Yay Test Yöntemleri: Yük, Yorulma ve Boyutsal Muayene Açıklaması
Hassas imalatta yay testi, tek seferlik bir geçti/kaldı kontrolü değil; yük kapasitesini, yorulma ömrünü ve boyutsal uygunluğu kapsayan üç aşamalı bir doğrulama protokolüdür. Mühendislik alıcıları için doğrudan cevap şudur: yük testi, belirtilen sehimdeki kuvveti doğrular; yorulma testi, döngüsel stres altında ömrü tahmin eder; boyutsal muayene ise geometrik uygunluğun baskı toleranslarına göre sağlanmasını temin eder. BQUQ'da bu yöntemleri her partiye uyguluyoruz; yük doğruluğu belirtilen kuvvetin +/- %1,5'i ve tel çapları 2,0 mm'nin altında olanlar için boyutsal toleranslar +/- 0,02 mm'ye kadar hassastır.
Yük Testi: Kuvvet Doğrulaması ve Yay Sabiti Hesaplaması
Yük testi, yayın belirli sehim noktalarında basma, çekme veya burulmaya karşı direncini ölçer. Birincil parametreler yay sabiti (k, N/mm cinsinden) ve serbest uzunluktur. ISO 7500-1'e göre kalibre edilmiş dijital kuvvet ölçerli motorlu test standları kullanıyoruz ve dinamik aşımı önlemek için sehimi 10 mm/dk sabit hızda uyguluyoruz.
Basma yayları için kritik kontrol, maksimum sehimenin %80'inde gerçekleşir ve yük, nominal değerin +/- %5'i içinde olmalıdır. Örneğin, belirtilen yay sabiti 45 N/mm olan bir supap yayı, 10 mm, 20 mm ve 30 mm sehimlerde test edilir. Ölçülen yay sabiti %1,5'ten fazla saparsa parti reddedilir. Çekme yayları, tipik olarak tam yükün %5 ila %15'i arasında değişen başlangıç geriliminin kontrol edilmesini gerektirir. Burulma yayları, genellikle 90 ve 180 derecede olmak üzere belirtilen açısal sehimdeki tork için test edilir.
| Yay Tipi | Test Parametresi | Tolerans Bandı | Test Hızı | Standart Referans |
| Basma | %80 sehimde yük | Nominalin +/- %5'i | 10 mm/dk | ISO 10243 |
| Çekme | Başlangıç gerilimi | Belirtilenin +/- %8'i | 20 mm/dk | DIN 2095 |
| Burulma | 90 derecede tork | Nominalin +/- %6'sı | 5 derece/sn | JIS B 2709 |
| Basma | Yay sabiti (k) | +/- %1,5 | 10 mm/dk | ASTM A125 |
Sıcaklık etkileri önemlidir. 20 santigrat derecede test edilen bir yay, sıcaklıktaki her 10 santigrat derecelik artış için yaklaşık %0,3 oranında azaltılmış yük gösterecektir. Yüksek sıcaklık uygulamaları için, bir çevre odası kullanarak tipik olarak 80 ila 150 santigrat derece arasındaki çalışma sıcaklığında test yapılmasını öneririz. Bu, test maliyetine %15 ekler ancak saha arızalarını önler.

Yorulma Testi: Döngüsel Yük Altında Ömür Tahmini
Yorulma testi, bir yayın kırılmadan veya kabul edilemez yük kaybı yaşamadan önce kaç çevrime dayanabileceğini belirler. Endüstri standardı, 10^5, 10^6 veya 10^7 çevrime karşılık gelen bir gerilme genliğinde test etmektir. Otomotiv süspansiyon yayları için gereksinim, tam strokta 300.000 çevrimdir. Motor supap yayları için ise maksimum gerilmenin %80'inde 100 milyon çevrimdir.
Küçük yaylar için 50 Hz, büyük yaylar için 10 Hz frekansa ulaşabilen servo-hidrolik test cihazları kullanıyoruz. Test düzeneği, tipik olarak anma strokunun %10 ila %100'ü arasında minimum ve maksimum sehim arasında sinüzoidal yükleme uygular. Kabul kriteri, kırılma olmaması ve başlangıç ölçümünden itibaren yük düşüşünün %5'ten az olmasıdır.
Yorulma ömrü büyük ölçüde yüzey kalitesine bağlıdır. Bilyeli dövme (shot-peening) uygulanmış yaylar, uygulanmamış yaylara kıyasla yorulma ömründe %20 ila %50 artış gösterir. Örneğin, çekme mukavemeti 2.000 MPa olan bir müzik teli yayı (ASTM A228), dövmesiz yaklaşık 500 MPa, dövmeli ise 750 MPa dayanma sınırına sahiptir. Standart yorulma test raporumuz, kırılmaya kadar geçen çevrim sayısını, kırılma konumunu ve parti güvenilirliği için Weibull dağılım analizini içerir.
| Malzeme | Çekme Mukavemeti (MPa) | Dövmesiz Dayanma Sınırı (MPa) | Dövmeli Dayanma Sınırı (MPa) | Tipik Çevrim |
| Müzik Teli A228 | 2.000 | 450 | 700 | 10^6 |
| Krom Silisyum | 1.800 | 400 | 650 | 10^6 |
| Paslanmaz 302 | 1.500 | 350 | 550 | 5 x 10^5 |
| Yağla Temperlenmiş | 1.600 | 380 | 600 | 10^6 |
Yorulma testi tahribatlı ve pahalıdır. Küçük bir yay için tek bir numune testi 80 ila 150 USD tutar ve tam test 3 ila 7 gün sürer. Üretim partileri için, 10.000 adetlik her partiden 3 numune test ediyoruz ve bu da birim maliyete yaklaşık %2 ekler. Kritik uygulamalar için, yüksek sıcaklıkta hızlandırılmış test sunuyoruz; bu, test süresini %40 azaltır ancak gerilme genliğinde 1,5 düzeltme faktörü gerektirir.
Boyutsal Muayene: Geometrinin Hassas Ölçümü
Boyutsal muayene, yayın fiziksel geometrisinin mühendislik çizimiyle eşleştiğini doğrular. Temel boyutlar arasında tel çapı, dış çap, serbest uzunluk, toplam sarım sayısı, aktif sarım sayısı ve hatve bulunur. Tel çapı için 0,001 mm çözünürlükte optik karşılaştırıcılar ve uzunluk ölçümleri için 0,01 mm doğrulukta dijital kumpaslar kullanıyoruz.
Toleranslar, genel yaylar için DIN 2095 Grade 2'yi takip eder. 0,5 mm'ye kadar tel çapı için tolerans +/- 0,01 mm'dir. 0,5 ila 1,0 mm arası tel çapı için tolerans +/- 0,015 mm'dir. Serbest uzunluk toleransı, hangisi daha büyükse +/- %1,0 veya +/- 0,2 mm'dir. Dış çap toleransı, hangisi daha büyükse +/- %0,5 veya +/- 0,1 mm'dir. Toplam sarım toleransı +/- 1/4 sarımdır.
| Boyut | Nominal Değer | Tolerans Grade 1 | Tolerans Grade 2 | Ölçüm Aleti |
| Tel çapı | 1,5 mm | +/- 0,008 mm | +/- 0,015 mm | Lazer mikrometre |
| Serbest uzunluk | 50 mm | +/- 0,3 mm | +/- 0,5 mm | Dijital yükseklik ölçer |
| Dış çap | 20 mm | +/- 0,1 mm | +/- 0,2 mm | Optik karşılaştırıcı |
| Toplam sarım | 8,5 | +/- 0,1 sarım | +/- 0,25 sarım | Takım mikroskobu |
| Hatve | 5 mm | +/- 0,05 mm | +/- 0,1 mm | Profil projektörü |
Kritik boyutlar için, +/- 0,002 mm ölçüm belirsizliğine sahip koordinat ölçüm makineleri (CMM) kullanıyoruz. CMM, 0,5 derece içinde olması gereken uç sarımların dikliğini ve 1 derece içinde olması gereken yay ekseninin düzgünlüğünü kontrol eder. Yüzey pürüzlülüğü, taşlanmış uçlar için tipik olarak 0,8 ile 1,6 mikrometre arasında Ra değerleriyle bir profilometre ile ölçülür.

Test Sıklığı ve Numune Alma Planları
Numune alma sıklığı, uygulamanın kritikliğine ve proses yeterlilik indeksine (Cpk) bağlıdır. Kritik olmayan yaylar için, parti başına 32 parçalık numune boyutuyla AQL 1.0 kullanıyoruz. Otomotiv güvenlik bileşenleri için, yük ve boyutlar için %100 muayene ve parti başına 5 numune üzerinde yorulma testi kullanıyoruz. %100 muayenenin maliyeti parça başına 0,05 USD iken, numune alma için parça başına 0,01 USD'dir.
| Uygulama | Yük Testi | Yorulma Testi | Boyutsal | Numune Alma Oranı |
| Tüketici ürünleri | %100 | Yok | AQL 1.0 | Parti başına 32 |
| Endüstriyel makineler | %100 | Parti başına 1 | %100 | %100 |
| Otomotiv güvenliği | %100 | Parti başına 3 | %100 | %100 |
| Havacılık | %100 | Parti başına 5 | %100 | %100 |
100.000 adetlik yüksek hacimli üretim için, yük ve boyut kontrolleri için toplam test maliyeti parça başına yaklaşık 0,02 USD'dir. Yorulma testi eklemek bunu parça başına 0,04 USD'ye çıkarır. Bu, garanti ve sorumluluk dahil saha arızası maliyeti olay başına 500 USD'yi aştığında haklı çıkar.
Şartname ve Test için Pratik Öneriler
Yay test gereksinimlerini belirtirken, yük toleransını yalnızca maksimum sıkıştırmada değil, çalışma sehim noktasında tanımlayın. Bu, maliyeti artıran aşırı şartlandırmayı önler. Örneğin, 10 mm sehimde +/- %3 toleransla yük belirtmek, +/- %1 yay sabiti toleransı gerektirmekten daha pratiktir. İlki, işlevsel performansı korurken daha geniş bir üretim penceresi sağlar.
Yorulma testi için gerekli çevrim sayısını ve gerilme oranını (R değeri) belirtin. Yaygın bir hata, minimum gerilimi tanımlamadan maksimum gerilimi belirtmektir. Basma yayları için minimum gerilim, burkulmayı önlemek için maksimumun en az %20'si olmalıdır. Çoğu uygulama için 0,1'lik bir gerilme oranı öneriyoruz; bu, 0,1'lik bir yük oranına karşılık gelir.
Her zaman çekme mukavemetini ve yüzey durumunu doğrulayan bir malzeme sertifikası isteyin. Çekme mukavemeti spesifikasyonun %10 altında olan telden yapılmış bir yay, yorulma ömründe %15 azalma gösterecektir. Paslanmaz çelik yaylar için, korozyon direncini ve tutarlı yorulma performansını sağlamak üzere krom içeriğinin %17'nin üzerinde olduğunu doğrulayın.
Sıcaklık telafisi kritiktir. Uygulamanız 80 santigrat derecede çalışıyorsa, testi bu sıcaklıkta belirtin. 80 santigrat derecedeki yük, 20 santigrat derecedekinden %2 daha düşük olacaktır. Bunu görmezden gelmek, motor uygulamalarında erken arızaya yol açabilir.

Yay Testi için SSS Tarzı İpuçları
Soru: Güvenilir bir yorulma testi için kaç numune gereklidir? Cevap: %95 güvenilirlikle bir Weibull analizi için minimum 5 numune gereklidir. 3 numune test etmek %70 güvenilirlik seviyesi verir. Kritik uygulamalar için, istatistiksel dağılımı hesaba katmak üzere 7 numune öneriyoruz.
Soru: Kanıt yükü (proof load) ile yük testi arasındaki fark nedir? Cevap: Kanıt yükü, yayı oturtmak ve kalıntı gerilimi gidermek için maksimum yükün %120'sinin tek seferlik uygulanmasıdır. Yük testi, belirtilen sehimdeki kuvveti ölçer. Kanıt yükleme her zaman yük testinden önce yapılır.
Soru: Boyutsal muayene kaplamalı yaylar üzerinde yapılabilir mi? Cevap: Evet, ancak kaplama kalınlığı tel çapına eklenir. 8 mikrometrelik çinko kaplama için çap 16 mikrometre artar. Kaplamadan önce ölçüm yapmanızı ve kaplama kalınlığını ayrıca bir manyetik ölçerle doğrulamanızı öneririz.
Soru: Yüzey pürüzlülüğü yorulma ömrünü nasıl etkiler? Cevap: Ra 1,6 mikrometrelik bir yüzey pürüzlülüğü, Ra 0,4 mikrometreye kıyasla yorulma ömrünü %30 azaltır. Yay yüzeyinin taşlanması ve parlatılması yorulma ömrünü artırabilir ancak parça başına 0,03 USD maliyet ekler.
Sonuç
Yay testi, yük doğrulamasını, yorulma tahminini ve boyutsal hassasiyeti birleştiren, pazarlık konusu olmayan bir kalite kapısıdır. Doğru yaklaşım, test yoğunluğunu uygulama riskiyle eşleştirmek, genel parçalar için istatistiksel numune alma ve güvenlik açısından kritik bileşenler için %100 muayene kullanmaktır. Gerçekçi toleranslar belirleyerek ve malzeme, yüzey kalitesi ve sıcaklık arasındaki etkileşimi anlayarak, test için fazla ödemeden güvenilir yay performansı elde edebilirsiniz.
Dongguan'daki BQUQ'da CNC işleme, metal damgalama ve yay imalatında 20 yıllık deneyime sahibiz. Test laboratuvarımız servo-hidrolik yorulma test cihazları, CMM makineleri ve lazer mikrometrelerle donatılmıştır. Her parti için izlenebilir kalibrasyon sertifikalarıyla eksiksiz test raporları sunuyoruz. Yay testi veya imalat hizmetlerine ihtiyacınız varsa, 12 saatlik teklif için bizimle iletişime geçin. E-posta: sc@bquq.com, WhatsApp: +86 13713157787, www.bquq.com.
İlgili Makaleler
- Özel Metal Yaylar Nereden Satın Alınır: En İyi 7 Tedarikçi
- Yeni Enerji ve Otomobil Şasi Yayının Hafif Tasarımı ve Malzeme Yükseltmesi
- 2026 'da donanım yay endüstrisindeki teknoloji ve sürecin derinlemesine analizi: yüksek stres, fonksiyonel entegrasyon ve mühendislik sertifikasyonunun tam boyutlu bir yorumu


