Yay İndeksi Nedir ve Yay Tasarımında Neden Önemlidir?
Yay indeksi (C), ortalama sarım çapının (D) tel çapına (d) oranıdır ve C = D/d olarak ifade edilir. Yay tasarımındaki en önemli geometrik parametredir çünkü üretilebilirliği, gerilme dağılımını, yorulma ömrünü ve üretim maliyetini doğrudan belirler. CNC ile sarılan yaylar için standart üretilebilir aralık 4 ile 12 arasındaki yay indeksidir; bu aralığın dışındaki indeksler özel takımlar, daha sıkı toleranslar ve önemli ölçüde daha yüksek birim fiyatlar gerektirir.
Yay İndeksi Nasıl Hesaplanır ve Standart Değerler Nelerdir?
Yay indeksi, ortalama sarım çapının (D, bir telin merkezinden karşı telin merkezine ölçülür) tel çapına (d) bölünmesiyle hesaplanan boyutsuz bir sayıdır. Örneğin, ortalama sarım çapı 20 mm ve tel çapı 2 mm olan bir yayın yay indeksi C = 10'dur.
Standart endüstri uygulaması, ideal yay indeksi aralığını 6 ile 10 arasında konumlandırır. Bu aralık; gerilme konsantrasyonu, sarım boşluğu ve takım aşınması arasında en iyi dengeyi sunar. 4'ün altındaki indeksler düşük indeksli yaylar olarak kabul edilir; bunların sarılması zordur çünkü dar yarıçap aşırı iç gerilime neden olur ve tel çapına yaklaşan mandrel çapları gerektirir. 12'nin üzerindeki indeksler ise yüksek indeksli yaylardır; özellikle serbest boyun %15'ini aşan basma yükleri altında burkulmaya ve yanal dengesizliğe eğilimlidirler.
Hassas uygulamalar için BQUQ, geometrik kısıtlamalar izin verdiğinde 7 ila 9 arasında bir yay indeksi hedeflemeyi önerir. Bu dar pencere, yorulma ömrünü en üst düzeye çıkarırken üretim toleranslarını sarım çapında ±0,05 mm ve tel çapında ±0,02 mm olarak korur.

Yay İndeksi Gerilme ve Yorulma Ömrünü Neden Doğrudan Etkiler?
Yay indeksi, telin eğriliğini hesaba katan gerilme düzeltme faktörü (Kw) ile ters orantılıdır. Wahl düzeltme faktörü, Kw = (4C - 1)/(4C - 4) + 0,615/C, yay indeksi azaldıkça sarımın iç yüzeyindeki gerilmenin önemli ölçüde arttığını gösterir.
İndeksi 3 olan bir yay için Wahl faktörü yaklaşık 1,58'dir; bu, gerçek maksimum gerilmenin basit formülle hesaplanan teorik burulma gerilmesinden %58 daha yüksek olduğu anlamına gelir. İndeks 8'de Wahl faktörü yaklaşık 1,18'e düşer ve gerilme konsantrasyonu cezasını yalnızca %18'e indirir. Bu fark kritiktir: 700 MPa nominal gerilmede çalışan düşük indeksli bir yay, 1.106 MPa gerçek tepe gerilmesi yaşayacaktır; bu, çoğu müzik telinin (ASTM A228, 2.300 MPa çekme, 1.500 MPa burulma akma) akma dayanımını aşar ve 10.000 çevrim içinde erken arızaya yol açar. Buna karşılık, aynı nominal gerilmedeki indeks-8 bir yay yalnızca 826 MPa tepe gerilmesi yaşar ve 1.000.000 çevrimin ötesinde çalışmaya izin verir.
BQUQ üretim hatlarından elde edilen yorulma testi verileri, yay indeksini 8'den 4'e düşürmenin aynı yük genliğinde yorulma ömrünü 10 kat azalttığını göstermektedir. Bunun nedeni, sarımın iç lifinin hem daha yüksek eğilme hem de daha yüksek burulma gerilmesi yaşaması ve çatlak oluşumunu hızlandıran çok eksenli bir gerilme durumu yaratmasıdır.
Yay İndeksi Üretim Uygulanabilirliğini ve Maliyetini Nasıl Etkiler?
Yay indeksi, bir yayın standart CNC sarma makinelerinde üretilip üretilemeyeceğini veya özel ekipman gerektirip gerektirmediğini doğrudan belirler. Düşük indeksli yaylar (C < 4), tel çapının 3 katından daha küçük çaplı mandreller gerektirir; bu da aşırı takım aşınmasına neden olur ve sık sık mandrel değişimi gerektirir. BQUQ üretim verileri, C = 3 bir yayın sarılmasının mandreli C = 8 bir yaydan 4 kat daha hızlı aşındırdığını, takım maliyetini mandrel başına 120 $'dan 480 $'a çıkardığını ve makine çalışma süresini %12 azalttığını göstermektedir.
Yüksek indeksli yaylar (C > 12) farklı bir sorun yaratır: sarma işlemi sırasında sarım çok esnektir, bu da tutarsız hatveye ve ovaliteye yol açar. C > 12 yaylar için ortalama çap toleransları ±0,05 mm'den ±0,15 mm'ye genişletilmelidir; bu genellikle parça başına 0,05 $ ila 0,15 $ arasında işçilik ekleyen ikincil taşlama veya sıcak şekillendirme işlemleri gerektirir.
Aşağıdaki tablo, yay indeksi aralıklarının üretim üzerindeki etkisini özetlemektedir:
| Yay İndeksi Aralığı | Üretim Zorluğu | Ortalama Çap Üzerinde Tipik Tolerans | Göreceli Takım Maliyeti | Önerilen Uygulama |
| 3 ila 4 | Yüksek - özel mandreller gerektirir, yüksek aşınma | ±0,10 mm | 4x temel | Ağır hizmet süspansiyonu, sınırlı alan |
| 4 ila 6 | Orta - sık takım kontrolleriyle standart CNC sarma | ±0,05 mm | 2x temel | Otomotiv valfleri, endüstriyel makineler |
| 6 ila 10 | Düşük - yüksek hacimli üretim için idealdir | ±0,05 mm | 1x temel | Genel amaçlı, tüketici ürünleri, tıbbi cihazlar |
| 10 ila 12 | Orta - sarma sırasında sarım sarkması riski | ±0,08 mm | 1,5x temel | Hafif yük yayları, geri dönüş mekanizmaları |
| 12 ila 15 | Yüksek - destek takımı ve daha yavaş besleme hızları gerektirir | ±0,15 mm | 3x temel | Düşük kuvvetli yaylar, hassas mekanizmalar |

Farklı Yük Koşulları İçin Hangi Yay İndeksi Seçilmelidir?
Toplam 10.000 çevrimden daha az sıkıştırılan statik yük uygulamaları için 5 ile 8 arasında bir yay indeksi önerilir. Bu aralık, aşırı sıkı toleranslar gerektirmeden yeterli gerilme payı sağlar. Örneğin, tel çapı 1,5 mm ve ortalama çapı 9 mm (C = 6) olan bir mandal mekanizması için basma yayı, 302 paslanmaz çelikte (akma dayanımı 1.200 MPa) statik kullanım için güvenli olan 650 MPa teorik gerilmeye sahip olacaktır.
100.000 çevrimi aşan dinamik veya yorulma uygulamaları için yay indeksi 7 ile 10 arasında olmalıdır. Bu aralık, Wahl düzeltme faktörünü ve buna bağlı gerilme konsantrasyonunu en aza indirir. Dakikada 2.500 çevrimde çalışan bir otomotiv motorundaki supap yayı, tel çapı 3,5 mm ve ortalama çapı 29,75 mm olan C = 8,5 kullanmalıdır. Bilyalı dövme ile bu konfigürasyon, 400 MPa gerilme genliğinde 10 milyon çevrimlik bir yorulma ömrü elde eder.
Burulma gerilmesinden ziyade eğilme gerilmesi yaşayan burulma yayları için yay indeksi 6 ile 9 arasında olmalıdır. İndeksi 5'in altında olan burulma yayları, iç bükülme yarıçapında aşırı artık gerilmeden muzdariptir ve kurulum sırasında çatlamaya yol açar. BQUQ, tel çapı 2 mm'nin üzerinde olan herhangi bir burulma yayı için minimum 6 yay indeksi önerir.
Yay İndeksi Burkulmayı ve Yanal Stabiliteyi Nasıl Etkiler?
Burkulma, yüksek sehimde çalışan basma yayları için kritik bir arıza modudur. Burkulmanın meydana geldiği kritik narinlik oranı (serbest boyun ortalama çapa oranı, L/D), yay indeksi ile doğrudan ilişkilidir. Daha yüksek yay indeksine sahip yaylar daha düşük yanal rijitliğe sahiptir ve bu da onları daha düşük L/D oranlarında burkulmaya daha yatkın hale getirir.
C = 6 olan bir yay için kritik L/D oranı, sabit-sabit uç koşulları için yaklaşık 4,0'dır. C = 12 için kritik L/D oranı yaklaşık 2,5'e düşer. Bu, serbest boyu 100 mm ve ortalama çapı 25 mm (L/D = 4) olan bir yayın, yay indeksi 9'u aşarsa burkulacağı anlamına gelir. Burkulmayı önlemek için mühendisler ya yay indeksini düşürmeli, ortalama çapı artırmalı ya da bir çubuk veya boru gibi harici kılavuz eklemelidir.
Pratikte BQUQ, L/D'si 3,0'dan büyük olan basma yaylarının 8'in altında bir yay indeksi ile tasarlanmasını veya prototip doğrulama sırasında bir burkulma fikstürü ile test edilmesini önerir. Yüksek hacimde bir kılavuz çubuk eklemenin maliyeti birim başına yaklaşık 0,50 $'dır; oysa yayı daha düşük bir indekse yeniden tasarlamak daha büyük bir yerleşim alanı gerektirebilir.

Yay İndeksi Isıl İşlemi ve Kalıcı Deformasyon Gidermeyi Neden Etkiler?
Yay indeksi, sarma sonrası artık gerilme dağılımını belirler ve bu da gerekli ısıl işlem sürecini doğrudan etkiler. Düşük indeksli yaylar (C < 5), sarma işleminden kaynaklanan daha yüksek artık gerilmeleri tutar ve daha yüksek gerilme giderme sıcaklıkları ile daha uzun bekletme süreleri gerektirir. Yağda temperlenmiş krom silikon çelikten (ASTM A401) yapılmış bir C = 4 yay için gerilme giderme sıcaklığı 30 dakika boyunca 400°C olmalıdır; C = 8 bir yay için ise 20 dakika boyunca 350°C'dir.
Kalıcı deformasyon giderme (presetting veya scragging olarak da bilinir), faydalı artık gerilmeler oluşturmak için yayı blok yüksekliğine kadar sıkıştırma işlemidir. Presetting'in etkinliği yay indeksine bağlıdır. C = 6 ila 10 arasındaki yaylar, presetting yoluyla %20 ila %30 gerilme azalması elde edebilir ve kalıcı deformasyon olmadan daha yüksek yüklerde çalışmaya izin verir. C < 4 olan yaylar etkili bir şekilde presetting yapılamaz çünkü iç yüzey gerilmesi zaten akma noktasına yakındır ve daha fazla sıkıştırma plastik deformasyona ve boyutsal dengesizliğe neden olur.
Yüksek sıcaklıklarda (250°C ila 350°C) yayın sıkıştırılmasını içeren sıcak şekillendirme yalnızca C > 8 olan yaylar için önerilir. Düşük indeksli yaylar yüksek sıcaklıklarda aşırı gerilme gevşemesi yaşar ve ilk 1.000 çevrim içinde yük kapasitelerinin %15'ine kadarını kaybeder. BQUQ üretim verileri, uygun şekilde presetting yapılmış bir C = 7 yayın 10.000 çevrim sonunda başlangıç yükünün %98'ini koruduğunu, C = 3 bir yayın ise yalnızca %82'sini koruduğunu göstermektedir.
Yay İndeksi ile İlgili Yaygın Tasarım Hataları Nelerdir?
En yaygın hata, üretim cezasını anlamadan 4'ün altında bir yay indeksi belirlemektir. Minyatür bir mekanizma için C = 3,2 olan bir yay talep eden bir müşteri, tel çapı aynı olsa bile C = 6 bir tasarıma kıyasla %40 maliyet artışıyla karşı karşıya kalacaktır. BQUQ'da düşük indeksli yaylar için takım maliyeti mandrel seti başına 800 $ ila 1.500 $ arasında değişirken, standart indeksler için 200 $ ila 400 $ arasındadır.
İkinci hata, blok yüksekliğini hesaplarken yay indeksini göz ardı etmektir. Bir yayın blok yüksekliği yaklaşık olarak aktif sarım sayısının tel çapıyla çarpımına eşittir, ancak düşük indeksli yaylar için sarım boşluğu, sarımın ovalitesi nedeniyle daha erken kapanır. C < 5 için gerçek blok yüksekliği hesaplanan değerden %5 ila %8 daha fazladır ve bu da montajda sıkışmaya yol açar.
Üçüncü hata, yüksek hızlı uygulamalar için 12'nin üzerinde bir yay indeksi kullanmaktır. 20 Hz'in üzerindeki çalışma frekanslarında, yüksek indeksli yaylar yanal titreşim ve sarım çarpışması sergiler, 85 dB'nin üzerinde gürültü üretir ve yorulma ömrünü %30 azaltır. Çözüm, ya yay indeksini düşürmek ya da birim başına 0,10 $ ila 0,30 $ ekleyen polimer ek parça gibi dahili sönümleme eklemektir.
SSS
Maksimum Yorulma Ömrü İçin İdeal Yay İndeksi Nedir?
Maksimum yorulma ömrü için ideal yay indeksi 7 ile 9 arasındadır. Bu aralık, burkulmayı önlemek için yeterli yanal rijitliği korurken Wahl gerilme düzeltme faktörünü en aza indirir. Bu indeks aralığındaki yaylar, bilyalı dövme yapıldığında 350 ila 450 MPa gerilme genliklerinde 10 milyon çevrimi aşan yorulma ömürleri elde edebilir.
Yay İndeksi 3'ten Az Olabilir mi?
3'ün altındaki bir yay indeksi, mandrel çapı tel çapının iki katından daha az olacağından standart tel sarma ekipmanıyla genellikle üretilemez. Bu tür yaylar, maliyeti 5 ila 10 kat artıran özel sıcak sarma veya katı çubuk malzemeden işleme gerektirir. BQUQ, minimum 3,5 indeks elde etmek için yay yerleşim alanının yeniden tasarlanmasını önerir.
Yay İndeksi Bir Yayın Hızını veya Rijitliğini Nasıl Etkiler?
Yay hızı, tel çapının dördüncü kuvvetinin ortalama çapın küpüne bölünmesiyle orantılıdır; bu, yay hızının yay indeksinin küpüyle ters orantılı olduğu anlamına gelir. Yay indeksini 5'ten 10'a ikiye katlamak, yay hızını 8 kat azaltır. Bu nedenle yay indeksi, tel çapını değiştirmeden hedef bir yük elde etmek için güçlü bir ayar parametresidir.
Düşük Yay İndeksi Tasarımları İçin Hangi Malzemeler En Uygundur?
Yağda temperlenmiş krom silikon çelik (ASTM A401) ve 302 paslanmaz çelik, yüksek akma dayanımları ve iyi şekillendirilebilirlikleri nedeniyle düşük indeksli yaylar (C = 4 ila 5) için en uygun olanlardır. Müzik teli (ASTM A228) kabul edilebilir ancak çatlamayı önlemek için daha düşük sarma hızları gerektirir. Berilyum bakır, elektrik uygulamalarındaki düşük indeksli yaylar için uygundur ancak daha düşük dayanıma ve daha yüksek maliy


