Damgalı Parçalarda Neden Takım İzleri Oluşur ve Bu Normal midir?
Damgalı parçalarda takım izleri bulunur çünkü kalıp, sac metal ile yüksek basınç altında fiziksel olarak temas ederek kesme, şekillendirme ve bükme işlemlerini gerçekleştirir; bu da takım yüzeyinden, aşınmadan ve boşluk paylarından kaynaklanan mikroskobik veya görünür izler bırakır. Evet, bu tamamen normaldir ve prototipten yüksek hacimli seri üretime kadar tüm metal damgalama proseslerinde beklenen bir durumdur. Takım izlerinin varlığı bir kusur olduğunu göstermez; aksine parçanın tanımlı bir kalıp geometrisi kullanılarak üretildiğini doğrular ve belirli iz türleri (yuvarlanma, perdahlama, kırılma veya kalıp aşınma çizgileri), BQUQ'nun 0,01 mm hassasiyetle kontrol ettiği malzeme sınıfı, takım çeliği kalitesi ve damgalama parametrelerine göre belirlenir.
Damgalı Parçalardaki Belirli Takım İzi Türleri Nelerdir?
Damgalama prosesi beş farklı, öngörülebilir iz kategorisi oluşturur. Birincisi, zımbanın saca ilk temas ettiği yerde oluşan ve tipik olarak malzeme kalınlığının %5 ila %10'u kadar ölçülen yuvarlatılmış kenar olan yuvarlanmadır (rollover). İkincisi, zımbanın malzeme içinden geçmesiyle oluşan ve standart 1,5 mm kalınlığındaki SPCC çelik sacda kesilen kenarın %20 ila %30'unu temsil eden pürüzsüz, parlak alan olan perdahlama bölgesidir (burnish zone). Üçüncüsü, kenarın geri kalan %50 ila %70'ini oluşturan daha pürüzlü, açılı kırılma yüzeyi olan kırılma bölgesidir (break zone) ve dördüncüsü, standart takımlar için 0,05 mm'den az ölçülmesi gereken alt kenardaki küçük yükseltilmiş dudak olan çapaktır (burr). Beşinci iz türü ise, 10.000 ila 50.000 strok sonrasında şekillendirilmiş yüzeyde hafif çizikler veya parlatılmış çizgiler olarak görünen ve normal takım çeliği aşınmasını yansıtan kalıp aşınma çizgileridir.

Takım İzleri Kesme, Şekillendirme ve Derin Çekme Arasında Nasıl Farklılık Gösterir?
Kesme (blanking) ve delme (piercing) operasyonları, kesme kırılması içerdikleri için kenara özgü izler (yuvarlanma, perdahlama, kırılma, çapak) üretir. Bükme veya flanşlama gibi şekillendirme operasyonları, kalıp radyüsünden ve zımba burnundan kaynaklanan ve tipik olarak basma çizgileri veya hafif yüzey çöküntüleri olan izler oluşturur; bu izler genellikle 0,02 mm ila 0,05 mm derinlikle sınırlıdır. Malzemeyi kalıp radyüsü üzerinde geren derin çekme işlemi, özellikle 5052 gibi alüminyum alaşımlarında, yağlama yetersizse 500 parça sonrasında yüzey pürüzlülüğünün başlangıçtaki Ra 0,4 µm'den Ra 1,2 µm'ye artmasına neden olan "portakal kabuğu" veya kalıp tutunması adı verilen sürtünme kaynaklı izler üretir. Buna karşılık, sikke basma (coining) ve kabartma (embossing) operasyonları kalıp dokusunu kasıtlı olarak parçaya aktarır; bu nedenle takım izi özelliğin kendisidir ve sikke basılan alanlardaki yüzey pürüzlülüğü Ra 0,8 µm veya daha iyi bir değerde tutulabilir.
İzlerin Şiddetini Hangi Takım Parametreleri Belirler?
Birincil parametre, zımba ile kalıp arasındaki boşluk olan ve normalde karbon çeliği için malzeme kalınlığının %5 ila %10'u, paslanmaz çelik için %4 ila %6'sı ve alüminyum için %8 ila %12'si olarak ayarlanan kalıp boşluğudur (die clearance). Daha sıkı bir boşluk (%5'in altı) perdahlama bölgesi yüzdesini artırır ve çapak yüksekliğini azaltır, ancak aynı zamanda takım aşınmasını hızlandırır ve çatlak gibi görünen ikincil bir kesme izi oluşturabilir. İkinci parametre takım çeliği sınıfıdır: 58-62 HRC'ye sertleştirilmiş D2 takım çeliği, 54-58 HRC'deki A2'ye göre 100.000 strok sonrasında daha az aşınma gösterirken, karbür takımlar (90 HRA) görünür aşınma çizgileri ortaya çıkmadan önce 1.000.000 strok çalışabilir. Üçüncü parametre pres hızı ve yağlamadır; 60 tonluk bir presi 120 SPM yerine 80 SPM'de çalıştırmak darbe kuvvetini azaltır ve sürtünme yapışması (galling) riskini düşürür ve 500 MPa film dayanımına sahip klor içermeyen yağlayıcılar kullanmak takım tutunmasını %40'a kadar azaltır.

Endüstri Standartlarına Göre Ne Kadar Takım İzi Değişimi Kabul Edilebilir?
Precision Metalforming Association (PMA) ve ISO 2768-1'den gelen endüstri standartları, kabul edilebilir çapak yüksekliğini malzeme kalınlığının %10'undan az olarak tanımlar; bu da 2,0 mm kalınlığındaki bir parça için maksimum 0,2 mm anlamına gelir. Görünür panellerdeki yüzey kalitesi için, otomotiv iç braketlerinde Ra 1,6 µm değeri standartken, dış gövde panelleri Ra 0,8 µm veya daha iyisini gerektirir; bu da Ra 0,2 µm cilalı kalıp yüzeyleriyle elde edilebilir. Parçanın genel boyutsal toleransı standart damgalama için tipik olarak ±0,10 mm'dir, ancak delik çapı gibi takım aşınmasından doğrudan etkilenen özellikler 50.000 strok boyunca 0,03 mm kayabilir ve yine de spesifikasyon dahilinde kalabilir. BQUQ bu değerleri, 0,002 mm çözünürlüğe sahip bir CMM (koordinat ölçüm makinesi) ve ISO 4287 uyumlu bir yüzey pürüzlülük test cihazı kullanarak doğrular.
Takım İzleri Damgalamadan Sonra Giderilebilir veya Azaltılabilir mi?
Evet, son işlemler görünür takım izlerini azaltabilir veya ortadan kaldırabilir, ancak yöntem iz türüne ve üretim hacmine bağlıdır. Çapaklar için, seramik medya kullanılarak 30 ila 60 dakika süren titreşimli perdahlama (vibratory finishing) işlemi çapakları 0,02 mm'ye kadar giderir ve parça başına yaklaşık $0,05 ila $0,15 maliyete sahiptir. Yüzey çizikleri veya kalıp aşınma çizgileri için, 400 grit zımpara bandıyla tamburlu parlatma veya aşındırıcı bant zımparalama Ra 0,4 µm elde edebilir, ancak bu parça başına 15 ila 30 saniye çevrim süresi ekler. Kritik kozmetik yüzeyler için, parçanın ayna cilalı (Ra 0,1 µm) bir kalıpta tekrar preslendiği ve malzemeyi düzleştirip izleri giderdiği "sikke basma" (coining) veya "ütüleme" (ironing) adı verilen ikincil bir operasyon yapılabilir, ancak bu takım maliyetini %20 ila %35 artırır ve yalnızca yılda 50.000 parçanın üzerindeki hacimler için ekonomiktir. Alternatif olarak, 60 ila 80 µm kalınlığında boya veya toz boya uygulamak, herhangi bir mekanik son işlem gerektirmeden Ra 1,6 µm'ye kadar olan takım izlerini gizleyecektir.

Takım Maliyeti İzlerin Varlığıyla Nasıl İlişkilidir?
Takım maliyeti, kalıp yüzeyinin başlangıç kalitesini ve dolayısıyla başlangıçtaki takım izlerini doğrudan belirler. Basit bir braket için temel bir progresif kalıp $3.000 ila $8.000 arasındadır, standart EDM (elektro erozyonla işleme) yüzey kalitesi olan Ra 1,6 µm kullanır ve şekillendirilmiş alanda görünür makine çizgileri üretir. Kozmetik bir parça için premium bir kalıp $12.000 ila $25.000 arasındadır, el ile cilalanmış yüzeyler (Ra 0,4 µm) ve sertleştirilmiş insertler içerir ve ilk 100.000 strok boyunca görünür iz olmayan parçalar üretir. Derin çekilmiş parçalar için takım maliyetleri $30.000 ila $60.000'e yükselir çünkü kalıp birden fazla istasyon, gaz yayları ve sürtünmeyi ve iz oluşumunu azaltan titanyum nitrür (TiN) gibi özel kaplamalar gerektirir. Aşağıdaki tablo tipik takım sınıflarını ve bunlara karşılık gelen iz özelliklerini göstermektedir:
| Takım Sınıfı | Takım Çeliği | Sertlik (HRC) | Yüzey Kalitesi (Ra) | Beklenen Takım İzleri | Takım Maliyeti (USD) |
| Ekonomik | A2 | 54-58 | 1,6 µm | Görünür perdahlama ve kırılma çizgileri | $3.000 - $8.000 |
| Standart | D2 | 58-62 | 0,8 µm | 50k strok sonrası hafif aşınma çizgileri | $8.000 - $15.000 |
| Premium | M2 veya Karbür | 62-66 veya 90 HRA | 0,4 µm | 100k stroka kadar görünür iz yok | $15.000 - $30.000 |
| Kozmetik | Karbür + TiN kaplama | 90 HRA | 0,2 µm | Ayna cilası, izler yalnızca kenar kırılmasında | $30.000 - $60.000 |
Neden Bazı Damgalı Parçalar Takım İzlerinin Yakınında Pas veya Renk Değişikliği Gösterir?
Özellikle kırılma bölgesi olmak üzere takım izleri, orijinal sac yüzeyinden daha kimyasal olarak reaktif olan taze, oksitlenmemiş metal açığa çıkarır. Damgalama sırasında, yüksek basınç (200 MPa'ya kadar) ve sürtünme malzemeyi lokal olarak 150°C ila 300°C'ye ısıtabilir; bu da oksidasyonu hızlandırır ve perdahlama bölgesinde mavi veya kahverengi bir renk değişikliği oluşturabilir. Yağlayıcı damgalamadan sonra tamamen temizlenmezse, kırılma bölgesinin mikro çatlaklarında nemi hapsedebilir ve nemli ortamlarda (%60'ın üzerinde bağıl nem) 24 ila 48 saat içinde yüzey pasına yol açabilir. Bunu önlemek için BQUQ, damgalamadan sonraki 2 saat içinde pas önleyici yağ (VCI, buhar fazı korozyon inhibitörü) uygular ve boyama gerektiren parçalar için yüzeyi sızdırmaz hale getirmek amacıyla fosfat dönüşüm kaplaması uygulanır. Bu, damgalama prosesinde bir kusur değil, damgalama sonrası uygun taşıma gerektiren bir malzeme özelliğidir.
Mühendisler Çizimlerde Takım İzi Gereksinimlerini Nasıl Belirtmelidir?
Mühendisler, gereksiz maliyetten kaçınmak için çizimde fonksiyonel ve kozmetik yüzeyleri açıkça ayırt etmelidir. Fonksiyonel yüzeyler için, maksimum 0,05 mm çapak yüksekliği ve Ra 1,6 µm yüzey pürüzlülüğü belirtin ve PMA standartlarına göre küçük takım izlerinin kabul edilebilir olduğunu not edin. Kozmetik yüzeyler için, "görünür yüzeyler çizik, kalıp çizgisi ve portakal kabuğundan arındırılmış olmalıdır" notunu ekleyin ve Ra 0,8 µm belirtin, ancak ikincil son işlem nedeniyle birim maliyette %15 ila %25 artışa hazır olun. Takım teklifinde kalıp malzemesini ve sertliğini belirtmek de kritiktir; 60-62 HRC ile D2 çeliği talep etmek, daha uzun bir üretim serisi boyunca tutarlı izler sağlayacaktır. Son olarak, maksimum kabul edilebilir iz durumunu gösteren sınır numuneleriyle birlikte bir "ilk parça" onayı talep edin; böylece hem fabrika hem de müşteri gelecekteki üretim için fiziksel bir referansa sahip olur.
SSS
Takım İzleri Hiç Reddedilebilir Bir Kusur Olarak Değerlendirilebilir mi?
Evet, takım izleri belirtilen çapak yüksekliğini aştığında (1,5 mm sac için 0,1 mm'nin üzerinde), malzemede yüzey çatlaklarına veya yırtılmalara neden olduğunda veya sızıntıya ya da gerilim yoğunlaşmasına yol açabilecek sızdırmaz veya eşleşen bir yüzeyde bulunduğunda reddedilebilir. Ayrıca, izler parça geometrisinde ani bir değişiklik üreten kırık veya hasarlı takımdan kaynaklanıyorsa, tüm parti karantinaya alınmalı ve incelenmelidir.
İzleri Azaltmak İçin Takımı Değiştirmenin Tipik Teslim Süresi Nedir?
İzleri azaltmak için bir kalıbı değiştirmek (kalıp yüzeyini cilalamak veya boşluğu ayarlamak gibi) basit tek istasyonlu bir kalıp için tipik olarak 3 ila 7 iş günü, birden fazla istasyonlu bir progresif kalıp için 2 ila 3 hafta sürer. Cilalama maliyeti kalıp başına $300 ila $800 arasındayken, boşluğu değiştirmek için yeni bir zımba ve kalıp seti yeniden kesmek $1.500 ila $4.000 arasındadır. Bu, 4 ila 8 hafta süren sıfırdan takım yenilemekten her zaman daha hızlı ve daha ucuzdur.
Malzeme Sınıfı Takım İzlerinin Görünürlüğünü Etkiler mi?
Evet, 1100 alüminyum ve düşük karbonlu çelik (SPCC) gibi daha yumuşak malzemeler, kesmeden önce plastik olarak deforme oldukları için daha belirgin yuvarlanma ve çapak izleri gösterir. 301 paslanmaz çelik veya 65Mn yay çeliği gibi daha sert malzemeler daha temiz kesme kenarları ve daha küçük çapaklar sergiler ancak daha yüksek aşındırıcılık nedeniyle daha fazla kalıp aşınma çizgisi gösterebilir. Pirinç ve bakır, çok parlak olan ve çizikle karıştırılabilecek en görünür perdahlama bölgelerini gösterir.
Takım İzleri Aşırı Hale Gelmeden Önce Kaç Parça Üretilebilir?
Standart bir D2 takım çeliği kalıbı için, 2 mm kalınlığa kadar düşük karbonlu çelikte 100.000 ila 300.000 strok boyunca kabul edilebilir takım izleri bekleyin. Bu noktadan sonra çapak yüksekliği 0,1 mm'yi aşacaktır ve kalıbın bileylenmesi gerekir; bu, zımba ve kalıp yüzeyinin taşlanmasını içerir ve yeniden bileyleme için 0,5 ila 1,0 mm pay ekler. Karbür kalıplar, yeniden bileyleme gerekmeden önce 1.000.000 ila 2.000.000 strok çalışabilir.
Takım İzleri Seri Üretimde Tamamen Ortadan Kaldırılabilir mi?
Hayır, metal damgalama prosesi mekanik temas ve kırılmaya dayandığı için tüm takım izlerini ortadan kaldırmak fiziksel olarak imkansızdır. Karbür takımlar ve cilalı yüzeylerle bile, 0,01 mm'lik mikroskobik bir çapak ve bir perdahlama bölgesi her zaman var olacaktır. Amaç izleri ortadan kaldırmak değil, belirli bir tolerans dahilinde kontrol etmektir.
Üretim Serisi Sırasında Takım İzlerinin Zamanla Değişmesi Normal midir?
Evet, takım izleri kalıp aşındıkça evrilir. İlk 1.000 strokta, kalıp yüzeyi "alışır"
İlgili Makaleler
- Akıllı çevrimiçi denetim ve kapalı döngü kalite kontrolü: damgalı parçalar için sıfır kusurlu bir üretim hattı oluşturma
- Dijital fabrika ve simülasyon odaklı tasarım damgalama: sanal prototipten dijital ikiz işletime
- Yüksek hızlı hassas damgalama ve kalıp içi mikroşekillendirme teknolojisi: elektronik bağlantılardan mikromotor çekirdeklerine


