CNC Torna ile CNC Freze Arasındaki Fark Nedir? Proses Seçim Rehberi
CNC tornalama ve CNC frezeleme, en yaygın iki talaşlı imalat (eksiltmeli üretim) yöntemidir ve aralarındaki temel fark kinematiklerinde yatar: tornalamada iş parçası sabit bir kesici takıma karşı dönerken, frezelemede kesici takım sabit (veya yavaş hareket eden) bir iş parçasına karşı döner. Bu temel farklılık, tornalamanın ±0,005 mm'ye kadar toleranslarla silindirik, simetrik parçalar (milller ve burçlar gibi) için ideal olduğunu, frezelemenin ise ±0,01 mm toleranslarla prizmatik, karmaşık geometriler (braketler ve gövdeler gibi) üretmede üstün olduğunu belirler. Bir fabrika mühendisi için seçim hangisinin "daha iyi" olduğuyla ilgili değil, hangi sürecin parçanızın dönel simetrisine, özellik karmaşıklığına ve gereken üretim hacmine uyduğuyla ilgilidir.
Tornalama ve Frezeleme Arasındaki Talaş Kaldırma Mekanikleri Nasıl Farklılık Gösterir?
CNC tornalamada, iş parçası bir aynaya (chuck) bağlanır ve kontrollü bir RPM'de (alüminyum için tipik olarak 1.000 ila 6.000 RPM) dönerken, tek noktalı bir kesici takım malzemeyi kaldırmak için iki eksen (X ve Z) boyunca doğrusal olarak hareket eder. Bu sürekli kesme eylemi, mükemmel yüzey kalitesi (Ra 0,4 ila 0,8 µm) ve yüksek eşmerkezlilik sağlayan sarmal bir takım yolu üretir çünkü parça, yeniden bağlamaya gerek kalmadan tek bir kurulumda işlenir. Buna karşılık, CNC frezeleme, sabit bir iş parçası boyunca üç veya daha fazla eksende (X, Y, Z ve isteğe bağlı A ve B dönel eksenler) hareket eden çok noktalı dönen bir kesici (parmak freze, alın freze veya matkap) kullanır. Kesme, her dişin malzemeye girip çıkmasıyla kesintilidir; bu, karakteristik bir dalgalı (scalloped) yüzey kalitesi (tipik olarak Ra 1,6 ila 3,2 µm) oluşturur ve daha rijit bir bağlama (fiksür) gerektiren daha büyük kesme kuvvetleri üretir.
Talaş oluşumu da önemli ölçüde farklılık gösterir. Tornalamada, iş parçası yüzey hızı doğrudan iş mili RPM'ine ve parça yarıçapına bağlı olduğundan, kesme hızı çap boyunca sabittir. Frezelemede, talaş kalınlığı her kanal (flüt) döndükçe sıfırdan maksimuma değişir; bu, paslanmaz çeliklerde iş sertleşmesine neden olabilir ve dikkatli diş başına ilerleme hesaplamaları gerektirir (alüminyum için tipik olarak 0,05 ila 0,15 mm/diş). Mekanikteki bu fark, takım aşınmasını etkiler: tornalama uçları, sürekli ısı dağılımı nedeniyle daha uzun ömürlüdür (sertleştirilmiş çelikte kenar başına yaklaşık 30 ila 45 dakika kesme süresi), frezeleme takımları ise termal döngü ve darbe yüklemesi nedeniyle eşit olmayan şekilde aşınır.

Hangi Geometriler CNC Tornalama İçin Frezelemeye Kıyasla Daha Uygundur?
CNC tornalama, geometrinin merkezi bir eksen etrafında aynı olduğu anlamına gelen dönel simetriye sahip herhangi bir parça için açık bir seçimdir. Bu, milleri, pimleri, makaraları, kasnakları, burçları ve dişli bağlantı elemanlarını içerir. Canlı takım (live tooling) özelliğine sahip modern CNC tornalar, tek bir kurulumda merkez dışı delme, frezeleme ve kılavuz çekme işlemlerini de gerçekleştirebilir; bu da hidrolik valf gövdeleri veya kama kanallı motor milleri gibi karmaşık parçaların ikinci bir makineye transfer edilmeden tamamlanmasını sağlar. Ancak tornalama, kare cepler, düz yüzeylerdeki derin oluklar veya karmaşık 3B konturlu boşluklar gibi silindirik olmayan özellikleri verimli bir şekilde üretemez.
CNC frezeleme, düz yüzeyler, kare köşeler, cepler, boss'lar ve karmaşık serbest biçimli konturlarla tanımlanan prizmatik parçalar için zorunludur. Örnekler arasında dişli kutuları, soğutucu tabanları, makine gövdeleri ve kalıp insertleri bulunur. 3 eksenli bir freze, 2,5B özelliklere sahip düz parçaları işleyebilirken, 5 eksenli frezeleme, bir torna tezgahında imkansız olan alttan kesikleri (undercut) ve bileşik açılı yüzeyleri üretebilir. Pratik kural: Parçayı bir aynaya sıkıştırıp döndürebiliyorsanız ve her özellik iş mili eksenine eşmerkezliyse, tornalamayı seçin. Parçanın birden fazla düz yüzeyi, farklı düzlemlerde delikleri varsa veya dikdörtgen bir ayak izi gerektiriyorsa, frezelemeyi seçin.
Hangi Süreç Daha İyi Toleranslar ve Yüzey Kaliteleri Elde Eder?
CNC tornalama, sürekli kesme eylemi ve dönen bir iş parçasının sabit bir takıma karşı doğal rijitliği nedeniyle genellikle frezelemeden daha sıkı toleranslar ve daha ince yüzey kaliteleri elde eder. Hassas bir CNC torna, çaplarda ±0,005 mm (0,0002 inç) ve uzunluklarda ±0,013 mm boyutsal tolerans tutabilir; silecek uç (wiper insert) ve uygun soğutma sıvısı ile Ra 0,2 µm yüzey kalitesi elde edilebilir. Sert tornalama (45 HRC üzeri malzemelerde), birçok uygulamada taşlamanın yerini alabilir ve yuvarlaklığı 0,002 mm içinde tutabilir.
CNC frezeleme, hala hassas olmakla birlikte, tipik olarak işlenmiş özelliklerde ±0,013 mm ila ±0,025 mm (0,0005 ila 0,001 inç) toleranslar tutar ve standart koşullar altında Ra 0,8 µm ila 1,6 µm yüzey kaliteleri elde eder. Bu sınırlama, takım sapması (10 mm'lik bir parmak freze, 200 N radyal yük altında 0,02 mm sapabilir) ve mikro titreşime neden olan kesintili kesme yapısından kaynaklanır. Alüminyumun yüksek hassasiyetli frezelenmesi için, yüksek hızlı bir iş mili (20.000 RPM) ve aynı yönlü (climb) frezeleme kullanmak Ra 0,4 µm elde edebilir, ancak bu dikkatli takım balansı ve minimum miktarda yağlama (MMY) gerektirir. Aşağıdaki tablo, temel süreç yeteneklerini özetlemektedir.
| Süreç Parametresi | CNC Tornalama | CNC Frezeleme |
| Tipik Tolerans | ±0,005 mm | ±0,013 mm |
| Yüzey Kalitesi (Ra) | 0,2 ila 0,8 µm | 0,8 ila 3,2 µm |
| Parça Boyut Aralığı | Ø1 mm ila Ø500 mm | 10 mm ila 2000 mm |
| İş Mili Hızı | 1.000 ila 6.000 RPM | 8.000 ila 20.000 RPM |
| Parça Başına Takım Maliyeti | Düşük (tek uç) | Yüksek (çoklu kesici) |
| Kurulum Süresi | 15 ila 30 dakika | 30 ila 90 dakika |
| Çevrim Süresi (basit parça) | 30 ila 90 saniye | 2 ila 5 dakika |

Malzeme Seçimi Tornalama ve Frezeleme Arasındaki Seçimi Nasıl Etkiler?
Malzeme özellikleri, kesme mekanikleriyle nasıl etkileşime girdiklerinden dolayı süreç seçimini önemli ölçüde etkiler. Tornalama için, iyi işlenebilirlik derecesine sahip malzemeler (1215 çeliği, 6061-T6 alüminyum ve serbest işlenen pirinç gibi) idealdir çünkü sürekli talaş akışı takım aşınmasını azaltır ve talaş yığılmasını (built-up edge) önler. Örneğin, 6061-T6 alüminyumu 180 m/dak yüzey hızında tornalamak, standart bir karbür uçla ayna gibi bir yüzey üretir ve aynı malzemenin frezelenmesinden %20 daha hızlı çevrim süreleri elde edilir çünkü talaş kaldırma oranı daha yüksektir (40 cm³/dakikaya kadar).
Frezeleme için malzemenin sertliği ve iş sertleşmesi eğilimi kritiktir. Paslanmaz çelikler (304/316), hızla gerinim sertleşmesi yaptıkları, kenar yığılmasına ve erken takım arızasına neden oldukları için frezelemede sorunludur; bu nedenle, yüksek basınçlı soğutma sıvısına sahip bir 5 eksenli makine mevcut olmadıkça, 316 paslanmaz çeliği frezelemek yerine 0,8 mm burun yarıçaplı bir uçla tornalamayı öneriyoruz. Titanyum (Ti-6Al-4V) başka bir durumdur: frezeleme, ısı kaynaklı takım arızasını önlemek için düşük hızlar (30 ila 50 m/dak) ve yüksek ilerleme hızları gerektirirken, tornalama, ısının talaşa daha iyi dağılması nedeniyle biraz daha hızlı çalışabilir. 45 HRC üzeri malzemeler (sertleştirilmiş kalıp çeliği gibi) için frezeleme, yüksek hızlarda seramik veya CBN uçlar gerektirirken, tornalama, taşlama seviyesinde yüzeyler elde etmek için CBN silecek uçlar kullanabilir.
Maliyet Verimliliği İçin CNC Frezeleme Yerine CNC Tornalamayı Ne Zaman Seçmelisiniz?
Parça geometrisinin boy-çap oranı 10:1'in altındaysa ve yüksek hacimli üretim gerekiyorsa CNC tornalamayı seçmelisiniz, çünkü bir CNC torna, basit bir burcu 45 saniyede üretebilirken, bir freze tezgahında bu süre 3 dakikadır; bu da çevrim süresinde %75'lik bir azalma anlamına gelir. 1.000 adetlik partiler için parça başına maliyet farkı önemlidir: Ø20 mm çelik bir pimi tornalamak, takım dahil parça başına yaklaşık 0,35 $ maliyete sahiptir; oysa aynı pimi kare bir çubuktan frezelemek, daha uzun çevrim süresi ve daha yüksek takım tüketimi nedeniyle parça başına 1,20 $'a mal olur. Ek olarak, tornalama, geri dönüştürülmesi daha kolay olan sürekli bir talaş üretir ve makine daha az güç kullanır (Ø50 mm'lik bir parça için yaklaşık 7,5 kW'a karşılık frezeleme için 15 kW) çünkü talaş kaldırma daha verimlidir.
Bununla birlikte, parça canlı takımla yapılamayan ikincil işlemler (çapraz delikler veya düz yüzeyler gibi) gerektirdiğinde tornalama daha az ekonomik hale gelir. Bu durumda, bir freze tezgahında ikinci bir kurulumun maliyeti, işçilik ve transfer süresi olarak parça başına 8 ila 15 $ ekler. Mühendislik tavsiyemiz, %80'e kadar dönel simetriye sahip parçalar için bir tornalama-frezeleme merkezi (frezeleme kapasiteli bir torna) kullanmaktır; bu, iki ayrı makineye kıyasla toplam maliyeti %30 azaltır. Tamamen prizmatik parçalar için frezeleme her zaman maliyet lideridir çünkü tek bir 3 eksenli işlem, bir torna tezgahına hiç ihtiyaç duymadan parçayı tamamlayabilir.

Parça Hacmi Neden Tornalama veya Frezeleme Seçimini Etkiler?
Parça hacmi, başlangıçtaki takım ve programlama maliyetlerinin haklı olup olmadığını belirler. CNC tornalama, daha düşük kurulum maliyetlerine (standart bir pens ve uç için tipik olarak 150 ila 300 $) ve basit silindirik parçalar için daha hızlı programlamaya sahiptir; bu da birim maliyetin 5 $'ın altında kaldığı düşük hacimli prototipler (10 ila 50 adet) için idealdir. Yüksek hacimli üretim için (5.000 adedin üzerinde), çubuk besleyicili tornalama gözetimsiz çalışabilir ve parça başına 20 saniyelik bir çevrim süresi elde edebilir; bu, otomotiv bağlantı elemanları veya konnektör gövdeleri için kritiktir.
Frezeleme ise daha yüksek kurulum maliyetlerine (bir mengene, iş bağlama aparatı ve birden fazla parmak freze için 300 ila 800 $) ve programlama süresine (karmaşık bir parça için 2 ila 4 saat) sahiptir, ancak takım maliyeti amorti edildiğinden parça başına maliyet hacimle birlikte önemli ölçüde düşer. 500 parçalık bir parti için karmaşık bir braketi frezelemek parça başına 4,50 $'a mal olurken, 5.000 parça için optimize edilmiş takım yolları ve toplu malzeme indirimleri sayesinde maliyet parça başına 1,80 $'a düşer. Geçiş noktası genellikle 100 ila 200 parça civarındadır: bunun altında, silindirik parçalar için tornalama daha ucuzdur; bunun üzerinde, özel süreçlerin daha hızlı çevrim süreleri baskındır. Karmaşık geometriler için, şu formülü kullanarak bir maliyet analizi öneriyoruz: Toplam Maliyet = Kurulum Maliyeti + (Çevrim Süresi × Saatlik Ücret) + Parça Başına Takım Maliyeti; Dongguan'da saatlik ücretimiz tornalama için 75 $ ve frezeleme için 95 $'dır.
SSS
Bir CNC tornalama merkezi frezeleme işlemleri yapabilir mi?
Evet, canlı takıma sahip modern CNC tornalama merkezleri (tornalama-frezeleme makineleri olarak da adlandırılır), dönen parça üzerinde frezeleme, delme ve kılavuz çekme işlemlerini gerçekleştirebilir. Canlı takım iş mili 6.000 RPM'ye kadar çalışır ve aynı kurulumda düz yüzeyler, altıgenler ve çapraz delikler işleyebilir; bu da toplam çevrim süresini azaltır ve yeniden bağlama hatalarını ortadan kaldırır.
Basit bir mil üretmek için hangi süreç daha hızlıdır?
CNC tornalama, alın tornalama, silindirik tornalama ve koparma dahil 30 ila 60 saniyelik bir çevrim süresiyle basit bir mil için önemli ölçüde daha hızlıdır; freze tezgahında bu süre 2 ila 4 dakikadır. Bir torna tezgahındaki sürekli kesme eylemi ve tek kurulum ayrıca eşmerkezliliği artırır ve boyutsal sapma riskini azaltır.
CNC tornalama için maksimum parça boyutu nedir?
CNC tornalarımız, yatak üzerinde maksimum 550 mm salınım ile çapı Ø500 mm'ye ve uzunluğu 1000 mm'ye kadar olan parçaları işleyebilir. 500 mm'nin üzerindeki daha büyük çaplar için dikey tornalama merkezleri (VTL) öneriyoruz veya tek bir kurulumda 2000 mm'ye kadar parçaları barındırabilen frezelemeye geçilmesini öneriyoruz.
Kama kanalı olan bir parça için tornalama ve frezeleme arasında nasıl karar veririm?
Kama kanalı bir şaftın dış çapındaysa, tornalama ile aynı kurulumda kama kanalını işlemek için canlı takımlı bir tornalama-frezeleme merkezi kullanın; bu, eşmerkezliliği korur. Kama kanalı iç bir delikteyse, frezeleme gereklidir çünkü bir torna, iç yüzeye dönen bir kesiciyle erişemez.
#


