Yay Oranı Nedir ve Nasıl Hesaplanır? Bir Hassas Mühendislik Rehberi
Yay oranı, bir yayın sertliğinin ölçüsüdür ve onu bir birim mesafe sıkıştırmak veya uzatmak için gereken kuvvet miktarı olarak tanımlanır; tipik olarak milimetre başına Newton (N/mm) veya inç başına pound (lbf/in) cinsinden ifade edilir. Bunu hesaplamak için, uygulanan kuvveti ortaya çıkan sehime bölün ve k = F / x formülünü kullanın; burada k yay oranı, F yük ve x hareket mesafesidir. Helisel yaylar için hassas hesaplama ayrıca tel çapına, yay çapına, aktif sarım sayısına ve malzemenin kayma modülüne de bağlıdır.
Yay Oranı Temellerini Anlamak
Yay oranı, yay tasarımındaki en kritik parametredir çünkü bir yayın yük altında nasıl davranacağını belirler. Yüksek orana sahip bir yay serttir ve sıkıştırmaya direnç gösterirken, düşük oranlı bir yay yumuşaktır ve kolayca sehim yapar. Hassas imalatta, oran sıkı toleranslar içinde kontrol edilmelidir çünkü %5'lik bir sapma bile mekanik bir düzeneğin performansını değiştirebilir, erken aşınmaya veya sistem arızasına neden olabilir.
Çoğu helisel sıkıştırma ve uzatma yayı için elastik aralıkları içinde kuvvet ile sehim arasındaki ilişki doğrusaldır. Bu doğrusallık, bir yayı deforme etmek için gereken kuvvetin deformasyon mesafesiyle doğru orantılı olduğunu belirten Hooke Yasası tarafından yönetilir. Örneğin, oranı 10 N/mm olan bir yay, blok yüksekliğine ulaşmamış olması koşuluyla 10 mm sıkıştırmak için 100 N ve 20 mm sıkıştırmak için 200 N gerektirecektir.
Dongguan'daki BQUQ CNC işleme tesisimiz gibi üretim ortamlarında, yay oranını müşteri spesifikasyonlarına uygunluğu doğrulamak için kalibre edilmiş test makinelerinde ölçüyoruz. Standart test prosedürü, kademeli yükler uygulamayı ve sehimi kaydetmeyi, ardından kuvvet-sehim eğrisinin eğimini hesaplamayı içerir. Bu eğim, genel uygulamalar için genellikle artı veya eksi %5 ve otomotiv veya havacılık sınıfı yaylar için artı veya eksi %2 olan belirtilen tolerans bandına düşmelidir.

Helisel Sıkıştırma Yayları için Yay Oranının Hesaplanması
Yuvarlak telli helisel bir sıkıştırma yayı için teorik yay oranı aşağıdaki formül kullanılarak hesaplanır:
k = (G x d^4) / (8 x D^3 x Na)
Burada: k = yay oranı (N/mm) G = malzemenin kayma modülü (MPa) d = tel çapı (mm) D = ortalama yay çapı (mm) Na = aktif sarım sayısı
Kayma modülü, bir malzemenin burulma altındaki sertliğini temsil eden bir malzeme özelliğidir. Yaygın yay malzemeleri için değerler iyi bilinmektedir. Piyano teli (ASTM A228) yaklaşık 79.300 MPa kayma modülüne sahipken, paslanmaz çelik 302 (ASTM A313) yaklaşık 69.000 MPa değerine sahiptir. Yağda temperlenmiş krom silisyum tel (ASTM A401), daha yüksek yorulma direnciyle 79.300 MPa kayma modülü sunar.
Somut bir örnek düşünelim: 2,0 mm tel çapına, 12,0 mm ortalama yay çapına ve 8 aktif sarıma sahip piyano telinden yapılmış bir sıkıştırma yayı. Formülü kullanarak yay oranı şu şekilde hesaplanır:
k = (79.300 x 2^4) / (8 x 12^3 x 8) = (79.300 x 16) / (8 x 1.728 x 8) = 1.268.800 / 110.592 = 11,47 N/mm
Bu teorik değer tasarım temeli olarak hizmet eder, ancak gerçek üretim yayları üretim toleransları nedeniyle küçük farklılıklar gösterecektir. BQUQ'da, tel çapını artı veya eksi 0,02 mm, ortalama çapı artı veya eksi 0,15 mm ve aktif sarımları artı veya eksi 0,25 tur olarak tutuyoruz; bu da testten önce yaklaşık artı veya eksi %4'lük hesaplanmış bir oran toleransıyla sonuçlanır.
Üretim Parçalarında Gerçek Yay Oranının Ölçülmesi
Teorik hesaplamalar tasarım için gereklidir, ancak gerçek yay oranı bitmiş parçalar üzerinde doğrulanmalıdır. Ölçüm süreci, kontrollü bir kuvvet uygulayan ve doğrusal bir kodlayıcı ile sehimi ölçen bir sıkıştırma test cihazı kullanır. Yay, belirtilen bir ön yük yüksekliğine sıkıştırılır, ardından bir test yüksekliğine daha fazla sıkıştırılır ve kuvvet farkının hareket mesafesine bölünmesi gerçek oranı verir.
Örneğin, 20 N/mm oranla tasarlanmış bir yay, toplam sehim aralığının %30'u ile %70'i arasında test edilebilir. %30 sehimdeki kuvvet 150 N ve %70 sehimdeki kuvvet 350 N ise, ölçülen oran (350 - 150) / (0,7L - 0,3L) olur; burada L maksimum sehimdir. L 25 mm'ye eşitse, oran 200 N / 10 mm = 20 N/mm olur ve tasarım doğrulanır.
Test ortamı önemlidir. Sıcaklık, yay oranını etkiler çünkü kayma modülü sıcaklıkla değişir. Piyano teli için kayma modülü, sıcaklık 20°C'den 100°C'ye yükseldiğinde yaklaşık %2 azalır. Bu nedenle, yüksek sıcaklık uygulamaları için tasarlanan hassas yaylar, çalışma sıcaklıklarında test edilmelidir. Paslanmaz çelik 302, 300°C'ye kadar daha stabil özellikler korurken, Inconel X-750 600°C'de çalışabilir ancak kilogram başına piyano telinden yaklaşık dört kat daha pahalıdır.
| Yay Malzemesi | Kayma Modülü MPa | Maks. Çalışma Sıcaklığı C | Göreceli Maliyet Endeksi | Tipik Oran Toleransı |
| Piyano Teli A228 | 79.300 | 120 | 1,0 | artı veya eksi %5 |
| Paslanmaz 302 A313 | 69.000 | 300 | 1,8 | artı veya eksi %4 |
| Krom Silisyum A401 | 79.300 | 250 | 2,2 | artı veya eksi %3 |
| Yağda Temperlenmiş A229 | 79.300 | 150 | 1,2 | artı veya eksi %5 |
| Inconel X-750 | 77.200 | 600 | 4,5 | artı veya eksi %3 |

Üretimde Yay Oranını Etkileyen Faktörler
Tel çapı, formülde dördüncü kuvvette göründüğü için yay oranını belirleyen baskın faktördür. 2,00 mm'den 2,05 mm'ye bir değişiklik, oranı yaklaşık %21 artırır. Bu hassasiyet, tel çapı toleransının yay imalatındaki en kritik kontrol parametresi olduğu anlamına gelir. BQUQ'da, yüksek hassasiyetli yaylar için artı veya eksi 0,01 mm toleranslı tel tedarik ediyoruz; bu, malzeme maliyetine yaklaşık %8 ekler ancak oran değişkenliğini önemli ölçüde azaltır.
Ortalama yay çapı da oranı etkiler, ancak kübik bir ilişkiyle. Ortalama çapta %1'lik bir artış, yay oranında yaklaşık %3'lük bir azalmayla sonuçlanır. Sarma sırasında, tutarlı çapı korumak için mandrel boyutu ve tel gerilimi sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir. CNC sarma makinelerimiz, 5 mm'ye kadar çaptaki teller için ortalama çapı artı veya eksi 0,05 mm tutar.
Aktif sarım sayısı, toplam sarımlardan kapalı ve taşlanmış uç sarımlarının çıkarılmasıyla belirlenir. Kapalı ve taşlanmış uçlara sahip sıkıştırma yayları için tipik olarak 1,5 ila 2 sarım aktiftir. Kesin sayı, uç konfigürasyonuna bağlıdır. Uç sarımları düzgün şekilde taşlanmazsa, etkin aktif sarım sayısı değişebilir ve oran tutarsızlığına neden olabilir. Uçların 0,05 mm veya daha iyi bir düzlükte taşlanması, aktif sarım sayısının tasarımla eşleşmesini sağlar.
Uzatma ve Burulma Yayları için Yay Oranı
Uzatma yayları, sıkıştırma yaylarıyla aynı temel oran formülünü izler, ancak başlangıç gerilimiyle üretilirler. Bu başlangıç gerilimi, sarımları ayırmaya başlamak için gereken kuvvettir ve herhangi bir uzatma miktarındaki kuvvete eklenir. Oran hesaplaması aynı kalır, ancak toplam kuvvet, başlangıç gerilimi ile oranın uzatma mesafesiyle çarpımının toplamıdır. Örneğin, oranı 5 N/mm ve başlangıç gerilimi 10 N olan bir uzatma yayı, 10 mm uzatmak için 60 N gerektirecektir.
Burulma yayları, derece başına N-mm cinsinden ifade edilen farklı bir oran birimine sahiptir. Burulma yayı oranı formülü:
k = (E x d^4) / (64 x D x Na)
Burada E, piyano teli için 206.000 MPa olan elastisite modülüdür. Burulma yayları yük altında daha sıkı sarılır ve yay sehim yaptıkça ortalama çap azalır, bu da oranı etkiler. Hassas uygulamalar için oran, serbest konum yerine son sehim konumunda hesaplanmalıdır. Burulma yayı oranı için kabul edilebilir tolerans, sürtünmeye ve mandrel boyutuna karşı daha yüksek hassasiyet nedeniyle tipik olarak artı veya eksi %10'dur.

Mühendisler için Pratik Öneriler
Yay oranı belirtirken, yalnızca serbest uzunluğu değil, her zaman çalışma aralığını tanımlayın. Yaylar, yalnızca elastik aralıkları içinde, tipik olarak maksimum sehimin %15'i ile %85'i arasında oran-doğrusaldır. Blok yüksekliğine yakın çalışmak, sarımlar birbirine değdikçe oranın üstel olarak artmasına neden olur. H1'de F1 ve H2'de F2 gibi iki çalışma yüksekliğinde kuvveti belirtin; oran, kuvvet farkının yükseklik farkına bölünmesiyle hesaplanacaktır.
Yüksek hacimli üretim için, genel uygulamalarda artı veya eksi %5'lik bir oran toleransı isteyin. Daha sıkı toleranslar mümkündür ancak maliyeti artıracaktır. Artı veya eksi %3'lük bir tolerans, fiyatı yaklaşık %15 artırırken, artı veya eksi %2, fiyatı %30 artırır. Maliyet artışı, daha sıkı tel seçimi, daha sık makine kalibrasyonu ve numune muayenesi yerine %100 testten kaynaklanır.
Malzeme seçimi, çalışma sıcaklığına, korozyon direncine ve yorulma ömrüne dayanmalıdır. Korozyonlu ortam olmayan 120°C'nin altındaki sıcaklıklar için piyano teli en iyi değeri sunar. Dış mekan veya yıkama uygulamaları için paslanmaz çelik 302 kullanın. 100.000 döngüyü aşan yüksek çevrimli uygulamalar için, daha iyi yorulma özellikleri sunan krom silisyum veya yağda temperlenmiş krom vanadyum düşünün. Tel partisinin gerçek kimyasal bileşimini ve mekanik özelliklerini doğrulamak için her zaman bir malzeme sertifikası isteyin.
100 N/mm'nin üzerindeki çok yüksek yay oranlarıyla uğraşırken, istiflenmiş yaylar veya Belleville rondelalar gibi alternatif tasarımları düşünün. Son derece yüksek orana sahip tek bir yay, sarılması zor olabilecek kadar büyük bir tel çapına sahip olabilir veya doğrusal olmayan davranış sergileyebilir. Seri olarak istiflenmiş sıkıştırma yayları daha düşük bir birleşik oran üretirken, paralel yaylar daha yüksek bir birleşik oran üretir. Bu modüler yaklaşım, özel takım gerektirmeden oranın ince ayarlanmasına olanak tanır.
Yaygın Yay Oranı Hesaplama Hataları
Sık yapılan bir hata, formülde ortalama çap yerine dış çapı kullanmaktır. Ortalama çap, dış çap eksi tel çapıdır. Dış çapı kullanmak, ortalama çap paydada üçüncü kuvvette göründüğü için yay oranını eksik gösterecektir. Dış çapı 14 mm ve tel çapı 2 mm olan bir yay için ortalama çap 12 mm'dir. 12 mm yerine 14 mm kullanmak, hesaplanan oranı %30'dan fazla azaltır.
Bir diğer hata, tüm sarımları aktif saymaktır. Kapalı ve taşlanmış uçlara sahip sıkıştırma yayları için iki sarım aktiftir. Kapalı ancak taşlanmamış uçlara sahip yaylar için 1,5 sarım aktiftir. Toplam sarımlar 10 ise ve uçlar kapalı ve taşlanmışsa, aktif sarımlar 8'dir. Formülde 8 yerine 10 kullanmak, yay oranını %20 eksik gösterecektir.
Son olarak, yay oranını gerilimle karıştırmayın. Yay oranı geometrik bir özelliktir, gerilim ise bir malzeme özelliğidir. Bir yay yüksek bir orana sahip olabilir ancak maksimum sehimdeki gerilim malzemenin yorulma sınırını aşarsa yorulmaya eğilimli olabilir. Eğrilik ve doğrudan kesmeyi hesaba katmak için her zaman Wahl faktörünü kullanarak gerilimi hesaplayın. Piyano teli için, blok yüksekliğinde önerilen maksimum gerilim, yeterli yorulma ömrü sağlamak için çekme mukavemetinin %45'ini geçmemelidir.
Sonuç ve Mühendislik Desteği
Yay oranı, bir yayın yük altında nasıl performans gösterdiğini tanımlayan hassas, hesaplanabilir bir parametredir. k = (G x d^4) / (8 x D^3 x Na) formülü teorik oranı sağlar, ancak gerçek değeri doğrulamak için kuvvet-sehim testi yoluyla üretim doğrulaması esastır. Tel çapını, ortalama yay çapını ve aktif sarım sayısını kontrol ederek ve çalışma ortamı için uygun malzemeyi seçerek, uygulamanız için gereken tam yay oranını elde edebilirsiniz.
BQUQ'da, hassas yaylar, CNC işlenmiş bileşenler, metal damgalama parçaları ve soğutucular üretiminde 20 yıllık deneyime sahibiz. Mühendislik ekibimiz yay tasarımınızı inceleyebilir, malzeme ve tolerans ayarlamaları önerebilir ve 12 saat içinde üretim teklifi sağlayabilir. Çizimlerinizi veya spesifikasyonlarınızı sc@bquq.com adresine gönderin veya WhatsApp'tan +86 13713157787 numarasından bize ulaşın. Yay üretim yeteneklerimiz ve kalite kontrol süreçlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.bquq.com adresini ziyaret edin.


