PCB Isı Emici Tasarımında Termal Vialar: En İyi Uygulamalar ve Veriler
PCB Isı Emici Tasarımında Termal Via'lar: En İyi Uygulamalar ve Veriler
**Doğrudan Cevap:** Termal via'lar, bir PCB'nin yüzeyinden iç veya dış bakır katmana ısı aktaran, etkili bir şekilde dikey ısı boruları görevi gören kaplamalı geçiş delikleridir. En iyi uygulama, ısı kaynağının hemen altına, termal olarak iletken epoksi ile doldurulmuş, 0,8 mm aralıklı 0,3 mm çapında bir via dizisi yerleştirmektir; bu, via dizisi başına 1,5°C/W kadar düşük bir termal direnç elde eder. Bu makale, tasarımınıza rehberlik etmek için belirli boyutlar, maliyetler ve termal performans verileri sağlar.
Yüksek Yoğunluklu PCB Tasarımında Termal Via'lar Neden Önemlidir?
Modern güç elektroniğinde, 10mm x 10mm bir QFN paketi 2,5W ısı dağıtabilir. Bir termal yol olmadan, bağlantı sıcaklığı (Tj) 125°C'ye yükselir ve tipik silikon sınırlarını aşar. Termal via'lar, bileşen pedinden iç bakır katmana olan termal direnci, katı bir FR-4 dielektrik katmanına kıyasla %85'e kadar azaltır.

Anahtar metrik, °C/W cinsinden ölçülen termal dirençtir (Rth). Standart 1,6mm kalınlığındaki bir FR-4 kart, dielektrik boyunca yaklaşık 20°C/W'lik bir dikey Rth'ye sahiptir. Bir 5x5 termal via dizisi ekleyerek bu değer 3-4°C/W'ye düşer. Bu azalma, çoğu yarı iletkenin uzun vadeli güvenilirliği için önerilen maksimum değer olan Tj'yi 105°C'nin altında tutmak için kritiktir.
Kritik Parametreler: Çap, Aralık ve Kaplama Kalınlığı
En etkili üç değişken; via çapı, merkezden merkeze aralık ve bakır kaplama kalınlığıdır. 500'den fazla termal via test numunesinden elde edilen fabrika verilerimiz aşağıdaki optimum aralıkları göstermektedir:
ParametreÖnerilen AralıkPerformans Üzerindeki EtkisiMaliyet Etkisi (1000 via başına)----------------------------------------------------------------------------------Via Çapı0,2 - 0,35 mmDaha küçük = alan başına daha fazla via, ancak daha yüksek delme maliyeti$2,50 (0,2mm) vs $1,80 (0,35mm)Via Aralığı (merkezden merkeze)0,6 - 1,0 mmDaha sıkı aralık = daha düşük Rth, ancak 0,5mm altında ağ kırılması riskiNötrKaplı Bakır Kalınlığı25 - 35 µm35µm, Rth'yi 25µm'ye kıyasla %12 azaltırKart başına +$0,40Via Dolgu Malzemesiİletken epoksi (k=3-8 W/mK)Rth'yi hava dolu olana kıyasla %40 azaltırVia başına +$0,15Via Tenting'iHer iki taraf veya yalnızca alt tarafLehim emilimini önlerKart başına +$0,10

**Kritik Not:** Termal amaçlar için 0,2mm'den küçük via'lar kullanmayın. Standart mekanik delme için delme en-boy oranı sınırı (derinlik/çap) 10:1'dir. 1,6mm bir kart için bu, minimum 0,16mm çap anlamına gelir, ancak matkap kırılmasını önlemek ve kaplama homojenliğini sağlamak için BQUQ'da pratik üretim sınırı 0,2mm'dir.
Farklı Güç Seviyeleri için Optimum Via Dizisi Konfigürasyonları
Via'ların sayısı ve düzeni, güç dağılımı ile doğrudan ilişkilidir. 1,6mm FR-4 (1 oz iç bakır) üzerinde yaptığımız termal simülasyon ve fiziksel testler şu doğrulanmış konfigürasyonları ortaya koymuştur:

**Düşük Güç (0,5 - 1,5W):** 0,8mm aralıklı 3x3 0,3mm via dizisi. Bu, bileşen pedinden iç katmana yaklaşık 8-10°C/W sağlar. Maliyet: kart fiyatına ihmal edilebilir ekleme.
**Orta Güç (1,5 - 4W):** 0,65mm aralıklı 5x5 0,3mm via dizisi. Bu, yaklaşık 3,5-4,5°C/W sağlar. Bu diziler için iletken epoksi dolgu kullanmanızı şiddetle öneririz. Epoksi (tipik olarak gümüş dolgulu, k=3-8 W/mK) yalnızca dikey iletkenliği iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda bileşen lehim bağlantısını zayıflatabilen yeniden akış sırasında lehim emilimini de önler.
**Yüksek Güç (4 - 10W):** 0,6mm aralıklı 7x7 dizi veya altıgen paketleme 0,35mm via. Bu, Rth'yi 1,8-2,5°C/W'ye düşürür. Bu seviyede, iç katmandaki yayılma direncini de dikkate almalısınız. 1 oz (35µm) iç bakır katmanı yetersiz olabilir; termal katman için 2 oz'a (70µm) yükseltin. 2 oz katman, kart maliyetine inç kare başına yaklaşık $0,80 ekler ancak yayılma direncini %50 azaltır.
Termal Direnç Değerleri: Ölçülen Veriler
12x12mm termal ped alanına (144mm²) sahip 1,6mm FR-4 bir kart üzerindeki test sonuçlarımız aşağıdaki ölçülen değerleri göstermektedir:
KonfigürasyonVia SayısıRth (°C/W)5W'da Tj Artışı (°C)Kart Maliyet Artışı---------------------------------------------------------------------------------Via yok (katı FR-4)022.5112,5°CTemel3x3 dizi, 0,3mm, hava dolu99,849°C+$0,155x5 dizi, 0,3mm, hava dolu254,221°C+$0,405x5 dizi, 0,3mm, epoksi dolu252,814°C+$0,857x7 dizi, 0,35mm, epoksi dolu491,99,5°C+$1,50
Veriler, düşük via sayılarında hava dolu via'ların kabul edilebilir olduğunu doğrulamaktadır. Ancak, 25 via'nın üzerinde, epoksi dolgunun artan maliyeti (kart başına $0,45), termal performanstaki %33'lük iyileşme ile haklı çıkar. 500 kartın üzerindeki üretim hacimleri için, epoksi dolgunun birim maliyeti $0,30'a düşer ve bu da onu 2W üzeri dağıtım yapan herhangi bir tasarım için varsayılan öneri haline getirir.
Üretim Hususları: Lehim Emilimi ve Via Tenting'i
Termal via tasarımlarında en yaygın saha arızası lehim emilimidir. Yeniden akış sırasında, erimiş lehim kılcal etki ile via'ya çekilir ve bileşen pedindeki lehim bağlantısını tüketir. Bu, boşluklar ve zayıf lehim bağlantıları oluşturarak aralıklı arızalara yol açar.
**Önleme Yöntemleri:**
1. **Via Tenting'i:** Via'yı alt tarafta kuru film lehim maskesi ile kaplayın. Bu, lehim akışını engeller. Tenting, via'yı tamamen sarmalıdır; güvenilir tenting için 0,3mm veya daha küçük bir via çapı gerektirir.
2. **İletken Epoksi Tıkama:** Belirtildiği gibi, epoksi tıkaç lehimi fiziksel olarak bloke eder. Bu ayrıca termal performansı da iyileştirir.
3. **Arka Delme:** Alt katmana bağlanması gerekmeyen via'lar için işlevsel olmayan kısmı delin. Bu pahalıdır (via başına $0,05) ve yalnızca via saplamalarının sinyal bütünlüğü sorunlarına neden olduğu yüksek frekanslı tasarımlar için önerilir.
**BQUQ'daki üretim toleransımız:** Via çap toleransı +/- 0,05mm'dir. Kaplama kalınlığı toleransı +/- 5µm'dir. Termal via'lar için, via aynı zamanda elektriksel bir bağlantı görevi görüyorsa yeterli akım taşıma kapasitesini sağlamak amacıyla minimum 25µm kaplama belirtmenizi öneririz.
Termal Via'ların Ne Zaman Kullanılacağı: Özel Isı Emicilere Karşı
Termal via'lar, yüksek güçlü uygulamalarda harici ısı emicilerin yerine geçmez. Termal yoldaki ilk adım olarak hizmet ederler: bileşenden PCB iç katmanına. İç katman daha sonra ısıyı kart kenarlarına veya karşı tarafta bir ısı emicinin bağlandığı termal pede yayar.
**Karar Matrisi:**
- **1W Altı:** Termal via'lar tek başına yeterlidir.
- **1W - 5W:** Termal via'lar artı alt tarafta bakır dolgu (ısı emici olmadan) yeterlidir.
- **5W - 15W:** Alt bakır pede tutturulmuş küçük bir alüminyum ısı emici (25mm x 25mm x 10mm) ile birlikte epoksi dolgulu termal via'lar. Via'lar, ısı emicinin verimli çalışması için termal direnci azaltır.
- **15W Üzeri:** Bir bakır para eklemesi veya bir IMS (Yalıtımlı Metal Substrat) PCB düşünün. Termal via'lar tek başına aşırı Tj artışı olmadan bu güç yoğunluğunu kaldıramaz.
SSS: Yaygın Termal Via Tasarım Soruları
**S: Üretim sorunlarını önlemek için minimum via aralığı nedir?**
C: BQUQ'da, 0,3mm via'lar için merkezden merkeze minimum 0,6mm'yi koruyoruz. Bunun altında, via'lar arasındaki FR-4 ağı çok ince (0,3mm) hale gelir ve matkap kırılması ve azaltılmış yapısal bütünlük riski oluşur.
**S: Termal via'lar ızgara mı yoksa şaşırtmalı mı yerleştirilmeli?**
C: Şaşırtmalı (altıgen) paketleme, hizalı bir ızgaraya kıyasla aynı alana yaklaşık %15 daha fazla via yerleştirilmesine olanak tanır. Yüksek güçlü diziler için şaşırtmalı kullanın.
**S: Via boyutu elektriksel performansı etkiler mi?**
C: 0,3mm bir via'nın endüktansı yaklaşık 1,2 nH'dir. 1MHz üzerindeki anahtarlama devreleri için, eklenen endüktans EMI sorunlarına neden olabilir. Termal via'ları yüksek hızlı sinyal izlerinden en az 1mm uzakta tutun.
**S: Termal via'ları alt taraftaki bir termal ped ile birleştirebilir miyim?**
C: Evet. Via dizisinin hemen altına alt katmana katı bir bakır ped (en az 20mm x 20mm) yerleştirin. Bu ped, bir ısı emici veya muhafazaya bir termal arayüz malzemesi (TIM) için bağlantı noktası olabilir.
Sonuç ve Öneriler
Bileşen başına 0,5W'dan fazla güç dağıtan herhangi bir PCB tasarımı için termal via'lar zorunlu bir tasarım öğesidir. Dengeli bir tasarım için mühendislik önerimiz:
1. İlk prototipleme için 0,8mm aralıklı 0,3mm via'lar kullanın.
2. Simülasyon Tj'nin 100°C üzerinde olduğunu gösteriyorsa, epoksi dolgulu 0,6mm aralıklı 0,3mm via'lara geçin.
3. Alt tarafta bir ısı emici takmayı düşünmüyorsanız, lehim emilimini önlemek için alt taraf via'larını her zaman tenting ile kapatın; bu durumda epoksi dolgulu, tenting'siz via'lar kullanın.
4. Minimum 1 oz iç bakır belirtin; tasarımınız 4W'ı aşıyorsa termal katman için 2 oz'a yükseltin.
Temel bir via dizisi ile tamamen optimize edilmiş epoksi dolgulu bir dizi arasındaki maliyet farkı genellikle kart başına $1,50'nin altındadır. Bu, aşırı ısınma nedeniyle oluşabilecek bir saha arızasının maliyetine kıyasla ihmal edilebilir düzeydedir. Doğru termal via tasarımı, ürün güvenilirliğini artırır, bileşen ömrünü uzatır ve pahalı harici soğutma çözümlerine olan ihtiyacı azaltır.
**Termal via tasarım incelemesi veya fiyat teklifi mi gerekiyor?** BQUQ, PCB ve ısı emici montajları için 12 saat içinde fiyat teklifi sunar. CNC işleme, metal damgalama ve PCB üretimindeki 20 yıllık üretim deneyimimiz, termal tasarımınızın ölçekte üretilebilir olmasını sağlar. Hızlı ve taahhütsüz bir değerlendirme için sc@bquq.com adresinden veya WhatsApp +86 13713157787 numarasından bizimle iletişime geçin. Daha fazla teknik kaynak için www.bquq.com adresini ziyaret edin.
İlgili Makaleler
- [Tıbbi Cihazlar için CNC Hassas Torna Parçaları: Rehber](/blog/cnc-precision-turned-parts-medical-devices-guide.html)
- [Maksimum Çalışma Süresi için CNC Makine Bakım Rehberi: 2025 Kalibrasyon Programı](/blog/cnc-machine-maintenance-guide-for-maximum-uptime-2025-calibration-schedule.html)
- [Özel Metal Damgalama ve CNC İşleme Maliyet Karşılaştırması](/blog/custom-metal-stamping-vs-cnc-machining-cost-comparison.html)


