Metal Damgalama Malzeme Kalınlığı Nasıl Seçilir: Doğru Ölçü Nedir?
Doğru metal sac kalınlığı; fonksiyonel yük gereksinimleri, şekillendirme geometrisi ve maliyet kısıtlarına göre belirlenir ve çoğu endüstriyel uygulama için standart sac ölçüleri 0,1 mm ile 6,0 mm arasında değişir. Tipik bir muhafaza veya braket için 1,0 mm ila 2,0 mm soğuk haddelenmiş çelik (CRS) veya 5052 alüminyum; mukavemet, şekillendirilebilirlik ve birim maliyet açısından en iyi dengeyi sunar. Maksimum servis yükü altında minimum akma dayanımı ve sehim limitlerinizi karşılayan en ince ölçüyü seçmeli, ardından seçilen kalınlığın çatlama olmadan gerekli büküm yarıçaplarını ve delik toleranslarını sağlayabildiğini doğrulamalısınız.
Damgalama Malzemeleri için Standart Ölçü Numaraları ve Kalınlıklar Nelerdir?
Metal damgalama, malzeme türüne göre değişen standartlaştırılmış ölçü sistemleri kullanır; bu nedenle "16 gauge" çelik sac, "16 gauge" alüminyum ile aynı fiziksel kalınlıkta değildir. Çelik için Amerika Birleşik Devletleri Standart Ölçüsü (USS), 16 gauge'u 1,519 mm olarak tanımlarken, alüminyum için aynı ölçü numarası 1,290 mm'ye karşılık gelir. Otomotiv ve elektronikte hassas damgalamada en yaygın kalınlıklar 0,5 mm (24 gauge), 0,8 mm (22 gauge), 1,0 mm (20 gauge), 1,5 mm (16 gauge) ve 2,0 mm'dir (14 gauge). 3,0 mm'nin üzerinde, tonaj gereksinimleri ve takım aşınması nedeniyle çoğu fabrika plaka damgalamaya veya lazer kesim gibi alternatif proseslere geçer.

Gerekli Mekanik Mukavemet Kalınlık Seçimini Nasıl Etkiler?
Damgalanmış bir parçanın minimum kalınlığı, F'nin uygulanan kuvvet, L'nin yüke direnen kesitin uzunluğu ve t'nin kalınlık olduğu sigma = F / (L x t) gerilim denklemi ile belirlenir. Örneğin, 1,0 mm kalınlığındaki 304 paslanmaz çelikte (akma dayanımı 205 MPa) 5.000 N yük taşıyan 100 mm genişliğinde bir braket, 50 MPa gerilime maruz kalır ve bu da 4,1'lik bir güvenlik faktörü sağlar. Kalınlığı 0,8 mm'ye düşürürseniz gerilim 62,5 MPa'ya yükselir ve bu hala güvenlidir; ancak 0,5 mm'ye düşürürseniz gerilim 100 MPa'ya ulaşır ve güvenlik faktörünü 2,05'e düşürür. Dinamik yükler veya titreşim ortamları için BQUQ mühendisliği, akma dayanımına karşı minimum 3,0 güvenlik faktörü önerir; bu da genellikle statik yük hesaplamalarına göre bir gauge artışını zorunlu kılar.
Kalınlık ile Büküm Yarıçapı Arasındaki İlişki Nedir?
Damgalanmış bir parça için minimum büküm yarıçapı tipik olarak malzeme kalınlığının bir katı olarak ifade edilir ve bu oran, keskin köşeli tasarımlar için ne kadar ince gidebileceğinizi doğrudan sınırlar. Yumuşak çelik (CRS) için minimum büküm yarıçapı 0,5 x t'dir; 5052 alüminyum için 1,5 x t'dir; 304 paslanmaz çelik için 1,0 x t'dir; ve 1075 yay çeliği için 3,0 x t'dir. Tasarımınız 1,0 mm iç büküm yarıçapı gerektiriyorsa, 2,0 mm kalınlığında 5052 alüminyum kullanamazsınız çünkü gerekli yarıçap 3,0 mm olur ve bu da malzeme değişikliğini veya daha kalın bir ölçüyü zorunlu kılar. Pratikte, dış lifte mikro çatlakları önlemek için müşterilere çelik için en az 1,0 x t ve alüminyum için 2,0 x t büküm yarıçapı tasarlamalarını tavsiye ediyoruz.

Malzeme Kalınlığı Damgalama Tonajını ve Takım Maliyetini Nasıl Etkiler?
Daha kalın malzemeler üstel olarak daha yüksek pres tonajı gerektirir; bu da hem makine boyutunu hem de takım çeliği maliyetini doğrudan artırır. Kesme kuvveti formülü F = L x t x S'dir; burada L mm cinsinden kesme uzunluğu, t mm cinsinden kalınlık ve S N/mm² cinsinden kesme dayanımıdır (CRS için yaklaşık 345 MPa, alüminyum için 205 MPa). 1,0 mm CRS'de 100 mm x 100 mm kare bir taslak, 400 mm çevre x 1,0 mm x 345 MPa = 138.000 N (14 ton) gerektirirken, aynı taslak 3,0 mm CRS'de 414.000 N (42 ton) gerektirir. 3,0 mm'nin üzerindeki malzeme için takım maliyeti tipik olarak %25-40 daha fazladır çünkü kalıp daha ağır kolonlar, daha büyük kılavuz burçlar ve ek ısıl işlem uygulanmış D2 veya M2 takım çeliği kullanmalıdır.
Farklı Parça Tipleri için Hangi Malzeme Kalınlığı En İyisidir?
Optimum ölçü uygulamaya göre değişir: elektrik konnektörleri ve EMI kalkanları, yay kontak kuvveti için 0,1 ila 0,4 mm berilyum bakır veya fosfor bronz kullanır; otomotiv braketleri ve montaj plakaları, yapısal rijitlik için 1,5 ila 3,0 mm CRS veya 5052 alüminyum kullanır; ısı emiciler, kanat yoğunluğu ve termal iletim için 0,5 ila 1,5 mm alüminyum 1050 veya 6063 kullanır; ve ağır ekipman bileşenleri, yük taşıyan çerçeveler için 4,0 ila 6,0 mm HRPO çelik kullanır. Yaylar için kalınlık aralığı, gereken yay oranına bağlı olarak 0,1 ila 2,0 mm'dir; daha ince malzeme aynı alanda daha fazla sarım sağlar. 20 yıllık üretim deneyimimizde, tüm hassas damgalama siparişlerinin %85'inin, standart kalıpların ve 25 ton ila 110 tonluk preslerin en ekonomik olduğu 0,5 mm ila 2,5 mm aralığında olduğunu bulduk.

Malzeme Kalınlığı Toleransları ve Düzlüğü Nasıl Etkiler?
Daha ince malzemelerin düz tutulması daha zordur ancak daha sıkı delikten deliğe toleranslara izin verirken, daha kalın malzemeler eğilmeyi azaltır ancak daha büyük minimum delik boyutları gerektirir. 0,5 mm CRS için BQUQ, 100 mm uzunluk başına 0,3 mm düzlük ve +/- 0,05 mm delik toleransı sağlar; 2,0 mm CRS için düzlük 100 mm başına 0,15 mm'ye iyileşir ancak zımba sehimi nedeniyle delik toleransları +/- 0,10 mm'ye genişler. Minimum delik çapı tipik olarak delme için 1,0 x t'dir; bu nedenle 0,5 mm'lik bir sacda 0,5 mm delikler açılabilirken, 3,0 mm'lik bir sac en az 3,0 mm delik gerektirir. Çapak yüksekliği de kalınlıkla ölçeklenir; ikincil çapak alma işlemi olmadan 0,5 mm malzeme için 0,03 mm'den 3,0 mm malzeme için 0,12 mm'ye kadar değişir.
Daha İnce ve Daha Kalın Malzemeler Arasındaki Maliyet Farkları Nelerdir?
Metrekare başına hammadde maliyeti kalınlıkla yaklaşık olarak doğrusal bir şekilde artar, ancak daha ince malzemeler için daha yüksek pres hızları ve daha düşük takım aşınması nedeniyle parça başına damgalama maliyeti düşebilir. BQUQ'da temel olarak, 1,0 mm CRS yaklaşık $0,85/kg'a mal olurken, 3,0 mm CRS $0,82/kg'a mal olur; ancak 1,0 mm'lik bir sac 7,85 kg/m² iken 3,0 mm'lik bir sac 23,55 kg/m²'dir ve bu da daha kalın malzemeyi aynı alan için 3 kat daha pahalı hale getirir. Pres hızı da 1,0 mm için dakikada 60 vuruştan 3,0 mm için dakikada 25 vuruşa düşer ve bu da parça başına işçilik ve makine maliyetini etkin bir şekilde ikiye katlar. Tipik bir 50 mm x 30 mm braket için, malzeme, damgalama ve takım amortismanı dahil olmak üzere parça başına toplam maliyet 1,0 mm'de $0,12 iken 3,0 mm'de $0,28'dir.
| Malzeme | Ölçü (USS) | Kalınlık (mm) | Min. Büküm Yarıçapı (x t) | Tipik Kullanım |
| CRS (A1008) | 24 | 0,61 | 0,5 | Muhafazalar, braketler |
| CRS (A1008) | 20 | 0,91 | 0,5 | Montaj plakaları, kapaklar |
| CRS (A1008) | 16 | 1,52 | 0,5 | Yapısal çerçeveler, şasiler |
| CRS (A1008) | 14 | 1,94 | 0,5 | Ağır braketler, destekler |
| 5052 Alüminyum | 20 | 0,81 | 1,5 | Elektronik, ısı emiciler |
| 5052 Alüminyum | 16 | 1,29 | 1,5 | Havacılık, denizcilik parçaları |
| 304 Paslanmaz Çelik | 22 | 0,79 | 1,0 | Tıbbi, gıda ekipmanları |
| 304 Paslanmaz Çelik | 18 | 1,21 | 1,0 | Korozyona dayanıklı parçalar |
| Yay Çeliği 1075 | 22 | 0,79 | 3,0 | Klipsler, yaylar, pullar |
Seçilen Kalınlığı Prototipleme ile Nasıl Doğrularsınız?
Üretim takımına geçmeden önce BQUQ iki aşamalı bir doğrulama önerir: ilk olarak, önerilen kalınlık için gerilim ve geri esnemeyi kontrol etmek üzere bir sonlu elemanlar analizi (FEA) simülasyonu ve ikinci olarak, 50 ila 200 parça için 3D baskılı veya işlenmiş kalıplar kullanan bir yumuşak takım prototipi. Örneğin, FEA'nız 1,2 mm CRS braketin 200 N yük altında 0,45 mm sehim yaptığını ve spec'inizin 0,30 mm'ye izin verdiğini gösteriyorsa, 1,5 mm'ye geçmeli veya bir kaburga özelliği eklemelisiniz. Yumuşak takım maliyeti parça boyutuna bağlı olarak $800 ile $2.500 arasındadır ve 5 ila 7 iş günü sürer; bu da $8.000 ila $15.000 arasında sert üretim takımına yatırım yapmadan önce gerçek düzlüğü, delik konumunu ve büküm açısını ölçmenize olanak tanır. Bu süreç, müşteri tabanımızda kalınlıkla ilgili arızaların %90'ından fazlasını önlemiştir.
Kalınlık Seçimi Yüzey Bitirme İşlemleriyle Nasıl Etkileşir?
Seçilen kalınlık, özellikle kaplama, toz boya ve eloksal için malzeme ekleyebilen veya çıkarabilen ve nihai boyutları değiştirebilen yüzey bitirme sürecini etkiler. 0,5 mm çelik üzerine çinko kaplama için kaplama, ihmal edilebilir olan kenar başına 5 ila 12 mikron ekler; ancak 0,8 mm alüminyum üzerine sert eloksal için kaplama %50 içeri nüfuz eder ve %50 dışarı doğru büyür ve kalınlığı kenar başına etkin bir şekilde 25 ila 50 mikron değiştirir. 0,5 mm'nin altındaki kalınlıklar için BQUQ, agresif kumlama veya vibrasyonlu çapak alma işlemlerini önermez çünkü bu işlemler kesiti %10'a kadar azaltarak mukavemeti tehlikeye atabilir. Parçanız kalın bir kozmetik kaplama gerektiriyorsa, son boyutları tolerans dahilinde tutmak için taban ölçüsüne 0,1 ila 0,2 mm ekleyin.
Yaygın Kalınlık Seçim Hataları Nelerdir ve Bunlardan Nasıl Kaçınılır?
En sık yapılan hata, büküm yarıçapını kontrol etmeden malzeme listesine dayalı bir kalınlık belirlemektir; bu da alüminyum veya yay çeliğinde çatlamaya yol açar. İkinci hata, gerekli vidalı delikler için çok ince bir ölçü kullanmaktır; diş açan bir vida en az 0,8 mm kavrama uzunluğuna ihtiyaç duyar, yani 0,5 mm'lik bir sac kolayca sıyrılır. Üçüncü hata, tedarikçinizin preslerinin tonaj limitini görmezden gelmektir; bu nedenle 4,0 mm çelik için tasarlanmış bir parça, çoğu hassas damgalama atölyesinin 110 ton kapasitesini aşabilir ve saatlik ücretin 1,5 ila 2 katıyla daha büyük bir pres için ödeme yapmanızı zorunlu kılar. Bunlardan kaçınmak için BQUQ'ya tam 3D modelinizi, servis yükünüzü ve bitirme gereksinimlerinizi sağlayın; ücretsiz olarak bir kalınlık optimizasyon çalışması yapalım.
SSS
Metal Damgalamada Minimum Kalınlık Nedir?
Hassas metal damgalamada pratik minimum kalınlık, konnektörlerde ve shimlerde kullanılan berilyum bakır ve paslanmaz çelik folyo gibi malzemeler için 0,1 mm'dir. 0,1 mm'nin altında malzeme buruşmadan veya yırtılmadan işlenmesi zorlaşır ve takım toleransları son derece sıkı hale gelir. Çoğu yapısal parça için 0,3 mm'nin üzerinde kalmanızı öneririz.
Çelik ve Alüminyum için Aynı Ölçüyü Kullanabilir miyim?
Hayır, çelik ve alüminyum için aynı ölçü numarasını kullanamazsınız çünkü ölçü sistemleri farklı kalınlık değerlerine sahiptir. Örneğin, 16 gauge çelik 1,52 mm iken 16 gauge alüminyum 1,29 mm'dir; bu %15'lik bir farktır. Karışıklığı önlemek için kalınlığı her zaman milimetre cinsinden belirtin.
Daha Kalın Malzeme için Takım Maliyeti Ne Kadardır?
3,0 mm malzeme için takım maliyeti, daha ağır kalıp plakaları ve daha güçlü takım çeliği nedeniyle tipik olarak 1,0 mm malzemeden %25-40 daha yüksektir. 1,0 mm parçalar için standart bir progresif kalıp $8.000 ila $15.000'a mal olurken, 3,0 mm parçalar için aynı kalıp $11.000 ila $20.000'a mal olur. Artan maliyet, 50.000 parçanın üzerindeki yüksek hacimli üretim için haklıdır.
Progresif Kalıp Damgalamada Maksimum Kalınlık Nedir?
Progresif kalıp damgalama, yumuşak çelik için 6,0 mm'ye ve paslanmaz çelik için 4,0 mm'ye kadar ekonomiktir; bunun ötesinde transfer presleri veya sıcak haddelenmiş plaka ile damgalama gerekir. 6,0 mm'nin üzerinde, gereken tonaj genellikle 400 tonu aşar ve takım aşınması önemli bir maliyet faktörü haline gelir. 6,0 mm'nin üzerindeki ağır plakalar için yalnızca basit kesimler için damgalamayı veya lazer kesime geçmeyi öneririz.
Kalınlık Damgalamada Geri Esnemeyi Etkiler mi?
Evet, geri esneme malzeme kalınlığı ve akma dayanımıyla artar; bu da daha kalın malzemelerin aynı büküm açısı için daha az geri esneme eğiliminde olduğu anlamına gelir. 1,0 mm CRS için geri esneme tipik olarak 1 ila 2 derece iken, 3,0 mm CRS


