Transfer Kalıbı Nedir? Karmaşık Parçalar için Yüksek Hızlı Damgalama
Transfer kalıbı, metal bir iş parçasını mekanik parmaklar, raylar veya vakum vantuzları kullanarak bir istasyondan diğerine fiziksel olarak aktaran çok istasyonlu bir damgalama takımıdır. Bu sayede tek bir progresif kalıpta üretilemeyecek karmaşık parçaların oluşturulmasına olanak tanır. Şeridin taşıyıcı köprüye bağlı kaldığı progresif kalıpların aksine, transfer kalıpları parçayı ilk istasyonda şeritten tamamen ayırır; bu da daha derin çekme, yan hareketler ve daha karmaşık geometriler sağlar. BQUQ'da, dakikada 60 stroka kadar hızlarda ±0,05 mm tolerans gerektiren parçaların yüksek hacimli üretimi için transfer kalıpları kullanıyoruz.
Transfer Kalıbı Progresif Kalıptan Nasıl Farklıdır?
Temel fark, malzemenin istasyonlar arasında nasıl işlendiğinde yatar. Progresif bir kalıpta, metal şerit tüm süreç boyunca bir taşıyıcı şeride bağlı kalır ve parça yalnızca son istasyonda kesilerek ayrılır. Bir transfer kalıbında ise, taslak ilk istasyonda şeritten kesilir veya çekilir, ardından transfer rayları, parmaklar veya vakum vantuzları tarafından fiziksel olarak alınır ve sonraki her şekillendirme istasyonundan bağımsız olarak taşınır. Bu ayrılma, parçanın tüm çevresine erişim gerektiren şekillendirme işlemlerine olanak tanır; buna ters çekme, yan delme ve sürekli bir şeritle imkansız olacak karmaşık bükme dahildir. Transfer sistemi ayrıca, taşıyıcı köprü kısıtlaması olmadığı için daha kalın malzemelerin ve daha derin çekmelerin kullanılmasına izin verir, ancak daha hassas senkronizasyon gerektirir ve tipik olarak progresif kalıplar için 100-800'e karşılık genellikle dakikada 30 ila 60 strok gibi daha düşük hızlarda çalışır.

Hangi Tip Parçalar Transfer Kalıbı Damgalaması İçin En Uygundur?
Transfer kalıbı damgalaması, yüksek derinlik-genişlik oranına sahip, karmaşık üç boyutlu şekillere sahip ve birden fazla şekillendirme ekseni gerektiren parçaların üretiminde mükemmeldir. Tipik örnekler arasında otomotiv egzoz flanşları, yakıt deposu bağlantı şeritleri, kapı menteşe braketleri ve elektrik motorları için derin çekilmiş gövdeler bulunur. Proses aynı zamanda malzeme kullanımının kritik olduğu parçalar için de idealdir; çünkü taslak önce ayrılır, bu da daha verimli yerleştirmeye olanak tanır ve progresif kalıplara kıyasla hurdayı %15'e kadar azaltır. Döndürme veya açısal delme gerektiren yan delikleri, alttan kesikleri veya dişli özellikleri olan parçalar da güçlü adaylardır. BQUQ'daki deneyimimize göre, çekme derinliği çapının veya genişliğinin %50'sini aşan parçalar, progresif kalıplar yırtılmayı önlemek için aşırı geniş bir taşıyıcı şerit gerektireceğinden, neredeyse her zaman transfer kalıpları için daha uygundur.
Transfer Kalıbı Takım Maliyeti Ne Kadardır ve Teslim Süresi Nedir?
Transfer kalıbı takım maliyetleri, kam tahrikli parmaklar, tutucular ve senkronizasyon sistemlerini içeren transfer mekanizmasının eklenen karmaşıklığı nedeniyle progresif kalıplardan önemli ölçüde daha yüksektir. Soğutucu tabanı veya motor gövdesi gibi orta karmaşıklıktaki tipik bir parça için, bir transfer kalıbı, istasyon sayısına, malzeme kalınlığına ve gerekli toleranslara bağlı olarak 25.000 ila 80.000 USD arasında maliyete sahiptir. Bu, eşdeğer bir progresif kalıp için 15.000 ila 50.000 USD ile karşılaştırılır. BQUQ'da transfer kalıbı tasarımı ve üretimi için teslim süresi 6 ila 10 hafta arasında değişmektedir; deneme ve ayar için ek 2 ila 3 hafta gerekir. Bununla birlikte, yılda 100.000 adedi aşan yüksek hacimler için parça başına maliyet genellikle daha düşüktür; çünkü transfer prosesi daha az istasyonda daha agresif şekillendirmeye olanak tanır, toplam çevrim süresini ve ikincil işlemleri azaltır.

Transfer Kalıbı Damgalaması Hangi Toleransları ve Hızları Elde Edebilir?
Transfer kalıbı damgalaması, malzeme kalınlığının tutarlı olması ve presin uygun şekilde bakımının yapılması koşuluyla, kritik boyutlar için ±0,05 mm ve genel özellikler için ±0,10 mm boyutsal toleranslar elde edebilir. Parçanın farklı taraflarındaki özellikler arasındaki konumsal toleranslar, hassas transfer rayları kullanıldığında ±0,08 mm'de tutulabilir. Yüzey kalitesi, takım çeliği kalitesine ve yağlamaya bağlı olarak tipik olarak Ra 0,8 ila 1,6 mikrometre arasında değişir. Hız açısından, 250 tonluk bir presteki iyi tasarlanmış bir transfer kalıbı, 150 mm uzunluğa kadar olan parçalar için dakikada 40 ila 60 strokta çalışabilirken, 50 mm'nin altındaki daha küçük parçalar dakikada 80 stroka ulaşabilir. Malzeme kalınlığı kapasitesi çelikte 0,3 mm ila 6,0 mm ve alüminyumda 4,0 mm'ye kadardır. Aşağıdaki tablo, BQUQ'daki transfer kalıbı damgalaması için tipik özellikleri göstermektedir.
| Parametre | Tipik Aralık | En İyi Durum | Birim |
| Boyutsal Tolerans | ±0,10 | ±0,05 | mm |
| Konumsal Tolerans | ±0,15 | ±0,08 | mm |
| Yüzey Kalitesi | Ra 1,6 | Ra 0,8 | mikrometre |
| Maksimum Çekme Derinliği | Parça genişliğinin %60'ı | Parça genişliğinin %80'i | oran |
| Çelik Malzeme Kalınlığı | 0,5 ila 4,0 | 0,3 ila 6,0 | mm |
| Dakikada Strok | 30 ila 60 | 80 | SPM |
| Takım Maliyeti | 25.000 ila 60.000 | 80.000 | USD |
| Takım Teslim Süresi | 8 ila 10 | 6 | hafta |
Isı Emiciler ve Yüksek İletkenlikli Parçalar İçin Neden Transfer Kalıbı Damgalaması Kullanılır?
Isı emiciler ve diğer termal yönetim bileşenleri, proses iş sertleşmesi kırılmaları olmadan uzun kanatçıklar, karmaşık panjur desenleri ve derin çekilmiş tabanlar oluşturulmasına izin verdiği için transfer kalıbı damgalamasından faydalanır. 6061-T6 veya 5052-H32 gibi alüminyum alaşımları için transfer kalıpları, 150 ila 200 W/m·K termal iletkenliği koruyarak 0,8 mm kalınlığında 25 mm'ye kadar kanatçık yükseklikleri üretebilir. Bağımsız kesme adımı, tane akışının daha iyi kontrol edilmesini sağlar; bu da kanatçıkların yapısal bütünlüğünü iyileştirir ve sonraki bükme sırasında çatlama riskini azaltır. BQUQ'da, santimetrede 8 kanatçık yoğunluğuna ve 3 mm taban kalınlığına sahip, 100 mm uzunlukta 0,05 mm düzlük elde eden damgalanmış ısı emiciler ürettik. Aynı kalıpta yan delme yapabilme yeteneği, montaj deliklerinin ve klips yuvalarının tek geçişte eklenmesine de olanak tanır; bu da ikincil işlemeyi ortadan kaldırır ve CNC işlemeye kıyasla parça başına maliyeti yaklaşık %30 azaltır.

Hangi Malzemeler Transfer Kalıbı Damgalaması ile Uyumludur?
Transfer kalıbı damgalaması çok çeşitli metallerle çalışır, ancak en yaygın olanları düşük karbonlu çelikler (DC01, SPCC), paslanmaz çelikler (304, 316), alüminyum alaşımları (5052, 6061), pirinç ve bakırdır. Yüksek mukavemetli uygulamalar için, 590 MPa akma dayanımına kadar HSLA çelikleri ve C75S veya 51CrV4 gibi önceden temperlenmiş yay çelikleri de işliyoruz. Parça bir taşıyıcı şerit tarafından desteklenmediğinden, malzeme transfer prosesine dayanacak yeterli sünekliğe sahip olmalıdır; minimum %15 uzama önerilir. Galvanizli çelik veya ön boyalı alüminyum gibi kaplamalı malzemeler de uygulanabilir, ancak yüzeyi çizmemek için transfer parmakları poliüretan veya naylon uçlarla donatılmalıdır. Maksimum malzeme kalınlığı pres tonajına bağlıdır, ancak tipik bir 250 tonluk transfer presi için çelik kalınlığı 4,0 mm ve alüminyum 5,0 mm ile sınırlıdır. Malzeme kullanımı tipik olarak progresif kalıplara kıyasla %10 ila 15 oranında iyileşir; bu, bakır veya berilyum bakır gibi pahalı malzemeler damgalanırken önemlidir.
Transfer Kalıbı ve Progresif Kalıp Arasında Nasıl Seçim Yapılır?
Karar, parça geometrisine, üretim hacmine ve tolerans gereksinimlerine bağlıdır. Parçanın genişliğinin %50'sinden daha büyük bir çekme derinliğine sahipse, yan hareketler veya açısal delikler gerektiriyorsa veya sürekli bir şeritten sıyrılmayı önleyen alttan kesikler varsa bir transfer kalıbı seçin. Transfer kalıpları ayrıca, kesilecek bir taşıyıcı köprü olmadığından, sonunda tamamen düz olması gereken parçalar için de tercih edilir. Tersine, 50 mm'nin altındaki küçük, düz parçalar, 100 SPM'nin üzerindeki yüksek hızlı üretim veya tek bir düzlemde elde edilebilen basit bükümlere sahip parçalar için progresif bir kalıp seçin. Temel kural olarak, parça 2:1 çekme oranını aşmadan progresif bir kalıpta yapılabiliyorsa, progresif kalıp daha ekonomik olacaktır. Bununla birlikte, üç veya daha fazla şekillendirme ekseni gerektiren parçalar için transfer kalıpları, istasyon sayısını ortalama 12'den 7'ye düşürerek bakımı basitleştirir ve takım aşınmasını azaltır.
BQUQ Transfer Kalıbı Damgalamasında Kaliteyi Nasıl Sağlar?
Transfer kalıbı damgalamasında kalite kontrolü, transfer parmağı konumunun ve pres tonaj eğrilerinin proses içi izlenmesiyle başlar. BQUQ'da, nominal kuvvetten %3'ten fazla sapmaları tespit etmek için her istasyonda yük hücreleri kullanıyoruz; bu, presin derhal durdurulmasını tetikler. Ayrıca, ilk parça ve üretim sırasında her 500. parçada kritik boyutları doğrulamak için ±2 mikrometre doğruluklu koordinat ölçüm makineleri (CMM) kullanıyoruz. Yüksek hacimli seriler için, kritik özellikler için 1,67 veya daha yüksek bir Cpk hedefiyle istatistiksel proses kontrolü (SPC) kullanıyoruz. Proses içi muayene, HRC 58-62 sertliğinde ve Ra 0,4 mikrometre yüzey kalitesinde sertleştirilmiş çelik parmaklar kullanılarak en aza indirilen transfer parmaklarından kaynaklanan yüzey işaretlerinin görsel kontrolünü içerir. Dongguan'daki 20 yıllık deneyimimiz, en yaygın kusurun istasyonlar arasındaki hizasızlık olduğunu göstermiştir; bunu, kenar başına 0,005 mm boşluklu hassas kılavuz pimler kullanarak önlüyoruz.
Transfer Kalıbı Damgalamasında Parça Başına Maliyet Nedir?
Transfer kalıbı damgalamasında parça başına maliyet, malzemeye, hacme ve çevrim süresine bağlıdır. Yılda 200.000 parça hacminde, 0,5 kg ağırlığındaki tipik bir çelik parça için parça başına maliyet 0,15 ila 0,30 USD arasında değişir. Bu, malzeme maliyetini (kg başına 0,08 USD), takım amortismanını (parça başına 0,02 USD), pres süresini (parça başına 0,05 USD) ve çapak alma gibi ikincil işlemleri (parça başına 0,02 USD) içerir. Alüminyum parçalar için maliyet, malzeme fiyatı nedeniyle %10 ila 20 daha yüksektir, ancak daha hızlı çevrim süreleri genellikle bunu dengeler. CNC işlemeyle karşılaştırıldığında, transfer kalıbı damgalaması 50.000 parçanın üzerindeki hacimler için 5 ila 10 kat daha ucuzdur, ancak takım yatırımı prototipleme için pratik değildir. Bir başabaş analizi öneriyoruz: yıllık hacim 50.000 parçayı aşarsa ve parça geometrisi sabitse, transfer kalıbı damgalaması neredeyse her zaman en düşük maliyetli üretim yöntemi olacaktır.
Transfer Kalıbı Damgalaması Diş veya Insert Gerektiren Parçaları İşleyebilir mi?
Evet, transfer kalıbı damgalaması kalıp içinde diş oluşturmayı ve insert yerleştirmeyi içerebilir, ancak bu karmaşıklığı ve maliyeti artırır. Diş oluşturma için, dakikada 40 parçaya kadar hızlarda M2'den M10'a kadar dişler üretebilen hadde diş açma istasyonları kullanıyoruz. Kılavuz, transfer mekanizmasıyla senkronize edilmelidir; bu, özel bir servo tahrikli istasyon gerektirir. Preslenerek yerleştirilen insertler için, 15 ila 30 kN kuvvetle pirinç veya çelik insertleri yerleştiren pnömatik veya hidrolik presli bir istasyon kullanıyoruz. Insertin konumsal doğruluğu ±0,05 mm'dir ve alüminyumdaki bir M4 pirinç insert için çekme kuvveti 500 N'a ulaşabilir. Bununla birlikte, bu tür istasyonların eklenmesi tipik olarak takım maliyetini %15 ila 25 artırır ve maksimum damgalama hızını %20 azaltır. Birden fazla diş gerektiren yüksek hacimli parçalar için, özellikle dişler farklı düzlemlerdeyse, diş açmayı bir CNC makinesinde ikincil bir işlem olarak gerçekleştirmek genellikle daha ekonomiktir.
Bir Transfer Kalıbı Ne Kadar Dayanır ve Hangi Bakım Gerekir?
Bakımı iyi yapılmış bir transfer kalıbı, malzeme kalınlığına ve sertliğine bağlı olarak büyük bir yenileme gerektirmeden önce 1 ila 5 milyon parça üretebilir. 1,0 mm kalınlığında alüminyum damgalamak için kalıp ömrü tipik olarak 5 milyon stroku aşarken, 3,0 mm kalınlığında paslanmaz çelik damgalamak ömrü 1,5 milyon stroka düşürür. Aşınmaya kritik bileşenler, her 100.000 ila 200.000 strokta yeniden taşlanması gereken transfer parmakları ve kesici kenarlardır. BQUQ'da, transfer raylarının hizasını ve zımbaların keskinliğini kontrol etmek de dahil olmak üzere her 50.000 strokta bir inceleme yapılmasını öneren bir bakım programı öneriyoruz. Önleyici bakım maliyeti inceleme başına yaklaşık 150 ila 300 USD'dir ve yeni zımba ve kalıplar dahil tam bir revizyon, orijinal takım fiyatının %20 ila 30'u kadardır. Doğru bakımla, bir transfer kalıbı sürekli bir üretim ortamında 8 ila 10 yıl hizmet verebilir.
SSS Bölümü
Parça Karmaşıklığı Açısından Transfer Kalıbı ile Progresif Kalıp Arasındaki Fark Nedir?
Bir transfer kalı


