Progresif Kalıp Damgalama ile Derin Çekme Damgalama: Temel Farklar Açıklandı
Progresif kalıp damgalama ve derin çekme damgalama, farklı üretim ihtiyaçlarına hizmet eden iki ayrı metal şekillendirme prosesidir; ancak her ikisi de modern imalat için gereklidir. Temel fark geometride yatar: progresif kalıp damgalama, bir dizi kesme ve bükme istasyonu aracılığıyla düz veya orta derecede şekillendirilmiş parçalar üretirken, derin çekme damgalama, düz sac metali kontrollü çekme-basınç deformasyonu ile içi boş, kap şeklinde veya kutu benzeri 3B formlara dönüştürür. Bir proses seçen mühendisler için karar, parça derinliğine, malzemenin çekilebilirliğine, üretim hacmine ve takım yatırımına bağlıdır; bunları aşağıda niceliksel olarak veriyoruz.
Proses Mekanikleri ve Malzeme Akışı
Progresif kalıp damgalama, çok istasyonlu tek bir preste beslenen sürekli bir metal şerit üzerinde çalışır. Her istasyon, bitmiş parça son aşamada ayrılana kadar belirli bir işlemi gerçekleştirir: delme, çentik açma, bükme, madeni para basma veya kesme. Malzeme kalınlığı tipik olarak 0,1 mm ile 6,0 mm arasında değişir ve hassas özelliklerde ±0,05 mm toleranslar elde edilebilir. Malzeme büyük ölçüde aynı düzlemde kalır ve çoğu durumda bükümler 90 dereceden küçük açılarla sınırlıdır.
Derin çekme damgalama ise bunun aksine, düz bir taslağı kalıp boşluğuna zorlamak için bir zımba kullanır ve malzemenin kalıp radyüsü boyunca plastik olarak akmasını sağlar. Çekme oranı—taslak çapı bölü zımba çapı—ara tavlama olmadan tek bir çekme için 2,0'ın altında kalmalıdır. Yan duvarlarda yüzde 10 ila 15 oranında et kalınlığı azalması yaygındır. Silindirik parçalar için, alüminyum alaşımları kullanılarak tek bir çekmede derinlik, çapın 5 katına kadar ulaşabilirken, paslanmaz çelik tipik olarak derinliği strok başına çapın 3 katıyla sınırlar.

Takım Maliyeti ve Üretim Hacmi Karşılaştırması
Progresif kalıplar için takımlar modülerdir ve karmaşıktır; genellikle 8 ila 20 istasyon içerir. Küçük bir braket için tipik bir progresif kalıp 80.000 ila 250.000 CNY (11.000 ila 35.000 USD) arasında maliyete sahiptir ve teslim süresi 6 ila 10 haftadır. Derin çekme takımı konsept olarak daha basittir—zımba, kalıp, taslak tutucu—ancak hassas radyüs kontrolü ve genellikle birden fazla çekme aşaması gerektirir. Tek bir derin çekme kalıbı 50.000 ila 120.000 CNY (7.000 ila 17.000 USD) arasında maliyete sahiptir, ancak derin bir gövde için çok aşamalı bir çekme 3 ila 5 kalıp gerektirebilir ve toplam takım maliyetini 150.000 ila 400.000 CNY'ye (21.000 ila 56.000 USD) çıkarır.
| Proses | Tipik Parça Derinliği | Malzeme Kalınlığı | Tolerans | Takım Maliyeti (CNY) | Teslim Süresi (Hafta) | Minimum Adet |
| Progresif Kalıp | 0–30 mm | 0,1–6,0 mm | ±0,05 mm | 80.000–250.000 | 6–10 | 50.000 adet |
| Derin Çekme | 10–200 mm | 0,2–3,0 mm | ±0,10 mm | 150.000–400.000 | 8–14 | 20.000 adet |
| Progresif + Çekme Hibrit | 5–80 mm | 0,2–2,5 mm | ±0,08 mm | 200.000–500.000 | 10–16 | 30.000 adet |
Malzeme Uygunluğu ve Akma Dayanımı Sınırları
Progresif kalıp damgalama, kesme sırasında yırtılmaya direnen yüksek mukavemetli malzemelerle en iyi şekilde çalışır; SPCC soğuk haddelenmiş çelik (akma dayanımı 280 MPa), 5052 alüminyum (akma 193 MPa) ve 304 paslanmaz çelik (akma 215 MPa) gibi. Proses yüksek uzama gerektirmez, bu nedenle yüzde 20'den az uzamaya sahip malzemeler kabul edilebilir. Çatlamayı önlemek için bükme radyüsleri, malzeme kalınlığının en az 0,5 katı olmalıdır.
Derin çekme damgalama, yüksek uzama ve düşük akma-çekme dayanımı oranı gerektirir. Uygun malzemeler arasında DC04 çeliği (uzama yüzde 38), 3003-O alüminyum (uzama yüzde 30) ve 316L paslanmaz çelik (uzama yüzde 40) bulunur. Buruşmayı önlemek için taslak tutucu kuvveti hassas bir şekilde kontrol edilmelidir—tipik olarak çekme kuvvetinin yüzde 20 ila 30'u. 1,0 mm DC04 çeliğinde 100 mm çapında bir kap için çekme kuvveti yaklaşık 250 kN'dir ve sürtünme ve güvenlik faktörlerini hesaba katmak için en az 400 kN pres kapasitesi gerekir.

Toleranslar ve Yüzey Kalitesi Farkları
Progresif kalıp damgalama, her istasyon kılavuz deliklere karşı kayıt yaptığı için düz özelliklerde ve delik konumlarında daha sıkı toleranslar elde eder. Delik çapı toleransı ±0,03 mm'dir ve kenar-delik aralığı ±0,05 mm'ye kadar korunabilir. Kesilmiş kenarlardaki yüzey kalitesi tipik olarak Ra 1,6 ila 3,2 μm'dir; bükülmüş yüzeyler ise orijinal haddelenmiş yüzeyi korur.
Derin çekme damgalama, geri esneme ve kalınlık değişimi nedeniyle daha gevşek boyutsal toleranslara sahiptir. Çekilmiş kaplarda çap toleransı, 50 mm altı çaplar için ±0,10 mm'dir ve daha büyük parçalar için ±0,20 mm'ye çıkar. Et kalınlığı, tabandan ağız kısmına yüzde 5 ila 10 oranında değişir. Bununla birlikte, çekilmiş yüzey kalitesi genellikle daha üstündür—dış duvarda Ra 0,8 ila 1,6 μm—çünkü malzeme akış sırasında kalıp yüzeyi tarafından parlatılır. Bu, kozmetik parçalar için ikincil cilalama adımlarını ortadan kaldırır.
Çevrim Süresi ve Üretim Verimliliği
Progresif kalıp damgalama, yüksek hızlı presler kullanarak dakikada 200 ila 800 strok çevrim hızına ulaşır ve küçük bileşenler için saatte 12.000 ila 48.000 parça üretir. Sürekli şerit besleme, operasyonlar arasında taşımayı ortadan kaldırır ve bu da onu yüksek hacimli düz parçalar için en hızlı proses yapar. Kılavuz çekme veya montaj gibi ikincil işlemler çevrim dışı yapılır.
Derin çekme damgalama, malzeme akışını kontrol etmek için gereken daha uzun pres stroku ve daha yavaş zımba hızı nedeniyle dakikada 10 ila 40 strokta çalışır. Tipik bir silindirik pil gövdesi (çap 18 mm, yükseklik 65 mm) dakikada 25 strokta üretilir ve saatte 1.500 parça elde edilir. Çok aşamalı çekmeler, hızı daha da düşüren transfer presleri veya progresif çekme kalıpları gerektirir. Bununla birlikte, derin çekme, aksi takdirde kaynak veya montaj gerektirecek olan net şekilli içi boş bir parça üretir ve 3 ila 5 sonraki operasyonu kurtarır.

Proses Seçimi için Pratik Öneriler
Parçanız düz geometriye, deliklere, bükümlere veya yuvalara sahipse ve yıllık talebiniz 500.000 adedi aşıyorsa progresif kalıp damgalamayı seçin. Küçük braketler için parça başına maliyet 0,05 ila 0,30 CNY'ye düştüğünden takım maliyeti hızla amorti edilir. Parçanızın derinliği 30 mm'den fazlaysa veya önemli ölçüde malzeme gerilmesi gerekiyorsa progresif kalıplardan kaçının, çünkü kalıp erken arızalanır.
Derinliğin çapa oranı 0,5'in üzerinde olan kaplar, muhafazalar, gövdeler ve bileşenler için derin çekme damgalamayı seçin. Bu proses pil kutuları, sensör muhafazaları ve otomotiv yağ filtreleri için idealdir. 10.000 adedin altındaki prototip veya düşük hacimli seriler için sert takım yerine hidroform veya sıvama kullanmayı düşünün; zira derin çekme kalıp deneme maliyeti her iterasyon için 15.000 ila 30.000 CNY'dir.
Hem düz özelliklere hem de çekilmiş bir kaba sahip parçalar için—örneğin çekilmiş kanatlı bir soğutucu tabanı—hibrit progresif çekme kalıbı kullanın. Bu, delme ve kesme için progresif istasyonları sonda bir çekme istasyonuyla birleştirir. BQUQ, çekilmiş çapta ±0,08 mm ve düz montaj deliklerinde ±0,05 mm tutan 12 istasyonlu hibrit kalıplar üretmiştir.
Yaygın Hatalar ve Mühendislik Çözümleri
Derin çekmede buruşma, taslak tutucu kuvveti çok düşük olduğunda veya çekme oranı 1,8'i aştığında meydana gelir. Çözüm: taslak tutucu basıncını yüzde 15 artırın ve malzeme akışını kontrol etmek için çekme boncukları ekleyin. Zımba köşe radyüsü, malzeme kalınlığının 4 katından küçük olduğunda yırtılma meydana gelir. Çözüm: radyüsü 6T'ye yükseltin ve 0,8 ila 1,2 viskozite indeksli yağlayıcı kullanın.
Progresif kalıp damgalamada, 0,05 mm'yi aşan çapak yüksekliği aşınmış zımba boşluğunu gösterir. Kalıp boşluğunu her tarafta malzeme kalınlığının yüzde 5 ila 8'i arasında tutun. 1,5 mm çelik için boşluk her tarafta 0,075 ila 0,12 mm olmalıdır. Her 500.000 strokta düzenli bakım, çapakların spesifikasyon dahilinde kalmasını sağlar.
Bükülmüş özelliklerde geri esneme, yüksek mukavemetli çelik için 1 ila 3 derecedir. Açıyı ayarlamak için 2 derece aşırı bükme veya bükme alanını madeni para basma ile telafi edin. Alüminyum için geri esneme 2 ila 5 derecedir ve daha agresif bir telafi açısı veya bir alt taban işlemi gerektirir.
Sonuç ve Karar Çerçevesi
Progresif kalıp damgalama ile derin çekme damgalama arasındaki fark bir üstünlük meselesi değil, geometrik uygunluk meselesidir. Progresif kalıp, sıkı toleranslara sahip yüksek hızlı, yüksek hacimli düz ve bükülmüş parçalarda üstündür; derin çekme ise benzersiz şekilde mükemmel yüzey kalitesine sahip dikişsiz içi boş gövdeler üretir. Parçanızın derinlik oranını, malzeme uzamasını, yıllık hacmini ve tolerans gereksinimlerini bu makaledeki verilere göre değerlendirin. Derinliği 30 mm'nin altında ve hacmi 500.000'in üzerinde olan parçalar için progresif kalıp maliyet açısından en uygundur. Derinliği 50 mm'nin üzerinde ve hacmi 20.000'in üzerinde olan parçalar için derin çekme, uygulanabilir tek damgalama yöntemidir.
Kesin bir proses önerisi için parça çiziminizi ve yıllık hacminizi BQUQ'ya gönderin. Mühendislik ekibimiz, takım maliyeti tahminleri ve çevrim süresi projeksiyonları dahil olmak üzere 12 saat içinde ücretsiz bir üretim için tasarım incelemesi sağlar. sc@bquq.com adresinden veya WhatsApp +86 13713157787 numarasından bize ulaşın veya CAD dosyanızı yüklemek için www.bquq.com adresini ziyaret edin. Dongguan'da 20 yıllık damgalama deneyimimizle, 14 ülkede otomotiv, elektronik ve beyaz eşya müşterileri için 3.000'den fazla kalıp ürettik.


