2026 İçin Yeni Termal Arayüz Malzemesi Trendleri ve Pazar Büyümesi Nelerdir?
Küresel Termal Arayüz Malzemesi (TIM) pazarının 2024'te 8,2 milyar ABD dolarından 2026'da 12,5 milyar ABD dolarına büyümesi ve %23,5'lik bir bileşik yıllık büyüme oranına (CAGR) ulaşması öngörülmektedir. Bu büyüme, öncelikle elektrikli araç (EV) bataryalarındaki, 5G baz istasyonlarındaki ve yapay zeka veri merkezlerindeki artan güç yoğunluklarından kaynaklanmaktadır; bu alanlarda bağlantıdan kasaya termal direncin 0,1 K·cm²/W'ın altında olması artık zorunludur. 2026 için temel formülasyon değişimleri, 10 psi altındaki basınçlarda 10 mm²·K/W'ın altında termal empedansı koruyan galyum-indiyum-kalay (GaInSn) içeren sıvı metal alaşımlarına ve faz değiştiren malzemelere (PCM) doğru kaymaktadır.
2026'da TIM'ler için Spesifik Pazar Büyüme Sürükleyicileri Nelerdir?
Birincil hızlandırıcı, NVIDIA'nın H200 ve B200 GPU'larının paket başına 700 W ila 1000 W güç dağıttığı ve kalıp ile soğuk plaka arasında 0,05 K/W'ın altında termal direnç talep ettiği yapay zeka hızlandırıcı pazarıdır. Veri merkezi sıvı soğutma benimseme oranının 2026'ya kadar yeni kurulumların %15'inden %38'ine yükselmesi, 8 ila 12 W/m·K termal iletkenliğe sahip pompa çıkışına dayanıklı gresler ve boşluk dolduruculara olan talebi doğrudan artırmaktadır. EV batarya paketleri ikinci sürükleyicidir; hücreden pakete (CTP) tasarımlar, hızlı şarj sırasında 300 W/m² ısı akısını yönetmek için ±0,05 mm bağlantı hattı kalınlık kontrolüne sahip termal olarak iletken yapıştırıcılar gerektirir. Üçüncü olarak, 5G mmWave ön uç modülleri 85°C ortam sıcaklığında çalışır ve -40°C ila 150°C arasında 2000 saatlik termal döngüye pompa çıkışı olmadan dayanan silikonlara olan talebi artırır. Son olarak, ileri düğümlerdeki (3nm ve altı) chiplet paketleme eğilimi, kırılgan düşük-k dielektrikler üzerindeki stresi azaltmak için 10 MPa'nın altında modüle sahip kalıp bağlama TIM'lerine olan ihtiyacı artırmıştır.

Yeni TIM Formülasyonları Geleneksel Silikon Bazlı Ürünlerden Nasıl Farklıdır?
Geleneksel silikon gresler 1,5 ila 4,0 W/m·K termal iletkenlik sunar ancak termal döngü altında pompa çıkışı ve yakındaki optik bileşenleri kirleten silikon yağı göçü sorunlarından muzdariptir. 2026 formülasyonları, silikonu hidrokarbon veya perfloropolieter (PFPE) taşıyıcı sıvılarla değiştirerek 150°C'de ağırlık kaybını %0,1'in altına düşürür. Yüksek performanslı uygulamalar için, galyum-indiyum-kalay alaşımlarına dayalı sıvı metal TIM'ler 25 ila 40 W/m·K termal iletkenlik elde eder; bu, geleneksel greslerden 8 ila 10 kat daha iyidir, ancak alüminyum soğutucuların galyum korozyonunu önlemek için nikel veya titanyum bariyer kaplamaları gerektirir. Parafin veya poliolefin matrisli faz değiştiren malzemeler (PCM'ler) artık 6 ila 8 W/m·K'ya ulaşmak için bor nitrür veya elmas dolgu maddeleri içerirken, kolay uygulama için 45°C ila 60°C yumuşama noktasını korur. 2026 için en yeni formülasyon, oda sıcaklığında katılma-kürleşme kimyası ile çapraz bağlanan ve kürlenme sonrası 0,02 K·cm²/W termal empedans sunan hibrit "termal jel"dir; bu, lehimlerle rekabet edebilir ancak standart çözücülerle yeniden işlenebilir.
Hangi TIM Türleri 2026'da Belirli Uygulamalara Hakim Olacak?
Yapay zeka sunucu CPU'ları ve GPU'ları için sıvı metal TIM'ler, 40 W/m·K iletkenlikleri nedeniyle pazarın %22'sini ele geçirecek, ancak yalnızca gevrekleşmeyi önlemek için nikel kaplı bakır soğuk plakalarla eşleştirildiklerinde. Yüksek termal iletkenliğe (8-10 W/m·K) sahip gresler, gram başına maliyetin (0,50 ila 1,20 ABD doları) ve otomatik dağıtım kolaylığının kritik olduğu tüketici elektroniği ve otomotiv ECU'larında %45 pazar payıyla baskın olmaya devam ediyor. 5 ila 7 W/m·K termal iletkenliğe ve %30 sıkıştırılabilirliğe sahip boşluk doldurucular, 10 ila 20 psi temas basıncını korurken ±0,3 mm hücre yükseklik toleranslarını karşılayabildikleri için EV batarya modüllerine hakim olacak. 2,5 ila 4,0 W/m·K'ye sahip termal olarak iletken yapıştırıcılar (TCA'lar), ayrı mekanik bağlantı elemanlarını ortadan kaldırarak ekran kalkanını ana karta bağlamak için yeni akıllı telefon tasarımlarının %65'inde kullanılacak. 5G ağlarındaki optik alıcı-vericiler için, 3,5 W/m·K'lik silikon içermeyen boşluk pedleri zorunludur, çünkü silikon gaz çıkışı 500 saatlik çalışma içinde lazer lenslerini buğulandırabilir.

Gelişmiş TIM Malzemesinin Maliyeti Geleneksel Seçeneklere Kıyasla Ne Kadardır?
Gram başına malzeme maliyeti benimsemenin önündeki birincil engeldir ve emtia ile gelişmiş TIM'ler arasındaki fiyat farkı önemlidir. Geleneksel silikon gres (1,5 W/m·K) gram başına 0,05 ila 0,10 ABD dolarına mal olurken, alümina ve çinko oksit dolgulu yüksek performanslı gres (8 W/m·K) gram başına 0,30 ila 0,60 ABD dolarına mal olur. Sıvı metal TIM'ler gram başına 5,00 ila 8,00 ABD doları ile en pahalı olanlardır, ancak watt başına uygulanan maliyet, 0,05 mm'lik bir sıvı metal tabakası 0,2 mm'lik bir gres tabakasından %300 daha iyi performans gösterdiği için yüksek güçlü modüllerde onları tercih edilir kılar. Faz değiştiren malzemeler gram başına 0,80 ila 1,50 ABD doları arasında fiyatlandırılır; bu, 5000 termal döngü boyunca sıfır pompa çıkışı arıza oranlarıyla haklı çıkarılır. Yüksek hacimli otomotiv uygulamaları için, toplam uygulanan maliyet (dağıtım ekipmanı amortismanı dahil) batarya modülü başına 2,00 ABD dolarının altında kalmalıdır; bu da üreticileri sıvı dağıtım yerine önceden kesilmiş pedler kullanmaya iter.
2026 Tasarımları için Termal Empedans Neden Termal İletkenlikten Daha Önemlidir?
Mühendisler genellikle termal iletkenliği (k-değeri) tek başına belirtir, ancak gerçek performans metriği, tüm arayüz boyunca birim ısı akısı başına sıcaklık artışı olarak tanımlanan termal empedanstır. 10 W/m·K iletkenliğe ancak 0,2 mm bağlantı hattı kalınlığına sahip bir TIM, 20 mm²·K/W termal empedansa sahiptir; 0,05 mm bağlantı hattına sahip 5 W/m·K'lik bir PCM ise 10 mm²·K/W elde ederek daha yüksek iletkenliğe sahip malzemeden %50 daha iyi performans gösterir. 2026 formülasyonları, yalnızca dolgu maddesi yüklemesini artırmak yerine kontrollü dağıtım ve yüzey ıslatma yoluyla bağlantı hattı kalınlığını azaltmaya odaklanır. Örneğin, 25 mikron önceden kürlenmiş kalınlığa sahip yeni "ince film" TIM'ler, dikey termal yolun yalnızca 50 mikron olduğu 3D istiflenmiş bellek için kritik olan 5 mm²·K/W empedans elde eder. Ayrıca, TIM-alt tabaka arayüzünün termal direnci yüksek sıkıştırma basınçlarında baskındır; bu nedenle yeni formülasyonlar, 50 psi'de temas direncini %15 azaltmak için reaktif silan bağlama ajanları kullanır.
| TIM Türü | Termal İletkenlik (W/m·K) | Termal Empedans (mm²·K/W) | Tipik Maliyet (USD/g) | Maks. Çalışma Sıcaklığı (°C) | Birincil Uygulama |
| Silikon Gres | 1,5 - 4,0 | 30 - 60 | 0,05 - 0,10 | 150 | Tüketici elektroniği |
| Yüksek-k Gres | 8,0 - 10,0 | 10 - 15 | 0,30 - 0,60 | 180 | Yapay zeka GPU'ları, Sunucular |
| Sıvı Metal (GaInSn) | 25 - 40 | 2 - 5 | 5,00 - 8,00 | 200 | Yüksek performanslı CPU'lar |
| Faz Değiştiren Malzeme | 6,0 - 8,0 | 8 - 12 | 0,80 - 1,50 | 125 | Otomotiv ECU'ları |
| Boşluk Doldurucu Ped | 5,0 - 7,0 | 20 - 40 (%30 gerinimde) | 0,20 - 0,40 | 150 | EV Batarya Modülleri |
| Termal Olarak İletken Yapıştırıcı | 2,5 - 4,0 | 15 - 25 | 0,15 - 0,25 | 130 | Akıllı Telefonlar, Giyilebilirler |
| Silikon İçermeyen Boşluk Pedi | 3,0 - 3,5 | 35 - 50 | 0,25 - 0,35 | 125 | 5G Optik Alıcı-Vericiler |

Yeni TIM Formülasyonları için Temel Güvenilirlik Test Standartları Nelerdir?
2026 formülasyonları, basit termal iletkenlik ölçümünün ötesine geçen zorlu otomotiv ve telekom standartlarını geçmelidir. Baskın test, termal empedans için ASTM D5470'dir, ancak değiştirilmiş koşullarla: 50 psi basınç, 0,1 mm bağlantı hattı ve 75°C ortalama sıcaklık. JEDEC JESD22-A104'e göre termal döngü, 15 dakikalık bekleme süresiyle -40°C ila 125°C arasında 1000 döngü gerektirir ve TIM, termal performansta %10'dan az bozulma göstermelidir. Sıvı metal TIM'ler için kritik test, ASTM G85'e göre galvanik korozyon direncidir; malzeme, 500 saatlik tuz püskürtmeden sonra alüminyum üzerinde 0,5 mg/cm²'den az kütle kaybı göstermelidir. Gerçek dünya titreşimini ve termal genleşmeyi simüle eden pompa çıkışı testi, 10 G RMS'de 2000 saatlik 5G baz istasyonu titreşiminden sonra gres ağırlık kaybının %5'in altında olmasını gerektirir. 2026 için yeni olan, EV uygulamaları için "kuruma" testidir; TIM, sızdırmaz batarya paketi ortamını simüle ederek sıfır nem maruziyetiyle 125°C'de 1000 saat sonra termal performansı korumalıdır.
Mühendisler Yeni Bir Ürün için Doğru TIM Formülasyonunu Nasıl Seçmelidir?
Seçim, malzeme veri sayfasıyla değil, maksimum bağlantı sıcaklığı bütçesiyle başlamalıdır. İzin verilen maksimum bağlantı sıcaklığını (silikon için tipik olarak 105°C, GaN için 85°C) ve ortam çalışma sıcaklığını belirleyin, ardından izin verilen toplam termal direnci hesaplayın. Ardından, montaj sürecinizle elde edilebilir maksimum bağlantı hattı kalınlığını tanımlayın; bunu ±0,02 mm'ye kadar kontrol edebiliyorsanız, sıvı metal veya PCM uygundur, ancak toleransınız ±0,1 mm ise, yüksek sıkıştırılabilirliğe sahip bir boşluk doldurucu daha güvenlidir. Termal döngü aralığını göz önünde bulundurun: ürün geniş dalgalanmalar görüyorsa (>100°C), sert kürlenmiş yapıştırıcılardan kaçının ve kayma gerilimini emebilecek bir jel veya gres seçin. Maliyete duyarlı tüketici ürünleri için, 6 W/m·K'lik yüksek-k bir gres ideal noktadır, ancak 200°C bağlantı sıcaklığında çalışan endüstriyel invertörler için yalnızca bir lehim veya sıvı metal hayatta kalacaktır. Son olarak, seçilen TIM'in alt tabaka yüzeyinizle uyumlu olduğunu doğrulayın; örneğin, sıvı metal, soğutucu maliyetine parça başına 0,50 ABD doları ekleyen nikel veya altın kaplama gerektirir.
Sonuç
2026 TIM pazarı, net bir takasla tanımlanır: daha yüksek termal performans, daha yüksek malzeme maliyeti ve daha sıkı montaj toleransları gerektirir. Değişim, bir grese basitçe daha fazla dolgu maddesi paketlemek yerine, daha ince bağlantı hatları ve daha iyi yüzey ıslatma yoluyla termal empedansı en aza indiren formülasyonlara doğrudur. Mühendislik ekipleri için pratik yol, yüksek güçlü elektronikler için toplam BOM'un %3-5'inde TIM malzeme maliyetleri için bütçe ayırmak ve ilk kalifikasyon planına termal döngü ve pompa çıkışı testlerini dahil etmektir. Veriler, sıvı metal ve gelişmiş PCM'lerin greslerin yerini tamamen almayacağını, ancak geleneksel malzemelerin başarısız olduğu en yüksek güç yoğunluğu uygulamalarının ilk %10'una hakim olacağını göstermektedir.
TIM Kalınlığı Termal Performansı Nasıl Etkiler?
Bir TIM'in termal empedansı kalınlığıyla doğru orantılıdır; bağlantı hattı kalınlığını ikiye katlamak termal direnci ikiye katlar. Bu nedenle, 2026 formülasyonları 25 mm'de 0,02 mm düzlüğe sahip düz yüzeyler gerektiren 0,025 ila 0,05 mm'lik bir bağlantı hattını hedefler. İnce film TIM'ler bunu kontrollü bir kalınlığa önceden kürleyerek elde ederken, gresler fazla malzemeyi sıkmak için yüksek sıkıştırma basıncına güvenir.
Sıvı Metal TIM'ler Alüminyum Soğutucularla Kullanılabilir mi?
Hayır, sıvı metal alaşımlarındaki galyum alüminyumu ciddi şekilde aşındırarak 80°C'de 100 saat içinde taneler arası gevrekleşmeye ve arızaya neden olur. En az 3 mikron kaplama kalınlığına sahip nikel kaplı bakır veya nikel kaplı alüminyum soğutucular kullanmalısınız. Alternatif olarak, galyum difüzyonunu önlemek için alüminyum yüzeye titanyum nitrür (TiN) tabakası gibi bir bariyer kaplama uygulanabilir.
Faz Değiştiren TIM'ler için Maksimum Çalışma Sıcaklığı Nedir?
Standart parafin bazlı PCM'ler 45°C ila 60°C'de yumuşar ve viskozite düştüğü ve pompa çıkışı riski arttığı için 125°C'nin üzerinde kullanılmamalıdır. 150°C'ye kadar olan daha yüksek sıcaklık uygulamaları için, daha yüksek moleküler ağırlığa sahip yeni poliole


