Metal Damgalama İçin Hangi Malzemeler Kullanılabilir? 2024 Rehberi: 12 Temel Alaşım
Metal Damgalama İçin Hangi Malzemeler Kullanılabilir? 2024 Rehberi: 12 Temel Alaşım
Metal damgalama, sac metali kalıplar ve presler kullanarak hassas bileşenlere dönüştüren yüksek hızlı bir üretim sürecidir. Kısa cevap: hemen hemen her sünek metal damgalanabilir, ancak pratik seçim kalınlık, sertlik, korozyon direnci ve maliyete bağlıdır. Bu rehberde, Dongguan'daki 20 yıllık CNC ve damgalama deneyimimizden elde edilen gerçek toleranslar, fiyat endeksleri ve uygulama verileriyle üretim damgalamada kullanılan en yaygın 12 malzemeyi inceliyoruz.
Damgalanabilir Malzemeler İçin Temel Kriterler
Her metal damgalama için uygun değildir. Malzeme, çatlamadan kalıba akacak yeterli sünekliğe ve boyutsal doğruluğu korumak için tutarlı bir kalınlığa (tipik olarak 0,1 mm ila 6,0 mm) sahip olmalıdır. Rockwell B veya C ölçeğinde ölçülen sertlik, takım aşınmasını doğrudan etkiler. Örneğin, 304 paslanmaz çeliği (Rockwell B85) damgalamak, 1008 çeliğini (Rockwell B55) damgalamaktan kalıbı 3 kat daha hızlı aşındırır. Ek olarak, malzemenin çekme dayanımı gereken pres tonajını belirler. Temel kural: gereken tonaj (ton olarak), malzeme kalınlığının (mm) kesme çevresi (mm) ile çarpımının çekme dayanımı (kg/mm²) ile çarpımının 1000'e bölünmesine eşittir.
Karbon Çelikleri: Damgalamanın İş Atı

Düşük karbonlu çelikler (1008, 1010, 1018), tüm damgalanmış parçaların yaklaşık %60'ını oluşturarak damgalama endüstrisine hakimdir. Bu malzemeler mükemmel şekillendirilebilirlik, kaynaklanabilirlik ve düşük maliyet sunar. Damgalanmış karbon çelik parçalar için tipik tolerans, 25 mm altındaki özellikler için +/-0,05 mm'dir. Malzeme maliyeti kilogram başına 0,60 ila 0,90 dolar arasındadır. Daha yüksek dayanım gerektiren yapısal uygulamalar için yüksek karbonlu çelikler (1050, 1095) kullanılır, ancak çatlamayı önlemek için damgalamadan önce tavlama gerektirir. Orta karbonlu çelikler (1045) bir denge sunar, ancak düşük karbonlu kalitelere kıyasla kalıp ömrünü yaklaşık %20 azaltır.
Paslanmaz Çelikler: Korozyon Direnci ve Maliyet
Paslanmaz çelik damgalama, tıbbi, gıda işleme ve denizcilik uygulamaları için kritiktir. İki ana aile östenitik (304, 316) ve ferritik/martensitik (430, 410)'tir. Östenitik kaliteler daha sünektir ancak hızla iş sertleşmesi gösterir, bu da daha güçlü presler ve sık kalıp bakımı gerektirir. 0,8 mm kalınlığındaki bir 316L paslanmaz çelik parça +/-0,08 mm toleransla damgalanabilir, ancak malzeme maliyeti kilogram başına 2,50 ila 3,50 dolar arasındadır ve takım aşınması karbon çelikten 3-4 kat daha yüksektir. Ferritik 430 daha ucuzdur (1,80 $/kg) ve mıknatısa duyarlıdır, ancak 0,5 mm kalınlığın altında sünekliğini kaybeder ve derin çekmelerde yırtılmaya eğilimli hale gelir.
Alüminyum Alaşımları: Hafif ve Hızlı

Alüminyum damgalama, otomotiv ve elektronik soğutucular için gereklidir. 5052 ve 6061 alaşımları en yaygın olanlarıdır. 5052 üstün şekillendirilebilirlik ve korozyon direnci sunarken, 6061 ısıl işlem sonrası daha yüksek dayanım sağlar. Alüminyum damgalama, daha düşük pres yükleri nedeniyle çelikten %30 daha hızlı çalışır, ancak yüzey çizilmesi sürekli bir sorundur. Bunu azaltmak için poliüretan kalıp kaplamaları veya EP (aşırı basınç) katkılı yağlayıcılar kullanmanızı öneririz. Malzeme maliyeti kilogram başına 2,20 ila 3,00 dolar arasındadır. Kritik not: alüminyumun yorulma sınırı yoktur, bu nedenle titreşim uygulamalarındaki damgalanmış parçalar dikkatli yarıçap tasarımı gerektirir (minimum bükme yarıçapı malzeme kalınlığının 1 katı olmalıdır).
Bakır ve Pirinç: İletkenlik ve Estetik
Bakır (C11000) ve pirinç (C26000, C26800), elektrik terminalleri, konektörler ve dekoratif donanım için damgalanır. Bakırın elektrik iletkenliği %100 IACS'dir ve bu da onu yüksek akımlı kontaklar için varsayılan seçim yapar. Ancak bakır pahalıdır (8-10 $/kg) ve yumuşaktır, sürtünmeyi (galling) önlemek için daha yavaş pres hızları gerektirir. Pirinç, daha iyi geri esneme özellikleriyle daha düşük maliyet (5-7 $/kg) sunar. Bakır damgalamalar için tolerans tipik olarak +/-0,04 mm'dir. Kritik bir husus: bakır ve pirinç, önemli çapak oluşumu olmadan 3,0 mm üzerindeki kalınlıklarda damgalanamaz. Daha kalın parçalar için tıraşlama (shaving) işlemli kademeli damgalama kullanın.
Özel Alaşımlar: Bakır-Nikel, Berilyum Bakırı ve Titanyum

Zorlu uygulamalar için üç özel alaşım damgalıyoruz: - Bakır-nikel (C70600, C71500): Mükemmel deniz suyu korozyon direnci, denizcilik bağlantı parçalarında kullanılır. Maliyet 12-15 $/kg, damgalama hızı pirince göre %40 azalır. - Berilyum bakırı (C17200): Yüksek dayanım ve iletkenlik, havacılık konektörlerinde kullanılır. Maliyet 25-30 $/kg, damgalamadan önce çözelti tavlaması gerektirir. - Titanyum (Grade 2, Grade 5): Üstün dayanım/ağırlık oranı ancak damgalaması son derece zordur. Grade 2, 0,5-2,0 mm kalınlıkta damgalanabilir, ancak kalıplar TiN kaplamalı D2 takım çeliğinden yapılmalıdır. Maliyet 35-50 $/kg.
Veri Tablosu: Damgalama için Malzeme Karşılaştırması
| Malzeme | Kalınlık Aralığı (mm) | Tipik Tolerans (mm) | Maliyet Endeksi (1,0 = Çelik) | Maks. Çekme Dayanımı (MPa) | Tipik Uygulama | ---------- | --------------------- | ------------------------ | -------------------------- | ---------------------------- | --------------------- | Düşük Karbonlu Çelik (1008) | 0,2 - 6,0 | +/-0,05 | 1,0 | 330 | Braketler, muhafazalar | Yüksek Karbonlu Çelik (1095) | 0,3 - 4,0 | +/-0,06 | 1,3 | 650 | Yaylar, bıçaklar | Paslanmaz 304 | 0,2 - 4,0 | +/-0,08 | 3,0 | 620 | Tıbbi, gıda ekipmanları | Paslanmaz 430 | 0,3 - 3,0 | +/-0,08 | 2,2 | 480 | Trim, beyaz eşya panelleri | Alüminyum 5052 | 0,3 - 6,0 | +/-0,07 | 2,5 | 260 | Soğutucular, yakıt tankları | Alüminyum 6061 | 0,5 - 6,0 | +/-0,09 | 2,8 | 310 | Yapısal parçalar | Bakır C11000 | 0,1 - 3,0 | +/-0,04 | 9,0 | 220 | Baralar, terminaller | Pirinç C26000 | 0,1 - 3,0 | +/-0,04 | 6,0 | 400 | Konektörler, donanım | Berilyum Bakırı | 0,1 - 2,0 | +/-0,03 | 25,0 | 1280 | Yay kontakları | Titanyum Grade 2 | 0,5 - 2,0 | +/-0,10 | 35,0 | 345 | Havacılık, kimya | Inconel 625 | 0,3 - 3,0 | +/-0,10 | 40,0 | 930 | Yüksek sıcaklık bileşenleri | Galvanizli Çelik (G90) | 0,4 - 4,0 | +/-0,07 | 1,5 | 380 | Otomotiv, HVAC |
|---|
SSS Tarzı Malzeme Seçim İpuçları
- S: Yüksek hacimli damgalama için en ucuz malzeme nedir? C: Düşük karbonlu çelik (1008) en ekonomik olanıdır ve kalıp maliyetleri hızla amorti edilir. 100.000 parçanın üzerindeki seriler için karbür uçlu kademeli kalıp kullanın. - S: Önceden boyalı veya kaplı malzemeleri damgalayabilir miyim? C: Evet, ancak yalnızca düşük sürtünmeli kaplamalarla. Önceden boyalı çelik, boyanın çatlamasını önlemek için minimum 2 kat malzeme kalınlığında bükme yarıçapı gerektirir. Çinko pul pul dökülmesini önlemek için 0,5 mm kalınlığın altındaki galvanizli çeliği damgalamaktan kaçının. - S: Malzeme kalınlığı toleransı nasıl etkiler? C: Daha ince malzemeler (0,5 mm altı), zımbanın sapması için daha az malzeme olduğundan daha sıkı toleranslar (+/-0,03 mm) verir. Daha kalın malzemeler (3,0 mm üzeri), kalıp sapması ve geri esneme nedeniyle toleransı +/-0,10 mm'ye genişletir. - S: Orta düzeyde maliyetle en iyi korozyon direncini hangi malzeme sunar? C: Paslanmaz çelik 430 veya anodize alüminyum 5052. Her ikisi de kilogram başına 3,00 doların altındadır ve tuz püskürtme testlerinde 500+ saat tuzlu su maruziyetine dayanır.
Sonuç: Malzemeyi Fonksiyon ve Bütçeye Göre Eşleştirme
Metal damgalama için doğru malzeme seçimi üç değişkenli bir denklemdir: mekanik gereksinimler, çevresel maruziyet ve birim maliyet. Standart yapısal parçalar için düşük karbonlu çelik varsayılan seçim olmaya devam eder. Korozyon veya iletkenlik için paslanmaz 304 veya bakıra yükseltin. Çalışma sıcaklığı 300°C'yi aşmadıkça veya ağırlık kritik bir tasarım kısıtı değilse asla titanyum veya Inconel belirtmeyin. Takım imalatına başlamadan önce her zaman malzeme sertifikası isteyin ve sertlik aralığını damgalama sağlayıcınızla doğrul

