Damgalama Tolerans Rehberi: Hassasiyet Limitleri, Maliyetler ve Tasarım Kuralları
Metal damgalamada hassasiyet tek bir rakam değil; malzeme kalınlığı, özellik boyutu ve pres kapasitesinin bir fonksiyonudur. Standart üretimde damgalama toleransları, delikten deliğe konumlar için ±0,05 mm ile büküm açıları ve genel parça boyutları için ±0,25 mm arasında değişir. Yüksek hassasiyetli progresif kalıp işlerinde BQUQ, kritik özellikleri ±0,01 mm'de tutar; ancak bu, sertleştirilmiş kalıp takımı, kontrollü malzeme ve istatistiksel proses kontrolü (SPC) izlemesi gerektirir.
Malzeme Kalınlığı ve Tolerans Üzerindeki Baskın Etkisi
Damgalama toleransındaki en büyük değişken, gelen malzemenin kalınlığıdır. 0,5 mm kalınlığındaki paslanmaz çelik sac, 3,0 mm'lik bir plakadan farklı davranır. Endüstri standardı (VDI 2906), ulaşılabilir toleransları bu parametreye göre tanımlar.
| Malzeme Kalınlığı | Delik Çapı Toleransı | Delikten Deliğe Konum | Büküm Açısı Toleransı | Genel Uzunluk Toleransı |
| 0,3 - 0,8 mm | ±0,03 mm | ±0,05 mm | ±0,5 derece | ±0,10 mm |
| 0,8 - 1,5 mm | ±0,05 mm | ±0,08 mm | ±0,75 derece | ±0,15 mm |
| 1,5 - 3,0 mm | ±0,08 mm | ±0,12 mm | ±1,0 derece | ±0,20 mm |
| 3,0 - 6,0 mm | ±0,15 mm | ±0,20 mm | ±1,5 derece | ±0,30 mm |
0,3 mm'den ince malzemelerde sınırlayıcı faktör konumsal doğruluk değil, çapak yüksekliğidir. Ayrıca ince malzemelerde geri esneme orantısız şekilde artar ve büküm açısı kontrolünü delik yerleşiminden daha zor hale getirir. 2,0 mm kalınlığında bir parçada ±0,05 mm tolerans belirttiğinizde, pres kapasitesinin en üst yüzde 5'ini talep ediyorsunuz demektir; bu da ±0,10 mm tolerans değerine kıyasla kalıp maliyetini yaklaşık yüzde 30 artırır.

Progresif Kalıp ve Bileşik Kalıp Hassasiyet Farkları
Progresif kalıplar, her biri bir kesme veya şekillendirme işlemi yapan birden fazla istasyondan bir şerit besler. Bileşik kalıplar ise tüm işlemleri tek bir strokta gerçekleştirir. Çoğu mühendis için bu seçim, ulaşılabilir toleransı etkiler.
| Kalıp Tipi | Tipik Konum Toleransı | Çapak Yüksekliği (maks) | Kalıp Maliyeti (USD) | Teslim Süresi (hafta) |
| Progresif kalıp | ±0,03 mm | 0,05 mm | 8.000 - 25.000 | 4 - 6 |
| Bileşik kalıp | ±0,05 mm | 0,08 mm | 4.000 - 12.000 | 3 - 5 |
| İnce kesme (Fine blanking) | ±0,01 mm | 0,02 mm | 15.000 - 40.000 | 6 - 8 |
Progresif kalıplar, şerit her istasyonda kılavuz pimlerle yönlendirildiği ve kümülatif sapma ortadan kaldırıldığı için daha sıkı delikten deliğe toleranslar sağlar. Ancak malzeme tamamen düz değilse, şerit genişliği ve besleme adımı çarpılmaya neden olabilir. Bileşik kalıplar küçük parçalarda daha iyi düzlük sunar ancak karmaşık çok düzlemli bükümleri işleyemez. BQUQ'da 50.000 adedin üzerindeki hacimlerde progresif kalıpları, kalıp maliyetinin 8.000 USD'nin altında kalması gereken kısa serilerde ise bileşik kalıpları kullanıyoruz.
Maliyet Etkenleri: Sıkı Tolerans Fiyatı Nasıl Katlar?
Tolerans sıkılaştırması doğrusal olmayan bir maliyet eğrisi izler. ±0,10 mm'den ±0,05 mm'ye geçmek kalıp maliyetini yüzde 25 artırır. ±0,02 mm'ye geçmek ise maliyeti yüzde 100 artırır. Bunun nedeni, kalıp insertlerinin tel erozyon (wire EDM) ile işlenmesi, ek deneme pres süresi ve takım çeliği yerine karbür kullanma ihtiyacıdır.
| Tolerans Sınıfı | Kalıp Malzemesi | Pres Hızı (SPM) | Parça Maliyet Çarpanı | Muayene Sıklığı |
| Kaba (±0,15 mm) | D2 takım çeliği | 80 - 120 | 1,0x | Sadece ilk parça |
| Standart (±0,08 mm) | A2 takım çeliği | 60 - 80 | 1,3x | Her 500 adet |
| Hassas (±0,03 mm) | Karbür insertler | 30 - 50 | 1,8x | Her 100 adet |
| Ultra (±0,01 mm) | Tam karbür | 15 - 25 | 3,0x | Her parti için Cpk çalışması |
100.000 adet adedinde, ±0,10 mm toleranslı tipik bir 2,0 mm kalınlığındaki çelik braketin parça başı maliyeti 0,15 USD'dir. Aynı braket ±0,02 mm toleransta parça başı 0,45 USD'ye mal olur. Aradaki 0,30 USD fark; karbür kalıp takımını, daha yavaş pres hızını ve kritik boyutlarda yüzde 100 optik muayeneyi karşılar. Standart toleransın ötesinde sıkılaştırdığınız her 0,01 mm için, kalıp bakım maliyetine yıllık yüzde 5 ekleyin.

Delikler, Kenarlar ve Şekillendirilmiş Özellikler için Gerçekçi Toleranslar
Delik çapları, doğrudan delme operasyonları oldukları için kontrol edilmesi en kolay olanlardır. Çelik için zımba ve kalıp arasındaki boşluk, malzeme kalınlığının her bir taraf için yüzde 5'i olmalıdır. 2,0 mm kalınlığındaki bir sac için boşluk, her bir tarafta 0,10 mm'dir ve temiz bir kesme bölgesi sağlar. Ancak kenardan kenara mesafeler, ağ (web) mukavemeti ile sınırlıdır.
| Özellik Tipi | Standart Tolerans | Hassas Tolerans | Sınırlayıcı Faktör |
| Delinmiş delik çapı | ±0,05 mm | ±0,01 mm | Zımba aşınma oranı |
| Delikten deliğe adım | ±0,08 mm | ±0,02 mm | Kılavuz pim doğruluğu |
| Şekillendirilmiş büküm yarıçapı | ±0,10 mm | ±0,03 mm | Geri esneme değişimi |
| Çekilmiş kap çapı | ±0,10 mm | ±0,05 mm | Malzeme anizotropisi |
| Kesilmiş kenar profili | ±0,15 mm | ±0,05 mm | Kalıp kapanma yüksekliği |
Şekillendirilmiş özellikler için büküm yarıçapı, çatlamayı önlemek amacıyla malzeme kalınlığının en az 0,5 katı olmalıdır. Büküm hattı toleransı genellikle veri noktasından (datum) ±0,05 mm'dir, ancak açı toleransı baskındır çünkü geri esneme tane yönüne göre değişir. BQUQ'da geri esnemeyi 2 ila 3 derece aşırı bükerek telafi ediyor ve deneme çalışmalarından sonra kalıbı ince ayar yapıyoruz. Bu deneme-yanılma süreci 3 ila 5 gün pres süresi alır; bu nedenle hassas bükümlü parçalar daha uzun teslim süreleri gerektirir.
Yüzey Kalitesi ve Çapak Yüksekliği: Görünmeyen Tolerans
Çapak yüksekliği, birçok mühendisin göz ardı ettiği boyutsal bir toleranstır. Standart bir damgalama, kesilen kenarda 0,05 ila 0,10 mm'lik bir çapak üretir. Elektrik kontakları veya kayma yüzeyleri için bu durum kontrol edilmelidir.
| Malzeme Kalınlığı | Standart Çapak (maks) | Hassas Çapak (maks) | Elde Etme Yöntemi |
| 0,5 mm | 0,04 mm | 0,01 mm | İnce kesme veya tıraşlama |
| 1,0 mm | 0,06 mm | 0,02 mm | Sıkı boşluk, keskin kalıplar |
| 2,0 mm | 0,08 mm | 0,03 mm | İkincil çapak alma |
| 3,0 mm | 0,12 mm | 0,05 mm | Tamburlama veya vibrasyonlu perdahlama |
Kesilen kenarlardaki yüzey pürüzlülüğü Ra 1,6 ila 3,2 mikrometre arasında değişir. Kesme bölgesi tipik olarak malzeme kalınlığının üçte biri kadardır ve geri kalanını kırılma bölgesi oluşturur. Pürüzsüz bir kenar gerekiyorsa, ikinci bir pres vuruşunda 0,05 ila 0,10 mm malzeme kaldıran bir tıraşlama operasyonu belirtin. Bu, parça başına 0,02 USD ekler ancak çapak alma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Ulaşılabilir Hassasiyet için Tasarım Önerileri
Öncelikle, toleransları yalnızca fonksiyonel yüzeylerde tanımlayın. Bir sensörü konumlandıran montaj deliği ±0,02 mm gerektirirken, bir vida için geçme deliği yalnızca ±0,20 mm gerektirir. Her boyutu aşırı toleranslandırmak, ürün değeri katmadan kalıp maliyetinizi ikiye katlar. İkinci olarak, minimum özellik boyutunu malzeme kalınlığının 1,5 katının üzerinde tutun. 1,5 mm çelikte 1,0 mm'lik bir delik, aşırı zımba kırılmasıyla delinecek ve oval delikler üretecektir. Üçüncü olarak, veri (datum) yapısını net bir şekilde belirtin. Damgalama parçaları kesme sırasında çarpılır, bu nedenle veri noktası kritik özelliklerle aynı yüzeyde olmalıdır. Dördüncü olarak, büküm payı (relief) bırakın. 90 derecelik bir büküm, kenarda yırtılmayı önlemek için minimum 0,5 mm'lik bir pay çentiği gerektirir.
1.000 adedin altındaki prototip seriler için damgalama yerine lazer kesim kullanın. Lazer kesim ±0,10 mm tolerans sağlar ve kurulum maliyeti 200 ila 500 USD'dir; basit bir kalıp için bu 5.000 USD'dir. Ancak lazer kesim kenarlarında, yorulma ömrünü azaltan 0,05 mm'lik bir ısıdan etkilenen bölge bulunur. Parçanız yük altında çevrim yapıyorsa, daha yüksek kalıp maliyetine rağmen damgalama daha iyi bir seçimdir.
SSS: Sıkça Sorulan Damgalama Tolerans Soruları
Üretim damgalamasında mümkün olan en sıkı tolerans nedir? İnce kesme (fine blanking), delik çapında ±0,01 mm ve konumsal özelliklerde ±0,02 mm tolerans sağlar. Bu, tam sert karbür kalıplar ve üç etkili (triple-action) bir pres gerektirir. Parça maliyeti tipik olarak standart damgalamanın 3 katıdır.
Tolerans, kalıp ömrünü nasıl etkiler? ±0,08 mm toleransta çalışan bir kalıp, yeniden bileme öncesi 500.000 parça üretir. ±0,02 mm toleransta aynı kalıp 200.000 parça üretir çünkü kesici kenarlar daha hızlı aşınır ve boşluk penceresi daha dardır.
Daha sıkı toleranslar için damgalamayı CNC işleme ile birleştirebilir miyim? Evet. Parçayı ±0,10 mm toleransta damgalayın, ardından kritik delikleri ±0,005 mm toleransta CNC ile işleyin. Bu hibrit yaklaşım, 20.000 adedin altındaki miktarlar için ince kesmeden daha ucuzdur. Tipik maliyet, ince kesme kalıp amortismanı için 0,60 USD'ye karşılık işleme süresi için parça başına 0,30 USD'dir.
Hassas bir damgalama kalıbı için standart teslim süresi nedir? BQUQ'da basit bir braket için progresif kalıp 4 hafta sürer. 20 istasyonlu ve karbür insertli karmaşık bir kalıp 6 hafta sürer. Prototip kalıpları 5 günde 3D baskı ile üretilebilir ancak yalnızca 1.000 parça dayanır.
Sonuç ve Pratik İlerleme Yolu
Metal damgalamada hassasiyet; maliyet, teslim süresi ve parça fonksiyonu arasında bir dengedir. ±0,10 mm'lik standart toleranslar düşük maliyetle ulaşılabilir ve uygulamaların yüzde 80'i için uygundur. Yalnızca fonksiyonel gereksinimlerin zorunlu kıldığı durumlarda ±0,03 mm'ye sıkılaştırın ve parça başına 1,8 kat daha fazla ödemeyi bekleyin. ±0,01 mm ultra hassasiyet için ince kesme (fine blanking) tek güvenilir yöntemdir. Her zaman net bir veri yapısı sağlayın ve toleransları yalnızca kritik özelliklerde belirtin. BQUQ'da 20 yıldır otomotiv, medikal ve elektronik endüstrileri için parça damgalıyoruz. Kalıp başlamadan önce aşırı toleranslı boyutları işaretleyen tam bir DFM incelemesi ile 12 saatte fiyat teklifi sunuyoruz. 2D çiziminizi ve 3D modelinizi sc@bquq.com adresine e-posta ile gönderin veya WhatsApp'tan +86 13713157787 numarasından bize ulaşın. Yetenek matrisimizi görmek ve RFQ göndermek için www.bquq.com adresini ziyaret edin.
İlgili Makaleler
- Damgalama Sonrası Metal Parça Bitirme Rehberi | Tam Kılavuz
- Akıllı çevrimiçi denetim ve kapalı döngü kalite kontrolü: damgalı parçalar için sıfır kusurlu bir üretim hattı oluşturma
- Yüksek hızlı hassas damgalama ve kalıp içi mikroşekillendirme teknolojisi: elektronik bağlantılardan mikromotor çekirdeklerine


