Yay Spesifikasyon Standartları: Küresel Tedarik için ASTM, SMI ve JIS Referansı
Bir hassas uygulama için yay belirlerken, geçerli standart kabul edilebilir tolerans aralıklarından yorulma ömrü beklentilerine kadar her şeyi belirler. Kısacası, ASTM (Amerikan Test ve Malzeme Kurumu) Kuzey Amerika ve uluslararası malzeme spesifikasyonlarında baskındır, SMI (Yay Üreticileri Enstitüsü) ABD'de yaygın olarak benimsenen tasarım ve tolerans kılavuzlarını sağlar ve JIS (Japon Endüstriyel Standartları) Asya genelinde metrik yay boyutlarını, malzemelerini ve test yöntemlerini düzenler. Yanlış referansı seçmek 0,05 mm'lik bir tolerans uyumsuzluğuna, erken arızaya veya montaj tesisinizdeki giriş muayenesinde doğrudan reddedilmeye yol açabilir.
Bu kılavuz, 20 yıldır hassas yay üreten BQUQ'un bulunduğu Çin'deki tedarikçileri değerlendiren mühendisler ve satın alma profesyonelleri için doğrudan bir karşılaştırma referansı sağlar. Her standardın temel maddelerini, gerçek tolerans değerlerini ve pratik maliyet etkilerini ayrıntılı olarak inceleyeceğiz ve bir sonraki teklif talebiniz (RFQ) için kaydedebileceğiniz bir veri tablosuyla sonlandıracağız.
ASTM, SMI ve JIS Arasında Malzeme Sınıfı Eşdeğerliği
Sınır ötesi yay tedarikinde en yaygın hata, kimyasal bileşim benzer göründüğü için bir malzeme sınıfının aynı olduğunu varsaymaktır. Çekme mukavemeti ve elastikiyet modülü, üretim proses kontrolü nedeniyle hafifçe değişir ve bu da yay oranı hesabınızı doğrudan etkiler.
Müzik teli (en yaygın yay malzemesi) için ASTM A228, 0,5 mm çapta minimum 2300 MPa çekme mukavemeti belirtirken, JIS G3522 (SWP-B) aynı boyut için karşılaştırılabilir ancak aynı olmayan 2210 ila 2450 MPa aralığını belirtir. Pratik fark, ASTM A228'e göre tasarlanmış bir yayın, aynı bobin boyutlarını kullanırsanız JIS G3522'ye göre tasarlanmış bir yaydan biraz daha sert olacağıdır. Paslanmaz çelik için ASTM A313 (302/304) maksimum 150°C çalışma sıcaklığına sahipken, JIS G4314 (SUS304-WPB) biraz farklı krom-nikel oranları nedeniyle 200°C sürekli servise izin verir.
SMI malzeme spesifikasyonları yazmaz; malzeme özellikleri için ASTM ve SAE standartlarına atıfta bulunur. Ancak SMI'nin "Yay Tasarımı El Kitabı", belirli minimum çekme mukavemetlerini varsayan en yaygın atıfta bulunulan tasarım gerilimi eğrilerini sağlar. Tedarikçiniz JIS malzemesi kullanıyor ancak siz SMI tasarım gerilimi değerlerini belirtiyorsanız, amaçlanan %65 yerine akma dayanımının %85'inde çalışma riskiyle karşı karşıya kalırsınız ve bu da 10.000 çevrimden sonra kalıcı deformasyona (set) yol açar.

Tolerans Sınıflandırmaları: Hassas ve Ticari
Yay imalatındaki en büyük anlaşmazlık kaynağı tolerans yorumlamasıdır. ASTM genel yay boyutsal toleranslarını yayınlamaz; bunu SMI'ye bırakır. SMI üç tolerans sınıfı tanımlar: Ticari (Sınıf 2), Hassas (Sınıf 1) ve Yüksek Hassasiyet (Sınıf 0). JIS B 2704 benzer sınıflar tanımlar ancak farklı adlandırmalar kullanır: Sınıf 1, Sınıf 2 ve Sınıf 3; burada Sınıf 1 en sıkı olanıdır.
Serbest uzunluğu 20 mm ve tel çapı 1,0 mm olan bir basma yayı için: SMI Sınıf 2 (Ticari) serbest uzunluk toleransı ±0,75 mm'ye izin verir. SMI Sınıf 1 (Hassas) ±0,40 mm'ye izin verir. JIS Sınıf 1 (en sıkı) ±0,35 mm'ye izin verir. Fark önemsiz görünebilir, ancak hassas bir aktüatörde 0,35 mm'lik bir varyasyon, yay oranına bağlı olarak ön yük kuvvetini %8-12 oranında değiştirir. BQUQ, yalnızca eşleşen bileşen de metrik ve sıkı toleranslara göre taşlanmışsa JIS Sınıf 1 belirtilmesini önerir. Aksi takdirde, standart tel çekme prosesleriyle daha kolay elde edilebildiği ve hurda oranlarını yaklaşık %15 azalttığı için SMI Sınıf 1 kullanın.
Bobin Ucu Konfigürasyonu ve Test Protokolleri
SMI ve JIS, bobin ucu stillerini ve gerekli test sıklığını tanımlama biçimleri açısından önemli ölçüde farklılık gösterir. SMI dört ana uç tipini tanır: kapalı, kapalı-taşlanmış, açık ve açık-taşlanmış. JIS B 2704 benzer uç tiplerini belirtir ancak taşlanmış uçlar için uç bobinin en az 3/4'ünün düz olmasını zorunlu kılarken, SMI en az 270 derecelik temasla tam bir yatak yüzeyi gerektirir. Bu, blok yüksekliği hesabını ve toplam aktif bobin sayısını etkiler.
Üretim testi için SMI, boyutsal muayene için lot başına 5 parçalık bir numune boyutu önerir ve 10.000 parça başına bir lot sıklığı öngörür. JIS Z 2241, her ısıl işlem partisi için en az 2 parça üzerinde sertlik testi gerektirir ve JIS B 2704, hassas yayların %100'ünde belirli bir sehimde yük testi gerektirir. ASTM A125 (yassı yaylar için), kanıt testi zorunlu kılan tek ASTM standardıdır, ancak yuvarlak tel yaylar için nadiren atıfta bulunulur. Uygulamada BQUQ, belirtilen standarttan bağımsız olarak, güvenlik açısından kritik işlevler içeren (hava yastığı bileşenleri, fren sistemleri, tıbbi cihazlar) herhangi bir yayda %100 yük testi gerçekleştirir.

Sıcaklık Etkileri ve Gerilme Gevşemesi Verileri
Tüm yay standartları maksimum servis sıcaklığına atıfta bulunur, ancak hepsi zaman içinde gerilme gevşemesini hesaba katmaz. ASTM A228 müzik teli, 120°C'ye kadar sürekli servis için derecelendirilmiştir. Bunun üzerinde yük kaybetmeye başlar. JIS G3522 aynı limiti önerir. Ancak krom silisyum (ASTM A401 / JIS G3561) için ASTM 230°C'ye izin verirken, JIS bunu 210°C ile sınırlar. Bu 20°C'lik fark, JIS'in dekarbürizasyon derinliği konusundaki daha katı gereksinimlerinden kaynaklanmaktadır (3,0 mm'ye kadar tel için kenar başına maksimum 0,05 mm, ASTM'nin 0,08 mm toleransına karşılık).
250°C'nin üzerindeki yüksek sıcaklık uygulamaları için Inconel X750 veya Nimonic 90 belirtmelisiniz; bunlar ASTM A313 kapsamındadır ancak doğrudan JIS eşdeğeri yoktur. Tedarikçiniz yalnızca JIS malzemelerine atıfta bulunuyorsa, maksimum çalışma sıcaklığı 315°C olan ancak klorür ortamlarında önemli ölçüde daha düşük korozyon direncine sahip SUS631'i (17-7PH) ikame etmeye çalışabilirler. Çizim notlarınızda her zaman tam standardı ve sıcaklık sınıfını belirtin ve uygulama sürekli yük gerektiriyorsa çalışma sıcaklığınızda 48 saatlik bir gerilme gevşemesi testi talep edin.
Standarda Göre Maliyet ve Teslim Süresi Karşılaştırması
Standart seçimi, malzeme bulunabilirliği ve muayene gereksinimleri nedeniyle birim fiyatınızı ve teslim sürenizi doğrudan etkiler. Çin'de JIS G3522'ye (SWP-B) göre belirtilen bir yay, aynı yayın ASTM A228'e göre belirtilmesinden tipik olarak %8-10 daha ucuzdur, çünkü Japon standardı tel, Guangdong'daki yerel fabrikalardan daha kolay temin edilebilir. Ancak bitmiş ürünü ABD veya Avrupa'ya ihraç ederseniz, müşterinizin giriş kalite kontrolü, malzeme sertifikanız eşdeğer ASTM sınıfını açıkça belirtmedikçe JIS sertifikalı malzemeyi reddedebilir.
Hassas toleranslar için (SMI Sınıf 1 ve JIS Sınıf 1), muayene maliyeti farkı minimumdur (birim fiyatın yaklaşık %2-3'ü). Daha büyük maliyet etkeni test sıklığıdır. SMI tabanlı numune alma parti bazında serbest bırakmaya izin verirken, JIS genellikle yüksek hassasiyet sınıfları için parça parça yük doğrulaması gerektirir. Bu, 50.000 parçanın üzerindeki siparişlerde teslim süresine 4-6 gün ekleyebilir.
| Yay Tipi | Malzeme Standardı | Tolerans Sınıfı | Serbest Uzunluk Tol. (mm) | Maks. Sıcaklık (°C) | Göreli Birim Fiyat | Tipik Teslim Süresi (gün) |
| Basma 10mm Dış Çap x 20mm Serbest Uzunluk | ASTM A228 | SMI Sınıf 2 | ±0,75 | 120 | 1,00 | 7-10 |
| Basma 10mm Dış Çap x 20mm Serbest Uzunluk | ASTM A228 | SMI Sınıf 1 | ±0,40 | 120 | 1,15 | 10-14 |
| Basma 10mm Dış Çap x 20mm Serbest Uzunluk | JIS G3522 SWP-B | JIS Sınıf 1 | ±0,35 | 120 | 0,92 | 8-12 |
| Burulma 20mm Dış Çap x 30mm Serbest Uzunluk | ASTM A313 (302) | SMI Sınıf 1 | ±1,00 | 150 | 1,30 | 12-16 |
| Burulma 20mm Dış Çap x 30mm Serbest Uzunluk | JIS G4314 SUS304 | JIS Sınıf 1 | ±0,90 | 200 | 1,25 | 10-14 |
| Çekme 5mm Dış Çap x 50mm Serbest Uzunluk | ASTM A401 (CrSi) | SMI Sınıf 1 | ±1,20 | 230 | 1,60 | 15-20 |
| Çekme 5mm Dış Çap x 50mm Serbest Uzunluk | JIS G3561 (CrSi) | JIS Sınıf 2 | ±1,50 | 210 | 1,50 | 14-18 |

Çapraz Standart Tedarik İçin Pratik Öneriler
Öncelikle, yayın kendisini değil, nihai ürün montajını hangi standardın yönettiğine karar verin. Cihazınız CE işaretli veya FDA onaylıysa, teknik dosyanız bu normlara göre denetleneceği için ASTM ve SMI'ye atıfta bulunun. Japonya'ya veya Güneydoğu Asya'daki Japon sahipli fabrikalara gönderim yapıyorsanız, çeviri belirsizliğini önlemek için JIS B 2704 kullanın.
İkinci olarak, tek bir çizimde standartları karıştırmayın. "Malzeme ASTM A228'e göre, toleranslar JIS Sınıf 1'e göre, test SMI el kitabına göre" ifadesini içeren çizimleri sıklıkla görüyoruz. Bu, yasal belirsizlik yaratır. Bir yay arızalanırsa, sorumluluk hangi standardın ihlal edildiğine bağlıdır. Bir birincil standart tanımlayın ve diğerlerini yalnızca bilgilendirme notu olarak kullanın.
Üçüncü olarak, hem JIS sınıfını hem de en yakın ASTM/AISI eşdeğerini listeleyen bir malzeme sertifikası (EN 10204 3.1 veya eşdeğeri) talep edin. Saygın bir Çinli tedarikçi bunu ek ücret talep etmeden sağlayacaktır. Reddederlerse, bu bir uyarı işaretidir. BQUQ, ihracat siparişleri için her zaman çift standartlı sertifikalar düzenler.
Dördüncü olarak, prototip çalışmaları için (100 parçanın altında), nihai üretim standardınızdan bağımsız olarak SMI Sınıf 2 toleranslarını belirtin. Bu, kurulum süresini azaltır ve kavram kanıtı için gerekli olmayabilecek taşlama veya sıkı endeksleme için ödeme yapmadan yay oranınızı doğrulamanıza olanak tanır.
Mühendisler için SSS Tarzı İpuçları
ASTM malzemesi üzerinde JIS toleranslarını kullanabilir miyim? Evet, ancak malzeme sertifikası gerçek ölçülen çekme mukavemetini göstermeli ve tasarımınız tipik değere değil minimum değere dayanmalıdır. Risk, JIS Sınıf 1 toleransının, belirli bir ASTM tel partisinin sarmadan sonra tutabileceğinden daha sıkı olabilmesidir. Üretimden önce bunu tedarikçinizle görüşün.
SMI yasal bir standart mı yoksa sadece bir kılavuz mu? SMI, ISO veya ASTM gibi bir standart kuruluşu değil, bir endüstri derneğidir. El kitabı bir kılavuzdur, ancak birçok ABD mühendislik firması SMI tolerans tablolarını satın alma emirlerine yazarak bunları sözleşmesel olarak bağlayıcı hale getirir. Yasal bir anlaşmazlıkta, bir mahkeme muhtemelen SMI adına değil, çiziminizdeki belirli sayılara itibar edecektir.
JIS Sınıf 1 toleranslı özel yaylar için tipik minimum sipariş miktarı nedir? BQUQ dahil çoğu Çin fabrikası, 3,0 mm tel çapının altındaki özel basma yayları için 500 parçalık bir minimum sipariş gerektirir. Sıkı endekslemeli hassas burulma yayları için, çok eksenli CNC sarma ve %100 boyutsal muayene ihtiyacı nedeniyle minimum 2.000 parçaya çıkar.
Yüzey kaplamasını nasıl belirtirim? ASTM ve JIS'in her ikisi de yağla temperlenmiş tel için hafif yüzey oksidine izin verir. Müzik teli için parlak bir yüzey standarttır. Kaplamalı bir yüzey (çinko veya nikel) gerekiyorsa, kaplama kalınlığını mikrometre cinsinden ve yapışma test yöntemini belirtin. Elektrokaplama kaplamalar için JIS H 8610, Asya'da en yaygın atıfta bulunulan standarttır. ASTM B633 çinko kaplamayı kapsar ancak hidrojen gevrekliği riski nedeniyle yaylar için nadiren kullanılır.
Sonuç ve Yay Projeniz İçin Sonraki Adımlar
ASTM, SMI ve JIS arasında seçim yapmak hangisinin "daha iyi" olduğu meselesi değil, hangisinin son pazarınızla, tolerans gereksinimlerinizle ve tedarikçinizin malzeme envanteriyle uyumlu olduğu meselesidir. Çoğu hassas uygulama için, küresel pazarlarda en geniş kabulü ve yüksek hacimli üretim için en esnek muayene kriterlerini sunduğundan, varsayılan olarak ASTM malzemesi ve SMI Sınıf 1 toleransları belirtmenizi öneririz. Maliyet hedefiniz agresifse ve son kullanıcınız Asya'daysa, birim fiyatı anlamlı bir performans kaybı olmadan %8-10 azaltmak için JIS Sınıf 2'ye geçin.
BQUQ'da, müzik teli ve paslanmaz çelik için çift standartlı envanter bulunduruyoruz, böylece teslim sürenizi geciktirmeden ASTM veya JIS'e göre üretim yapabiliyoruz. Mühendislerimiz çiziminizi 12 saat içinde inceleyecek ve ücretsiz bir tolerans istifleme analizi dahil olmak üzere uygulamanız için en uygun maliyetli standardı önerecektir.
Yay spesifikasyonunuz için hızlı bir fiyat teklifi almak üzere 2D çiziminizi ve 3D modelinizi sc@bquq.com adresine e-posta ile gönderin veya +86 13713157787 numaralı telefona WhatsApp mesajı iletin. Ayrıca dosyaları doğrudan www.bquq.com adresinden yükleyebilir
İlgili Makaleler
- Yeni Enerji ve Otomobil Şasi Yayının Hafif Tasarımı ve Malzeme Yükseltmesi
- Hassas yayın boyut kontrolü ve çevrimiçi akıllı algılama teknolojisi
- 2026 'da donanım yay endüstrisindeki teknoloji ve sürecin derinlemesine analizi: yüksek stres, fonksiyonel entegrasyon ve mühendislik sertifikasyonunun tam boyutlu bir yorumu


