Metal Damgalamada Hangi Malzemeler Kullanılabilir? Çelik, Alüminyum, Bakır Rehberi
**Doğrudan Yanıt**
Metal damgalama, çok çeşitli sünek metalleri işleyebilir, ancak en yaygın ve ticari olarak uygulanabilir malzemeler karbon çeliği, paslanmaz çelik, alüminyum alaşımları, bakır ve alaşımları (pirinç, bronz) ile titanyum ve Inconel gibi özel metallerdir. Endüstriyel uygulamaların %90'ı için, gereken mukavemet, iletkenlik ve korozyon direncine bağlı olarak düşük karbonlu çelik (DC01, SPCC), 5052 veya 6061 alüminyum ve C11000 veya C26000 bakır arasında seçim yapacaksınız.

---
H2: Metal Damgalamada Temel Malzeme Aileleri
Dongguan'daki BQUQ tesisinde, günlük olarak 45 ton ila 400 ton kapasiteli damgalama presleri çalıştırıyoruz. 20 yıllık üretim verilerine dayanarak, müşteri tabanımız genelinde malzeme seçimi dağılımı yaklaşık olarak şu şekildedir: %55 çelik, %25 alüminyum, %12 bakır alaşımları ve %8 özel metaller. Her aile, şekillendirilebilirlik, maliyet ve nihai kullanım performansı arasında belirgin bir denge sunar.

**Çelik (Karbon ve Alaşımlı)** – Sektörün bel kemiği. Düşük karbonlu çelik (SPCC, DC01, 1008) mükemmel uzama (%30-40) sunar ve braketler, muhafazalar ve otomotiv bileşenleri için idealdir. S550MC gibi yüksek mukavemetli düşük alaşımlı (HSLA) çelikler, 550 MPa'ya kadar akma dayanımı sağlar ancak daha fazla tonaj ve daha sıkı kalıp boşluğu gerektirir.
**Paslanmaz Çelik** – 304 ve 316 kaliteleri baskındır. Hızla işlenerek sertleşirler, bu nedenle çekme oranlarını 1.6:1 ile sınırlandırıyoruz (karbon çeliği için 2.0:1'e kıyasla). Paslanmaz çelik; tıbbi cihazlarda, gıda ekipmanlarında ve korozyona dayanıklı muhafazalarda kullanılır.

**Alüminyum** – Hafifletme için tercih edilen seçenek. Genellikle 5052-H32 (denizcilik sınıfı) ve 6061-T6 (yapısal) damgalıyoruz. Temel zorluk geri yaylanmadır: alüminyumun Young modülü daha düşüktür (68.9 GPa vs. çelik için 200 GPa), bu da kalıp tasarımında 2-5 derecelik aşırı bükme telafisi gerektirir.
**Bakır ve Bakır Alaşımları** – C11000 (elektrolitik sert ziftli bakır) %100 IACS iletkenliğe sahiptir ve bara ile konnektörlerde kullanılır. Pirinç (C26000) ve fosfor bronzu (C51000), kontaklar ve terminaller için daha iyi yay özellikleri sunar. Bakırın yüksek sünekliği derin çekmeye izin verir, ancak yapışkan yapısı daha keskin kesici kenarlar ve daha yüksek yağlama akışı gerektirir.
---
H2: Teknik Karşılaştırma Tablosu: Temel Damgalama Parametreleri
Aşağıda, BQUQ'daki gerçek iş tekliflerimizden ve ilk parça muayenelerimizden derlenen bir üretim verisi tablosu bulunmaktadır. Bu rakamlar, orta hacimli seriler (10.000 ila 100.000 adet) için ulaşılabilir toleransları ve tipik maliyetleri temsil eder.
| Malzeme | Tipik Kalınlık (mm) | Akma Dayanımı (MPa) | Min. Bükme Yarıçapı | Ulaşılabilir Tolerans (±mm) | Göreceli Malzeme Maliyeti (kg başına) | Maks. Çalışma Sıcaklığı (°C) | Tipik Kullanım Alanı | ---------- | ------------------------ | ---------------------- | ----------------- | ---------------------------- | ------------------------------- | ------------------------ | ------------------ | DC01 Soğuk Hadde Çeliği | 0.3 - 3.0 | 140 - 280 | 0.5 x kalınlık | 0.05 | 1.0 (referans) | 400 | Şasi, braketler | SUS304 Paslanmaz Çelik | 0.2 - 3.0 | 215 - 275 | 0.8 x kalınlık | 0.08 | 2.5 | 800 | Tıbbi, gıda sınıfı | 5052-H32 Alüminyum | 0.5 - 6.0 | 130 - 160 | 1.0 x kalınlık | 0.10 | 2.0 | 200 | Soğutucular, denizcilik parçaları | C11000 Bakır | 0.2 - 3.0 | 70 - 120 | 0.3 x kalınlık | 0.05 | 8.0 | 250 | Baralar, RF koruması | C26000 Pirinç | 0.2 - 3.0 | 100 - 150 | 0.4 x kalınlık | 0.05 | 6.0 | 200 | Konnektörler, terminaller | Titanyum Grade 2 | 0.3 - 2.0 | 275 - 410 | 2.0 x kalınlık | 0.15 | 30.0 | 500 | Havacılık, implantlar |
|---|
*Not: Maliyet endeksi, USD 0.80/kg olan DC01 çeliğine göredir. Toleranslar, maksimum 150mm boyutundaki parçalarda kesme ve delme işlemleri içindir.*
---
H2: Çelik Seçimi: Maliyet ve Mukavemet Dengesi
Sac metal damgalama işlerinin %90'ı için **DC01 veya SPCC soğuk haddelenmiş çelik** öneriyoruz. Bunlar, en iyi şekillendirilebilirlik ve fiyat kombinasyonunu sunan düşük karbonlu çeliklerdir (%0.04-0.08 karbon). Deneyimlerimize göre, çatlama olmadan malzeme kalınlığının 0.5 katı bir bükme yarıçapı elde edebilirsiniz. Yapısal uygulamalar için daha yüksek mukavemete ihtiyacınız varsa, **S420MC**'yi (420 MPa akma dayanımı) düşünün. Ancak, daha yüksek sertlik ve aşındırıcılık nedeniyle DC01'den HSLA kalitelerine geçerken takım aşınmasının yaklaşık %30 arttığını unutmayın.
Korozyon direnci için **galvanizli çelik (SGCC)**, paslanmaz çeliğe uygun maliyetli bir alternatiftir. Çinko kaplama (tipik olarak 60-90 g/m²) ana metali korur ancak bükme hattında pullanmayı önlemek için dikkatli kullanım gerektirir. Kaplama çatlamasını önlemek için galvanizli malzeme için minimum 1.5x kalınlıkta bükme yarıçapı öneriyoruz.
---
H2: Alüminyum Damgalama: Geri Yaylanma ve Yüzey Kalitesinin Yönetimi
Alüminyum, çeliğin doğrudan yerine kullanılabilecek bir malzeme değildir. Birincil mühendislik sorunu **geri yaylanmadır**. 5052-H32 için rutin olarak 3 derecelik aşırı bükme telafisi ekliyoruz. Daha yüksek akma dayanımına sahip 6061-T6 için bu telafi 5 dereceye çıkar. Bu olmadan, nihai parça açınız sürekli olarak 2-4 derece sapacak ve montaj sorunlarına yol açacaktır.
Bir diğer kritik faktör yüzey kalitesidir. Alüminyum çelikten daha yumuşaktır, bu nedenle kalıp aşınması daha az agresiftir, ancak yığılma (malzemenin kalıba yapışması) yaygındır. 40°C'de 220 cSt viskoziteli klor içermeyen bir yağlayıcı kullanıyoruz ve yağlayıcı cepleri tutmak için kalıp yüzeyinde mikro dağlama (1-2 mikron) yapıyoruz. Soğutucu uygulamaları için kanatlar için 5052 (0.5mm kalınlık) ve ısı boruları için 6063-T5 öneriyoruz, ancak 6063'ün daha az şekillendirilebilir olduğunu ve damgalamadan ziyade ekstrüzyon için daha uygun olduğunu unutmayın.
---
H2: Bakır ve Pirinç: Elektriksel İletkenlik için Hassasiyet
Elektrik uygulamalarında malzeme saflığı tartışılmazdır. **C11000 bakır** (%99.9 Cu) %101 IACS iletkenlik sağlar. Konnektörler için ince bakırı (0.2-0.5mm) damgalarken kritik boyutlarda ±0.03mm tolerans tutuyoruz. Zorluk çapak oluşumudur. Bakırın sünekliği, temiz kesmek yerine yırtılma eğiliminde olduğu anlamına gelir. Temiz bir kesim ve minimum çapak yüksekliği (0.02mm'den az) sağlamak için malzeme kalınlığının %3-4'ü kadar bir kalıp boşluğu koruyoruz (çelik için %5-8'e kıyasla).
Yaylı kontaklar için **C51000 fosfor bronzu** üstündür. Temper haddelenmesinden sonra 340-420 MPa akma dayanımına sahiptir, bu saf bakırın 3-4 katıdır. Bu, tekrarlanan esneme uygulamaları için uygun hale getiren %85-90'lık bir yay geri kazanımı sağlar. Ödünleşim iletkenliktir (yalnızca %15 IACS), bu nedenle yalnızca mekanik yay kuvvetinin akım taşıma kapasitesinden daha önemli olduğu yerlerde kullanın.
---
H2: Özel Malzemeler ve Sıcaklık Limitleri
Yaygın dört malzemenin ötesinde, havacılık braketleri için ara sıra **titanyum (Grade 2)** ve yüksek sıcaklık egzoz bileşenleri için **Inconel 625** damgalıyoruz. Titanyum, yüksek mukavemet-ağırlık oranı ve kesici kenarda lokal ısınmaya neden olan düşük ısı iletkenliği nedeniyle zorludur. Çatlamayı önlemek için 2.0mm'nin üzerindeki titanyum için 150-200°C'de sıcak damgalama öneriyoruz. Inconel daha da fazla kuvvet gerektirir; keskin bir büküm elde etmek için tipik olarak ısıtılmış bir kalıpta 300°C'de çalıştırıyoruz.
Sıcaklık direnci için şu temel kuralı kullanın: karbon çeliği 400°C'de akma dayanımının %50'sini kaybeder; paslanmaz çelik 600°C'de mukavemetinin %70'ini korur; alüminyum yapısal amaçlar için 200°C'nin üzerinde kullanılamaz. Bir malzeme seçmeden önce uygulamanızın maksimum çalışma sıcaklığını her zaman belirtin, çünkü bu yalnızca ana metali değil, aynı zamanda gerekli kaplamayı (örn. çinko, nikel veya eloksal) da belirleyecektir.
---
H2: Malzeme Seçimi için Pratik Öneriler
1. **Maliyet hassasiyeti olan yüksek hacimli parçalar (otomotiv braketleri):** DC01 çeliği kullanın, kalınlık 1.0-2.0mm. Hedef tolerans ±0.1mm. Takım için teslim süresi 15-20 gündür ve parça fiyatı, boşluk boyutuna bağlı olarak tipik olarak USD 0.05-0.15'tir.
2. **Isı dağılımı için (LED muhafazaları, güç kaynakları):** 1.5mm kalınlığında 5052-H32 alüminyum kullanın. Derin çekmeler için (çapın 2 katından fazla derinlik) 6061-T6 kullanmayın çünkü çatlar. Elektrik yalıtımı için eloksal (Tip II, 18 mikron) gereklidir.
3. **Elektrik kontakları için:** Terminaller için C26000 pirinç (yarı sert) ve baralar için C11000 bakır kullanın. Çiziminizde 0.03mm'den az çapak yüksekliği belirtin. İnce bakırda kenar çatlaması nedeniyle %3 malzeme fire kaybı bekleyin.
4. **Korozyon ve hijyen için:** SUS304 paslanmaz çelik, 0.8mm kalınlık, No. 4 fırçalanmış yüzey kullanın. Daha yavaş çevrim süreleri (dakikada 20 strok vs. 40 strok) ve artan takım bakımı nedeniyle damgalama maliyeti çeliğin 1.8 katıdır.
5. **Her zaman nihai malzemeyle prototip yapın.** Yumuşak çelikle prototip yapıp ardından alüminyuma geçmeyin. Geri yaylanma davranışı tamamen farklıdır ve kalıbınızın modifiye edilmesi gerekecektir.
---
H2: SSS Tarzı Mühendislik İpuçları
**S: Sertleştirilmiş çeliği (örn. 65Mn yay çeliği) damgalayabilir misiniz?** C: Evet, ancak yalnızca tavlanmış durumda (teslimat sertliği HRC 20-25). Damgalamadan sonra HRC 44-48'e ayrı bir ısıl işlem uyguluyoruz. Önceden sertleştirilmiş malzemeyi damgalamaya çalışmayın; kalıp 500 strok içinde kırılacaktır.
**S: Damgalama için minimum delik çapı nedir?** C: Çelik ve alüminyum için minimum delik çapı, malzeme kalınlığının 1.0 katıdır. Bakır için kalınlığın 0.8 katıdır. Bu değerlerin altında zımba sık sık kırılır ve lazer kesime veya EDM'ye geçmelisiniz.
**S: Malzeme kalınlığı takım maliyetini nasıl etkiler?** C: Takım maliyeti doğrusal olmayan bir şekilde artar. 0.5mm malzeme için bir kalıp USD 3.000-5.000 tutarındadır. 3.0mm malzeme için aynı kalıp, daha ağır kalıp plakaları ve daha sert takım çeliği (D2 vs. O1) nedeniyle USD 8.000-12.000 tutarındadır.
**S: Alüminyum damgalama için hangi yağlayıcı kullanılmalıdır?** C: Yüksek kükürt içerikli düşük viskoziteli (150-250 cSt) mineral yağ kullanın. Su bazlı yağlayıcılar kullanmayın; alüminyumda hidrojen gevrekliğine neden olurlar ve kalıp ömrünü %40 azaltırlar.
---
Sonuç
Metal damgalama için doğru malzeme seçimi; mekanik gereksinimlerin, elektriksel/termal özelliklerin, korozyon ortamının ve bütçenin bir fonksiyonudur. Çelik, yapısal parçalar için en ekonomik olanı olmaya devam etmektedir, alüminyum hafifletme için zorunludur ve bakır alaşımları iletkenlik için vazgeçilmezdir. BQUQ'da tüm bu malzemeleri 100 ila 5 milyon adet arasında değişen hacimlerde damgaladık. Gelen her bobinde malzeme sertifikalarını doğrulamak için şirket içi spektrometreler ve çekme test cihazları bulunduruyoruz.
Bir sonraki damgalama projeniz için malzeme seçiminden emin değilseniz, 2D veya 3D çiziminizi bize gönderin. Malzeme önerileri, tolerans fizibilitesi ve kesin bir teklif dahil olmak üzere 12 saat içinde bir DFM (Üretim İçin Tasarım) analizi sağlayacağız. Mühendislik ekibimiz otomotiv, elektronik ve yenilenebilir enerji müşterileri için damgalama sorunlarını çözmede 20 yıllık deneyime sahiptir.
**12 saatlik teklif için bugün BQUQ ile iletişime geçin:** - E-posta: sc@bquq.com - WhatsApp: +86 13713157787 - Web sitesi: www.bquq.com
Akıcı İngilizce ve Çince konuşuyoruz ve çizimlerinizi hemen incelemeye hazırız.

