Metal Damgalamada Hangi Malzemeler Kullanılabilir? Mühendisler İçin Kapsamlı Rehber
Metal Damgalama İçin Hangi Malzemeler Kullanılabilir? Mühendisler İçin Kapsamlı Bir Rehber
Metal damgalama, çok çeşitli metalleri şekillendirebilen, kesebilen, bükebilen ve presleyebilen yüksek hızlı, yüksek hacimli bir üretim sürecidir. Soruyu doğrudan yanıtlamak gerekirse: en yaygın malzemeler düşük karbonlu çelik, paslanmaz çelik, alüminyum, bakır, pirinç ve Inconel ile titanyum gibi özel alaşımlardır. Ancak gerçek seçim kriterleri yalnızca metal adına değil; çekme dayanımına, uzama yüzdesine, kalınlığa ve gerekli toleransa bağlıdır. Bu rehber, BQUQ'da 20 yıllık CNC işleme ve damgalama deneyimine dayanarak damgalanabilir malzemelerin teknik dökümünü, gerçek dünya sınırlarını ve maliyet etkilerini sunmaktadır.
H2: Metal Damgalama İçin Temel Malzeme Kategorileri
Metal damgalama, çatlama olmadan plastik deformasyona uğrayabilen sünek malzemelerle en iyi sonucu verir. BQUQ'da üretimde, damgalanabilir malzemeleri dört gruba ayırıyoruz:

1. **Çelikler (Karbonlu ve Alaşımlı)** – Sektörün bel kemiği. Düşük karbonlu çelik (örn. DC01, SPCC), şekillendirilebilirliği ve düşük maliyeti nedeniyle baskındır. Yüksek karbonlu çelikler (örn. 1075) yaylar için kullanılır ancak damgalama sonrası hassas ısıl işlem gerektirir. 2. **Paslanmaz Çelikler** – Östenitik (304, 316) mükemmel korozyon direnci sunar ancak hızla sertleşir. Ferritik (430) ve martensitik (420) daha az şekillendirilebilir ancak sertleştirme sonrası daha güçlüdür. 3. **Demir İçermeyen Metaller** – Alüminyum (5052, 6061), bakır (C11000) ve pirinç (C26000) yüksek iletkenliğe ve hafifliğe sahiptir. Alüminyum 5052-H32, mukavemet ve termal iletkenlik (167 W/m·K) dengesi nedeniyle ısı emici kanatları için tercih ettiğimiz malzemedir. 4. **Yüksek Sıcaklık ve Özel Alaşımlar** – Inconel 625, Titanyum Grade 2 ve molibden, havacılık ve tıbbi parçalar için damgalanır. Bu malzemeler daha yavaş pres hızları (çelik için 60-100 vuruş/dk'ya karşılık 15-20 vuruş/dk) ve sürtünmeyi önlemek için özel yağlama gerektirir.
Aşağıdaki tablo, BQUQ'da damgalanabilir gerçek malzemeleri tipik kalınlık aralıkları ve elde edilebilir toleranslarla birlikte listeler:
| Malzeme | Yaygın Kaliteler | Kalınlık Aralığı (mm) | Damgalama Toleransı (±mm) | Tipik Çekme Dayanımı (MPa) | SPCC'ye Göre Nispi kg Maliyeti | Maks. Çalışma Sıcaklığı (°C) | ---------- | --------------- | ---------------------- | --------------------------- | -------------------------------- | -------------------------------- | -------------------------- | Düşük Karbonlu Çelik | SPCC, DC01, 1008 | 0.3 - 6.0 | 0.05 | 280 - 410 | 1.0 | 200 (boyalı) | Paslanmaz Çelik 304 | 304, 316L | 0.2 - 3.0 | 0.08 | 515 - 720 | 2.8 | 870 (kesintili) | Alüminyum 5052 | 5052-H32, 6061-T6 | 0.3 - 5.0 | 0.08 | 220 - 310 | 1.5 | 150 (yapısal) | Bakır C11000 | C11000, C10200 | 0.1 - 3.0 | 0.04 | 220 - 350 | 3.5 | 200 (oksitlenmiş) | Pirinç C26000 | C26000, C27200 | 0.1 - 2.5 | 0.04 | 340 - 450 | 2.2 | 130 (tavlanmış) | Inconel 625 | 625, 718 | 0.2 - 2.0 | 0.12 | 760 - 1030 | 12.0 | 980 | Titanyum Grade 2 | Gr2, Gr5 (Ti-6Al-4V) | 0.3 - 2.5 | 0.10 | 345 - 895 | 15.0 | 400 (sürekli) |
|---|
H2: Malzeme Özellikleri Damgalama Toleranslarını ve Takım Ömrünü Nasıl Etkiler?

Tolerans sabit bir sayı değildir; malzemenin geri esneme ve takım aşınmasının bir fonksiyonudur. Örneğin, düşük karbonlu çelik SPCC (0,8 mm kalınlık), 90 derecelik bir büküm için yaklaşık 0,5-1,5 derecelik bir geri esneme faktörüne sahiptir; bunu kalıbı 1-2 derece aşırı bükerek telafi ediyoruz. Buna karşılık, yüksek mukavemetli çelik (örn. DP780) 3-5 derecelik bir geri esneme gösterir; bu da ya kalıplama (ek damgalama kuvveti) ya da çok adımlı bir şekillendirme işlemi gerektirir.
Takım ömrü, malzemenin aşındırıcılığıyla doğru orantılıdır. BQUQ'da alüminyum ve bakır damgalamak için D2 takım çeliği kullanıyoruz ve yeniden bileme öncesi 500.000+ vuruş elde ediyoruz. Paslanmaz çelik 304 için toz metalurjisi yüksek hız çeliğine (örn. ASP2023) geçiyoruz ve takım ömrünün 150.000 vuruşa düştüğünü görüyoruz. Paslanmaz çelik için damgalanan parça başına maliyet, yalnızca takım bakımı nedeniyle düşük karbonlu çeliğe kıyasla 0,02-0,05 USD artar.
H2: Şekillendirilebilirlik Sınırları: Büküm Yarıçapları, Delik Boyutları ve Uzama

Minimum büküm yarıçapı kritik bir kısıttır. Düşük karbonlu çelik için kural, malzeme kalınlığının 0,5 katıdır. Alüminyum 5052 için bu, kalınlığın 1,0 katına çıkar; titanyum Grade 5 için 2,5 katına sıçrar. Bu sınırların ötesinde, dış yüzeyde PPAP sırasında 10x büyütme ile tespit ettiğimiz mikro çatlaklar oluşur.
Damgalamada minimum delik çapı, çelik ve bakır için malzeme kalınlığının 1,2 katı, alüminyum için 1,5 katı ve titanyum için 2,0 katıdır. Örneğin, 2,0 mm kalınlığındaki bir alüminyum ısı emicide önerdiğimiz en küçük damgalanmış delik 3,0 mm'dir. Daha küçük delikler, ikincil bir işlem olarak lazer kesim gerektirir ve 10.000+ adetlerde delik başına 0,05 USD ekler.
Kopma uzaması, damgalanabilirliğin en iyi göstergesidir: - Düşük karbonlu çelik: %28-38 uzama – derin çekme için mükemmel. - Paslanmaz 304: %40-50 uzama – iyi, ancak iş sertleşmesi daha fazla pres tonajı gerektirir. - Alüminyum 5052: %12-20 uzama – orta düzey; keskin yarıçaplardan kaçının. - Pirinç C26000: %46 uzama – elektrik kontakları gibi karmaşık bileşenler için mükemmel.
H2: Damgalama Malzemeleri Arasında Maliyet ve Teslim Süresi Karşılaştırması
Malzeme maliyeti, toplam parça maliyetinin yalnızca %30-40'ıdır; geri kalanı takım amortismanı, pres süresi ve ikincil yüzey işlemleridir. BQUQ'da, 50 mm x 50 mm'lik bir braket için tipik bir progresif kalıp maliyeti: - Düşük karbonlu çelik: Takım 3.500-5.000 USD, teslim süresi 3-4 hafta. - Paslanmaz çelik 304: Takım 4.500-6.000 USD, teslim süresi 4-5 hafta (kalıp detaylarını işlemek daha zordur). - Alüminyum 5052: Takım 3.000-4.500 USD, teslim süresi 3 hafta (takımlara daha yumuşaktır). - Inconel 625: Takım 8.000-12.000 USD, teslim süresi 6-8 hafta (karbür kalıplar ve daha yavaş işleme gerektirir).
10.000 adet için üretim teslim süresi: - Çelik ve alüminyum: 5-7 iş günü. - Paslanmaz: 7-10 iş günü (daha yavaş pres hızı, 40-60 VDS). - Titanyum/Inconel: 12-15 iş günü (15-25 VDS, sık yağlama kontrolleri).
H2: Malzemeye Göre Yüzey İşleme Uyumluluğu
Malzeme seçimi, mekanik özelliklerden ödün vermeden hangi yüzey işleminin mümkün olduğunu belirler.
| Malzeme | BQUQ'da Mevcut Yüzey İşlemleri | Korozyon Direnci (Tuz Püskürtme Testi) | Notlar | ---------- | ---------------------------- | ---------------------------------------- | ------- | Düşük Karbonlu Çelik | Çinko kaplama (şeffaf/sarı), toz boya, elektroforez kaplama | 72-120 saat (çinko) | Paslanmayı önlemek için derhal kaplanmalı veya boyanmalıdır | Paslanmaz 304 | Kumlama, elektroparlatma, pasivasyon | 500+ saat (olduğu gibi) | Kaplama gerekmez; elektroparlatma yorulma ömrünü artırır | Alüminyum 5052 | Şeffaf eloksal (Tip II), sert eloksal (Tip III), kromat dönüşüm | 336 saat (eloksallı) | Eloksal kalınlığı 8-25 mikron; sert eloksal yorulma mukavemetini %10 azaltır | Bakır | Nikel kaplama, kalay kaplama, parlak daldırma | 48 saat (olduğu gibi) | Lehimleme uygulamaları için kalay kaplama gereklidir | Pirinç | Nikel kaplama, antika bronz kaplama | 72 saat (olduğu gibi) | Dezinkifikasyonu önlemek için yüksek sıcaklıkta (130°C üzeri) yüzey işlemlerinden kaçının |
|---|
H2: Damgalamada Malzeme Seçimi İçin Pratik Öneriler
Damgalanmış parçalar tasarlayan mühendisler için 20 yıllık üretim verilerimize dayanarak şu kuralları izleyin:
1. **Fonksiyonel gereksinimleri karşılayan en ucuz malzemeyi seçin, kilogram başına en ucuzu değil.** Örneğin, alüminyum 5052 çeliğin 1,5 katı maliyete sahiptir, ancak ikincil kaplama maliyetlerinden kaçınır ve parça ağırlığını %60 azaltırsanız, toplam maliyet genellikle %20-30 daha düşüktür. 2. **Aşırı sıcaklık direncine (400°C üzeri) veya biyouyumluluğa ihtiyacınız yoksa titanyum ve Inconel'den kaçının.** Bu malzemelerin parça başına damgalama maliyeti, yavaş pres hızları ve kısa takım ömrü nedeniyle çelikten 8-15 kat daha yüksektir. 3. **Gerekenden daha sıkı tolerans belirtmeyin.** ±0,05 mm damgalama toleransı standarttır; ±0,02 mm'ye inmek, %40 daha pahalıya mal olan ve teslim süresini 2 hafta uzatan hassas kalıplar gerektirir. 4. **Yaylar için, ısıl işlem sonrası HRC 44-48 sertliğinde yüksek karbonlu çelik (örn. 65Mn veya 1075) kullanın.** Korozyon kritik değilse yaylar için paslanmaz 304 kullanmayın; düşük elastik limiti daha kalın bir kesit gerektirir ve bu da malzeme avantajını ortadan kaldırır. 5. **Alüminyum veya paslanmaz çeliğe geçmeden önce düşük karbonlu çelikle prototip yapın.** Çelik, kalıp denemeleri için en affedici malzemedir ve pahalı alaşım spesifik takımlara yatırım yapmadan önce geometriyi doğrulayabilirsiniz.
H2: Metal Damgalama Malzemeleri İçin SSS Tarzı İpuçları
**S: Galvanizli çelik damgalanabilir mi?** Evet, ancak hassas parçalar için önermiyoruz. Çinko kaplama (tipik olarak 10-15 mikron) büküm kenarlarında pul pul dökülür, kalıp aşınmasına ve zayıf kaynaklanabilirliğe neden olur. Bunun yerine düşük karbonlu çelik kullanın ve damgalama sonrası çinko kaplama yapın.
**S: Metal damgalama için maksimum kalınlık nedir?** Progresif damgalama için çelikte 6,0 mm ve alüminyumda 5,0 mm pratiktir. Bunun ötesinde, CNC işleme veya hidrolik presle damgalama (10 mm'ye kadar) öneriyoruz, ancak toleransın ±0,15 mm'ye genişlediğini ve pres tonajının 400 tonu aştığını unutmayın.
**S: Alüminyum damgalamada çatlamayı nasıl önlerim?** Karmaşık bükümler için 6061-T6 yerine 5052-H32 kullanın. H32 temperi, T6'nın %10'una karşılık %12 uzamaya sahiptir. Ayrıca, büküm yarıçapını kalınlığın 1,5 katına çıkarın ve kuru şekillendirme yerine hafif mineral yağlayıcı (örn. 40°C'de 20 cSt viskozite) uygulayın.
**S: Elektrik kontakları için pirinç mi yoksa berilyum bakır mı daha iyidir?** Berilyum bakır (C17200), pirincin 3 katı yorulma mukavemetine sahiptir ve %22 IACS'de iletkenliği korur. Ancak 5 kat daha pahalıdır ve damgalama sonrası ısıl işlem gerektirir. Yorulma olmayan uygulamalar için pirinç C26000 kullanın; yalnızca konnektörlerdeki yaylı kontaklar için BeCu kullanın.
H2: Sonuç ve Sonraki Adımlar
Metal damgalama için doğru malzeme; mekanik özellikler, termal gereksinimler, parça başına maliyet ve ikincil yüzey işlemlerinden oluşan bir matris tarafından belirlenir. Düşük karbonlu çelik, yapısal parçalar için varsayılan malzeme olmaya devam ederken, alüminyum 5052 ısı dağıtımı ve ağırlık azaltma için idealdir. Paslanmaz çelik 304 korozyon için seçilir ve Inconel gibi özel alaşımlar aşırı ortamlar için ayrılmıştır. Malzemeyi yukarıda belirtilen tolerans ve şekillendirilebilirlik sınırlarıyla eşleştirerek, takım maliyetlerini %40'a kadar azaltabilir ve üretim teslim süresini 2-3 hafta kısaltabilirsiniz.
Spesifik parça geometriniz için kesin bir cevap almak üzere 2D çiziminizi veya 3D modelinizi bize gönderin. BQUQ'daki mühendislik ekibimiz 12 saat içinde ücretsiz bir DFM (Üretim İçin Tasarım) analizi ve net bir fiyat teklifi sağlayacaktır.
**BQUQ İletişim:** - E-posta: sc@bquq.com - WhatsApp/WeChat: +86 13713157787 - Web sitesi: www.bquq.com
Son 20 yılda 50 milyondan fazla parça damgaladık. Bir sonraki projenizde bu deneyimden faydalanın.

