Metal Damgalama Malzeme Kalınlığı Nasıl Seçilir: Ölçü Seçim Rehberi
Doğru metal damgalama malzeme kalınlığını seçmek, fonksiyonel yük gereksinimlerini malzeme maliyeti, şekillendirilebilirlik sınırları ve mevcut pres tonajı ile dengelemeyi gerektirir. Seçim süreci, demir ve demir dışı metaller için standart gösterge (gauge) numaralarına göre yönetilir; burada daha düşük bir gösterge numarası daha kalın bir sacı belirtir ve nihai seçiminiz, damgalama kalıbının bükme yarıçapına ve parçanın boyutsal toleranslarına göre doğrulanmalıdır. Çoğu hassas uygulama için bu, gösterge standartları malzeme türleri ve bölgesel standartlar arasında değişiklik gösterdiğinden, yalnızca gösterge numarasına güvenmek yerine kalınlığı doğrudan milimetre veya inç cinsinden belirtmek anlamına gelir.
Gösterge Numaraları Gerçek Kalınlığa Milimetre Cinsinden Nasıl Dönüşür?
Gösterge sistemi, gösterge numarasını kalınlıkla ters orantılı olarak ilişkilendiren tarihsel bir standarttır, ancak tüm metaller için evrensel değildir. Standart çelik (SAE J403) için 16 gauge sac 0,0598 inç (1,519 mm) ölçülürken, 16 gauge alüminyum (AA) 0,0508 inç (1,290 mm) ve 16 gauge bakır 0,0625 inç (1,588 mm) ölçülür. Bu tutarsızlık, damgalamayı planladığınız alaşım için malzeme spesifikasyonunu her zaman belirli ASTM veya SAE standardına göre doğrulamanız gerektiği ve bir gösterge numarasının metal aileleri arasında aktarılabileceğini asla varsaymamanız gerektiği anlamına gelir. BQUQ'daki CNC işleme ve damgalama operasyonlarında, mühendislerin teknik çizimde kalınlığı milimetre cinsinden belirtmelerini ve gösterge numaralarını yalnızca standart stok bulunabilirliği için bir referans olarak kullanmalarını öneriyoruz.

Damgalamada Belirli Bir Bükme Yarıçapı için Minimum Kalınlık Nedir?
Damgalanmış bir parça için minimum bükme yarıçapı, malzeme kalınlığı ve sünekliği ile doğru orantılıdır. Yumuşak çelik (AISI 1008-1010) için minimum bükme yarıçapı, haddeleme yönüne dik bükme yapıldığında tipik olarak malzeme kalınlığının 0,5 katıdır, ancak tane yönüne paralel bükme yapıldığında bu, kalınlığın 1,0 katına çıkar. Yüksek karbonlu yay çeliği (örn., 1075) için minimum bükme yarıçapı, kalınlığın 3,0 ila 4,0 katına sıçrar ve bu da ön ısıtma veya daha büyük bir yarıçap kullanılmadan sıkı 90 derecelik flanşlar için uygunsuz hale getirir. Kural olarak, tasarımınız paslanmaz çelik 304 için sac kalınlığının 1,5 katından daha küçük bir bükme yarıçapı gerektiriyorsa, çatlama riskiyle karşı karşıyasınız demektir; bu nedenle ya yarıçapı artırmalı ya da daha yüksek uzama yüzdesine (tipik olarak yüzde 40'tan büyük) sahip daha ince bir gösterge seçmelisiniz.
Malzeme Kalınlığı Gerekli Pres Tonajını Nasıl Etkiler?
Pres tonajı, malzeme kalınlığıyla doğrusal olarak artar, ancak bu ilişki aynı zamanda kesme mukavemeti ve kesim hattının uzunluğundan da etkilenir. Basit bir kesme (blanking) işlemi için ton cinsinden gerekli kuvvet, malzeme kalınlığının (inç cinsinden) kesme mukavemeti (PSI cinsinden) ve çevre uzunluğu (inç cinsinden) ile çarpılıp 2000'e bölünmesiyle tahmin edilebilir. Örneğin, 2 inç çapında bir diski 0,060 inç kalınlığındaki paslanmaz çelik 304'ten (kesme mukavemeti 65.000 PSI) kesmek yaklaşık 12,3 ton gerektirirken, aynı parça 0,030 inç kalınlıkta yalnızca 6,1 ton gerektirir. Sık aralıklı (örn., 2,0 mm) ilerlemeli kalıplar, sıyırma ve form indirme işlemleri için ek yüzde 30 tonaj gerektirebilir; bu nedenle pres seçiminiz, hesaplanan tepe kuvvetinin en az yüzde 15 üzerinde bir güvenlik marjı içermelidir.

Farklı Damgalama Uygulamaları için Hangi Malzeme Kalınlığı Aralıkları Optimaldir?
Kalınlık seçimi, uygulamaya özel mekanik gereksinimler tarafından yönlendirilir ve tipik aralıkları üç operasyonel banda kategorize ediyoruz. Hassas elektronik ekranlama ve soğutucu kanatçıkları için optimal aralık 0,2 mm ila 0,8 mm'dir; burada +/- 0,02 mm hassas kesme toleransları elde edilebilir ve malzeme maliyeti en aza indirilir. Yapısal braketler ve otomotiv montaj plakaları için aralık 1,0 mm ila 3,0 mm arasında uzanır; bu, sertliği derin çekme işlemlerini yırtılmadan şekillendirme yeteneğiyle dengeler. Yay klipsleri ve soğutucu tabanları gibi ağır endüstriyel bileşenler 3,0 mm ila 6,0 mm kalınlık gerektirir, ancak bunlar daha yüksek tonajlı presler (200 tonun üzerinde) gerektirir ve iş sertleşmesini önlemek için genellikle çok adımlı şekillendirmeli ilerlemeli kalıplar gerektirir.
| Malzeme Türü | Gösterge Aralığı | Kalınlık Aralığı (mm) | Tipik Damgalama Uygulaması | Elde Edilebilir Tolerans (+/- mm) | Göreli Maliyet Faktörü |
| Standart Çelik (CRS) | 26 ila 10 | 0,45 ila 3,40 | Muhafazalar, braketler, soğutucu çerçeveleri | 0,05 | 1,0 |
| Paslanmaz Çelik 304 | 26 ila 12 | 0,45 ila 2,60 | Tıbbi cihazlar, gıda ekipmanları, soğutucular | 0,08 | 2,2 |
| Alüminyum 5052 | 20 ila 8 | 0,81 ila 4,06 | Elektronik şasiler, soğutucu kanatçıkları | 0,10 | 1,8 |
| Bakır C11000 | 24 ila 12 | 0,51 ila 2,60 | Elektrik konnektörleri, bara iletkenleri | 0,04 | 3,5 |
| Yay Çeliği 1075 | 22 ila 14 | 0,70 ila 1,90 | Klipsler, yaylar, pullar | 0,06 | 2,0 |
| Pirinç C26000 | 24 ila 12 | 0,51 ila 2,60 | Terminaller, dekoratif parçalar | 0,05 | 3,0 |
Artan Malzeme Kalınlığı ile Toleranslar Nasıl Değişir?
Boyutsal toleranslar, damgalama işlemi sırasında daha fazla geri esneme ve termal deformasyon nedeniyle malzeme kalınlığı arttıkça genişler. 1,0 mm'nin altındaki saclar için tipik doğrusal toleranslar +/- 0,05 mm'de tutulabilir, ancak 1,0 mm ila 3,0 mm arasındaki kalınlıklar için standart tolerans +/- 0,10 mm'ye genişler ve 3,0 mm'nin üzerinde, kalıplama (coining) işlemleri kullanmadığınız sürece +/- 0,20 mm'ye genişler. Delikten deliğe merkez mesafeleri de kalınlıkla birlikte bozulur; 0,5 mm kalınlığındaki bir parça +/- 0,03 mm merkez mesafesi toleransını koruyabilirken, 4,0 mm kalınlığındaki bir parça yalnızca +/- 0,15 mm elde edebilir. Tasarımınız kalın malzeme üzerinde sıkı toleranslar gerektiriyorsa, damgalama sonrası delme veya raybalama gibi ikincil operasyonları belirtmelisiniz; bu da birim maliyete yüzde 15 ila 25 ekler.

Malzeme Kalınlığı Kalıp Tasarımında Geri Esneme Telafisini Neden Etkiler?
Geri esneme, şekillendirme yükü kaldırıldıktan sonra metalin elastik olarak geri kazanılmasıdır ve büyüklüğü, daha yüksek akma mukavemeti ve bükme yarıçapına göre daha ince kesitlerle artar. 500 MPa akma mukavemetine sahip yüksek mukavemetli çelik için, 1,0 mm kalınlığındaki bir sac, 90 derecelik bir bükmede 3 ila 5 derecelik geri esneme açıları sergileyebilirken, aynı malzemenin 3,0 mm kalınlığındaki bir sacı yalnızca 1 ila 2 derece gösterebilir. Bu, daha kalın kesitlerin elastik geri kazanıma daha etkili bir şekilde direnen daha yüksek bir atalet momentine sahip olması nedeniyle oluşur. Bunu telafi etmek için kalıp tasarımcıları, malzemeyi tahmin edilen geri esneme açısı kadar aşırı bükmelidir; bu genellikle kalınlık, yarıçap ve K-faktörünü (1,0 mm altı kalınlık için tipik olarak 0,33, 3,0 mm üzeri kalınlık için 0,40) hesaba katan bir bükme payı formülü kullanılarak hesaplanır.
Damgalama Kalıbını Yeniden Tasarlamadan Malzeme Kalınlığını Değiştirebilir misiniz?
Kalınlığı küçük bir farkla bile değiştirmek (örneğin 1,2 mm'den 1,5 mm'ye) genellikle yalnızca bir malzeme ikamesi değil, kalıp modifikasyonu veya tamamen yeni bir kalıp seti gerektirir. Zımba ve kalıp arasındaki kalıp boşluğu, her bir taraf için malzeme kalınlığının yüzde 10 ila 15'i olarak ayarlanmalıdır; 1,2 mm çelik için bu 0,12 ila 0,18 mm boşluk iken, 1,5 mm çelik için 0,15 ila 0,225 mm'dir. Daha ince stok için tasarlanmış bir kalıptan daha kalın bir malzeme geçirirseniz, aşırı çapak yüksekliği (kalınlığın yüzde 10'undan fazla) ve hızlandırılmış zımba aşınması yaşarsınız. Tersine, daha kalın stok için yapılmış bir kalıpta daha ince malzeme damgalamak parça distorsiyonuna ve zayıf boyutsal doğruluğa neden olur; bu nedenle herhangi bir gösterge değişikliği yapmadan önce kalıbın tasarım kalınlık aralığını her zaman doğrulamalısınız.
İnce ve Kalın Damgalanmış Malzemeler Arasındaki Maliyet Farkları Nelerdir?
Malzeme maliyeti kalınlıkla yaklaşık olarak doğrusal ölçeklenir, ancak takım aşınması, pres süresi ve bitirme gibi ikincil maliyetler daha yüksek bir oranda artar. 1,0 mm CRS sac yaklaşık 0,85 USD/kg'a mal olurken, 3,0 mm sac kilogram başına aynı maliyete sahiptir ancak üç kat daha fazla malzeme hacmi sağlar ve parça başına hammadde maliyetini etkili bir şekilde üçe katlar. Takım aşınması da daha agresiftir; 3,0 mm çelik üzerinde zımba ömrü, 1,0 mm çelik üzerindeki ömrün yaklaşık yüzde 60'ıdır; bu, zımbaları 120 ila 350 USD arasında değişen bir maliyetle daha sık değiştireceğiniz anlamına gelir. 100.000 parçanın üzerindeki yüksek hacimli üretim için, yapısal gereksinimleri karşılayan daha ince bir gösterge seçmek, daha düşük nakliye ağırlığı ve azaltılmış bitirme süresi hesaba katıldığında toplam parça maliyetini yüzde 30 ila 45 oranında azaltabilir.
SSS
Elektronikte Hassas Metal Damgalama için En Yaygın Kalınlık Aralığı Nedir?
Hassas elektronik damgalama için en yaygın kalınlık aralığı 0,2 mm ila 0,8 mm'dir; bu, +/- 0,02 mm hassas kesme toleranslarına olanak tanır ve karmaşık soğutucu kanatçık geometrilerini destekler. Bu aralık, ekranlama kutuları ve konnektör muhafazaları için şekillendirilebilirliği yapısal rijitlikle dengeler. Üretime geçmeden önce prototip doğrulaması için 0,4 mm ile başlamanızı öneriyoruz.
Orijinal Şekline Dönmesi Gereken Bir Yay için Doğru Göstergeyi Nasıl Belirlerim?
Yaylar için, elastik geri kazanımı sağlamak amacıyla maksimum bükme gerilimini malzemenin çekme akma mukavemetinin yüzde 60'ının altında üreten bir malzeme kalınlığı seçmelisiniz. Örneğin, yay çeliği 1075 (akma mukavemeti 1.100 MPa) ile 10 mm çapında bir helezon yay için 0,8 mm kalınlık genellikle optimaldir. Gerilim dağılımını simüle etmek ve geri esneme oranı yüzde 95'i aşana kadar kalınlığı ayarlamak için sonlu elemanlar analizi kullanın.
Damgalanmış Bir Soğutucu Tabanı için Hangi Kalınlık Toleransını Belirtmeliyim?
Termal arayüz malzemesi uygulaması için düzlük gerektiren damgalanmış bir soğutucu tabanı için, 2,0 mm'nin altındaki malzemeler için +/- 0,05 mm ve daha kalın tabanlar için +/- 0,10 mm kalınlık toleransı belirtin. Tabandaki daha sıkı toleranslar termal teması iyileştirir ancak damgalama maliyetini yaklaşık yüzde 10 artırır. Artık gerilimden kaynaklanan çarpılma meydana gelebileceğinden, damgalama sonrası her zaman bir yüzey düzlüğü kontrolü isteyin.
Damgalama için Sıcak Haddelenmiş Çeliği Ne Zaman Soğuk Haddelenmiş Çelik Yerine Kullanmalıyım?
Yüzey kalitesinin kritik olmadığı 3,0 mm'nin üzerindeki kalınlıklar için sıcak haddelenmiş çelik (HR) kullanın; çünkü soğuk haddelenmiş (CR) çelikten yüzde 10 ila 15 daha ucuzdur. Boyutsal doğruluk ve boyama veya kaplama için daha pürüzsüz bir yüzey gerektiğinde 3,0 mm'nin altındaki kalınlıklar için soğuk haddelenmiş çelik kullanın. Sıcak haddelenmiş çelik ayrıca yüksek sıcaklıklarda daha yüksek süneklik sergiler, ancak hassas damgalamadan önce tufalini gidermek için dekapaj gerektirir.
Yük Taşıyan Yapısal Damgalama Uygulamaları için Alüminyum Kullanabilir miyim?
Evet, alüminyum 5052 yapısal uygulamalar için kullanılabilir, ancak daha düşük elastisite modülü (70 GPa'ya karşı 200 GPa) nedeniyle aynı eğilme sertliğini elde etmek için kalınlığı çeliğe kıyasla 1,5 ila 2,0 kat artırmanız gerekir. 1,0 mm çelik gerektiren bir braket için eşdeğer sehim direnci elde etmek üzere 1,8 mm alüminyuma ihtiyacınız olacaktır. Bu kalınlık artışı herhangi bir ağırlık tasarrufunu dengeleyebilir, bu nedenle belirli yük durumunu dikkatlice değerlendirin.
İlerlemeli Bir Kalıpta Damgalanabilecek Maksimum Kalınlık Nedir?
İlerlemeli kalıp damgalaması için maksimum pratik kalınlık çelik için 6,0 mm ve alüminyum için 4,0 mm'dir; bunun üzerinde takım karmaşıklığı ve pres tonajı engelleyici hale gelir. Daha kalın malzemeler için, ısıtma ve şekillendirme için ayrı istasyonlara izin verdiğinden transfer kalıbı veya sıcak damgalama işlemi daha ekonomiktir. BQUQ'da, 400 tonluk bir presle transfer kalıpları kullanarak 8,0 mm'ye kadar çelik damgaladık.
Bir sonraki projenizin perform


