Yay İndeksi Nedir ve Yay Tasarımını Nasıl Etkiler?
Yay indeksi (C), ortalama sarım çapının (D) tel çapına (d) oranıdır ve C = D/d olarak ifade edilir. Yay gerilimini, üretilebilirliği ve yorulma ömrünü tahmin etmek için en önemli tek geometrik parametredir. Çoğu basma ve çekme yayı için 4 ile 12 arasındaki bir yay indeksi optimal kabul edilir; 4'ün altındaki değerler aşırı takım aşınmasına, 12'nin üzerindeki değerler ise sarım dengesizliğine ve dolaşmaya neden olur. Hassas üretimde, yay indeksini dar bir bant içinde kontrol etmek, sarım çapında ±0,05 mm ve serbest uzunlukta ±%1 tekrarlanabilir toleranslar elde etmek için esastır.
Yay İndeksinin Kesin Formülü Nedir ve Neden Önemlidir?
Formül C = D/d'dir; burada D ortalama sarım çapı (dış çap eksi tel çapı) ve d tel çapıdır. Bu boyutsuz oran, gerilim hesaplamalarında eğrilik düzeltme faktörünü (Kw) doğrudan belirler; burada Kw = (4C – 1)/(4C – 4) + 0,615/C'dir. C = 5 olan bir yayın Wahl faktörü yaklaşık 1,31 iken, C = 10 olan bir yayın Wahl faktörü yaklaşık 1,14'tür; bu, daha düşük indeksli yayların iç sarım yüzeyinde önemli ölçüde daha yüksek lokalize gerilim yaşadığı anlamına gelir. Yay indeksi ayrıca yayın standart bir CNC sarmada sarılıp sarılamayacağını veya özel takım gerektirip gerektirmediğini de belirler, çünkü makineler tipik olarak belirli bir D/d oranı aralığı için kurulur.

Yay İndeksi Gerilimi ve Yorulma Ömrünü Nasıl Etkiler?
Düşük yay indeksi değerleri (C < 4), telin iç yüzeyinde keskin bükülme yarıçapları oluşturur; bu da gerilimi yoğunlaştırır ve yorulma ömrünü önemli ölçüde azaltır. Örneğin, 2 mm müzik teli (ASTM A228) ve C = 3 ile yapılan bir basma yayı, 600 MPa düzeltilmemiş gerilim üreten bir sehimde 850 MPa düzeltilmiş kayma gerilimi gösterirken, aynı tel C = 8 ile yalnızca 684 MPa düzeltilmiş gerilim gösterir. Bu %24'lük gerilim artışı, aynı yük genliğinde yorulma ömrünün yaklaşık 1.000.000 çevrimden 100.000 çevrimin altına düşmesine neden olur. Tersine, C > 12 olan yaylar daha düşük gerilim yoğunlaşmasına sahiptir ancak serbest uzunluklarının %40'ından fazla sıkıştırıldıklarında yanal burkulma (Euler burkulması) yaşarlar; bu da erken hasara ve tutarsız yük tepkisine yol açar.
CNC Sarmalama ve Damgalama için Hangi Yay İndeksi Aralığı Optimaldir?
CNC sarmalama makineleri için pratik üretim penceresi C = 4 ile C = 14 arasındadır ve en ekonomik aralık C = 5 ile C = 10'dur. C = 4'ün altında, tel, tel çapının üç katından daha az olan bir mandrel etrafında bükülmelidir; bu, iç yüzeyin akmasına neden olur ve 10x büyütme altında görülebilen mikro çatlaklar oluşturur. C = 14'ün üzerinde, sarmalama işlemi sırasında sarımlar ayrılma eğilimi gösterir; bu da ek kılavuz makaralar gerektirir ve üretim hızını dakikada 60 parçadan dakikada yaklaşık 30 parçaya düşürür. Yay klipslerinin ve yassı yayların metal damgalanması için, eşdeğer indeks kavramı bükülme yarıçapının malzeme kalınlığına oranına uygulanır; kırılmayı önlemek için yumuşak çelik için minimum 1,5:1 ve sertleştirilmiş paslanmaz çelik (301 tam sert) için 2,5:1 oranı gerekir.

Yay İndeksi Takım Maliyetini ve Üretim Teslim Süresini Nasıl Etkiler?
CNC sarmalama için takım maliyeti, yay indeksiyle ters orantılıdır çünkü düşük indeksli yaylar daha sıkı yarıçaplara sahip karbür takımlar ve daha sık bileme gerektirir. C = 5 olan bir yay, 1.200 ila 1.800 $ maliyetinde takım gerektirir ve yeniden kondisyonlamadan önce 200.000 çevrim dayanır; C = 8 olan bir yay ise 600 ila 900 $ maliyetinde standart takım kullanır ve 500.000 çevrim dayanır. 100.000 yaylık bir üretim serisi için, parça başına takım maliyeti farkı C = 5 için 0,006 $ iken C = 8 için 0,0018 $'dır; bu, yüksek hacimlerde önemli hale gelir. Düşük indeksli yaylar için özel takım teslim süresi, standart indeksli yaylar için 2 ila 3 güne kıyasla 5 ila 7 iş günüdür; çünkü karbür boşluk, 0,4 Ra yüzey kalitesini elde etmek için bir PCD (poli kristal elmas) taşı ile taşlanmalıdır.
Farklı Yay İndeksi Değerleriyle Hangi Toleranslar Elde Edilebilir?
Ortalama sarım çapı ve serbest uzunlukta elde edilebilir tolerans, aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi doğrudan yay indeksine bağlıdır. Daha yüksek indeksli yayların boyutsal olarak kontrol edilmesi daha kolaydır çünkü tel yolu daha öngörülebilirdir, ancak haddehaneden gelen tel çapı varyasyonlarına daha duyarlıdırlar.
| Yay İndeksi Aralığı | Ortalama Sarım Çapı Toleransı | Serbest Uzunluk Toleransı | %50 Sehimde Yük Toleransı | Önerilen Tel Çapı Aralığı | Üretim Hızı (parça/dk) |
| 3,0 ila 4,9 | ±0,10 mm | ±%2,0 | ±%10 | 0,2 ila 3,0 mm | 20 ila 40 |
| 5,0 ila 8,0 | ±0,05 mm | ±%1,0 | ±%5 | 0,3 ila 10,0 mm | 40 ila 60 |
| 8,1 ila 12,0 | ±0,08 mm | ±%1,5 | ±%7 | 0,5 ila 12,0 mm | 30 ila 50 |
| 12,1 ila 16,0 | ±0,15 mm | ±%3,0 | ±%12 | 1,0 ila 8,0 mm | 20 ila 30 |
C = 6 ve ortalama çapı 12 mm olan bir basma yayı için tolerans ±0,05 mm'dir; bu, çoğu otomotiv ve havacılık spesifikasyonunu karşılar. C = 14'te, aynı ortalama çap ±0,15 mm toleransa sahip olur; bu, tüketici ürünleri için hala kabul edilebilir olabilir ancak ±0,03 mm gerektiren hassas aletler için başarısız olur. Yük toleransı da bozulur çünkü indeks yüksek olduğunda aktif sarım sayısını kontrol etmek daha zordur; sarım aralığındaki küçük varyasyonlar orantılı olarak daha büyük hale gelir.

Yay İndeksi Isıl İşlemi ve Gerilim Gidermeyi Neden Etkiler?
Yay indeksi, sarmalama sonrası artık gerilim dağılımını belirler; bu da gerilim giderme sıcaklığını ve süresini doğrudan etkiler. Düşük indeksli yaylar (C < 5), iç yüzeyde yüksek artık çekme gerilimine sahiptir ve müzik teli için 260°C'de 30 dakika gerilim giderme tavlaması gerektirirken, yüksek indeksli yaylar (C > 10) 230°C'de 15 dakikada gerilim giderilebilir. Düşük indeksli bir yay için gerilim giderme sıcaklığı çok yüksekse, iç yüzey yeniden kristalleşebilir ve sertliğini kaybederek teli 48 HRC'den 44 HRC'ye düşürebilir. Yağda temperlenmiş krom silisyum tel (ASTM A401) için, düşük indeksli yaylar 400°C ila 425°C'de gerilim giderilmelidir, ancak aşırı temperlemeyi önlemek için tavlama süresi 20 dakika ile sınırlandırılmalıdır; aksi takdirde maksimum servis sıcaklığı 230°C'den 180°C'ye düşer.
Mühendisler Yeni Tasarımlar için Yay İndeksini Nasıl Seçmelidir?
Mühendisler, gerilim, üretilebilirlik ve boyutsal kontrolü dengeleyen hedef bir yay indeksi olan 7 ila 9 ile başlamalı ve ardından alan kısıtlamalarına ve yük gereksinimlerine göre ayarlama yapmalıdır. Tasarım alanı dar ise, yay indeksini düşürün ancak düzeltilmiş kayma geriliminin statik uygulamalar için telin çekme dayanımının %45'inin altında veya 100.000 çevrimi aşan dinamik uygulamalar için %30'un altında kaldığını doğrulayın. Örneğin, 10 mm dış çap ve 2 mm tel ile 20 mm sehimde 50 N gerektiren bir yay C = 4 verir; bu üretilebilir ancak karbür mandrel gerektirir ve tam sehimde yalnızca 50.000 çevrim yorulma ömrüne sahiptir; dış çapı 12 mm'ye çıkarmak C = 5 verir ve yorulma ömrünü ikiye katlar. Çizimde yalnızca sarım çaplarını değil, her zaman yay indeksini belirtin; çünkü bu, amaçlanan üretim sürecini iletir ve tedarikçinin farklı bir tel çapı kullanmasını önler.
Üretimde Yaygın Yay İndeksi Hataları Nelerdir?
En yaygın hata, yerden tasarruf etmek için C = 3,5 ile bir yay tasarlamak ve ardından sarmalama sırasında telin 1.000 parçada 5 ila 10 parça oranında kırıldığını keşfetmektir; bu, kabul edilebilir 1.000'de 0,5 oranından 20 kat daha yüksektir. Bir diğer sık hata, kare tel ile 4'ün altında bir yay indeksi kullanmaktır; bu, ciddi köşe gerilimine neden olur ve parça başına 0,08 ila 0,15 $ ekleyen ikincil bir taşlama işlemi gerektirir. Üçüncü bir hata, toleransları belirtirken indeksi göz ardı etmektir; örneğin C = 14 olan bir yayda ±0,03 mm istemek, üreticiyi maliyeti %30 artıran ve teslim süresini 3 gün uzatan ikincil bir boyutlandırma işlemi kullanmaya zorlar.
SSS
Maksimum Yorulma Ömrü için İdeal Yay İndeksi Nedir?
Yorulma ömrü için ideal yay indeksi 6 ile 10 arasındadır; bu aralıkta Wahl düzeltme faktörü moderattir (1,14 ila 1,25) ve sarım burkulmayı önleyecek kadar stabildir. C = 8'de, düzeltilmiş gerilim düzeltilmemiş gerilimden yalnızca %12 daha yüksektir; bu, yayın çekme dayanımının %40'ında 10 milyon çevrimin üzerine çıkmasını sağlar. C = 4'ün altında, gerilim yoğunlaşması nedeniyle yorulma ömrü bir büyüklük sırası düşer.
Bir Yayın Yay İndeksi 2'nin Altında Olabilir mi?
2'nin altındaki bir yay indeksi, standart ekipmanlarda sarmalanması fiziksel olarak imkansızdır çünkü tel, tel çapından daha küçük bir mandrel etrafında bükülmek zorunda kalır ve anında kırılmaya neden olur. Pratik minimum, 3 mm çapa kadar yay çeliği teli için C = 3'tür, ancak bu bile özel karbür takım gerektirir ve yüksek hurda oranları üretir. C < 3 için, Belleville pulu veya işlenmiş yay gibi farklı bir geometri düşünün.
Yay İndeksi Yük Oranını (Rijitlik) Nasıl Etkiler?
Yay oranı (k), yay indeksinin küpüyle ters orantılıdır; bu nedenle, aynı tel çapı ve aktif sarım sayısı varsayıldığında, C = 6 olan bir yayın oranı, C = 8 olan bir yaydan (8/6)^3 = 2,37 kat daha yüksektir. Bu, yay indeksindeki küçük değişikliklerin yük üzerinde büyük bir etkisi olduğu anlamına gelir; bu nedenle tasarımcılar belirtilen oranı ±%5 içinde karşılamak için C'yi sıkı kontrol etmelidir. Hassas yaylar için, oran kontrolünü sağlamak amacıyla yay indeksi toleransı ±0,3'te tutulmalıdır.
Düşük Yay İndeksli Yaylar için Hangi Tel Malzemeleri En İyisidir?
Müzik teli (ASTM A228) ve krom silisyum (ASTM A401) gibi yüksek çekme dayanımlı malzemeler, düşük indeksli yaylar için en iyisidir çünkü akma olmadan daha yüksek düzeltilmiş gerilime dayanabilirler. 2.300 MPa çekme dayanımına sahip müzik teli C = 4'ü kaldırabilirken, daha düşük dayanımlı paslanmaz çelik (ASTM A313, 1.700 MPa) C = 5'in altında kullanılmamalıdır. C = 3 için yalnızca çekme dayanımı 2.000 MPa'nın üzerinde olan yağda temperlenmiş tel önerilir.
Mevcut Bir Tasarımda Yay İndeksi Ne Zaman Artırılmalıdır?
İç sarım yüzeyinde erken yorulma hasarı gözlemlediğinizde, tipik olarak tel eksenine 45 derecelik açıyla başlayan çatlaklarla belirtilen durumlarda yay indeksini artırın. Ayrıca, C > 10 için serbest uzunluğun ortalama çapa oranı 4'ü aştığında meydana gelen sıkıştırma sırasında yay yanal olarak burkuluyorsa C'yi artırmalısınız. C'de %10'luk bir artış, düzeltilmiş gerilimi yaklaşık %5 azaltır ve yorulma ömrünü %40 ila %60 iyileştirir.
Yay İndeksi Sarım Çapı ve Tel Çapı ile Nasıl İlişkilidir?
Yay indeksi, ortalama sarım çapının tel çapına oranıdır; bu nedenle tel çapını artırırken sarım çapını sabit tutmak indeksi düşürür. Örneğin, 10 mm ortalama çap ve 1 mm tel ile bir yay C = 10'a sahiptir; aynı ortalama çap 2 mm tel ile C = 5'e sahiptir. Bu ilişki, sabit bir dış çap alanı için daha ağır telin zorunlu olarak daha düşük bir indeks ürettiği ve bunun üretilebilirlik sınırlarına karşı kontrol edilmesi gerektiği anlamına gelir.
Yay İndeksi Prototiplemeden Sonra Ayarlanabilir mi?
Evet, yay indeksi prototiplemeden sonra tel çapı veya ortalama sarım çapı değiştirilerek ayarlanabilir, ancak bu yay oranını ve yük kapasitesini değiştirir. Örneğin, tel çapını 2,0 mm'den 1,8 mm'ye düşürerek C'yi 6'dan 7'ye çıkarmak, yay oranını yaklaşık %34 azaltır; bu da sehimin veya aktif sarım sayısının yeniden tasarlanmasını gerektirir. Prototip testi her zaman, tasarımın üretim varyasyonuna karşı sağlam olduğunu doğrulamak için yay indeksinin duyarlılık analizini içermelidir.
4 ile 12 arasında yay indeksi kontrolü gerektiren üretim parçaları için BQUQ, sarım çapında ±0,03 mm ve yay oranında ±%0,5'e kadar toleranslarla CNC sarmalama ve damgalama sağlar. Hassas yaylar, soğutucular ve metal damgalamada 20 yıllık deneyimimiz, yay indeksinizin hem performans hem de üretilebilirlik için optimize edilmesini garanti eder. Yeni tasarımlar için 12 saatlik fiyat teklifi sunuyoruz; çizimlerinizi


