Yüzey Pürüzlülüğü Ölçümünde Ra ve Rz Ne Anlama Gelir?
Yüzey pürüzlülüğü iki ana parametreyle ölçülür: Ra (ortalama pürüzlülük) ve Rz (profilin maksimum yüksekliği). Ra, yüzey profilinin ortalama çizgiden aritmetik ortalama sapmasını ölçerken, Rz, bir örnekleme uzunluğu içindeki en yüksek beş tepe ile en derin beş vadi ortalamasını ölçer. Çoğu CNC işlenmiş parça için standart Ra değerleri 0,4 µm ile 3,2 µm arasında değişirken, hassas taşlama 0,1 µm veya daha iyi Ra elde edebilir ve Rz değerleri tipik olarak Ra'dan 4 ila 6 kat daha yüksektir. Bu makale, bu parametreler için kesin mühendislik tanımlarını, ölçüm yöntemlerini ve pratik seçim kriterlerini sağlar.
Ra ve Rz Hesaplama ve Uygulama Açısından Nasıl Farklılık Gösterir?
Ra, profil yüksekliği sapmalarının mutlak değerinin bir örnekleme uzunluğu boyunca integrali alınarak ve ardından bu uzunluğa bölünerek hesaplanır. Keskin tepeler ile derin vadiler arasında ayrım yapmayan, genel kalite kontrolü için uygun, kararlı ve yaygın olarak kullanılan bir parametredir. Art arda beş örnekleme uzunluğu boyunca en yüksek beş tepe (Rp) ve en derin beş vadinin (Rv) ortalaması olarak tanımlanan Rz, aşırı yüzey özelliklerine karşı daha hassastır. Pratikte, tornalanmış bir yüzey için 1,6 µm Ra tipik olarak 6,3 µm ila 10,0 µm Rz'ye karşılık gelirken, taşlanmış bir yüzey için 0,4 µm Ra, 2,5 µm ila 4,0 µm Rz'ye karşılık gelir. Rz, dinamik yükler, sızdırmazlık yüzeyleri veya tepelerdeki gerilme konsantrasyonlarının ortalama pürüzsüzlükten daha önemli olduğu uygulamalar için tercih edilir.

Yaygın Üretim Süreçleri için Standart Ra ve Rz Değerleri Nelerdir?
Her üretim süreci, doğal malzeme kaldırma mekanizması nedeniyle karakteristik bir yüzey pürüzlülük aralığı üretir. CNC frezeleme tipik olarak 0,8 µm ile 3,2 µm arasında Ra değerleri üretirken, CNC tornalama normal talaş işleme koşullarında 0,4 µm ile 1,6 µm arasında elde eder. Hassas taşlama tutarlı bir şekilde 0,1 µm ila 0,8 µm Ra üretir ve lepleme veya honlama 0,025 µm ila 0,2 µm Ra'ya ulaşabilir. BQUQ üretiminde yaygın olan metal damgalama, kalıp durumuna ve malzeme kalınlığına bağlı olarak kesme kenarlarında genellikle 0,4 µm ila 1,6 µm Ra üretir. Yaylar için tel çekme işlemi 0,2 µm ila 0,8 µm Ra verirken, ekstrüde profilli soğutucu kanatçıkları düz yüzeylerinde tipik olarak 0,8 µm ila 3,2 µm Ra gösterir.
Bir Çizimde Hangi Yüzey Pürüzlülük Parametresi Belirtilmelidir?
Ra ve Rz arasındaki seçim, yüzeyin işlevsel gereksinimine bağlıdır. Sürtünmeyi veya görünümü etkileyen genel pürüzsüzlüğün önemli olduğu genel işlenmiş bileşenler için Ra standart seçimdir çünkü bir profilometre ile ölçülmesi kolaydır ve makine operatörleri tarafından iyi anlaşılır. Yay uçları veya soğutucu montaj yüzeyleri gibi yorulma yüküne maruz kalan bileşenler için Rz daha bilgilendiricidir çünkü derin vadiler gerilme artırıcı görevi görür; düşük bir Ra, Rz'nin tespit edeceği zararlı tek bir derin çiziği gizleyebilir. Bir çizimde belirtirken, yüzeyin işlevsel sızdırmazlık veya dinamik temas gereksinimleri varsa her iki parametreyi de ekleyin, örneğin bir hidrolik valf yüzeyi için "Ra 0,8 µm, Rz 6,3 µm". BQUQ'nun CNC işleme ve metal damgalama operasyonları için, kozmetik yüzeyler için Ra ve işlevsel sızdırmazlık veya yatak yüzeyleri için Rz belirtmenizi öneririz.
![]()
Üretimde Yüzey Pürüzlülüğü Nasıl Ölçülür ve Doğrulanır?
Yüzey pürüzlülüğü, yüzey boyunca elmas bir uç sürükleyen temaslı bir profilometre veya kırılgan ya da yumuşak malzemeler için temassız bir optik interferometre kullanılarak ölçülür. ISO 4287 ve ASME B46.1 tarafından yönetilen uç yöntemi, çoğu işlenmiş parça için 5,6 mm (yedi kesme) değerlendirme uzunluğu ile 0,8 mm standart kesme uzunluğu kullanır. Ra 0,1 µm'nin altındaki çok ince yüzeyler için, ucun gerçek özellikleri filtrelemesini önlemek amacıyla 0,25 mm'lik bir kesme kullanılır. BQUQ'da üretimde, kritik sızdırmazlık yüzeylerini taşınabilir bir profilometre ile %100 esasında, standart işlenmiş özellikleri ise numune esasında (parti başına 3 parça) doğrularız. Ölçüm belirsizliği, 0,2 µm'nin üzerindeki Ra değerleri için okumanın tipik olarak ±%10'u ve bu seviyenin altında ±%15'tir, bu nedenle spesifikasyonlar bu varyasyona izin vermelidir.
Yüzey Pürüzlülüğü Parça Performansını ve Maliyetini Neden Etkiler?
Yüzey pürüzlülüğü, işlenmiş parçaların sürtünmesini, aşınmasını, yorulma ömrünü ve korozyon direncini doğrudan etkiler. Ra 0,4 µm olan bir yüzey, yağlanmış kayma altında Ra 3,2 µm olan bir yüzeye göre yaklaşık %40 daha düşük sürtünme katsayısına sahiptir, ancak ek talaş işleme pasoları veya taşlama operasyonları nedeniyle üretimi %25 ila %40 daha pahalıdır. Yorulma ömrü daha pürüzsüz yüzeylerle önemli ölçüde iyileşir: Rz'yi 10 µm'den 2 µm'ye düşürmek, çatlak başlangıç bölgeleri ortadan kaldırıldığı için çelik bir bileşenin yorulma mukavemetini %20 ila %30 artırabilir. Bununla birlikte, aşırı pürüzsüz yüzeyler (Ra 0,2 µm'nin altı) mekanik kenetlenme kaybolduğu için yapıştırıcı bağlama veya boya yapışması için zararlı olabilir. BQUQ'da müşterilerimize, CNC işlenmiş bir alüminyum soğutucu tabanı için Ra 0,8 µm belirtmenin, termal temas iletkenliğini yaklaşık %10 iyileştirirken, Ra 3,2 µm'ye kıyasla işleme maliyetine yaklaşık %15 eklediğini bildiriyoruz.

Tipik İşlenmiş Yüzeyler için Ra ve Rz Arasındaki İlişki Nedir?
Rz/Ra oranı, sabit bir sabit değil, yüzey profili şekline göre değişir. Düzenli bir sinüzoidal profil için oran 3,14'tür, ancak gerçek işlenmiş yüzeyler için işleme sürecine bağlı olarak 4 ila 7 arasında değişir. Tornalama ve frezeleme tipik olarak 5 ila 6 arasında bir oran üretir, çünkü ilerleme izleri ortalamadan daha aşırı olan periyodik tepeler ve vadiler oluşturur. Taşlama, rastgele aşındırıcı etki daha düzgün bir doku oluşturduğu için 4 ila 5 arasında bir oran üretir. Elektro erozyonla işleme (EDM), kıvılcım aşındırmasıyla oluşan ve ortalama yüksekliğe göre derin vadilere sahip kraterler nedeniyle 7 ila 10 arasında bir oran verir. Spesifikasyonları dönüştürürken güvenlik için muhafazakar bir 6 çarpanı kullanın, ancak tasarım kritikse her zaman her iki parametreyi de ölçün.
İlk İşlemeden Sonra Yüzey Pürüzlülüğü İyileştirilebilir mi?
Evet, yüzey pürüzlülüğü parlatma, honlama, lepleme veya aşındırıcı akış işleme gibi ikincil işlemlerle iyileştirilebilir. CNC işlenmiş parçalar için, silecek uçlu standart bir talaş işleme pasosu, makine yeterli rijitliğe sahipse ek maliyet olmadan Ra'yı 3,2 µm'den 1,6 µm'ye düşürebilir. 400 grit aşındırıcı ile manuel parlatma Ra'yı 1,6 µm'den 0,4 µm'ye düşürebilir, ancak parça başına 5 ila 10 dakika işçilik ekler ve alana bağlı olarak parça başına yaklaşık 2 ila 5 ABD Doları tutar. Yüksek hacimli metal damgalanmış parçalar için yüzey kalitesini iyileştirmek tipik olarak bir kalıp parlatma gerektirir; bu, kalıp başına 200 ila 500 ABD Doları tutar ve daha pürüzsüz yüzeyler sürtünmeyi azalttığı için kalıp ömrünü %20 uzatır. Soğutucular için, kimyasal dağlama veya mikro kumlama, boyutsal değişiklikler olmadan yüzey özelliklerini değiştirebilir, ancak bu işlemler parça başına 0,05 ila 0,20 ABD Doları ekler.
| Parametre | Tipik Aralık (µm) | Ölçüm Yöntemi | Örnek Süreç | Maliyet Etkisi |
| Ra (işlenmiş) | 0,4 - 3,2 | Temaslı uç, ISO 4287 | CNC tornalama, frezeleme | Temel maliyet |
| Ra (taşlanmış) | 0,1 - 0,8 | Temaslı uç, düşük kesme | Hassas taşlama | +%25-40 |
| Ra (leplenmiş) | 0,025 - 0,2 | Optik interferometre | Lepleme, honlama | +%50-80 |
| Rz (tornalanmış) | 2,0 - 10,0 | Temaslı uç, 5 kesme | CNC torna | Temel maliyet |
| Rz (taşlanmış) | 0,5 - 4,0 | Temaslı uç, 5 kesme | Yüzey taşlama | +%30-50 |
| Rz (EDM) | 5,0 - 20,0 | Temaslı uç, pürüzlü yüzey | Tel EDM | +%10-20 |
Sızdırmazlık ve Yatak Uygulamaları için Hangi Yüzey Pürüzlülüğü Gereklidir?
Hidrolik sistemlerdeki statik O-ring contalar için, yiv yüzeyi, işleme izleri boyunca sızıntı yollarını önlemek amacıyla Rz 6,3 µm'yi aşmayan 0,4 µm ila 0,8 µm Ra'ya sahip olmalıdır. Silindirlerdeki piston kolları gibi dinamik sızdırmazlık uygulamaları için, conta aşınmasını ve sürtünmeyi en aza indirmek amacıyla Rz 1,0 µm'nin altında 0,1 µm ila 0,2 µm Ra'ya sahip cilalı bir yüzey gerekir. Rulmanlı yataklar için muylu yüzeyleri 0,2 µm ila 0,4 µm Ra gerektirirken, kaymalı yatak burçları 0,8 µm Ra ile çalışabilir ancak erken aşınmayı önlemek için Rz 6,3 µm'nin altında olmalıdır. BQUQ'da, termal arayüz malzemesi uygulamaları için Ra 0,8 µm ila 1,6 µm soğutucu montaj yüzeyleri ve gerilme konsantrasyonları olmadan tutarlı yük dağılımı sağlamak için Ra 1,6 µm yay oturma yüzeyleri üretiyoruz.
Yüzey Pürüzlülüğü Belirtirken Yapılan Yaygın Hatalar Nelerdir?
En yaygın hata, yalnızca Ra belirtmek ve Rz'yi dikkate almamaktır; bu, pürüzsüzlük kontrollerini geçen ancak erken yorulma hasarına neden olan derin çiziklere sahip bir yüzeyle sonuçlanabilir. Diğer bir sık hata, standart bir frezeleme operasyonu için Ra 0,1 µm gibi aşırı sıkı bir tolerans belirtmektir; bu, makine operatörünü işlevsel fayda olmadan %50 ila %100 maliyet artışıyla taşlama veya lepleme kullanmaya zorlar. Üçüncü bir hata, yanlış kesme uzunluğu kullanmaktır: 0,8 mm yerine 0,25 mm kesme ile kaba bir yüzey ölçmek yanlış düşük Ra okumaları üretir ve spesifikasyon dışı parçaların kabul edilmesine yol açar. Son olarak, baskın yüzey deseninin yönü olan yüzey çizgi yönünün göz ardı edilmesi, çizgi yönünün akışkan akış yoluna dik olması gereken sızdırmazlık uygulamalarında sorunlara neden olabilir. BQUQ üretiminde, işlevsel gereksinimlere uygunluğu sağlamak için damgalanmış parçalarda ve işlenmiş yüzeylerde her zaman çizgi yönünü doğrularız.
CNC İşleme için Ra 0,8 µm ve Ra 1,6 µm Arasındaki Maliyet Farkı Nedir?
CNC işleme için Ra 0,8 µm ve Ra 1,6 µm arasındaki maliyet farkı, aynı parça geometrisi varsayıldığında alüminyum için yaklaşık %10 ila %15 ve paslanmaz çelik için %15 ila %20'dir. Bu maliyet artışı, yüzey kalitesini korumak için ek talaş işleme pasoları, daha yavaş ilerleme hızları ve daha sık takım değişimlerinden kaynaklanır. Ra 1,6 µm'de 10 ABD Dolarına mal olan tipik bir CNC işlenmiş parça için, Ra 0,8 µm elde etmek parça başına 11 ila 12 ABD Dolarına mal olur. Yılda 10.000 parçalık yüksek hacimli üretim için bu, işlevsel gereksinimlerle gerekçelendirilmesi gereken yıllık ek 10.000 ila 20.000 ABD Doları anlamına gelir. BQUQ'da, kritik olmayan yüzeyler için Ra 1,6 µm ve yalnızca sızdırmazlık, yatak veya termal temas yüzeyleri için Ra 0,8 µm belirtmenizi öneririz, çünkü büyük üretim serilerinde maliyet tasarrufu önemli olabilir.
Sıkça Sorulan Sorular
Ra ve Rz Arasındaki Fark Basit Terimlerle Nedir?
Ra, tüm tepe ve vadileri tek bir sayıya yuvarlayarak bir ölçüm uzunluğu boyunca yüzey profilinin ortalama yüksekliğidir. Rz, en yüksek beş tepe ve en derin beş vadinin ortalamasıdır ve aşırı özelliklere daha fazla ağırlık verir. Basit terimlerle, Ra size genel pürüzsüzlüğü söylerken, Rz size en kötü durum yüzey yüksekliği değişimini söyler.
Kalite Kontrol için Hangisi Daha İyidir, Ra mı Rz mi?
Ra, tekrarlanabilirliği daha yüksek ve tek kusurlara karşı daha az hassas olduğu için genel kalite kontrol için daha iyidir; bu da üretim tutarlılığını izlemek için idealdir. Rz, aşırı yüzey özelliklerinin performansı etkilediği yorulma veya sızdırmazlık uygulamaları gibi işlevsel kalite kontrol için daha iyidir. Süreç izleme için Ra ve kritik işlevsel yüzeyler için Rz kullanın.
Ra'yı Rz'ye Nasıl Dönüştürebilirim?
Ra ve Rz arasında kesin bir dönüşüm faktörü yoktur çünkü oran yüzey profili şekline bağlıdır. İşlenmiş yüzeyler için yaygın bir yaklaşım Rz = Ra'nın 5 ila 6 katıdır; taşlanmış yüzeyler için is


