EV İnvertör Soğutması için Isı Emici Gereksinimleri Nelerdir?
Doğrudan cevap: EV inverterleri için birincil soğutucu talebi, IGBT veya SiC güç modüllerinden 300W ila 1500W arası sürekli ısının verimli bir şekilde dağıtılmasıdır; bu, 0,2°C/W altında termal direnç değerleri ve dakikada 8 ila 15 litre soğutma sıvısı akış hızı gerektirir. Bu talep, 6063-T5 alüminyum alaşımından işlenmiş, 0,05 mm düzlük toleransına ve Ra 0,8 µm yüzey pürüzlülüğüne sahip alüminyum soğuk plakalara dönüşür. Elektrifikasyon ölçeklendikçe pazar, SiC cihazları için 150°C'nin ve IGBT'ler için 125°C'nin altında jonksiyon sıcaklıklarını koruyabilen ve 10.000+ termal döngüye dayanabilen sıvı soğutmalı soğutucular gerektirmektedir.
Bir EV Inverter Soğutucusunun Kaldırması Gereken Tipik Güç Yoğunluğu Nedir?
Modern EV inverterleri, inverter hacminin litresi başına 25 ila 45 kW güç yoğunluğunda çalışır; bu da doğrudan soğutucu yüzeyinde 50 ila 150 W/cm² ısı akısına karşılık gelir. Örneğin, SiC MOSFET'ler kullanan 200 kW'lık bir çekiş inverteri, sürekli otoyol sürüşü sırasında yaklaşık 800W atık ısı üretir, ancak zirve hızlanma bunu 30 saniyelik patlamalar için 1500W'a çıkarabilir. Bu nedenle soğutucu, sistemin doğrudan soğutma (kanatçık dizileri) veya dolaylı soğutma (serpantin kanallı soğuk plaka) kullanmasına bağlı olarak, modül taban plakasından soğutucuya 0,05 ila 0,15°C/W termal direnç için tasarlanmalıdır.

IGBT ve SiC Modülleri Arasındaki Seçim Soğutucu Gereksinimlerini Nasıl Değiştirir?
Silisyum IGBT'lerden silisyum karbür (SiC) MOSFET'lere geçiş, soğutma stratejisini temelden değiştirir çünkü SiC cihazları daha yüksek jonksiyon sıcaklıklarına (175°C'ye karşı 150°C) dayanır ancak daha küçük kalıp alanlarına sahiptir ve ısı akısını yoğunlaştırır. Tipik bir 750V/600A IGBT modülü, 80 W/cm² ısı akısı ile 1200W dağıtırken, eşdeğer bir SiC modülü, %30 daha küçük ayak izi nedeniyle 140 W/cm² ısı akısında yalnızca 900W dağıtır. Bu yoğunlaşma, IGBT uygulamaları için inç başına 8 ila 12 kanatçık yoğunluğuna kıyasla, 0,5 ila 1,0 mm kanal genişlikleri ve inç başına 15 ila 25 kanatçık yoğunluğu gerektiren gelişmiş mikro kanal geometrilerine sahip soğutucular gerektirir.
EV Inverter Soğutucuları için Spesifik Termal ve Mekanik Toleranslar Nelerdir?
Güç modülü ile soğutucu arasındaki termal arayüz, temas direncini en aza indirmek için hassas mekanik özellikler gerektirir. Montaj yüzeyi, 200mm x 150mm ayak izinin tamamında 0,05 mm düzlüğe sahip olmalı ve 50 µm kalınlıkta termal arayüz malzemesinin (TIM) uygun şekilde ıslanmasını sağlamak için Ra 0,8 µm yüzey pürüzlülüğüne sahip olmalıdır. M6 montaj dişleri için delikten deliğe konum toleransı ±0,1 mm'dir ve vida başına 10 ila 15 N·m arasında tutarlı sıkma basıncını korumak için genel soğutucu kalınlığı ±0,2 mm'de tutulmalıdır. Sızıntı testleri, sıvı soğutmalı tasarımlar için 8 bar basınçta sıfır sızıntıyı doğrulamalı ve 25 bara kadar patlama basıncı direncine sahip olmalıdır.

EV Inverterleri için Hava Soğutma Yerine Sıvı Soğutma Neden Standart Hale Geliyor?
Hava soğutmalı soğutucular, modern EV inverterlerinin ısı akısı gereksinimlerini karşılayamaz çünkü doğal konveksiyon yalnızca 0,005 ila 0,02 W/cm²·°C elde ederken, yüksek hızlı fanlarla zorlanmış hava yalnızca 0,05 ila 0,15 W/cm²·°C'ye ulaşır. %50/50 etilen-glikol su karışımıyla sıvı soğutma, 1 ila 5 W/cm²·°C elde eder; bu da 20 ila 50 kat daha etkilidir. 150 kW'lık bir inverter için hava soğutmalı bir çözüm, 500W parazitik güç tüketen bir fanla 15 kg ağırlığında bir soğutucu gerektirirken, sıvı soğutmalı bir soğuk plaka yalnızca 3,5 kg ağırlığındadır ve yalnızca 50W pompa gücü gerektirir; bu da 50 kW sürekli değerin üzerindeki herhangi bir inverter için sıvı soğutmayı zorunlu kılar.
Hangi Üretim Süreçleri En Uygun Maliyetli EV Inverter Soğutucularını Üretir?
Yılda 10.000 birimin altındaki üretim hacimleri için, 6063-T5 alüminyum blokların CNC işlenmesi, kanatçık karmaşıklığına bağlı olarak parça başına 45 ila 90 $ arasında değişen fiyatlarla en iyi termal performans ve maliyet dengesini sunar. 10.000 ila 100.000 birim arasındaki hacimler için, damgalanmış alüminyum plakaların vakumla lehimlenmesi birim maliyeti 25 ila 50 $'a düşürür, ancak takım yatırımı 30.000 ila 80.000 $ arasındadır. 100.000 birimin üzerinde, sürtünme karıştırma kaynağı veya CNC işlenmiş kanallı ekstrüde profiller birim başına 18 ila 35 $'da ekonomik hale gelir, ancak 12 ila 16 haftalık takım tedarik süresi gerektirir. Aşağıdaki tablo ödünleşimleri özetlemektedir.
| Üretim Süreci | Üretim Hacmi | Birim Maliyet (USD) | Takım Maliyeti (USD) | Termal Performans (W/cm²·°C) | Tedarik Süresi (hafta) |
| CNC İşlenmiş Katı Blok | 1 – 10.000 | $45 – $90 | $2.000 – $5.000 | 3,5 – 5,0 | 2 – 4 |
| Vakumla Lehimlenmiş Damgalı Plakalar | 10.000 – 100.000 | $25 – $50 | $30.000 – $80.000 | 2,5 – 4,0 | 8 – 12 |
| Sürtünme Karıştırma Kaynaklı Montaj | 10.000 – 50.000 | $30 – $55 | $25.000 – $60.000 | 3,0 – 4,5 | 10 – 14 |
| CNC Kanallı Ekstrüde Profil | 50.000 – 500.000 | $18 – $35 | $15.000 – $40.000 | 2,0 – 3,5 | 12 – 16 |
| Kanatçıklı Dökme Alüminyum | 100.000+ | $15 – $28 | $50.000 – $120.000 | 1,5 – 3,0 | 14 – 20 |

Soğutma Sıvısı Akış Hızı ve Basınç Düşüşü Soğutucu Tasarımını Nasıl Etkiler?
Soğutma sıvısı akış hızı, konvektif ısı transfer katsayısını doğrudan belirler, ancak pompa güç tüketimi ve basınç düşüşüne karşı dengelenmelidir. Tipik bir 150 kW inverter soğuk plakası için optimum akış hızı, 30 ila 50 kPa basınç düşüşünde 10 L/dk'dır ve 10.000 ila 15.000 W/m²·K ısı transfer katsayısı elde edilir. Akışı 15 L/dk'ya çıkarmak ısı transferini yalnızca %15 artırır ancak basınç düşüşünü 100 kPa'ya ikiye katlar ve 50W yerine 200W tüketen daha büyük bir pompa gerektirir. Bu nedenle kanal geometrisi, türbülanslı akışı (Reynolds sayısı 4000'in üzerinde) aşırı pompalama kayıpları olmadan elde etmek için tipik 8mm genişlik x 4mm derinlik kanal boyutları ve 1,5 ila 2,0 metre serpantin yol uzunluğu ile hesaplamalı akışkanlar dinamiği kullanılarak optimize edilmelidir.
EV Inverter Soğutucuları için Hangi Test Standartları Geçerlidir?
Otomotiv sınıfı soğutucular, -40°C'den +125°C'ye 1000 döngü termal şok testi dahil olmak üzere USCAR-2 ve LV124 standartlarına göre sıkı doğrulama testlerinden geçmelidir. Basınç döngü testleri, 90°C'de 0 ila 3 bar arasında sızıntı veya deformasyon olmadan 100.000 döngü gerektirir. ISO 16750-3'e göre titreşim testi, her eksende 32 saat boyunca 27,8 m/s² RMS'de rastgele titreşim gerektirirken, soğutucu yapısal bütünlüğünü korumalıdır. ASTM B117'ye göre korozyon testi, 0,1 mm'den daha derin çukurlaşma olmadan 500 saat tuz püskürtme maruziyeti gerektirir; bu nedenle kromat dönüşüm kaplamalı veya 18-20 µm kalınlığa anodize edilmiş 6063-T5 alüminyum standart spesifikasyondur.
Eklemeli Üretim Uygulanabilir EV Inverter Soğutucuları Üretebilir mi?
Eklemeli üretim (seçici lazer eritme), geleneksel olarak işlenmiş tasarımlardan %20-30 daha düşük termal direnç elde eden uyumlu soğutma kanallarına sahip soğutucular üretebilir, ancak maliyet şu anda seri üretim için engelleyicidir. AlSi10Mg'de basılmış 200mm x 150mm alüminyum soğutucu, işlenmiş eşdeğeri için 60 $'a kıyasla 3 haftalık tedarik süresiyle birim başına 250 ila 450 $'a mal olur. Bununla birlikte, prototip doğrulama ve düşük hacimli performans araçları (yılda 500 birimin altında) için eklemeli üretim uygundur çünkü takım maliyetlerini tamamen ortadan kaldırır ve günler içinde tasarım iterasyonuna izin verir; bu da onu Formula E ve yüksek performanslı EV prototipleri için tercih edilen seçenek haline getirir.
EV Inverter Soğutucuları için En Yaygın Arıza Modları Nelerdir?
En sık görülen arıza modu, alüminyum taban plakası ile lehimli montajlardaki bakır soğutma boruları arasındaki arayüzde, termal genleşme katsayısı uyumsuzluğundan (alüminyum için 23 ppm/°C'ye karşı bakır için 17 ppm/°C) kaynaklanan termal yorulma çatlamasıdır. Bu, 5.000 ila 8.000 termal döngüden sonra mikro çatlaklar olarak kendini gösterir ve soğutma sıvısı sızıntısına ve felaketle sonuçlanan inverter arızasına yol açar. İkinci en yaygın sorun, alüminyum soğutucuların paslanmaz çelik bağlantı parçalarıyla temas ettiğinde galvanik korozyondur; bu, anodize yüzeyler ve dielektrik soğutma sıvısı katkı maddeleri kullanılarak azaltılır. Üçüncü arıza modu, kalıntı veya korozyon ürünleriyle mikro kanalların (1mm genişliğin altında) kirlenmesidir; bu, 5 yıl içinde akış hızını %30-50 azaltır ve 40 mikron filtre kullanmayan herhangi bir soğutma devresi için kanal genişliklerinin 1,5mm'nin üzerinde olmasını gerektirir.
Mühendisler EV Inverter Programları için Soğutucuyu Nasıl Belirlemelidir?
Mühendisler soğutucuyu en kötü durum termal senaryosuna göre belirlemelidir: maksimum ortam soğutma sıvısı sıcaklığı 65°C'de zirve güç dağılımı, cihaz limitinin en az 25°C altında bir jonksiyon sıcaklığı marjı korurken. Birincil metrik olarak termal direnç bütçesini (jonksiyondan soğutucuya) belirtin, ardından bunu jonksiyon-kasa (cihaz veri sayfası), kasa-soğutucu (TIM) ve soğutucu-soğutucu akışkanı (soğutucu performansı) olarak ayırın. Termal empedans testi için her zaman tam güç modülü ve TIM montajıyla bir prototip isteyin; çünkü soğutucu tedarikçilerinin veri sayfası değerleri genellikle üretimde elde edilemeyen ideal montaj koşullarını varsayar. Son olarak, özellikle lehimli bağlantılar ve kaynak dikişleri için üreticiden bir DFMEA ve süreç kontrol planı talep edin; çünkü bunlar saha arızaları için en yüksek riskli özelliklerdir.
SSS
EV Inverterlerinde SiC MOSFET'ler için Maksimum Jonksiyon Sıcaklığı Nedir?
Otomotiv çekiş inverterlerindeki silisyum karbür MOSFET'ler, silisyum IGBT'ler için 150°C'ye kıyasla maksimum 175°C jonksiyon sıcaklığı için derecelendirilmiştir. Bununla birlikte, 150°C'nin üzerindeki sıcaklıklarda sürekli çalışma, hızlandırılmış lehim yorulması nedeniyle her 10°C artışta cihaz ömrünü yaklaşık %50 azaltır. Bu nedenle çoğu OEM, soğutma sistemlerini SiC için 150°C'nin ve IGBT cihazları için 125°C'nin altında jonksiyon sıcaklıklarını koruyacak şekilde tasarlar.
Üretime Hazır Bir EV Inverter Soğutucusunun Maliyeti Ne Kadardır?
150 kW'lık bir inverter için üretime hazır sıvı soğutmalı alüminyum soğutucu, üretim sürecine ve yüzey işlemine bağlı olarak yılda 50.000 birim hacimde birim başına 25 ila 60 $ arasındadır. CNC işlenmiş versiyonlar 45 ila 90 $'a mal olurken, lehimli montajlar 25 ila 50 $ aralığındadır. Maliyet, soğuk plakayı, giriş/çıkış bağlantı parçalarını ve 18-20 µm kalınlığa anodizasyonu içerir.
EV Inverter Soğutma Sistemlerinde Hangi Soğutma Sıvısı Kullanılır?
Standart soğutma sıvısı, 3,3 kJ/kg·K özgül ısı kapasitesine ve -37°C donma noktasına sahip %50/50 etilen glikol ve deiyonize su karışımıdır. Bazı yeni araçlar daha düşük toksisite için propilen glikol bazlı soğutma sıvıları kullanır, ancak bunların termal iletkenliği %5 daha düşüktür. Soğutma sıvısı, inverterde galvanik korozyonu ve elektrik kaçağını önlemek için düşük elektrik iletkenliğine (100 µS/cm'nin altında) sahip olmalıdır.
Bir Soğutucu Inverter ve Elektrik Motoru Arasında Paylaşılabilir mi?
Evet, ortak bir termal yönetim sistemi aynı soğutma sıvısı devresini kullanarak hem inverteri hem de motoru soğutabilir, ancak inverter tipik olarak motordan (90°C'ye kadar tolere edebilir) daha düşük soğutma sıvısı sıcaklıkları (65°C'nin altında) gerektirir. Bu, inverter soğutucusunu soğutma sıvısı akış yolunda yukarı akışa yerleştirerek veya akış kontrol valfli özel bir paralel dal kullanarak elde edilir. 2,5 ila 4 kW'lık birleşik ısı yükü, toplam 15 ila 20 L/dk akış hızı gerektirir.
#
Özel EV Inverter Soğutucu Prototipleri için
İlgili Makaleler
- Bölgesel Pazar Yarışması: Asya Pasifik, Kuzey Amerika ve Avrupa 'nın Isı Emici Ekolojisindeki Farklılıklar ve Fırsatlar
- Daha Küçük Daha Sert: Tüketici Elektroniğinde Ultra İnce Isı Emicilerinin Teknik Sınırları ve Yenilikleri
- Otomotiv Termal Yönetim Parçası: Donanım Isı Emicileri Akıllı Kokpit ile 800V 'u Nasıl Fethetti?


