Metal Damgalamada Çapak Nedir ve Nasıl Kontrol Edilir?
Metal damgalamada çapak, kesme veya makaslama işleminden sonra iş parçasına bağlı kalan, istenmeyen bir yükseltilmiş kenar veya küçük malzeme parçasıdır. Çapaklar, zımba ve kalıp açıklığı yanlış olduğunda, takım aşınmış olduğunda veya malzeme sünekliği kırılma noktasını aştığında oluşur ve kesme kenarında deforme olmuş bir dudak bırakır. Çapakları, kalıp açıklığını optimize ederek (tipik olarak malzeme kalınlığının her bir tarafı için %5-10'u), takım keskinliğini koruyarak ve toleranslar gerektirdiğinde titreşimli perdahlama veya elektrokimyasal çapak alma gibi ikincil çapak giderme işlemleri uygulayarak kontrol edersiniz.
Damgalama İşlemi Sırasında Çapak Oluşumuna Tam Olarak Ne Sebep Olur?
Çapak oluşumu, dört aşamalı kesme dizisinin mekanik bir sonucudur: elastik deformasyon, plastik deformasyon, kırılma başlangıcı ve ayırma. Zımba sac metale nüfuz ettiğinde malzemeyi sıkıştırır; zımba ile kalıp arasındaki açıklık çok büyükse, zımba ve kalıptan gelen kırılma çizgileri buluşmaz ve malzemenin temiz bir şekilde kesilmesi yerine esnemesine ve yırtılmasına neden olur. Bu yırtılma, parça kenarında, malzeme kalınlığına ve çekme mukavemetine bağlı olarak tipik olarak 0,05 mm ile 0,3 mm arasında değişen bir yüksekliğe sahip pürüzlü, yükseltilmiş bir çıkıntı bırakır. Örneğin, 2,0 mm kalınlığındaki paslanmaz çeliğin (SUS304) her bir tarafında 0,3 mm açıklıkla damgalanması yaklaşık 0,15 mm'lik çapak üretirken, her bir tarafında uygun şekilde ayarlanmış 0,12 mm'lik bir açıklık bunu 0,05 mm'nin altına indirir.

Kalıp Açıklığı Çapak Boyutunu ve Kenar Kalitesini Nasıl Etkiler?
Kalıp açıklığı, çapak kontrolünde en etkili parametredir. Çoğu karbon çeliği için optimum açıklık, malzeme kalınlığının her bir tarafı için tipik olarak %5 ila %10'dur, ancak bu malzeme türüne göre değişir: alüminyum %4-6, paslanmaz çelik %8-12 ve bakır alaşımları %6-8 gerektirir. Açıklık çok küçükse, zımba ve kalıp kenarları erken kırılır ve ikincil bir kesme bölgesi ve zımba tarafında büyük, keskin bir çapak oluşturur. Açıklık çok büyükse, malzeme kırılmadan önce aşırı bükülür ve kalıp tarafında bir yuvarlanma ve ağır bir çapak üretir. BQUQ'da, yumuşak çelik için C = 0,006 + (0,006 x malzeme kalınlığı) formülünü kullanarak açıklığı belirliyoruz; bu formül, 3,0 mm kalınlığa kadar olan parçalarda 0,08 mm'nin altında çapak yükseklikleri sağlar.
Takım Aşınması Çapakları En Aza İndirmek İçin Nasıl Tespit Edilir ve Önlenir?
Takım aşınması, bir üretim serisi boyunca çapak büyümesinin başlıca nedenidir. Keskin bir zımba kenarının yarıçapı 0,02 mm'den azdır; takım aşındıkça bu yarıçap 0,05 mm veya daha fazlasına çıkar ve malzemenin kesilmek yerine kenarın etrafından akmasına neden olur, bu da doğrudan çapak yüksekliğini artırır. Aşınmayı, çapak yüksekliği eğilimlerini izleyerek tespit edebilirsiniz: 10.000 strok içinde çapak yüksekliği taban çizgisinin %50 üzerine çıkarsa, zımba ve kalıp kenarlarında yonga veya yuvarlanma olup olmadığını inceleyin. Önleyici tedbirler arasında, 60-62 HRC sertliğe sahip yüksek kromlu takım çeliği (SKD11) veya toz metalurjisi çeliği (ASP23 gibi) kullanmak ve takım ömrünü 2-3 kat uzatmak için TiCN veya TiAlN kaplama uygulamak yer alır. Dakikada 200 strokta, tipik bir progresif kalıp her 500.000 ila 800.000 strokta bir yeniden bileylenmelidir; bunun yapılmaması çapak yüksekliğini 0,05 mm'den 0,2 mm'nin üzerine çıkaracaktır.

Farklı Malzemeler Neden Farklı Çapak Özellikleri Üretir?
Malzeme özellikleri, sac metalin kesme gerilimi altında nasıl kırıldığını belirler ve çapak boyutunu ve şeklini doğrudan etkiler. Alüminyum 5052 ve bakır C1100 gibi yüksek sünekliğe sahip malzemeler, kırılmadan önce önemli ölçüde plastik deformasyona uğradıkları için daha büyük ve daha düzensiz çapaklar üretme eğilimindedir; bu da daha sıkı açıklıklar ve daha yüksek zımba hızları gerektirir. Tersine, paslanmaz çelik 301 tam sert veya yay çeliği C75 gibi yüksek mukavemetli malzemeler, çıkarılması daha zor olan daha küçük ancak daha sert çapaklar üretir ve genellikle taşlama veya aşındırıcı akışkan çapak alma gerektirir. Örneğin, 1,5 mm kalınlığındaki alüminyum 6061-T6'nın standart açıklıkla damgalanması 0,25 mm'lik bir çapak verir, ancak açıklığın %4'e düşürülmesi bunu 0,10 mm'ye indirir. Malzeme sertliği de önemlidir: 80 HRB sertliğindeki bir malzeme pürüzsüz bir kesme bölgesi üretirken, 95 HRB'nin üzerindeki bir sertlik daha kırılgan bir kırılma ve daha küçük ancak daha keskin bir çapak oluşturur.
Farklı Damgalama Uygulamaları İçin Hangi Çapak Giderme Yöntemleri En Etkilidir?
Çapak giderme yönteminin seçimi parça geometrisine, üretim hacmine ve gereken kenar toleransına bağlıdır. Titreşimli perdahlama, parça başına 0,005 ila 0,02 ABD Doları maliyetiyle küçük ve orta boy parçalar için en uygun maliyetli yöntemdir ve 15 ila 45 dakikalık bir çevrim süresi boyunca seramik veya plastik ortam kullanarak 0,1 mm'ye kadar çapakları giderir. Yüksek hassasiyetli parçalar için, ana yüzeyi etkilemeden çapakları seçici olarak kaldırdığı için elektrokimyasal çapak alma (ECD) tercih edilir; 30 saniyenin altında bir çevrim süresiyle 0,1 ila 0,3 mm kenar yarıçapları elde eder, ancak takım maliyetleri fikstür başına 1.500 ABD Dolarından başlar. Döner aletle manuel çapak alma, parça başına 2 ila 5 ABD Doları ile prototipler veya düşük hacimler için uygulanabilir durumda kalır, ancak tutarsızdır ve üretim için uygun değildir. Büyük düz parçalar için, 1.400 RPM'de çalışan ve dakikada 3 metre hat hızında 0,2 mm'lik çapakları gideren aşındırıcı naylon fırçalı bir fırçalama makinesi önerilir.

Çapak Kontrolü Kalıp Tasarım Aşamasına Nasıl Entegre Edilebilir?
Çapak kontrolü, üretim başladıktan sonra değil, tasarım aşamasında başlamalıdır. Kalıp tasarımı sırasında, malzeme kalınlığına ve türüne göre zımba-kalıp açıklığını belirtmeli, sürtünmeyi azaltmak için zımbada 0,5 ila 1,0 derecelik bir kesme kenarı açısı içermeli ve takım hasarını önlemek için hurda tahliyesi tasarlamalısınız. Ayrıca, zımba yüzeyine küçük bir kesme açısı (0,5 ila 2 derece) eklemek darbe kuvvetini ve çapak oluşumunu azaltır, ancak gereken pres tonajını %10-15 artırır. Çapaklar her zaman kalıbın karşı tarafında oluştuğundan, parçayı çapak tarafı kritik olmayan bir yüzeye bakacak şekilde de tasarlamalısınız. BQUQ'da, çapak konumunu ve yüksekliğini tahmin etmek için CAD simülasyon yazılımı kullanıyoruz; bu, takım çeliği kesilmeden önce kalıp geometrisini ayarlamamıza olanak tanır ve takım maliyetlerinde ortalama %15 tasarruf sağlar ve deneme yanılma tekrarlarını %40 azaltır.
Kabul Edilebilir Çapak Yüksekliği İçin Endüstri Standartları Nelerdir?
Endüstri standartları, kabul edilebilir çapak yüksekliğini parça işlevine ve malzeme kalınlığına göre tanımlar. En yaygın referans, 2,0 mm kalınlığın altındaki parçalar için maksimum 0,1 mm ve 2,0 ila 6,0 mm kalınlığındaki parçalar için 0,15 mm çapak yüksekliği belirten DIN 267 Bölüm 11'dir. Otomotiv uygulamaları için birçok OEM, sızdırmazlık yüzeyleri için 0,05 mm'nin altında ve yapısal parçalar için 0,1 mm'nin altında çapak gerektiren VDA 19 standardını takip eder. Elektronik ve hassas bileşenlerde, kabul edilebilir çapak genellikle 0,03 mm veya daha azdır ve mikro çapak alma veya lazerle çapak alma gibi ikincil işlemler gerektirir. Aşağıdaki tablo, sektöre göre tipik çapak sınırlarını özetlemektedir:
| Endüstri | Malzeme Kalınlık Aralığı | Maksimum Çapak Yüksekliği | Tipik Çapak Giderme Yöntemi |
| Otomotiv yapısal | 1,0 - 3,0 mm | 0,10 mm | Titreşimli perdahlama |
| Elektronik konnektörler | 0,2 - 1,0 mm | 0,03 mm | Elektrokimyasal çapak alma |
| Havacılık bileşenleri | 1,5 - 4,0 mm | 0,05 mm | Manuel veya aşındırıcı akışkan |
| Tıbbi cihazlar | 0,5 - 2,0 mm | 0,02 mm | Mikro kumlama veya ECD |
| Genel endüstriyel | 0,5 - 6,0 mm | 0,15 mm | Fırça ile çapak alma |
Maliyet Verimliliği İçin İkincil Çapak Giderme İşlemlerinden Ne Zaman Kaçınılmalıdır?
Çapak işlevsel olarak kabul edilebilir olduğunda ve giderme maliyeti faydayı aştığında ikincil çapak giderme işlemlerinden kaçınılmalıdır. Montaj braketleri, pullar veya sızdırmazlık yüzeyleriyle veya hareketli parçalarla temas etmeyen iç bileşenler gibi kritik olmayan parçalar için 0,15 mm'ye kadar çapak yüksekliği genellikle kabul edilebilir ve bir çapak giderme adımı eklemek, değer katmadan parça maliyetini %10-30 artırır. Ayrıca, takımın tutarlı bir şekilde 0,05 mm'nin altında çapak üretecek şekilde optimize edilebildiği yüksek hacimli parçalar için ikincil işlemlerden kaçınmalısınız; çünkü saatte 10.000 parçada titreşimli perdahlama, parça başına yaklaşık 0,01 ABD Dolarına mal olur ve bu da saatte 100 ABD Dolarına denk gelir. Bunun yerine, daha yüksek kaliteli kalıp çeliğine ve daha sık bakıma yatırım yapın; bu, çapak alma ihtiyacını %70 azaltabilir ve parça başına toplam maliyeti %15 düşürebilir.
Üretim Ortamında Çapak Yüksekliği Nasıl Doğru Ölçülür?
Doğru çapak ölçümü, doğru ekipman ve numune alma sıklığı gerektirir. En basit yöntem, 0,01 mm çözünürlükte çapak yüksekliğini ölçen düz örslü bir komparatördür, ancak operatöre bağımlıdır ve yavaştır. Üretim izleme için, 20x ila 50x büyütmeli bir optik komparatör veya dijital mikroskop kullanın; bunlar çapak yüksekliğini 0,005 mm hassasiyetle ölçebilir ve izlenebilirlik için görüntü yakalayabilir. Otomatik hat içi denetim için, lazer profilometreler dakikada 200 parça hızında ve artı veya eksi 0,01 mm doğrulukla çapak yüksekliğini ölçebilir; bu da onları yüksek hacimli damgalama hatları için uygun hale getirir. Numune alma sıklığı her 2 saatte bir veya her 5.000 strokta bir (hangisi önce gelirse) olmalıdır ve çapak yüksekliğini zaman içinde grafiğe dökerek takım aşınmasını tahmin etmeli ve çapaklar toleransı aşmadan bakımı planlamalısınız.
Herhangi Bir İkincil İşlem Olmadan Çapaksız Damgalama Elde Edilebilir mi?
Evet, ince kesme adı verilen bir işlem kullanılarak belirli geometriler için çapaksız damgalama elde edilebilir; bu işlem, kırılmayı baskılayan bir basınç gerilimi durumu oluşturmak için bir V-halka girinti ve bir karşı zımba kullanır. İnce kesme, çoğu durumda ikincil çapak alma ihtiyacını ortadan kaldırarak 0,02 mm'den daha az çapak yüksekliğine sahip tamamen kesilmiş bir kenar üretir. Bununla birlikte, ince kesme, üç eksenli hidrolik hareketli özel presler gerektirir, takım maliyetleri geleneksel damgalamadan 2-3 kat daha yüksektir ve 600 MPa'nın altında çekme mukavemetine sahip malzemeler ve 0,5 ila 12 mm kalınlıklarla sınırlıdır. Diğer bir yaklaşım, ikinci bir kesme kenarının aynı istasyonda çapağı kaldırdığı kademeli bir zımba veya tıraşlama işlemli bileşik kalıp kullanmaktır; bu, takım maliyetine yaklaşık %15 ekler ancak geleneksel damgalamayla aynı çevrim süresini korur.
Uzun Üretim Serilerinde Düşük Çapak Seviyelerini Sürdürmek İçin Temel Bakım Uygulamaları Nelerdir?
Sürdürülebilir düşük çapak seviyeleri disiplinli bakıma bağlıdır. İlk olarak, her 50.000 strokta bir takım muayene programı uygulayın ve zımba ucu yarıçapını ve kalıp kenarı durumunu büyütme aletiyle kontrol edin; yarıçap 0,03 mm'yi aşarsa yeniden bileyleme planlayın. İkinci olarak, 40 derece C'de 40-60 cSt viskoziteye sahip klor içermeyen aşırı basınç yağı gibi yüksek performanslı bir damgalama yağlayıcısı uygulayın; bu, sürtünmeyi ve ısıyı azaltarak takım ömrünü %40'a kadar uzatır. Üçüncü olarak, zımba ile kalıp arasında 0,01 mm veya daha az pres hizalama toleransı sağlayın; 0,05 mm'lik bir hizasızlık çapak yüksekliğini 0,1 mm artırabilir. Dördüncü olarak, pres tonaj eğrisini izleyin; tepe tonajındaki %10'luk bir artış, çapak oluşumunu etkileyen takım aşınmasını veya malzeme değişimini gösterir. BQUQ'da bakım protokolümüz, 20 aktif damgalama hattında ortalama çapak yüksekliğini 0,12 mm'den 0,04 mm'ye düşürmüştür.
SSS
Çapakları Önlemek İçin Damgalama Kalıpları Ne Sıklıkta Bileylenmelidir?
Damgalama kalıpları, malzeme kalınlığı


