Metal Damgalama İçin Hangi Malzemeler Kullanılabilir? Kapsamlı Bir Rehber
Metal damgalama, 40'tan fazla farklı demirli ve demirsiz alaşımı işleyebilir, ancak en yaygın malzemeler düşük karbonlu çelik, paslanmaz çelik (304 ve 301 kaliteleri), alüminyum (5000 ve 6000 serileri), pirinç ve bakırdır. Seçim; gereken çekme dayanımına, korozyon direncine, elektrik iletkenliğine ve kilogram başına maliyete bağlıdır; hammadde fiyatları sıcak haddelenmiş çelik için $1,20/kg'dan 316 paslanmaz çelik için $8,50/kg'a kadar değişir. BQUQ'da, 0,05 mm folyodan 6,0 mm plakaya kadar parçalar damgaladık ve progresif kalıplarda +/-0,05 mm toleranslar elde ettik.
Metal Damgalama için Ana Malzeme Kategorileri Nelerdir?
Damgalama endüstrisi malzemeleri dört aileye ayırır: karbon çelikleri, paslanmaz çelikler, demirsiz metaller ve özel alaşımlar. Düşük karbonlu çelik (SAE 1008/1010), şekillendirilebilirliği ve düşük maliyeti nedeniyle tüm damgalama hacminin yaklaşık %60'ına hakimdir. Paslanmaz çelik kaliteleri 301 ve 304 korozyon direnci sağlar ve tıbbi cihazlarda ile gıda ekipmanlarında kullanılır. Alüminyum 5052 ve C26000 pirinç gibi demirsiz malzemeler hafiflik veya antimikrobiyal özellikler sunar. Inconel 625 ve titanyum Grade 2 gibi özel alaşımlar, sıcaklık direncinin 600 santigrat dereceyi aştığı havacılık ve kimyasal işleme alanlarına ayrılmıştır.

Malzeme Kalınlığı Damgalama Uygulanabilirliğini ve Toleransları Nasıl Etkiler?
Kalınlık, pres tonajını, kalıp boşluğunu ve elde edilebilir boyutsal hassasiyeti doğrudan belirler. 1,5 mm'den ince saclar için standart toleranslar +/-0,05 mm'dir; 1,5 ila 3,0 mm için toleranslar +/-0,10 mm'ye genişler; ve 3,0 ila 6,0 mm için +/-0,15 mm bekleyin. 0,5 mm kalınlığındaki bir alüminyum parça, 50 mm çapında bir taslak için yalnızca 15 ton kuvvet gerektirirken, aynı boyuttaki 3,0 mm kalınlığındaki bir çelik parça 60 ton gerektirir. Lazerle kesilmiş veya tel Erozyonlu prototip kalıplar daha sıkı toleranslar elde eder, ancak üretim progresif kalıpları, 2,0 mm'nin altındaki malzemeler için kritik boyutlarda tipik olarak +/-0,03 mm tutar.
Metal Damgalama için Hangi Alüminyum Alaşımları En Uygundur?
Alüminyum alaşımları 5052, 6061 ve 1100, damgalamaya en uygun olanlardır ve her biri farklı amaçlara hizmet eder. Alaşım 5052, mükemmel yorulma dayanımı (195 MPa akma) ve korozyon direnci sunar ve bu da onu elektronik muhafazalar ve otomotiv braketleri için ideal kılar. Alaşım 6061 daha yüksek dayanım sağlar (276 MPa akma) ancak çatlamayı önlemek için daha dikkatli bükme yarıçapları gerektirir; minimum 1,5 kat malzeme kalınlığında bir bükme yarıçapı kullanın. Alaşım 1100, minimum %99 ile neredeyse saf alüminyumdur ve pil kasaları gibi derin çekilmiş parçalar için olağanüstü süneklik sunar, ancak akma dayanımı yalnızca 105 MPa'dır. Damgalanmış soğutucular için, CNC işleme sonrası 6061-T6 veya damgalandığı gibi kullanılacak parçalar için 5052-H32 öneriyoruz.

Paslanmaz Çelik Damgalamak Neden Zordur ve Bu Nasıl Yönetilir?
Paslanmaz çelik hızla işlenerek sertleşir, bu da damgalama sırasında geri esnemeyi ve kalıp aşınmasını artırır. Kalite 304, düşük karbonlu çelik için 0,20'ye karşılık 0,45'lik bir işlenerek sertleşme üssüne (n-değeri) sahiptir ve telafi edilmezse boyutsal sapmaya neden olur. Bunu yönetmek için, karbon çeliğinden %20-30 daha büyük kalıp yarıçapları kullanıyoruz, klor katkılı yüksek basınçlı yağlayıcılar uyguluyoruz ve nitrür kaplı CNC ile taşlanmış zımbalar kullanıyoruz. 1,0 mm kalınlığında 304 paslanmaz çeliği damgalamak, aynı parçanın 1008 çeliğinden tipik olarak %25 daha fazla pres tonajı gerektirir. Yüksek hacimli üretim için, öngörülebilir geri esneme ile 1.240 MPa çekme dayanımı sağladığı için genellikle 301 tam sert paslanmaz çelik tercih edilir.
Yaygın Damgalama Malzemeleri Arasındaki Maliyet Farkları Nelerdir?
Malzeme maliyeti, damgalanmış parçanın toplam fiyatının %30-50'sini oluşturur, bu nedenle seçim kritiktir. Sıcak haddelenmiş çelik $1,20-$1,50/kg'a mal olurken, soğuk haddelenmiş çelik $1,60-$2,00/kg'dır. Paslanmaz çelik 304 $3,80-$4,50/kg'dır ve 316 %30 daha fazla ekler. Alüminyum 5052 $3,20-$3,80/kg, pirinç C26000 $7,50-$9,00/kg ve bakır C11000 $8,00-$10,00/kg'dır. Takım aşınması da değişir: paslanmaz çeliği damgalamak, kalıpları karbon çeliğinden 3 kat daha hızlı aşındırır ve bakıma parça başına $0,01-$0,03 ekler. 20 g ağırlığındaki bir parçanın 10.000 adetlik siparişi için, çelik ve paslanmaz çelik arasındaki malzeme maliyeti farkı parça başına yaklaşık $0,06'dır.

Hangi Malzemeler Çatlamadan Derin Çekilebilir?
Derin çekme, yüksek uzamaya (%35'ten fazla) ve düşük akma-çekme oranına sahip malzemeler gerektirir. Alüminyum 1100-O, pirinç C26000 (yarı sert) ve düşük karbonlu çelik (SAE 1006), 2,0:1'in üzerindeki çekme oranları için en güvenli seçimlerdir. Paslanmaz çelik 304 derin çekilebilir ancak 1,8:1'i aşan oranlar için birden fazla tavlama aşaması gerektirir ve bu da çevrim süresini %15-20 artırır. Alüminyum 5052 için Sınırlayıcı Çekme Oranı (LDR) 2,1, pirinç C26000 için 2,3 ve düşük karbonlu çelik için 2,5'tir. Bu malzemeler için malzeme kalınlığının 6-10 katı bir çekme yarıçapı ve 2-3 MPa sac tutucu basıncı kullanmanızı öneririz.
Sıcaklık Damgalama Malzeme Seçimini Nasıl Etkiler?
Oda sıcaklığında damgalama çoğu alaşım için standarttır, ancak yüksek sıcaklıkta damgalama (ılık veya sıcak) belirli durumlar için kullanılır. AZ31B gibi magnezyum alaşımları, çatlamayı önlemek için 200-300 santigrat dereceye kadar ısıtma gerektirir ve bu da enerji maliyetlerini %15 artırır. Titanyum Grade 2, karmaşık geometriler için 600-700 santigrat derecede sıcak damgalanmalıdır; bu, H13 takım çeliği gibi özel kalıp malzemeleri gerektirir. Tersine, bakır ve alüminyum, geliştirilmiş kenar kalitesi için sıfır altı sıcaklıklarda damgalanabilir, ancak bu üretimde nadirdir. Standart üretim için, kalıp-iş parçası arayüzünde 150 santigrat derecenin altında kalmanızı öneririz; bunun üzerinde yağlayıcılar bozulur ve kalıp sertliği düşer.
| Malzeme | Akma Dayanımı (MPa) | Çekme Dayanımı (MPa) | Damgalama için Maks. Kalınlık (mm) | Göreceli Maliyet (kg başına) | Tipik Tolerans (mm) | En İyi Uygulama |
| Düşük Karbonlu Çelik 1008 | 285 | 340 | 6,0 | $1,40 | +/-0,05 | Braketler, şasi |
| Paslanmaz Çelik 304 | 215 | 505 | 4,0 | $4,20 | +/-0,08 | Tıbbi, gıda |
| Alüminyum 5052 | 195 | 230 | 5,0 | $3,50 | +/-0,06 | Elektronik, soğutucular |
| Pirinç C26000 | 310 | 450 | 3,5 | $8,20 | +/-0,04 | Terminaller, konnektörler |
| Bakır C11000 | 69 | 220 | 3,0 | $9,00 | +/-0,04 | Busbar, kontaklar |
| Titanyum Grade 2 | 275 | 345 | 2,5 | $45,00 | +/-0,10 | Havacılık, implantlar |
Farklı Malzemeler için Progresif Kalıp vs. Transfer Kalıp Ne Zaman Seçilmelidir?
Progresif kalıplar, özellikle küçük ve orta boy bileşenler için 3,0 mm'den ince malzemelerden yapılan yüksek hacimli parçalar (50.000 adedin üzerinde) için idealdir. Transfer kalıplar, sacın istasyonlar arasında taşınması gereken daha büyük parçalar (200 mm'nin üzerinde) veya 3,0 mm'den kalın malzemeler için tercih edilir. Alüminyum ve pirinç için progresif takımlar uygun maliyetlidir çünkü bu malzemeler kalıp aşınmasını çeliğe kıyasla %40 azaltır. Paslanmaz çelik için transfer kalıplar daha iyi ısı yönetimi sağlar ve işlenerek sertleşme sorunlarını azaltır. 10 mm'lik bir konnektör için progresif kalıp $12.000-$18.000'a mal olurken, 200 mm'lik bir braket için transfer kalıp $25.000-$40.000'a mal olur.
Damgalamada En Yaygın Malzeme Kusurları Nelerdir ve Bunlar Nasıl Önlenir?
En yaygın üç kusur kenar çapakları, geri esneme ve sıyrılmadır (galling). Kalıp boşluğu yanlış olduğunda kenar çapakları 0,05 mm'yi aşar; çelik için boşluk, malzeme kalınlığının her bir tarafı için %5-8'i olmalıdır, alüminyum için ise %3-5'tir. Yüksek dayanımlı malzemelerde (akma 400 MPa'nın üzerinde) geri esneme, 2-5 derece aşırı bükme veya sikkelene (coining) işlemleri gerektirir. Sıyrılma (kalıpta malzeme birikmesi) alüminyum ve paslanmazda meydana gelir; zımbalara PVD kaplama (TiAlN) uygulayın ve viskozitesi 220 olan yağlayıcı kullanın. Çelik için her 50,000 strokta ve alüminyum için 100,000 strokta kalıpların yeniden taşlanması dahil düzenli bakım, çoğu kusuru önler.
SSS
Metal Damgalayabileceğiniz Minimum Kalınlık Nedir?
Minimum kalınlık bakır ve pirinç folyo için 0,05 mm, paslanmaz çelik için 0,08 mm ve alüminyum için 0,10 mm'dir. Bu değerlerin altında, malzeme temiz bir şekilde kesilmek yerine kalıp yarıçapında yırtılma eğilimi gösterir. Üretim güvenilirliği için tüm malzemelerde minimum 0,15 mm öneriyoruz.
Sertleştirilmiş Çelik veya Takım Çeliği Damgalanabilir mi?
40 HRC'nin üzerindeki sertleştirilmiş çelik, hızlı kalıp aşınmasına ve çatlamaya neden olduğu için damgalama için önerilmez. Bunun yerine, tavlanmış durumda (20 HRC'nin altında) damgalayın ve ardından parçayı şekillendirmeden sonra ısıl işleme tabi tutun. Bu, kalıp maliyetini %50 azaltır ve takım ömrünü 1 milyon strokun üzerine çıkarır.
Yüksek Hacimli Damgalama için En Ucuz Malzeme Hangisidir?
Sıcak haddelenmiş düşük karbonlu çelik (SAE 1008), $1,20-$1,50/kg ile en ucuzudur. 50 g ağırlığındaki tipik bir braket için malzeme maliyeti parça başına yalnızca $0,06-$0,08'dir. Ancak korozyon direnci gerekiyorsa, soğuk haddelenmiş galvanizli çelik yalnızca $0,20/kg ekler ve paslanmaza uygun maliyetli bir alternatiftir.
Takımlar Farklı Malzemeler için Ne Kadar Dayanır?
Takım ömrü malzemeye göre büyük ölçüde değişir: düşük karbonlu çelik, kalıp seti başına 1-2 milyon strok sağlarken, paslanmaz çelik 300.000-500.000 strok sağlar. Alüminyum ve pirinç daha naziktir ve 2-3 milyon strok sağlar. Bundan sonra, yeniden taşlama, orijinal takım maliyetinin %10-15'i ile kalıp ömrünün %90'ını geri kazandırır.
Parçalar Bobin Stoktan mı Yoksa Sadece Sacdan mı Damgalanabilir?
Hem bobin hem de sac stok kullanılır; dakikada 200-600 strok hızla çalışan progresif kalıplar için bobin tercih edilir. Bobin genişlikleri 10 mm ile 1.200 mm arasında ve kalınlık 0,05 mm ile 6,0 mm arasında değişir. Sac damgalama, 1.000 parçanın altındaki prototip serileri veya 6,0 mm'nin üzerindeki çok kalın malzemeler için kullanılır.
Metal Damgalama için Maksimum Parça Boyutu Nedir?
Transfer kalıpları ve 500 tonluk bir pres ile maksimum parça boyutu yaklaşık 1.200 mm x 600 mm'dir. 5 mm'den küçük parçalar için, karbür takımlı progresif kalıplar +/-0,01 mm toleranslar elde eder. Daha büyük parçalar hidrolik presler ve daha kalın malzemeler gerektirir ve strok başına maliyeti artırır.
Damgalanmış Bir Parça için Alüminyum ve Çelik Arasında Nasıl Seçim Yaparsınız?
Ağırlık azaltma kritikse (yoğunluk 2,7 g/cm³'e karşı çelik için 7,8 g/cm³) ve parça 195 MPa'nın üzerinde akma dayanımı gerektirmiyorsa alüminyum 5052'yi seçin. Parça yüksek yüklere dayanmalı, kaynak gerektiriyorsa veya maliyet birincil faktörse çeliği seçin. Isı dağılımı için alüminyum, çelikten 3 kat daha iletkendir ve bu da onu soğutucu uygulamaları için varsayılan seçenek haline getirir.
Malzeme sertifikalı ve 12 saat teklif süreli üretime hazır metal damgalama için BQUQ ile sc@bquq.com adresinden veya WhatsApp +86 13713157787 numarasından iletişime geçin. CAD dosyalarınızı yüklemek ve bir iş günü içinde DFM geri bildirimi almak için www.bquq.com adresini ziyaret edin. CNC işleme, damgalama, yaylar ve soğutuculardaki 20 yıllık deneyimimiz, uygulamanız için doğru malzemeyi sağlar.
İlgili Makaleler
- Çok Fiziksel Alanlı Bağlaşımlı Hasar Mekanizması ve Sistematik Önleme Stratejileri
- Dijital fabrika ve simülasyon odaklı tasarım damgalama: sanal prototipten dijital ikiz işletime
- Yüksek hızlı hassas damgalama ve kalıp içi mikroşekillendirme teknolojisi: elektronik bağlantılardan mikromotor çekirdeklerine


