Metal Damgalama Kalıbı Maliyeti 2026: Takım Fiyat Kırılımı ve Teslim Süreleri
2026 yılında bir metal sac kalıbının maliyeti, basit bir kesme kalıbı için 1.800 $ ile otomotiv sınıfı bileşenler için yüksek hızlı bir progresif kalıp için 85.000 $ arasında değişmektedir. Nihai fiyatı dört faktör belirler: kalıp tipi, parça karmaşıklığı, çelik seçimi ve tolerans gereksinimleri. Çoğu CNC ile işlenmiş kalıp için teslim süreleri ortalama 3 ila 8 haftadır. Tipik bir hassas parça (50mm x 50mm) için, 500.000 strok ömrüne sahip üretim sınıfı bir progresif kalıba 6.500 $ ila 15.000 $ arasında bir yatırım yapmayı bekleyin.
Kalıp Tipi ve Maliyet Çarpanları
Kalıbın yapısal kategorisi, maliyeti belirleyen en büyük tek faktördür. Tek operasyonlu bir kesme kalıbı en ucuz seçenektir ancak ikincil operasyonlar gerektirir. Bileşik kalıp, kesme ve şekillendirmeyi tek bir strokta birleştirerek işçiliği azaltır. Progresif kalıp, yüksek hacimli üretim için endüstri standardı olan tek geçişte birden fazla operasyonu (delme, bükme, madeni para basma) gerçekleştirir.
| Kalıp Tipi | Tipik Fiyat Aralığı (USD) | Strok Hızı (SPM) | Parça Hacmi Uygunluğu | Teslim Süresi (Hafta) |
| Tek Operasyonlu Kesme | $1.800 - $4.500 | 40 - 80 | < 50.000 adet | 2 - 3 |
| Bileşik Kalıp | $4.000 - $9.000 | 30 - 60 | 50.000 - 200.000 adet | 3 - 5 |
| Progresif Kalıp (İnce Sac) | $8.000 - $25.000 | 100 - 400 | 200.000 - 2M adet | 4 - 6 |
| Progresif Kalıp (Kalın Sac) | $15.000 - $45.000 | 60 - 150 | 500.000 - 5M adet | 5 - 8 |
| Transfer Kalıbı (Büyük Parçalar) | $30.000 - $85.000 | 15 - 40 | > 1M adet (büyük format) | 6 - 10 |
2026 bütçesi için, tungsten ve molibden tedarik kısıtlamaları nedeniyle takım çeliğinde (D2 ve M2 kaliteleri) yıllık %6 ila %9 arasında bir fiyat artışı planlayın. Öngörülen %8'lik çelik ek ücretinden kaçınmak için takım tekliflerini 2026'nın 3. çeyreğinden önce kilitlemenizi öneririz.

Malzeme Seçimi ve Çelik Kalitesi Maliyetleri
Kalıp çeliği, toplam takım maliyetinin %25 ila %35'ini oluşturur. Burada köşelerden kısmak mümkün değildir; yüksek hacimli bir kalıpta ucuz çelik kullanmak erken aşınmaya ve tutarsız parça toleranslarına neden olur. Soğuk işleme damgalama için, aşınma ve darbe gereksinimlerine göre aşağıdaki kaliteleri belirtiyoruz.
- **D2 (Yüksek Karbonlu, Yüksek Kromlu):** Kesme ve delme için standarttır. Sertlik 58-62 HRC. Maliyet faktörü 1.0x taban çizgisidir. Mükemmel aşınma direnci ancak daha düşük tokluk. - **M2 (Yüksek Hız Çeliği):** Keskin kenarlar gerektiren ince malzemeler (< 0,5mm) için. Sertlik 62-65 HRC. Maliyet faktörü 1.3x'tir. Temperlemeye gerek kalmadan 550°C'ye kadar yüksek damgalama sıcaklıklarına dayanır. - **A2 (Havada Sertleşen):** Çatlamaya eğilimli karmaşık geometrilere sahip kalıplar için. Sertlik 57-62 HRC. Maliyet faktörü 1.1x'tir. Isıl işlem sırasında daha iyi boyutsal stabilite. - **Toz Metalurjisi (PM) Çelikleri (örn., Vanadis 4 Extra):** Paslanmaz çelik veya yüksek silikonlu elektrik çeliği gibi aşındırıcı malzemeler için. Sertlik 60-64 HRC. Maliyet faktörü 2.2x'tir. Aşındırıcı damgalamada D2'nin 3 katı aşınma ömrü sunar.
0,8mm kalınlığında paslanmaz çelik damgalayan bir progresif kalıp için yalnızca çelik maliyeti 2.200 $ ila 3.800 $ olacaktır. PM çeliğine geçerseniz, bu maliyet 5.000 $'a yükselir, ancak yeniden taşlama gerekmeden önce 1,5 milyon ek strok kazanırsınız.
Hassasiyet, Toleranslar ve İşleme Saatleri
Maliyetin en sıkı belirleyicisi, kalıp bileşenlerinde gereken işleme toleransıdır. Kritik boyutlarda standart endüstriyel tolerans +/- 0,05mm'dir. Yüksek hassasiyetli elektronik parçalar için, zımba ve kalıp boşluğunda +/- 0,008mm tutuyoruz; bu da tel erozyonu (wire EDM) ve mastar taşlama gerektirir.
İlişki doğrusaldır: toleranstaki her %50'lik azalma için (0,05mm'den 0,025mm'ye), CNC işleme süresi %40 artar ve fiyat 1.500 $ ila 3.000 $ artar. Karmaşık bir progresif kalıp için tel erozyonu tek başına saatte 65 $ ücretle 80 ila 120 makine saati tüketebilir. Ayna yüzeyli kalıp bölümleri için yüzey taşlama ve honlama, işçiliğe ek 800 $ ila 1.200 $ ekler.
Parçanın işlevsel olarak gerektirdiğinden daha sıkı toleranslar belirtmemenizi şiddetle tavsiye ederiz. +/- 0,1mm toleransa sahip bir parça, +/- 0,01mm hassasiyetle yapılmış bir kalıba ihtiyaç duymaz. Kalıpta toleransı aşırı belirtmek, sıfır işlevsel fayda ile maliyet ekler. Kritik olmayan özellikler için "genel tolerans" belirterek toplam takım maliyetinden %15 tasarruf edin.

İstasyon Sayısı ve Sıyırıcı Tasarımı
Progresif bir kalıp istasyon başına fiyatlandırılır. Her istasyon benzersiz bir işlem gerçekleştirir (kılavuz deliği, kırpma, bükme, form verme). İki istasyonlu bir kalıp için taban fiyat yaklaşık 8.000 $'dır. Sonraki her istasyon, kam hareketi veya yarma içerip içermediğine bağlı olarak 1.200 $ ila 2.500 $ ekler.
Kam tahrikli istasyonlar (yan hareketli şekillendirme için) en pahalı olanlardır ve istasyon başına 3.500 $ ila 6.000 $ ekler çünkü sertleştirilmiş çelik kayar elemanlar, aşınma plakaları ve nitrojen gaz yayları gerektirirler. Nitrojen gaz yayları (örn., DADCO'dan) her biri 100 $ ila 300 $ arasındadır ve tipik bir kalıp 4 ila 12 adet kullanır. Sıyırıcı tasarımı da önemlidir: sabit bir sıyırıcı daha ucuzdur ancak yalnızca kalın malzeme (> 1,5mm) için uygundur; yaylı sıyırıcı, malzemenin kalkmasını önlemek için ince saclarda zorunludur ve yay ile kılavuz pim maliyetlerine 600 $ ila 900 $ ekler.
Bakım ve Uzun Vadeli Maliyet Sahipliği
Kalıbın satın alma fiyatı, toplam ömür döngüsü maliyetinin yalnızca %30'udur. Her 100.000 ila 150.000 strokta bir yeniden taşlama için bütçe ayırın. D2 kalıpta tipik bir yeniden taşlama, yüzeyden 0,05mm kaldırır ve 150 $ ila 300 $ arasındadır. 1.000.000 strokluk bir çalışmada, 7 ila 10 yeniden taşlama yapacaksınız. Yedek zımba ve kalıpları dahil edin: her zımba 40 $ ila 120 $, kalıp inserti ise 80 $ ila 250 $ arasındadır. Ürettiğimiz her kalıp için bir set yedek aşınan bileşen bulunduruyoruz, böylece zımba değişimi için duruş süreniz asla bir saatten fazla olmaz.

2026 Maliyet Optimizasyon Önerileri
Kaliteden ödün vermeden takım yatırımınızı en aza indirmek için şu mühendislik kurallarını izleyin.
İlk olarak, üretilebilirlik için tasarım yapın: malzeme kalınlığının 0,5 katı minimum büküm yarıçapı ve malzeme kalınlığının 1,0 katına eşit minimum delik çapı koruyun. Bu, sık sık kırılan kırılgan zımbaları önler.
İkinci olarak, 10.000 parçanın altındaki prototipler ve pilot çalışmalar için "yumuşak" bir takım çeliği (A2 gibi) seçin. Bu, takım maliyetini %20 azaltır ve daha hızlı işleme sağlar. Tasarım dondurulduktan sonra, üretim için sertleştirilmiş D2 veya PM takıma yatırım yapın.
Üçüncü olarak, operasyonları birleştirin. Dört ayrı operasyon gerektiren bir parçanız varsa, dört istasyonlu bir progresif kalıp, daha yüksek başlangıç maliyetine rağmen dört tek operasyonlu kalıptan daha ucuz olacaktır. Progresif kalıp 12.000 $'a mal olurken, dört ayrı takım 16.000 $'dır ve parça başına işçilik maliyetinizi %60 azaltır.
Dördüncü olarak, "deneme" ve "numune çalıştırma" dahil edilmesini isteyin. Saygın bir atölye, takım teklifine ilk parça muayene raporlarıyla birlikte 50 ila 100 numune parça dahil edecektir. Satın almadan önce bunun yazılı olduğundan emin olun.
SSS: Kritik Takım Maliyeti Soruları
2026'da basit bir kesme kalıbının maliyeti ne kadardır? Form özellikleri olmayan temel bir kesme kalıbı, 100mm kareye kadar olan parçalar için 1.800 $ ila 4.500 $ arasındadır. Teslim süresi 2 ila 3 haftadır. Bu, düşük hacimli üretim veya dahili prototipleme için uygundur.
Alüminyum ve paslanmaz çelik kalıpları arasındaki fiyat farkı nedir? Paslanmaz çelik (304) için takım, alüminyum takımdan %15 ila %20 daha pahalıdır çünkü kalıp çeliği, daha yüksek iş sertleşme oranını karşılamak için PM çeliğine yükseltilmeli veya kaplanmalıdır (TiCN). Alüminyum (5052) yumuşaktır ve yüksek hızlarda ısı üretir, daha iyi soğutma kanalları ancak daha ucuz taban çeliği gerektirir.
Nihai parça çizimi olmadan kalıp için teklif alabilir miyim? Evet, malzeme ve kalınlık belirtilmiş 3D STEP dosyalarından veya 2D PDF'lerden teklif veriyoruz. 12 saat içinde ön maliyet tahmini ve mühendislik ekibimizin tasarımı üretilebilirlik açısından incelemesinden sonra ayrıntılı bir teklif sunuyoruz. Progresif bir kalıp için geçici teklif +/- %10 dahilinde doğrudur.
Kalıp maliyeti parça başına fiyatı nasıl etkiler? 500.000 parça üzerinden amorti edilen 12.000 $'lık bir kalıp için takım, parça başına 0,024 $ ekler. Kalıp 2 milyon strok dayanırsa (PM çeliği ile ulaşılabilir), takım maliyeti parça başına 0,006 $'a düşer. Kalıp maliyeti, parça başına 0,05 $ ila 0,15 $'lık damgalama fiyatına kıyasla ihmal edilebilir hale gelir.
3mm ila 400mm boyutlarındaki parçalarda +/- 0,008mm'ye kadar tolerans gerektiren müşteriler için kalıplar üretiyoruz. 15 kalıpçı ve 6 CNC programcısından oluşan ekibimiz son on yılda 1.200'den fazla kalıp teslim etti. Yalnızca saygın fabrikalardan sertifikalı D2, M2 ve PM çelikleri kullanıyoruz ve her kalıp, sevkiyattan önce kendi 25 ton ila 200 tonluk preslerimizde monte edilip test ediliyor.
| Hazır bir parça çiziminiz varsa, bize gönderin. Kalıp maliyeti, çelik kalitesi önerisi ve beklenen strok ömrü dahil olmak üzere 12 saat içinde sabit fiyatlı bir takım teklifi sağlayacağız. Ayrıntılı bir mühendislik incelemesi ve 2026 fiyatlandırması için ekibimizle doğrudan iletişime geçin. E-posta: sc@bquq.com | WhatsApp: +86 13713157787 | www.bquq.com. Takım projenize hemen başlamaya hazırız. |


