Yay İndeksi Nedir ve Yay Tasarımını Nasıl Etkiler?
Yay indeksi, ortalama sarım çapının tel çapına oranıdır (C = D/d) ve bir yayın ekonomik olarak üretilip güvenilir şekilde çalışıp çalışamayacağını belirleyen en önemli tek geometrik parametredir. Çoğu basma, çekme ve burulma yayı için optimum yay indeksi 4 ile 12 arasındadır; 4'ün altındaki değerler aşırı takım aşınmasına neden olurken, 16'nın üzerindeki değerler sarım burkulmasına ve dengesizliğe yol açar. Bu makale, BQUQ Hassas Üretim'de 20 yıllık CNC sarma ve damgalama deneyimine dayanan spesifik tolerans verileri, üretim maliyeti etkileri ve tasarım kuralları sağlar.
Yay İndeksinin Kesin Formülü Nedir ve Nasıl Hesaplanır?
Yay indeksi (C), C = D/d olarak hesaplanır; burada D ortalama sarım çapıdır (dış çap eksi tel çapı) ve d tel çapıdır. Örneğin, ortalama sarım çapı 10 mm ve tel çapı 2 mm olan bir yayın yay indeksi 5,0'dır. Pratikte, BQUQ mühendisleri dış çapı kalibre edilmiş bir mikrometreyle ve tel çapını lazer tarayıcıyla ölçer, ardından C'yi 0,01'e en yakın değere hesaplar. 3,0'ın altındaki bir yay indeksi fiziksel olarak sarılması zordur çünkü tel, kendi kalınlığına göre çok keskin bükülür ve 45 HRC üzeri sertlikteki müzik teli ve yağda temperlenmiş krom silisyumda çatlamaya neden olur. Tersine, 16'nın üzerindeki bir yay indeksi yayı yanal olarak çok esnek yapar ve sıkıştırma sırasında burkulmayı önlemek için serbest boy-ortalama çap oranı 2,6'nın altında tutulmalıdır.

Yay İndeksi Üretim Maliyetini ve Takım Aşınmasını Nasıl Etkiler?
Yay indeksi, sarma makinesi kurulum süresini, takım ömrünü ve hurda oranını doğrudan etkiler. BQUQ'da, yay indeksi 5 ile 10 arasında olan yaylar, CNC kamsız makinelerde dakikada 60 ila 120 parça hızında ve 500.000 çevrimi aşan takım ömrüyle sarılır. Yay indeksi 4'ün altına düştüğünde, sarma noktası indeks 6'ya kıyasla %30 ila %50 daha yüksek eğilme gerilimi yaşar ve karbür takım ömrü 500.000 çevrimden yaklaşık 150.000 çevrime düşer. Bu, tipik bir 2 mm tel yay için parça başına takım maliyetini USD 0,002'den USD 0,007'ye çıkarır. Yay indeksi 14'ün üzerinde olduğunda, artık gerilme gevşemesi nedeniyle ısıl işlem sırasında sarım eksenel olarak "uzama" eğilimi gösterir; bu da 260°C'de 20 dakikalık ek bir gerilim giderme işlemi gerektirir ve parça başına USD 0,015 ile teslim süresine 4 saat ekler. Aşağıdaki tablo, 2 mm müzik teli yaylar için üretim sahamızdan gözlemlenen maliyet ve tolerans verilerini özetlemektedir.
| Yay İndeksi Aralığı | Takım Ömrü (çevrim) | Kabul Edilebilir Serbest Boy Sapması (mm) | Hurda Oranı (%) | Parça Başına Ek Maliyet (USD) |
| 3,0 ila 3,9 | 150.000 | ±0,30 | 3,5 | 0,007 |
| 4,0 ila 5,9 | 350.000 | ±0,20 | 1,2 | 0,003 |
| 6,0 ila 9,9 | 500.000 | ±0,15 | 0,5 | 0,002 |
| 10,0 ila 13,9 | 400.000 | ±0,25 | 1,8 | 0,004 |
| 14,0 ila 16,0 | 300.000 | ±0,40 | 4,0 | 0,015 |
Yay İndeksi Gerilme Yoğunlaşmasını ve Yorulma Ömrünü Neden Belirler?
Yay indeksi, eğrilik ve doğrudan kesmeden kaynaklanan gerilme yoğunlaşmasını hesaba katan Wahl düzeltme faktörünü (Kw) doğrudan etkiler. Wahl faktörü Kw = (4C - 1)/(4C - 4) + 0,615/C olarak hesaplanır ve C = 4'te 1,31'den C = 8'de 1,11'e ve C = 12'de 1,06'ya düşer. Maksimum kesme gerilimi 700 MPa'da çalışan bir yay için, indeks 8 yerine 4 kullanmak gerçek tepe gerilimini 777 MPa'dan 917 MPa'ya çıkarır ve krom silisyum telde tahmini yorulma ömrünü 100.000 çevrimden yaklaşık 40.000 çevrime düşürür. Yorulma test laboratuvarımızda, indeksi 5'in altındaki yaylar, yüksek eğriliğin başlattığı mikro çatlaklar nedeniyle sürekli olarak iç sarım yüzeyinde başarısız olurken, indeks 6 ila 10 arasındaki yaylar uç kancalarda veya geçiş noktasında başarısız oldu. Bu nedenle, 10 milyon çevrimi aşan dinamik uygulamalar için BQUQ, Wahl faktörünü 1,20'nin altında tutmak amacıyla 6 ila 9 arasında bir yay indeksi önerir.

Basma, Çekme ve Burulma Yayları İçin Hangi Yay İndeksi Aralığı En İyisidir?
Basma yayları için optimum yay indeksi 6 ila 10'dur; bu, yanal stabilite, burkulma direnci ve üretim tutarlılığını dengeler. Çekme yayları, başlangıç gerilimi sarımların sıkıca kapatılmasıyla ayarlandığından ve düşük bir indeks, gerilim ayarlama işlemi sırasında sarım bozulmasına neden olduğundan, biraz daha yüksek bir indeks olan 8 ila 12'yi gerektirir. Burulma yayları en iyi 5 ila 8 indeksiyle çalışır çünkü burulma yaylarındaki eğilme gerilimi indeksle ters orantılıdır ve 5'in altındaki bir indeks, bacakların büküldüğü uçlarda aşırı akışkanlığa neden olur. Konik veya değişken hatveli yaylar için BQUQ, sarım boyunca 5 ila 10 arasında yerel indeks değişimiyle birlikte tasarım hedefi olarak ortalama 7 indeksini kullanır. Her durumda, yay indeksi çizimde 0,5'e en yakın değerde, sarma için ±0,5 ve hassas taşlanmış uçlu basma yayları için ±0,3 toleransla belirtilmelidir.
Yay İndeksi Tel Çapı ve Sarım Çapı Toleranslarıyla Nasıl Etkileşir?
Yay indeksi, tel çapı toleransının nihai yay katsayısı üzerindeki etkisini büyütür. İndeksi 6 olan bir yay için, ±0,01 mm'lik bir tel çapı toleransı yay katsayısını yaklaşık %4,5 değiştirirken, indeks 10'da aynı tel toleransı yay katsayısını yalnızca %2,1 değiştirir. Bu, yay katsayısının (k) d^4 / D^3 ile orantılı olmasından kaynaklanır ve daha büyük bir indeks, tele göre daha büyük bir ortalama çap anlamına gelir, bu da tel varyasyonlarına duyarlılığı azaltır. Bu nedenle BQUQ'da, indeksi 6'nın altındaki yaylar için daha sıkı tel çapı toleransları (ASTM A228 Sınıf 1, ±0,005 mm) ve indeksi 8'in üzerindekiler için standart Sınıf 2 toleransları (±0,01 mm) belirliyoruz. Ek olarak, sarma makinesinin ±0,02 mm'lik besleme doğruluğu düşük indeksli yaylar için kritik hale gelir çünkü tel beslemesindeki küçük bir varyasyon, sarım hatvesini ve serbest boyu indeksle ters orantılı bir yüzdeyle değiştirir.

Yay İndeksi Sarmadan Sonra Ayarlanabilir mi ve Sınırları Nelerdir?
Yay indeksi, yeniden sarma yapılmadan sarmadan sonra değiştirilemez, ancak ısıl ayarlama veya ön yükleme işlemleri sırasında hafifçe değiştirilebilir. Basma yayları için bir ön yükleme işlemi (10 çevrim boyunca blok yüksekliğine sıkıştırma) serbest boyu %1 ila %3 azaltabilir, ancak ortalama sarım çapını 0,1 mm'den fazla değiştirmez, bu nedenle indeks esasen sabit kalır. Bir tasarım farklı bir indeks gerektiriyorsa, yay yeni bir mandrel çapıyla yeniden sarılmalıdır; bu, takım ayarı için USD 150 ila USD 400 arasında maliyet ekler ve teslim süresine 2 ila 3 gün ekler. Pratikte BQUQ, müşterilere prototiplemeden önce yay indeksini kesinleştirmelerini tavsiye eder çünkü indeksi 5'ten 7'ye değiştirmek yeni bir sarma kamı ve farklı bir tel besleme ayarı gerektirir; bu da hem maliyeti hem de teslimatı etkiler. CNC sarma için maksimum pratik indeks 16'dır; bunun üzerinde yay, sarma işlemi sırasında kendini destekleyemeyecek kadar esnektir ve özel mandrel desteği gerektirir, bu da maliyeti %25 artırır.
Yay İndeksi ile İlgili Yaygın Tasarım Hataları Nelerdir ve Bunlardan Nasıl Kaçınılabilir?
En yaygın hata, yüksek yük uygulaması için 4'ün altında bir yay indeksi belirlemektir; bu, iç sarım yüzeyinde erken yorulma hasarına yol açar. İkinci en yaygın hata, uzun bir serbest boy için 12'nin üzerinde bir indeks kullanmaktır; bu, %20 ila %30 sıkıştırmada burkulmaya neden olur; BQUQ, narinlik oranını (serbest boy bölü ortalama çap) kontrol etmeyi ve indeks 12'nin üzerinde 2,6'nın altında tutmayı önerir. Üçüncü bir hata, indeksin blok yüksekliği üzerindeki etkisini göz ardı etmektir: indeks 5'in altında, blok yüksekliği hesaplaması eğrilik düzeltmesini içermelidir, aksi takdirde yay gerekli blok boyuna sıkışamayabilir. Son olarak, birçok tasarımcı indeksin yayın doğal frekansını etkilediğini unutur; 10 Hz üzeri yüksek hızlı uygulamalar için daha düşük bir indeks (5 ila 7) daha yüksek bir doğal frekans verir ve dalgalanmayı azaltır. Bu hatalardan kaçınmak için BQUQ, mühendislerimizin yay indeksini sonlu eleman analiziyle simüle ettiği ve teklif vermeden önce üretilebilirliği doğruladığı ücretsiz bir tasarım incelemesi sağlar.
Yüksek Sıcaklık veya Aşındırıcı Ortamlar İçin Önerilen Yay İndeksi Nedir?
150°C ila 250°C'de çalışan yüksek sıcaklık yayları için, yay indeksi, yüksek eğrilikle hızlanan gerilim gevşemesini en aza indirmek amacıyla 6 ile 8 arasında tutulmalıdır. 200°C'de 100 saat test edilen Inconel X-750 yaylarında, indeks 6 başlangıç yükünün %92'sini korurken, indeks 4 daha yüksek yerel gerilim nedeniyle yalnızca %78'ini korudu. Paslanmaz çelik 302 tel içeren aşındırıcı ortamlar için, özellikle klorür açısından zengin atmosferlerde iç yüzeyde gerilim korozyonu çatlaması riskini azaltmak için yay indeksi 7'nin üzerinde olmalıdır. BQUQ, 100°C'nin üzerindeki sıcaklıklara veya asidik ortamlara maruz kalan tüm yaylar için minimum 6 indeksi önerir ve indeks 6'nın altında, basma artık gerilimi oluşturmak ve yorulma ömrünü %20 iyileştirmek için bir kumlama işlemi (yoğunluk 0,20 A) uygularız.
SSS
Çoğu Uygulama İçin İdeal Yay İndeksi Nedir?
Çoğu genel amaçlı basma yayı için ideal yay indeksi, gerilim yoğunlaşmasını, üretilebilirliği ve yanal stabiliteyi dengeleyen 6 ile 10 arasındadır. Çekme yayları için 8 ila 12, burulma yayları için 5 ila 8 kullanın. Bu aralıkların dışındaki değerler özel takım gerektirir ve maliyeti artırır.
Yay İndeksi Yay Katsayısını Nasıl Etkiler?
Yay katsayısı d^4 bölü D^3 ile orantılıdır, bu nedenle daha yüksek bir indeks (d'ye göre daha büyük D) aynı tel çapı için daha düşük bir yay katsayısı sağlar. Tel çapı değişmeden yay indeksini 5'ten 10'a ikiye katlamak yay katsayısını 8 kat azaltır. Bu nedenle indeks, sertliği ayarlamak için birincil kaldıraçtır.
Yay İndeksi CNC Sarma İçin Çok Düşük Olabilir mi?
Evet, 4'ün altındaki bir indeks genellikle CNC sarma için önerilmez çünkü tel çok keskin bükülür ve takım aşınmasına, çatlamaya ve tutarsız geometriye neden olur. BQUQ'da indeks 3 yaylar üretebiliriz ancak bu, %50 maliyet artışı ve %3,5 hurda oranıyla mümkündür. İndeks 3'ün altı için farklı bir tel çapına geçmeyi veya özel bir sarma işlemi kullanmayı öneririz.
Yay İndeksi Takım Maliyetini Etkiler mi?
Evet, daha düşük yay indeksi değerleri daha küçük mandreller ve daha hassas kam profilleri gerektirir ve takım maliyetini %30 ila %60 artırır. Takım ömrü de indeks 6'da 500.000 çevrimden indeks 3,5'te 150.000 çevrime düşer. 14'ün üzerindeki daha yüksek indeks değerleri ek destek takımı gerektirir ve takım seti başına USD 150 ila USD 400 ekler.
Burkulma Sorun Haline Gelmeden Önce Maksimum Yay İndeksi Nedir?
Maksimum pratik yay indeksi 16'dır, ancak serbest boy ortalama çapın 2,6 katını aşarsa indeks 12'nin üzerinde burkulma riski oluşur. İndeks 12'nin üzerinde bir kılavuz çubuk eklemeyi veya iç içe geçmiş bir yay tasarımı kullanmayı öneririz. Üretimden önce narinlik oranı doğrulanmalıdır.
Bitmiş Bir Yayda Yay İndeksi Nasıl Ölçülür?
Yay indeksi, ortalama sarım çapının tel çapına bölünmesiyle ölçülür; her ikisi de ±0,01 mm hassasiyetle kalibre edilmiş aletlerle ölçülür. Ortalama sarım çapı, bir yay kumpası kullanılarak dış ve iç çapların ortalaması olarak ölçülür. BQUQ, her partide indeksi iki ondalık basamağa kadar raporlayan bir görüntü ölçüm sistemi kullanır.
Tel Çapını Değiştirmeden Yay İndeksini Değiştirebilir miyim?
Evet, ortalama sarım çapını değiştirerek yay indeksini değiştirebilirsiniz; bu farklı bir mandrel ve sarma kurulumu gerektirir. Bu, yay katsayısını, blok yüksekliğini ve gerilim seviyelerini değiştirir, bu nedenle tam bir yeniden tasarım kontrolü gerekir. Prototiplemeden sonra indeksi değiştirmenin maliyeti USD 150 ila USD 400 artı 2 ila 3 gün teslim süresidir.
Bir yay tasarım incelemesi veya 12 saat içinde üretim fizibilite değerlendirmesi almak için BQUQ Hassas Üretim ile sc@bquq.com adresinden veya WhatsApp +86 13713157787 numarasından iletişime geçin. Çizimlerinizi yüklemek ve yay indeksi doğrulaması, maliyet dökümü ve teslim süresi içeren bir teklif almak için www.bquq.com adresini ziyaret edin. CNC işleme, metal damgalama, yaylar ve ısı emicilerdeki 20 y


