5 parçalık bir numune alma planı uyguluyoruz. Çoğu damgalanmış parça için kabul edilebilir çapak yüksekliği standardı, aksi belirtilmedikçe 0,2 mm'lik bir varsayılan sınır belirten ISO 13715 ile tanımlanır; ancak hassas parçalar için iç standardımız maksimum 0,05 mm'dir.

Damgalanmış Parçalar İçin En Etkili Çapak Alma Yöntemleri Nelerdir?
Çapak alma yönteminin seçimi çapak boyutuna, malzeme sertliğine, parça geometrisine ve üretim hacmine bağlıdır. Düz parçalardaki 0,1 mm'nin altındaki küçük çapaklar için seramik medyalı vibrasyonlu talaşlı temizleme uygun maliyetlidir ve parça başına yaklaşık $0,01 ila $0,03 maliyetle saatte 500 parçaya kadar partileri işler. Kenarlarda ve deliklerde 0,3 mm'ye kadar olan çapaklar için naylon emdirilmiş fırçalarla aşındırıcı fırçalama etkilidir ve saatte 200 ila 400 parça hızında 0,1 mm ila 0,3 mm kenar yarıçapı elde eder. 0,05 mm'nin altında çapaksız kenarlar gerektiren yüksek hassasiyetli parçalar için elektrokimyasal çapak alma (ECD) veya termal enerjiyle çapak alma (TED) önerilir; TED, 3.000°C'ye ulaşan bir yanma odası kullanarak tüm çapakları saniyeler içinde temizleyebilir, ancak bu işlem parça başına $0,10 ila $0,50 maliyete sahiptir. Karmaşık kanat dizilerine sahip damgalanmış soğutucular için BQUQ, kanatlar arasında hiçbir çapak kalmadığından emin olmak amacıyla tamburlama ve manuel denetim kombinasyonu kullanır; çünkü oradaki çapaklar hava akışı verimliliğini %15'e kadar azaltabilir.
| Malzeme Türü | Kalınlık (mm) | Optimum Açıklık (% / taraf) | Beklenen Çapak Yüksekliği (mm) | Önerilen Çapak Alma Yöntemi |
| Yumuşak Çelik (SPCC) | 1,0 | %5-8 | 0,03-0,08 | Vibrasyonlu talaşlı temizleme |
| Paslanmaz Çelik (SUS304) | 1,5 | %8-10 | 0,05-0,12 | Aşındırıcı fırçalama |
| Alüminyum (5052-H32) | 2,0 | %4-6 | 0,04-0,10 | Vibrasyonlu veya manuel |
| Bakır (C1100) | 0,8 | %5-7 | 0,06-0,15 | Elektrokimyasal |
| Yay Çeliği (C75S) | 1,2 | %10-12 | 0,02-0,06 | Termal enerji |
| Galvanizli Çelik (SGCC) | 1,0 | %6-8 | 0,04-0,09 | Aşındırıcı fırçalama |
Damgalama Proses Tasarımı Sırasında Çapakları Nasıl Önleyebilirsiniz?
Çapakları önlemek, parça geometrisinin, malzeme seçiminin ve damgalama proses parametrelerinin tanımlandığı tasarım aşamasında başlar. Tasarımcılar, gerilimi yoğunlaştırdıkları ve yırtılmayı teşvik ettikleri için 0,5 mm'nin altındaki yarıçaplara sahip keskin iç köşelerden kaçınmalı ve bunun yerine 2,0 mm'nin altındaki kalınlıktaki malzemeler için minimum 1,0 mm köşe yarıçapı belirtmelidir. Kesme açıklığı, malzeme mukavemeti değişimlerini hesaba katmak için C = (0,005 ila 0,010) × t × (malzeme çekme mukavemeti / 400 MPa) formülü kullanılarak hesaplanmalıdır; burada t mm cinsinden kalınlıktır. Ek olarak, zımba yüzeyinde 5 ila 10 derecelik bir açı gibi kayma açıları kullanmak darbe kuvvetini azaltabilir ve çapak oluşumunu en aza indirebilir, ancak bu takım maliyetini yaklaşık %15 artırır. Yüksek hacimli üretim için, geleneksel damgalama yerine, kesmeden önce malzemeyi sıkıştırmak için bir V-halkası kullanan ve ±0,01 mm boyutsal toleranslarla çapaksız kenarlar elde eden ancak standart damgalama kalıpları için $5.000 ila $15.000'e karşılık $20.000 ila $50.000 takım maliyeti olan ince kesme (fine-blanking) kullanmayı düşünün.
Damgalamadan Sonra Çapaklar Parçaya Zarar Vermeden Giderilebilir mi?
Evet, damgalama sonrası çapak alma, parçanın boyutsal bütünlüğünü etkilemeden çapakları giderebilir; ancak yöntem, parçanın tolerans gereksinimlerine uygun olmalıdır. Tamburlama veya vibrasyonlu talaşlı temizleme gibi mekanik yöntemler, ±0,05 mm'nin üzerindeki toleranslara sahip parçalar için güvenlidir; malzemeyi eşit şekilde kaldırırlar ancak kenarları 0,02 mm ila 0,05 mm yuvarlayabilirler. ±0,02 mm'nin altındaki sıkı toleranslara sahip parçalar için, ana yüzeyi etkilemeden yalnızca çapak malzemesini seçici olarak kaldırdıkları için termal enerjiyle çapak alma veya elektrokimyasal çapak alma gibi aşındırıcı olmayan yöntemler tercih edilir. Örneğin, kritik delik çapı 3,00 mm ±0,01 mm olan damgalanmış bir konnektör, delik çapını 0,005 mm'den fazla değiştirmeden 0,1 mm'lik bir çapağı gidermek için elektrokimyasal olarak çapaklanabilir. BQUQ'da, işlem sonrasında kritik boyutların spesifikasyon dahilinde kaldığını doğrulamak için koordinat ölçüm makineleri (CMM) ve yüzey profilometreleri kullanarak çapak alma proseslerini doğruluyoruz.
Metal Damgalamada Çapak Kontrolünün Maliyet Etkileri Nelerdir?
Çapak kontrolü, gereken çapak sınırına ve çapak alma yöntemine bağlı olarak toplam parça maliyetine %5 ila %20 ekler. 0,2 mm çapak payına sahip standart parçalar için çapak almaya gerek yoktur ve maliyet yalnızca damgalama için parça başına $0,05 ila $0,50 arasında kalır. 0,05 mm'nin altında çapak gerektiren parçalar için manuel veya otomatik çapak alma parça başına $0,02 ila $0,10 eklerken, elektrokimyasal çapak alma gibi hassas yöntemler parça başına $0,10 ila $0,50 ekler. Takım maliyeti de daha sıkı çapak gereksinimleriyle artar; zira toz metalurjisi (PM) çeliği gibi daha yüksek kaliteli kalıp çelikleri, standart D2 takım çeliği için $20 ila $40/kg'a karşılık $80 ila $150/kg'a mal olur ve TiN gibi kaplamalar kalıp seti başına $500 ila $2.000 ekler. Yılda 500.000 parça üretim hacmine sahip tipik bir otomotiv damgalama projesinde, çapak sınırını 0,2 mm'den 0,05 mm'ye düşürmek toplam proje maliyetini yaklaşık %12 artırır; bu da sızdırmazlık yüzeyleri veya elektrik temas noktaları gibi işlevsel gereksinimlerle gerekçelendirilmelidir.
Yeni Bir Damgalama Projesi İçin Çapak Kontrol Planını Nasıl Kurarsınız?
Bir çapak kontrol planı oluşturmak, üretim başlamadan önce çapak sınırlarını tanımlamayı, takım malzemelerini seçmeyi ve denetim protokollerini uygulamayı içerir. İlk olarak, hassas bileşenler için 0,05 mm ve genel amaçlı parçalar için 0,2 mm kullanarak parça işlevine göre izin verilen maksimum çapak yüksekliğini belirtin ve bunu ISO 13715'e göre mühendislik çiziminde belgeleyin. İkinci olarak, 100.000 strokun altındaki seriler için D2 takım çeliği, 100.000 ila 500.000 strok için M2 yüksek hız çeliği ve 500.000 strokun üzerindeki seriler için karbür veya PM çeliği kullanarak üretim hacmine göre takım malzemelerini seçin. Üçüncü olarak, her 10.000 strokta bir çapak yüksekliği kontrolleri ve çapak yüksekliği izin verilen sınırın %50'sini aştığında takımın yeniden taşlanması ile önleyici bakım programı oluşturun. Dördüncü olarak, parça başına 10 konumda çapak yüksekliğini ölçerek 300 parçalık bir pilot seri ile prosesi doğrulayın ve gerektiğinde açıklığı veya yağlamayı ayarlayın. Bu sistematik yaklaşım, tutarlı kalite sağlar, hurda oranlarını %2'den %0,5'e düş


