Termal Macun vs Termal Ped: CNC İşlenmiş Soğutucular için Mühendislik Seçim Rehberi
Isıl macun ve termal pedler temelde aynı amaca hizmet eder—bir ısı kaynağı ile soğutucu arasındaki mikroskobik hava boşluklarını doldurmak—ancak bunu mekanik ve termal özellikler açısından büyük ölçüde farklı şekillerde başarırlar. Çoğu yüksek performanslı uygulama için, daha düşük termal direnci (0,01 ila 0,05 °C·cm²/W) ve daha ince bağlantı hattı nedeniyle termal macun (pasta) üstün bir seçimdir; termal pedler ise titreşime maruz kalan, yüksek hacimli veya sahada servis gerektiren montajlarda, yeniden işlenebilirliğin en yüksek termal performanstan daha önemli olduğu durumlarda tercih edilir. Bu makale, CNC ile işlenmiş, damgalanmış veya yaylı termal montajlarınız için doğru arayüz malzemesini seçmenize yardımcı olacak veri odaklı bir karşılaştırma sunar.
Termal Arayüz Malzemesi Temelleri: Boşluk Doldurma Neden Önemlidir?
CNC ile işlenmiş bir alüminyum soğutucu tabanının mikroskobik pürüzlülüğü tipik olarak Ra 0,8 ila 1,6 µm'dir ve çıplak bir CPU veya IGBT kalıp yüzeyi Ra 0,2 ila 0,5 µm'dir. Bu tür iki yüzey birbirine sıkıştırıldığında, gerçek temas alanı görünür alanın yalnızca %5 ila %10'u kadardır. Geri kalan %90 ila %95'i, termal iletkenliği yalnızca 0,026 W/m·K olan hava ile doludur. Bir termal arayüz malzemesi (TIM), bu havayı ısıyı en az 10 ila 100 kat daha iyi ileten bir ortamla değiştirir. Herhangi bir TIM'in etkinliği, hem hacimsel iletkenliği hem de iki arayüzdeki temas direncini hesaba katan ve °C·cm²/W cinsinden ifade edilen termal empedansı ile ölçülür. Daha düşük termal empedans, aynı ısı akısı için daha düşük bağlantı sıcaklığı anlamına gelir ve bu da bileşen ömrünü doğrudan etkiler—bağlantı sıcaklığındaki 10 °C'lik bir düşüş, silikon tabanlı yarı iletkenlerin beklenen ömrünü tipik olarak ikiye katlar.

Termal Macun: Bileşim, Performans Sınırları ve Uygulama Yöntemi
Termal macun, alüminyum oksit (Al₂O₃), çinko oksit (ZnO), bor nitrür (BN) veya gümüş partikülleri gibi termal olarak iletken dolgu maddeleriyle yüklenmiş silikon veya hidrokarbon taşıyıcı sıvıdan oluşan viskoz bir pastadır. Dolgu maddesi oranı ağırlıkça %70 ila %90 arasında değişir ve ticari sınıflar için 1,0 ila 8,5 W/m·K termal iletkenlik üretir; birinci sınıf sıvı metal macunlar ise 40 ila 80 W/m·K'ye ulaşır. Temel performans avantajı, elde edilebilir bağlantı hattı kalınlığıdır (BLT). Şablon, serigrafi yazıcı veya otomatik dağıtıcı kullanılarak doğru uygulama ile BLT 25 ila 50 µm'de tutulabilir. Bu ince katman termal yolu en aza indirir ve standart macunlar için 0,01 ila 0,05 °C·cm²/W ve sıvı metal alaşımları için 0,005 °C·cm²/W kadar düşük termal empedans değerleri sağlar. 25 mm x 25 mm'lik bir kalıp üzerindeki 100 W'lık bir ısı kaynağı için (ısı akısı 16 W/cm²), 0,03 °C·cm²/W empedansa sahip tipik bir macun, TIM katmanı boyunca yalnızca 0,48 °C'lik bir sıcaklık artışı üretir. Uygulama yöntemleri arasında metal bir spatula ile manuel yayma, yüksek hacimli üretim için serigrafi baskı ve CNC ile işlenmiş parçalar üzerinde hassas nokta veya çizgi desenleri için otomatik iğne dağıtımı yer alır. Başlıca dezavantajları, termal döngü altında pompalama (macunun temas bölgesinden uzaklaşması), zamanla kuruma ve yeniden işleme sırasında dağınıklıktır.
Termal Ped: Yapı, Sıkıştırılabilirlik ve Güvenilirlik Ödünleşimleri
Termal pedler, seramik, bor nitrür veya grafit dolgu maddeleriyle doldurulmuş silikon, poliüretan veya akrilik matrislerden yapılmış önceden şekillendirilmiş katı tabakalardır. 0,5 mm ila 10 mm kalınlıklarında tedarik edilirler ve termal iletkenlikleri standart silikon pedler için 1,0 W/m·K'den grafit bazlı veya faz değiştirmeli geliştirilmiş pedler için 15 W/m·K'ye kadar değişir. Pedler için kritik parametre, belirli bir basınçta sapma yüzdesi olarak ifade edilen sıkıştırılabilirliktir. Çoğu ped, optimum teması sağlamak için %10 ila %30 sıkıştırma gerektirir; bu, ped kalınlığının doldurduğu boşluktan 0,1 ila 0,3 mm daha fazla olması gerektiği anlamına gelir. 0,5 mm boşluğa sahip tipik bir uygulama için, 0,5 mm'ye sıkıştırılmış (%37,5 sapma) 0,8 mm kalınlığında bir ped, 0,15 ila 0,40 °C·cm²/W termal empedans sergiler—bu, macundan kabaca 5 ila 10 kat daha yüksektir. Bununla birlikte, pedler belirgin avantajlar sunar: döner kalıplar veya su jetleri kullanılarak şekle göre kesilirler, akmaz veya pompalanmazlar, titreşime ve termal döngüye bozulmadan dayanırlar ve temizlik kalıntısı olmadan kolay sökme imkânı sağlarlar. Pedler ayrıca birçok formülasyonda elektrik yalıtımı sağlar (dielektrik dayanımı 5 ila 15 kV/mm), ayrı bir mika veya seramik izolatör ihtiyacını ortadan kaldırır. Ana dezavantajlar, daha yüksek termal direnç, minimum 0,5 mm pratik kalınlık ve basınç yönetimi gereksinimidir—çok az basınç hava boşlukları bırakır, çok fazla basınç kırılgan soğutucu tabanlarını çatlatabilir veya ince damgalanmış parçaları deforme edebilir.

Karşılaştırmalı Analiz: Termal Empedans, Maliyet ve Uzun Vadeli Stabilite
Macun ve ped arasındaki karar, ödünleşimlerin nicelleştirilmesine bağlıdır. Aşağıda, BQUQ'nun tedarik zinciri ortaklarından temin edilen, kendi CNC ile işlenmiş alüminyum soğutucularımız (6061-T6, Ra 1,0 µm yüzey) üzerinde 25 mm x 25 mm test kalıbı ile test edilen tipik üretim sınıfı malzemelere dayanan doğrudan bir karşılaştırma bulunmaktadır.
| Parametre | Termal Macun (Silikon/ZnO) | Termal Macun (Sıvı Metal) | Termal Ped (Silikon 3 W/m·K) | Termal Ped (Grafit 10 W/m·K) |
| Termal İletkenlik (W/m·K) | 1,5 ila 4,0 | 40 ila 80 | 3,0 | 10,0 |
| Bağlantı Hattı Kalınlığı (µm) | 25 ila 50 | 10 ila 25 | 500 ila 2000 (sıkıştırma öncesi) | 500 ila 1500 |
| Termal Empedans (°C·cm²/W) | 0,02 ila 0,05 | 0,005 ila 0,01 | 0,15 ila 0,35 | 0,08 ila 0,20 |
| Çalışma Sıcaklık Aralığı (°C) | -50 ila 200 | -50 ila 150 | -40 ila 200 | -40 ila 250 |
| Elektrik Yalıtımı | Hayır (özel sınıf değilse) | Hayır (iletken) | Evet (5-15 kV/mm) | Evet (grafit iletkendir, kaplı sınıf kullanın) |
| cm² Başına Fiyat (USD, 1k adet) | 0,008 ila 0,015 | 0,30 ila 0,60 | 0,02 ila 0,05 | 0,08 ila 0,15 |
| Bağlantı Başına Yeniden İşleme Süresi | 2 ila 5 dakika (temizle + yeniden uygula) | 5 ila 10 dakika (çözücü ile temizleme) | 1 ila 2 dakika (soy ve değiştir) | 1 ila 2 dakika |
| Pompalama / Kuruma Riski | Yüksek (10k termal döngüden sonra) | Düşük | Çok Düşük | Çok Düşük |
| Gerekli Basınç (psi) | 10 ila 30 | 10 ila 20 | 20 ila 60 | 30 ila 80 |
16 W/cm² dağıtan 100 W'lık bir güç modülü için, TIM katmanı boyunca sıcaklık düşüşü şu şekildedir: macun (0,03 °C·cm²/W) = 0,48 °C, sıvı metal (0,008) = 0,13 °C, standart ped (0,25) = 4,0 °C, grafit ped (0,15) = 2,4 °C. 50 °C ortam sıcaklığı ve 0,5 °C/W soğutucu-ortam direncine sahip bir sistemde, bağlantı sıcaklığı şu şekilde olur: macun = 100,5 °C, sıvı metal = 100,1 °C, standart ped = 104,0 °C, grafit ped = 102,4 °C. Macun ve standart ped arasındaki 3,5 °C'lik fark, tüketici elektroniği için kritik olmayabilir, ancak bağlantı limitinin genellikle 125 °C olduğu ve payın minimum olduğu otomotiv invertörlerindeki IGBT modülleri için önemlidir.
CNC İşleme ve Damgalama Ortamları için Uygulamaya Özel Öneriler
BQUQ'nun LED aydınlatmada (tipik 20 ila 50 W), sunucu CPU'larında (65 ila 280 W) ve güç elektroniğinde (600 W'a kadar IGBT modülleri) kullanılan CNC ile işlenmiş soğutucuları için seçim matrisi aşağıdaki gibidir. Tasarım maksimum termal performans gerektirdiğinde, soğutucu 10 ila 30 psi tutarlı sıkıştırma kuvveti sağlayan vidalar veya yaylı klipslerle monte edildiğinde ve ürün sık sık yeniden işlemeye tabi tutulmadığında termal macun kullanın. Bu, üst düzey sunucu CPU'ları, GPU soğutma ve lazer diyot modülleri için geçerlidir. Montaj titreşime yatkın olduğunda (otomotiv kaput altı, endüstriyel motorlar), ısı kaynağı ile soğutucu arasındaki boşluk üretim toleransları nedeniyle 0,2 mm'den fazla değiştiğinde (damgalanmış alüminyum parçalarda yaygındır) veya montajın sahada bakım için sökülmesi gerektiğinde termal ped kullanın. Pedler ayrıca, çıplak bir TO-247 paketinin topraklanmış bir soğutucuya temas ettiği güç kaynaklarında olduğu gibi, ısı kaynağı ile soğutucu arasında elektrik yalıtımı gerektiren uygulamalarda da üstündür. Yaylı soğutucular için (BQUQ, 5 ila 50 N yük aralığında özel yaylar üretir), yayın ±%10 sapma toleransı macun katmanını ezeceği veya tamamen dışarı sıkacağı için genellikle bir ped zorunludur.

Maliyet ve Üretim Verimliliği: Toplam Uygulanan Maliyet Analizi
cm² başına hammadde maliyeti macunu 2 ila 3 kat destekler, ancak toplam uygulanan maliyet işçilik, dağıtım ekipmanı ve yeniden işlemeyi içerir. Otomatik macun dağıtımı, sermaye ekipmanına (0,01 ml hassasiyetli pozitif deplasmanlı pompalar) 15.000 ila 40.000 ABD Doları eklerken, ped uygulaması yalnızca 500 ila 2.000 ABD Doları tutarında manuel veya yarı otomatik bir yerleştirme fikstürü gerektirir. Ayda 10.000 adetlik bir üretim serisi için, macun için birim başına işçilik maliyeti (şablon baskı ve denetim dahil) 0,03 ila 0,06 ABD Doları iken, ped yerleştirme için 0,01 ila 0,02 ABD Dolarıdır. Bununla birlikte, macun bazlı süreçler boşluklar veya kirlenme nedeniyle daha yüksek hurda oranı (%2 ila %5) üretirken, ped yerleştirmede hurda oranı %0,5'in altındadır. Düşük hacimli prototipleme için (500 parçanın altında), pedler neredeyse her zaman daha ekonomik seçimdir çünkü dağıtıcı kalibrasyonu ve kürlenme süresi gerektirmezler. Stabil bir tasarıma sahip yüksek hacimli üretimde (ayda 50.000 parçanın üzerinde), macun birim başına daha düşük toplam maliyet sağlar (birim başına 0,02 ila 0,04 ABD Doları tasarruf) ancak daha sıkı proses kontrolü ve soğutucu yüzey düzlüğünün (macunun derecelendirilmiş performansına ulaşması için 25 mm'de 0,05 mm'nin altında olması gereken) daha titiz giriş denetimi gerektirir.
Sıkça Sorulan Sorular: Tasarım Mühendisleri için Pratik İpuçları
Doğru ped kalınlığını nasıl seçerim? Montajdan sonra ısı kaynağı ile soğutucu arasındaki maksimum boşluğu ölçün, ardından %20 ila %30 sıkıştırma için 0,2 ila 0,3 mm ekleyin. Yüzey pürüzlülük varyasyonlarını ememeyeceği için asla 0,5 mm'den ince bir ped belirtmeyin. Macun için ideal BLT 25 ila 50 µm'dir; dağıtılan hacmi kontrol etmek için 0,1 ila 0,2 mm açıklıklı bir şablon kullanın; bu hacim kalıp alanının cm²'si başına 0,02 ila 0,05 ml olmalıdır. Her biri için maksimum çalışma sıcaklığı nedir? Standart silikon macun 200 °C sürekli çalışma için derecelendirilmiştir, ancak 150 °C'nin üzerinde taşıyıcı yağ buharlaşarak termal direnci yılda %20 artırır. Seramik dolgulu pedler 200 °C'ye kadar stabildir, grafit pedler ise 250 °C'yi kaldırır ancak elektrik iletkenliğini önlemek için kaplanmalıdır. Ped ve macunu birleştirebilir miyim? Önerilmez çünkü iki malzeme farklı sıkıştırılabilirliklere sahiptir ve macun pedin gözeneklerine nüfuz ederek basınç dayanımını azaltır ve düzgün olmayan bir termal yol oluşturur. TIM bağlantısının kalitesini nasıl test ederim? Soğutucu tabanına gömülü bir termokupl kullanın (yüzeyden 1 mm delinmiş) ve ölçülen sıcaklık artışını hesaplanan değerlerle karşılaştırın. %15'ten büyük bir sapma, zayıf ıslanma, aşırı basınç veya boşluk olduğunu gösterir. Üretim için, parça başına 30 saniyeden kısa sürede termal empedansı ölçmek için geçici termal test (T3Ster veya eşdeğeri) kullanın.
Sonuç: Nihai Seçim Kriterleri ve BQUQ Mühendislik Desteği
Tasarımınız en düşük termal direnci gerektirdiğinde, sıkıştırma kuvvetini 10 ila 30 psi'ye kontrol edebildiğinizde ve montaj kalıcı olduğunda termal macun seçin. Elektrik yalıtımı, titreşim direnci veya kolay yeniden işleme ihtiyacınız olduğunda ve 2 ila 4 °C daha yüksek bağlantı sıcaklığı kabul edilebilir olduğunda termal ped seçin
İlgili Makaleler
- Vidasız Isı Emici Nasıl Takılır: Termal Yapıştırıcı Rehberi
- Yüksek Parlaklıklı LED'ler için Isı Yönetimi ve Soğutucular
- Yeni enerji aracı IGBT ısı dağılımı, ısı emici güvenilirlik mühendisliği, ısı borusu ve sıcaklık plakası entegre ısı emici, yüzey işleme ve ısı radyasyonu geliştirme: anodik oksidasyon, siyah kaplama ve mikro-nano yapı, grafen / 3D baskı / akıllı termal yönetim: 2030 ısı emici teknolojisi yol haritası


