Damgalama Yağlaması Açıklandı: Kalıp Ömrü için Doğru Yağ Nasıl Seçilir
Metal sac damgalama yağlaması, iş parçası ile kalıp yüzeyi arasına mühendislik ürünü bir sıvı veya filmin kontrollü olarak uygulanmasıdır; bu sayede kesme, çekme ve şekillendirme işlemleri sırasında sürtünme azaltılır, ısı yönetilir ve yırtılma veya sıkışma önlenir. Doğru yağlayıcı seçimi; malzeme tipine, damgalama şiddetine ve kalıp malzemesine bağlıdır. Seçenekler, hafif kesme işlemleri için düşük viskoziteli petrol yağlarından derin çekme işlemleri için ağır klorlu veya sentetik çekme bileşiklerine kadar uzanır. Yanlış yağlayıcının kullanılması takım ömrünü %40'a kadar azaltabilir ve parça reddi oranını %5'in üzerine çıkarabilir; bu da seçimi kritik bir mühendislik kararı haline getirir.
Damgalama Proseslerinde Sürtünme ve Aşınmayı Anlamak
Bir damgalama presinde, zımba ile sac metal arasındaki anlık arayüz basıncı kesme işlemlerinde 200 MPa'yı aşabilir ve perdahlama veya madeni para basma işlemlerinde 500 MPa'ya ulaşabilir. Bu basınçlarda, yağ filmi kalınlığı (tipik olarak 0,1 ila 2 mikrometre) takım çeliğinin yüzey pürüzlülük tepe noktalarından (Ra 0,2 ila 0,8 mikrometre) daha ince olduğu için sınır yağlaması baskındır. Kimyasal olarak aktif bir yağlayıcı olmadan, lokal kaynaklanma meydana gelir; bu da adhezif aşınmaya ve kalıbın ilerleyici şekilde bozulmasına neden olur.
Damgalamada sürtünme katsayısı, yağlayıcı tipine bağlı olarak önemli ölçüde değişir. Yumuşak çeliğin kuru veya yağlayıcısız damgalanması 0,30 ila 0,50 arasında bir katsayı verirken, yüksek performanslı bir çekme yağı bunu 0,06 ila 0,10'a düşürür. Bu sürtünme azalması, zımba kuvveti gereksinimlerini doğrudan etkiler. Örneğin, 1,0 mm kalınlığındaki DC04 çeliğinden 100 mm çapında bir kap çekmek, birinci sınıf bir çekme bileşiği ile yaklaşık 45 kN gerektirirken, hafif bir madeni yağ ile 58 kN gerektirir; bu da gerekli pres tonajında %22'lik bir azalmadır.
Isı üretimi de aynı derecede kritiktir. Dakikada 30 ila 120 strok arasındaki tipik damgalama hızlarında, kalıp radyüsündeki lokal sıcaklıklar 180°C'yi aşabilir. Standart madeni yağlar 120°C'nin üzerinde oksitlenmeye başlar; metalik ince parçacıkları hapseden ve kalıp aşınmasını hızlandıran yapışkan vernik tortuları oluşturur. Ester veya polimer bazlı sentetik yağlayıcılar, film bütünlüğünü 250°C'ye kadar korur ve bakım aralıklarını her 20.000 stroktan 80.000 strokun üzerine çıkarır.

Damgalama Yağlayıcı Türleri: Bileşim ve Uygulamalar
Damgalama yağlayıcıları, her biri farklı performans sınırları ve maliyet profillerine sahip dört ana kategoriye ayrılır. Petrol bazlı saf yağlar en yaygın olanlarıdır; iyi pas koruması ve orta düzeyde aşırı basınç (EP) performansı sunarlar. İnce sac alüminyum için hafif iğ yağlarından (ISO VG 10), çeliğin derin çekilmesi için yağ asidi katkılı ağır bileşik yağlara (ISO VG 100 ila 460) kadar çeşitlilik gösterirler.
Tipik olarak su içinde %5 ila %15 yağ konsantresi olan suda çözünür emülsiyonlar, mükemmel soğutma sağlar ancak daha düşük film mukavemetine sahiptir. Isı dağılımının birincil endişe olduğu yüksek hızlı ilerlemeli kalıplar için uygundurlar; örneğin motor laminasyonlarının dakikada 400 ila 800 strok hızında damgalanması gibi. Su fazı hızla buharlaşarak ince bir yağ filmi bırakır, ancak biyositlerle korunmazsa yağlayıcı rezervuarı bakterilerle kirlenebilir.
Polialfaolefinler (PAO), esterler ve poliglikoller dahil sentetik yağlayıcılar, en geniş sıcaklık aralığını ve en temiz kalıntıyı sunar. Damgalama sonrası temizliğin zor olduğu elektrik kontakları ve tıbbi cihazlar için tercih edilirler. Tipik bir sentetik çekme sıvısı, madeni yağlar için litre başına 3 ila 8 $ karşılığında litre başına 18 ila 35 $'a mal olur, ancak östenitik paslanmaz çelik uygulamalarında kalıp taşlama sıklığını %50 azaltır.
Damgalamadan önce bobine uygulanan sabun bazlı stearatlar veya polimer kaplamalar gibi kuru film yağlayıcılar, alüminyum içecek kutularının veya otomotiv yakıt tanklarının şiddetli çok aşamalı çekilmesi için kullanılır. Bu kaplamalar 0,04 ila 0,06 arasında bir sürtünme katsayısı sağlar ve pres içi yağlama sistemlerini tamamen ortadan kaldırır, ancak özel bir kaplama hattı gerektirir ve metrekare başına 0,08 ila 0,20 $ malzeme maliyeti ekler.
Malzemeye Özel Yağlayıcı Seçim Kriterleri
İş parçasının metalurjisi, gerekli katkı kimyasını belirler. Soğuk haddelenmiş çelik (SPCC, DC01) için, %5 ila %10 kükürtlü veya klorlu EP katkılı orta viskoziteli bir yağ çoğu çekme işlemi için yeterlidir. Galvanizli çelik, çinko kaplamanın kararmasını önlemek için düşük kükürt içerikli bir yağlayıcı gerektirir; tipik olarak pH tamponlu bir sentetik ester.
Paslanmaz çelik (304, 316) işlenerek sertleşmeye ve yırtılmaya eğilimlidir. Yüksek viskoziteli bir yağlayıcı (ISO VG 220 veya üzeri) ile yüksek klor içeriği (%10 ila %15) veya molibden disülfür içeren formüle edilmiş bir katı katkı paketi gerektirir. BQUQ'da, 304 paslanmaz çelik derin çekilmiş muhafazalar için 40°C'de 320 cSt viskoziteye sahip klorlu parafin bazlı bir yağ kullanıyor ve tek taşlama ile 150.000 strok boyunca sıfır yırtılma elde ediyoruz.
Alüminyum alaşımları (5052, 6061), leke bırakmayan, düşük asitli yağlayıcılar gerektirir. Klorlu yağlar, 24 saat içinde temizlenmezse alüminyumda beyaz korozyona neden olur. 40°C'de 32 ila 68 cSt viskoziteye sahip biyolojik olarak parçalanabilen sentetik bir bitkisel ester, leke bırakmadan optimum film mukavemeti sağlar. Bakır ve pirinç için, benzotriazol korozyon inhibitörlü hafif bir madeni yağ kararmayı önler.
| Malzeme | Önerilen Yağlayıcı Türü | Viskozite (40°C'de cSt) | Litre Başına Tipik Maliyet | Maks. Kalıp Hızı (SPM) | Yırtılma Direnci Derecesi |
| Soğuk haddelenmiş çelik | Kükürt EP'li bileşik madeni yağ | 68 ila 150 | 4 ila 9 $ | 300 | Orta |
| Galvanizli çelik | pH tamponlu sentetik ester | 46 ila 100 | 12 ila 22 $ | 250 | İyi |
| Paslanmaz çelik 304 | Klorlu parafin ağır yağ | 220 ila 460 | 10 ila 18 $ | 150 | Mükemmel |
| Alüminyum 5052 | Biyolojik olarak parçalanabilen sentetik ester | 32 ila 68 | 14 ila 28 $ | 400 | İyi |
| Bakır C11000 | Benzotriazollü madeni yağ | 32 ila 68 | 5 ila 11 $ | 350 | Orta |
| Titanyum Grade 2 | Yağ içinde MoS2'li katı yağlayıcı | 460 ila 680 | 25 ila 45 $ | 80 | Mükemmel |

Uygulama Yöntemleri ve Kaplama Kontrolü
Damgalama yağlayıcısının uygulanma yöntemi, yağlayıcı kimyası kadar önemlidir. Şeridin kısmen yağa batırılmış iki dönen silindir arasından geçtiği silindir kaplama, 1 ila 5 mikrometre arasında kontrol edilen en homojen film kalınlığını sağlar. Bu yöntem artı veya eksi %10 kaplama tutarlılığı elde eder ve 100 ila 500 SPM hızında çalışan ilerlemeli kalıplar için standarttır.
Sisleme sprey sistemleri, yağlayıcıyı kalıp alanına yönlendirilen ince bir aerosol halinde atomize eder. Daldırma uygulamasına kıyasla %30 ila %50 daha az yağlayıcı kullanırlar, ancak yağ sisi soluma tehlikesini önlemek için iyi havalandırılmış bir muhafaza gerektirirler. 50 mm çapında bir taslak için tipik uygulama oranları strok başına 0,5 ila 2,0 ml'dir. Yağ damlacıklarının yüklendiği ve iş parçasına çekildiği elektrostatik uygulama, geleneksel sprey için %40'a kıyasla %95 transfer verimliliği elde ederek yağlayıcı tüketimini önemli ölçüde azaltır.
Kalıbın devridaimli bir yağ banyosuna daldırıldığı daldırma uygulaması, otomotiv şasi damgalaması gibi yavaş hızlı, ağır hizmet operasyonları için ayrılmıştır. Kalıp çizilmesini önlemek için partikülleri 25 mikrometreye kadar temizleyebilen bir filtrasyon sistemi gerektirir. Viskozite bozulmasını önlemek için yağ sıcaklığı 50°C'nin altında tutulmalıdır; bu da sürekli çalışma için bir ısı eşanjörü gerektirir.
Maliyet Analizi: Yağlayıcı Fiyatı ile Takım ve Hurda Maliyetleri
Birçok fabrika yağlayıcı maliyetini en aza indirmeye çalışır, ancak yağlayıcı performansının toplam damgalama maliyeti üzerindeki ekonomik etkisi önemlidir. 55 galonluk (208 litre) bir varil birinci sınıf sentetik çekme yağı 2.500 ila 6.000 $ arasındayken, karşılaştırılabilir hacimdeki madeni yağ 600 ila 1.500 $ arasındadır. Bununla birlikte, birinci sınıf yağlayıcı kalıp aşınmasını %30 ila %50 azaltarak kalıp ömrünü 500.000 stroktan 750.000 stroka çıkarabilir.
Paslanmaz çelik bir braket için 45.000 $'a mal olan bir ilerlemeli kalıp seti düşünün. Madeni yağ ile kalıp 200.000 strok sonrasında taşlama gerektirir; bu da taşlama başına 1.200 $ artı 6 saatlik duruş süresi anlamına gelir. 1.000.000 strok boyunca bu, toplam 6.000 $'a beş taşlama ve 18.000 $ kayıp üretim süresi demektir. Litre başına 4 $ daha pahalı olan ancak taşlama aralıklarını 350.000 stroka uzatan birinci sınıf klorlu yağ ile yalnızca üç taşlama gerekir; bu da taşlama maliyetlerinde 2.400 $ ve duruş süresinde 7.200 $ tasarruf sağlar.
Hurda azaltma da aynı derecede önemlidir. Kötü yağlama; çizilmeye, yırtılmaya ve boyutsal sapmaya neden olur. Ayda 50.000 parça üreten yüksek hacimli bir operasyonda, hurda oranının %2,5'ten %1,0'a düşürülmesi aylık 750 iyi parça kazandırır. Malzeme, işçilik ve genel giderler dahil parça başına 0,80 $ maliyetle bu, aylık 600 $ veya yıllık 7.200 $ tasarruf sağlar; bu tek başına daha yüksek dereceli bir yağlayıcıya geçişi haklı çıkarabilir.

Yağlayıcı Seçimi ve Bakımı için Pratik Öneriler
3 mm kalınlığın altındaki karbon çeliğinin genel damgalanması için, %8 ila %12 kükürtlü katkı içeren orta viskoziteli bir bileşik yağ (ISO VG 100) ile başlayın. Bu, tipik damgalama uygulamalarının %70'ini kapsar. Zımba veya kalıp radyüsünde yırtılma görülürse, viskoziteyi bir ISO kademesi artırın veya klorlu bir ürüne geçin. Alüminyum için korozyon şikayetlerini önlemek amacıyla her zaman leke bırakmayan sentetik bir ester kullanın.
Rutin bir yağ analizi programı uygulayın. Her 500 çalışma saatinde yağlayıcı viskozitesini ve asit sayısını test edin. Viskozite, taze yağ spesifikasyonundan %15'ten fazla değişirse, yağ haznesini değiştirin. Basit bir mıknatıs veya talaş toplayıcı ile metal partikül sayımlarını izleyin; demir ince partiküllerinde 50 ppm'nin üzerinde ani bir artış, acil takım incelemesi gerektiren kalıp aşınma ilerlemesini gösterir.
Temizlik için, damgalanan parçaların temizlik gereksinimlerini karşıladığını doğrulayın. Birçok hassas parça kalıntı yağ gerektirmez. Bu gibi durumlarda, 60°C'de 3 dakika hafif bir alkali yağ sökücü ile çıkarılabilen düşük kalıntılı sentetik bir yağlayıcı kullanın. Parçalar ısıl işleme tabi tutulacaksa klorlu yağlardan kaçının; çünkü kalıntı klor, 400°C'nin üzerindeki fırın atmosferinde gerilim çatlamasına neden olabilir.
Çevresel ve düzenleyici hususları göz önünde bulundurun. Klorlu parafin yağları, Avrupa'daki REACH düzenlemeleri ve bazı Çin ihracat pazarları kapsamında kısıtlanmıştır. BQUQ, fosfat ester veya kükürt taşıyıcı kimyası kullanarak benzer aşırı basınç performansı elde eden, %15 ila %20 hafif bir maliyet primine sahip ancak ihracat kısıtlaması olmayan klor içermeyen sentetik alternatifler sunmaktadır.
Sonuç ve Mühendislik Özeti
Doğru damgalama yağlayıcısını seçmek; iş parçası malzemesinin, deformasyon şiddetinin, pres hızının ve sonraki temizlik gereksinimlerinin sistematik bir değerlendirmesini gerektirir. Evrensel bir yağ yoktur; 0,5 mm alüminyum üzerinde hafif bir kesme işlemi, 2,5 mm paslanmaz çelik bir muhafazanın derin çekilmesinden tamamen farklı bir yağlayıcı gerektirir. Yağlayıcı maliyeti tipik olarak toplam damgalama maliyetinin %1 ila %3'üdür, ancak takım arızalarının ve boyutsal varyasyonların %80'ini etkiler.
BQUQ'da CNC işleme, metal damgalama, yaylar ve ısı emiciler genelinde damgalama proseslerini optimize etme konusunda 20 yıllık deneyime sahibiz. Mühendislerimiz, yalnızca en ucuz varili değil, performans ve maliyeti dengeleyen bir yağlayıcı önermek için özel takım geometrinizi ve malzemenizi analiz eder. Her malzeme kalitesi için belgelenmiş deneme verileri tutuyoruz ve tam üretimden önce yağlayıcı performansını mevcut kalıplarınızda doğrulayabiliriz.
Damgalama yağlama ihtiyaçlarınızın hızlı bir değerlendirmesi için mühendislik ekibimizle iletişime geçin. Özel parçanız ve kalıp konfigürasyonunuz için


