Metal Damgalama Tolerans Rehberi: Hassasiyet Limitleri ve Tasarım Kuralları
Metal damgalama toleransı, damgalanmış bir parçanın boyutlarındaki izin verilen sapmayı ifade eder ve standart özellikler için tipik olarak ±0,05 mm ile hassas ince kesim (fineblanking) için ±0,01 mm arasında değişir. Çoğu endüstriyel uygulama için BQUQ, kritik boyutlarda ±0,10 mm ve kritik olmayan özelliklerde ±0,20 mm standart toleranslar elde eder; daha sıkı toleranslar ek maliyet karşılığında sunulur. Elde edilebilir hassasiyet; malzeme kalınlığına, takım kalitesine, pres tonajına ve kademeli kalıp (progressive die), derin çekme veya ince kesim gibi spesifik damgalama prosesine bağlıdır.
Metal Damgalamada Tolerans Sınıfları
Damgalama endüstrisi, maliyeti ve teslim süresini doğrudan etkileyen üç tolerans sınıfını tanır. Standart toleranslar, 30 mm'ye kadar olan boyutlar için ±0,10 mm ve 120 mm'ye kadar olan boyutlar için ±0,30 mm toleransa izin veren ISO 2768-m genel tolerans standardını takip eder. Hassas toleranslar, 30 mm altındaki boyutlarda ±0,05 mm tutan ISO 2768-f ince standardını takip eder. Tipik olarak ince kesim veya ikincil işleme için ayrılan ultra hassas toleranslar ±0,01 mm elde eder ancak özel takımlar ve daha yavaş çevrim hızları gerektirir.
Malzeme kalınlığı tolerans kapasitesinde kritik bir rol oynar. 1,5 mm'den ince sac metal için BQUQ, delik çaplarında ±0,05 mm ve büküm-delik mesafelerinde ±0,08 mm tolerans sağlar. 1,5 mm ile 4,0 mm arasındaki daha kalın malzemeler için, geri esneme (springback) varyasyonu nedeniyle form verilmiş özelliklerde toleranslar ±0,10 mm'ye genişler. 4,0 mm'nin üzerindeki malzemeler sıcak damgalama veya ek düzeltme operasyonları gerektirir ve standart toleransları ±0,15 mm'ye çıkarır.
| Malzeme Kalınlığı | Standart Tolerans (mm) | Hassas Tolerans (mm) | Maliyet Çarpanı | Tipik Teslim Süresi |
| 0,3 - 1,5 mm | ±0,10 | ±0,05 | 1,0x | 15-20 gün |
| 1,5 - 4,0 mm | ±0,15 | ±0,08 | 1,3x | 18-25 gün |
| 4,0 - 8,0 mm | ±0,20 | ±0,12 | 1,6x | 25-35 gün |
| Her kalınlıkta ince kesim | ±0,05 | ±0,01 | 2,2x | 30-40 gün |

Proses Kapasitesi: Kademeli Kalıp ve İnce Kesim
Yüksek hacimli üretim için en yaygın yöntem olan kademeli kalıp damgalama, düz özelliklerde ±0,10 mm ve form verilmiş özelliklerde ±0,15 mm tutarlı toleranslar elde eder. Proses, aşınma direnci için takım çeliği sertliği HRC 58-62'de tutularak dakikada 50 ila 400 strok hızında çalışır. BQUQ'nun kademeli kalıpları, bakım gerektirmeden önce tipik olarak 500.000 ila 2.000.000 parça üretir ve ilk 100.000 strokta tolerans sapması 0,02 mm'den azdır.
İnce kesim, kırılma bölgesi olmayan tamamen kesilmiş bir yüzey üreten V-halka baskısı ve karşı basınç sistemi kullanarak temel olarak farklılık gösterir. Bu proses, delik konumlarında ±0,01 mm ve dış konturlarda ±0,02 mm toleranslar elde eder. Ancak ince kesim, aynı malzeme kalınlığı için geleneksel damgalamaya kıyasla üç kat daha fazla pres tonajı gerektirir. 100 tonluk bir ince kesim presi yalnızca 4,0 mm kalınlığındaki malzemeyi işleyebilirken, standart bir 100 tonluk pres 8,0 mm'yi işler. Üretim hızları dakikada 20-60 stroka düşer ve birim maliyeti kademeli damgalamaya kıyasla yüzde 40-80 artırır.
Takım Kalitesi ve Tolerans Bozulması
Takım hassasiyeti, elde edilebilir parça toleranslarını doğrudan belirler. BQUQ, tel erozyon (wire-cut EDM) ile ±0,003 mm doğrulukta ve kritik form yüzeylerinde Ra 0,2 μm yüzey taşlama ile damgalama kalıpları üretir. Zımba ile kalıp arasındaki boşluk olan kalıp açıklığı, optimum kesme için malzeme kalınlığının yüzde 5-8'i oranında tutulmalıdır. 0,01 mm'lik bir açıklık hatası, çapak yüksekliğini 0,03 mm'den 0,08 mm'ye çıkarabilir ve delik çapını 0,02 mm kaydırabilir.
Takım aşınması öngörülebilir bir eğri izler. Yeni takımlar, ilk 50.000 strokta tolerans bandının merkezinde parçalar üretir. 50.000 ila 200.000 strok arasında, boyutlar üst tolerans sınırına doğru kayar. 200.000 stroktan sonra, zımbadaki kenar yuvarlanması kesilmiş kenar yarıçapını 0,05 mm'den 0,12 mm'ye çıkarır ve takımın yeniden bilenmesini gerektirir. BQUQ, her üretim partisinde proses içi istatistiksel proses kontrolü gerçekleştirir, her 200 parçada bir kritik boyutları kontrol eder ve tolerans uyumluluğunu sağlamak için pres parametrelerini ayarlar.

Form Verilmiş Özelliklerde Geri Esneme Kontrolü
Bükme sonrası metalin elastik geri kazanımı olan geri esneme, form verilmiş damgalı parçalarda tolerans varyasyonunun en büyük kaynağıdır. 370 MPa çekme mukavemetine sahip yumuşak çelik için, 90 derecelik bir bükümde geri esneme açıları 1 ila 3 derece arasında değişir. 590 MPa'daki yüksek mukavemetli çelik 4 ila 7 derece geri esneme gösterirken, 1500 MPa'daki yay çeliği 10 ila 15 derece geri esneme gösterebilir. BQUQ, takımları öngörülen geri esneme açısı kadar aşırı bükerek ve ilk 200 parça boyunca iteratif ayar yaparak bunu telafi eder.
Sıcaklık geri esnemeyi önemli ölçüde etkiler. 25°C ortam sıcaklığında, geri esneme varyasyonu ±0,5 derecedir. Dakikada 200 strokta yüksek hızlı damgalama sırasında, kalıp sıcaklığı 60-80°C'ye yükselir ve geri esnemeyi yüzde 15-20 artırır. BQUQ, 50.000 parçanın üzerindeki partiler için kalıp soğutma kanalları kurar ve termal genleşmeyi stabilize etmek için 20°C'de soğutma sıvısı sirküle eder. Tipik kalıp çeliği için termal genleşme katsayısı 11,5 x 10^-6 /°C'dir; bu, 40°C sıcaklık artışıyla 100 mm'lik bir kalıp boyutunun 0,05 mm değiştiği anlamına gelir.
Sıkı Toleransların Maliyet Etkileri
Tolerans spesifikasyonu birim fiyatı doğrudan etkiler. BQUQ'nun fiyatlandırma modeli, standarttan (±0,10 mm) hassas toleransa (±0,05 mm) sıkılaştırmanın, ek EDM operasyonları ve karbür uçlar nedeniyle takım maliyetini yüzde 30-50 artırdığını gösterir. Daha yavaş çevrim süreleri ve daha sık kalite kontrolleri nedeniyle birim fiyat yüzde 15-25 artar. Ultra hassas toleransa (±0,01 mm) geçmek, takım maliyetini 2,5 kat ve birim fiyatı yüzde 60-80 çarpar ve takım teslim süresine 10-15 gün ekler.
5 kritik boyuta sahip tipik bir braket parçası için, standart tolerans takımı maliyeti 20 günlük takım teslim süresiyle 4.000-8.000 $'dır. Hassas tolerans takımı maliyeti 25 günlük teslim süresiyle 6.000-12.000 $'dır. Aynı parça için ince kesim takımı maliyeti 35 günlük teslim süresiyle 15.000-25.000 $'dır. BQUQ'daki mühendislik kuralı: fonksiyonel gereksinimleri karşılayan en gevşek toleransı belirtin, çünkü her gereksiz 0,01 mm hassasiyet ölçülebilir maliyet ve teslim süresi ekler.

Tolerans Spesifikasyonu için Pratik Öneriler
Mühendisler damgalama toleranslarını belirlerken şu yönergeleri izlemelidir. İlk olarak, kritik boyutları genel boyutlardan ayırın—sıkı toleransları yalnızca fonksiyonel eşleşmenin gerektirdiği yerlerde uygulayın. İkinci olarak, malzeme kalınlığı-tolerans oranını göz önünde bulundurun: malzeme kalınlığının yüzde 5'inden daha sıkı toleranslar ince kesim veya ikincil operasyonlar gerektirir. Üçüncü olarak, "serbest durumda boyutlar" notu ekleyerek ve datumları açıkça belirterek çok bükümlü parçalarda tolerans birikiminden kaçının.
Delik-delik toleransları için, delik kenarları ile diğer özellikler arasında malzeme kalınlığının en az 2,5 katı mesafe koruyun. Daha küçük mesafeler kalıp kırılmasına ve tolerans kaybına neden olur. Büküm yarıçapları için, çoğu çelikte malzeme kalınlığının 0,5 katı minimum iç yarıçap kullanın ve yüksek mukavemetli malzemeler için 1,0 kata çıkarın. BQUQ, şerit taşıyıcıya temas eden tüm kenar mesafelerine 0,05 mm tolerans eklenmesini önerir, çünkü bu boyutlar son kesme sırasında kayar.
Parçalar form verilmiş yüzeylerde sıkı toleranslar gerektirdiğinde, kademeli kalıp içinde ikincil bir damgalama operasyonu veya hafif bir sikkeleme (coining) adımı eklemeyi düşünün. Sikkeleme, form verilmiş alana 200-400 MPa basınç uygular, geri esnemeyi yüzde 50'ye kadar azaltır ve düzlüğü 25 mm'de 0,03 mm'ye iyileştirir. Bu, takım maliyetine yaklaşık yüzde 10 ekler ancak genellikle pahalı manuel doğrultmayı ortadan kaldırır. 1.000 parçanın altındaki prototip partileri için, lazer kesim daha düşük takım maliyetiyle ±0,05 mm toleranslar elde eder, ancak parça başına maliyet damgalamadan 5-10 kat daha yüksektir.
Sonuç
Metal damgalama, standart üretimde güvenilir şekilde ±0,10 mm toleranslar elde eder ve ince kesim veya ikincil operasyonlar yoluyla ±0,01 mm mümkündür. Optimum tolerans stratejisi, fonksiyonel gereksinimleri takım maliyeti, malzeme kalınlığı ve üretim hacmi ile dengeler. BQUQ'nun CNC işleme, metal damgalama, yaylar ve soğutucular alanındaki 20 yıllık damgalama deneyimi, maliyetli revizyonları önleyerek tolerans kararlarını tasarımın erken aşamalarında yönlendirecek mühendislik derinliği sağlar. Sıkı tolerans gerektiren parçalar için, çizimleri sonlandırmadan önce takım yaklaşımını, malzeme seçimini ve maliyet etkisini doğrulamak için tasarım incelemesi sırasında damgalama tedarikçisiyle iletişime geçin.
BQUQ, çizimlerinizi aldıktan sonra 12 saat içinde ücretsiz üretilebilirlik tasarımı (DFM) incelemeleri ve tolerans optimizasyonu önerileri sağlar. Parça dosyalarınızı sc@bquq.com adresine gönderin veya WhatsApp üzerinden +86 13713157787 numarasından bize ulaşın. Tolerans kapasitesi tablomuzu ve tasarım yönergelerimizi indirmek için www.bquq.com adresini ziyaret edin. Mühendislik ekibimiz, bir iş günü içinde eksiksiz bir damgalama fizibilite analizi ve kesin bir fiyat teklifi ile yanıt verir.


