Yay Sarması Nedir ve CNC Yay Üretimi Nasıl Çalışır?
Yay sarmalama, telin sarmal bir şekle sarılarak basma, çekme veya burulma yayları oluşturulduğu hassas metal şekillendirme işlemidir. CNC yay üretimi, bu işlemi bilgisayar kontrollü makineler kullanarak otomatikleştirir; bu makineler teli besler, büker ve ±0,01 mm kadar sıkı toleranslarla keser. Böylece otomotiv, medikal ve elektronik sektörleri için yüksek hacimli parça üretimi mümkün olur. BQUQ'da, 20 yıllık Dongguan fabrika deneyimimizi CNC sarmalama teknolojisiyle birleştirerek ISO 9001 standartlarını karşılayan yayları rekabetçi fiyatlarla sunuyoruz.
Yay Sarmalamanın Temel Mekaniği
Yay sarmalama, tel besleme ile başlar; bu aşamada bir makara metal tel, kalıntı eğriliği gidermek için bir doğrultucudan geçirilir. Tel daha sonra bir sarmalama kafasına girer ve burada bir mandrel etrafında veya iki döner mil arasında zorlanarak şekillendirilir. Hatve, çap ve sargı sayısı; besleme silindirlerinin bağıl hızı ile sarmalama takımının açısal konumu tarafından belirlenir.
Üretimde iki ana yöntem baskındır: soğuk sarmalama ve sıcak sarmalama. Soğuk sarmalama, 12 mm altındaki tel çapları için kullanılır ve oda sıcaklığında şekillendirme içerir; bu sayede telin çekme dayanımı korunur. Sıcak sarmalama ise 12 mm üzeri teller için kullanılır; tel, akma dayanımını düşürmek ve çatlama olmadan deformasyona izin vermek için 800-1000°C'ye ısıtılır. CNC makineler, dakikada 120 metreye varan besleme hızlarına ulaşan servo motorlarla her iki süreci de kontrol eder.

CNC Yay Üretimi Nasıl Çalışır?
CNC yay makineleri, kapalı döngü kontrol sistemiyle çalışır. Operatör, yay parametrelerini—tel çapı, dış çap, serbest boy, toplam sargı sayısı ve hatve—makine kontrolörüne girer. Servo tahrikli eksenler daha sonra sarmalama noktasını, hatve takımını ve kesme takımını eşzamanlı olarak konumlandırır. Makinenin enkoderi, tel uzunluğunu ±0,02 mm doğrulukla izleyerek her sargının aynı olmasını sağlar.
Wafios FUL veya Torin SR serisi gibi modern CNC sarmalama makineleri, 3 ila 8 eksene sahiptir. Her eksen farklı bir takımı kontrol eder: besleme silindirleri, sarmalama pimi, hatve takımı, kesme bıçağı ve isteğe bağlı ilmek oluşturma aparatları. Programlama yazılımı, CAD çizimlerini makine koduna dönüştürerek kurulum süresini basit yaylar için saatlerden 15 dakikanın altına indirir. 5 sargılı standart bir basma yayı için çevrim süreleri, tel çapına ve malzeme sertliğine bağlı olarak 0,8 ila 2,5 saniye arasında değişir.
Malzeme Seçimi ve Yay Performansı
Malzeme seçimi, yay ömrünü, maksimum çalışma sıcaklığını ve maliyeti doğrudan etkiler. CNC yay sarmalamada kullanılan en yaygın malzemeler şunlardır:
- Piyano teli (ASTM A228): çekme dayanımı 2300-2700 MPa, maksimum sıcaklık 120°C - Yağda temperlenmiş tel (ASTM A229): çekme dayanımı 1600-2000 MPa, maksimum sıcaklık 150°C - Paslanmaz çelik 302 (ASTM A313): çekme dayanımı 1400-1900 MPa, maksimum sıcaklık 290°C - Krom silisyum (ASTM A401): çekme dayanımı 1800-2100 MPa, maksimum sıcaklık 230°C - Inconel X-750: çekme dayanımı 1100-1400 MPa, maksimum sıcaklık 590°C
Egzoz sistemleri veya türbin bileşenleri gibi yüksek sıcaklık ortamları için Inconel veya krom silisyum zorunludur. Korozyonlu ortamlar için paslanmaz çelik 316 üstün direnç sunar ancak piyano telinden %40 daha yüksek malzeme maliyetine sahiptir. CNC makineler tüm bu malzemeleri işleyebilir, ancak yüksek dayanımlı alaşımlarda takım aşınması önemli ölçüde artar; bu da karbür takımlar ve düşürülmüş sarmalama hızları gerektirir.

CNC Sarmalamada Toleranslar ve Kalite Kontrol
CNC yay üretimi, dijital geri bildirim sistemleri sayesinde manuel sarmalamadan daha sıkı toleranslar elde eder. Basma yayları için standart toleranslar DIN 2095 veya ISO 10243 standartlarını takip eder. Aşağıdaki tablo, tipik olarak ulaşılabilir toleransları ve ilgili maliyetleri özetlemektedir:
| Yay Parametresi | Standart Tolerans (DIN 2095) | CNC ile Ulaşılabilir Tolerans | Maliyet Çarpanı |
| Tel Çapı | ±0,01 mm | ±0,005 mm | 1,0x |
| Dış Çap | ±0,30 mm | ±0,10 mm | 1,2x |
| Serbest Boy | ±1,0% | ±0,3% | 1,4x |
| Toplam Sargı Sayısı | ±0,25 sargı | ±0,05 sargı | 1,3x |
| Hatve | ±0,50 mm | ±0,15 mm | 1,5x |
| Belirtilen Yükseklikte Yük | ±10% | ±5% | 1,6x |
CNC üretiminde kalite kontrol, çap ve boyun proses içi lazer ölçümünü içerir. Üretim sonrası testler, tam ölçeğin ±0,5'i doğrulukta bir yay test cihazında yük testini kapsar. Kritik uygulamalar için, dakikada 60 parça hızında spesifikasyon dışı yayları reddeden otomatik optik ayıklama makineleri kullanılarak %100 muayene gerçekleştirilir.
CNC Yaylar için Maliyet Dağılımı ve Teslim Süreleri
CNC ile üretilen yayların fiyatlandırması; tel malzemesine, çapa, karmaşıklığa ve sipariş miktarına bağlıdır. CNC sarmalama için takım maliyetleri minimumdur—özel hatve takımları için tipik olarak 100-300 $—çünkü makine yazılımı çoğu mekanik kamı değiştirir. Aşağıdaki tablo, BQUQ'nun 2025 üretim verilerinden gerçekçi fiyat karşılaştırmaları sunmaktadır:
| Yay Tipi | Tel Çapı | Sipariş Miktarı | Birim Fiyat (USD) | Teslim Süresi |
| Basma yayı | 0,5 mm piyano teli | 10.000 adet | $0,08 | 5 gün |
| Basma yayı | 2,0 mm yağda temperlenmiş | 5.000 adet | $0,35 | 7 gün |
| Çekme yayı | 1,0 mm paslanmaz 302 | 8.000 adet | $0,22 | 6 gün |
| Burulma yayı | 1,5 mm krom silisyum | 3.000 adet | $0,48 | 9 gün |
| Özel yay | 5,0 mm Inconel | 500 adet | $4,20 | 15 gün |
Kurulum maliyetleri, basit basma yayları için 50 $ ile özel uçlu karmaşık burulma yayları için 200 $ arasında değişir. 50.000 adet üzeri siparişlerde, azalan makine değişim süresi ve otomatik muayene amortismanı nedeniyle birim fiyatlar %20-30 düşer. 10-50 adetlik prototip miktarları, üretim fiyatının 2-3 katı fiyatla ve 3 günlük teslim süresiyle temin edilebilir.

Mühendisler için Pratik Öneriler
CNC yayları spesifiye ederken üretilebilirliği sağlamak için şu verileri sağlayın: tel malzemesi ve kalitesi, dış veya iç çap, serbest boy, blok boyu, aktif sargı sayısı, uç tipi (kapalı, taşlanmış, düz) ve iki farklı yükseklikte gereken yük. Bu, CNC programcısının yay oranını hesaplamasına ve sarmalama parametrelerini buna göre ayarlamasına olanak tanır.
1 milyon çevrimi aşan yüksek çevrimli uygulamalar için, sarmalamadan sonra yüzeyde bası artık gerilme oluşturmak üzere kumlama (shot peening) spesifiye edin. Kumlama, yorulma ömrünü %50-150 artırır ancak boyuta bağlı olarak parça başına 0,02-0,10 $ ekler. Ayrıca, şekillendirme işleminden kaynaklanan artık gerilmeyi gidermek için sarmalamadan sonra 200-300°C'de 30 dakika gerilim giderme ısıl işlemi spesifiye edin. Bu adım, 80°C üzerinde çalışacak yaylar için zorunludur.
Üretilebilirlik için tasarım yaparken, yay indeksi (ortalama çap bölü tel çapı) oranının 4'ün altında olmasından kaçının; bu, aşırı takım aşınmasına ve yüzey çatlamasına neden olur. Benzer şekilde, serbest boy ile ortalama çap oranının 10'un üzerinde olmasından kaçının; bu, çalışma sırasında burkulma kararsızlığı yaratır. CNC makineler bu geometrileri işleyebilir, ancak hata oranı %0,5'ten %3'e çıkar ve muayene maliyetlerini artırır.
Kaçınılması Gereken Yaygın CNC Yay Üretimi Hataları
50 mm'den uzun yaylar için serbest boyda ±0,05 mm'den daha sıkı bir tolerans belirtmeyin. Termal genleşme ve tel çapı değişimi bunu üretimde ulaşılamaz kılar. Bunun yerine, işlevsel olarak daha anlamlı olan yük toleransını belirtin.
Üreticiyi bilgilendirmeden malzeme partilerini karıştırmayın. Farklı ısıl işlem görmüş teller farklı çekme dayanımına sahiptir ve yay oranını %5'e kadar değiştirebilir. BQUQ, 10.000 adet üzeri üretim serileri için tek bir sürekli tel partisi sipariş edilmesini önerir.
Soğuk sarmalanmış yaylar için gerilim giderme işlemini atlamayın. Bu işlem olmadan, yay yük altında kalıcı şekil değişikliğine uğrar ve ilk basma çevriminden sonra serbest boyunun %15'ine kadarını kaybeder. Bu, düşük maliyetli tedarikçilerden uygun ısıl işlem yapılmadan yay tedarik eden müşterilerimizde gördüğümüz en yaygın saha arızasıdır.
Sonuç ve Yay Projeniz için Sonraki Adımlar
CNC yay üretimi; 100 adetten milyonlarca parçaya kadar miktarlar için tekrarlanabilir hassasiyet, hızlı çevrim süreleri ve uygun maliyetli üretim sunar. Sarmalama mekaniğini, malzeme sınırlarını ve ulaşılabilir toleransları anlayarak, uygulamanızda güvenilir şekilde çalışan ve gereksiz maliyetlerden kaçınan yaylar spesifiye edebilirsiniz. Anahtar, işlevsel gereksinimleri üretim gerçekleriyle dengelemek ve her ikisinde de danışmanlık yapabilecek bir partnerle çalışmaktır.
BQUQ'da, 2005'ten bu yana CNC sarmalama ve damgalama hatlarımızda 500 milyondan fazla yay ürettik. Mühendislerimiz, üretilebilirliği optimize etmek için teklif vermeden önce her çizimi inceler. Talebinizi aldıktan sonra 12 saat içinde ücretsiz DFM geri bildirimi sağlıyoruz. Hızlı teklif için 2D çiziminizi veya 3D modelinizi sc@bquq.com adresine e-posta gönderin veya WhatsApp üzerinden +86 13713157787 numarasından bize ulaşın. Yay tasarım rehberimizi ve tolerans tablolarımızı indirmek için www.bquq.com adresini ziyaret edin. Bir sonraki yay çözümünüzü birlikte tasarlamayı dört gözle bekliyoruz.


