Yay Spesifikasyon Standartları: Mühendisler için ASTM, SMI ve JIS Referansı
Doğru yay spesifikasyon standardının seçilmesi, hassas imalatta mekanik performansı, boyutsal doğruluğu ve mevzuata uygunluğu sağlamak için kritik öneme sahiptir. Küresel tedarik için en çok referans verilen üç çerçeve ASTM (Amerikan Test ve Malzeme Topluluğu), SMI (Yay Üreticileri Enstitüsü) ve JIS'tir (Japon Endüstriyel Standartları); bunların her biri farklı malzeme sınıflarını, tolerans sınıflarını ve test protokollerini yönetir. Bu makale, CNC ile işlenmiş, damgalanmış ve sarılmış yaylar için gerçek tolerans verileri, malzeme karşılıkları ve pratik seçim kriterleri dahil olmak üzere bu standartların doğrudan bir mühendislik karşılaştırmasını sunar.
Her Standardın Kapsamı ve Yönetimi
ASTM, Kuzey Amerika'da yaygın olarak benimsenen, malzeme kimyasını (ör. müzik teli için ASTM A228, paslanmaz çelik için ASTM A313) ve mekanik test yöntemlerini kapsayan gönüllü bir konsensüs standardıdır. SMI bağımsız bir spesifikasyon kuruluşu değil, ASTM malzemeleriyle birlikte kullanılan tasarım el kitapları ve tolerans tabloları (SMI El Kitabı) yayınlayan bir ticaret birliğidir. JIS, Japonya'da zorunlu bir ulusal standarttır ve yaylara özgü JIS G 4314 (yaylar için paslanmaz çelik tel) ve JIS B 2704 (helisel basma yayları) gibi normlara sahiptir.
Kritik fark, tolerans sınıflandırmasında yatmaktadır. ASTM, yay indeksine ve sarım sayısına dayalı bir "sınıf" sistemi kullanırken, JIS tel çapı, serbest uzunluk ve yük sehimi için kesin sayısal toleranslar tanımlar. SMI, genellikle ASTM'nin genel tablolarından daha sıkı ancak JIS'in katı kategorilerinden daha gevşek olan pratik üretim toleransları sağlar. Sınır ötesi projelerde mühendisler, eşdeğer malzeme sınıflarını (ör. ASTM A228 müzik teli vs. JIS SWP-A) eşlemeli ve tolerans beklentilerini buna göre ayarlamalıdır.
Malzeme Eşdeğerliği ve Kimyasal Bileşim
Malzeme seçimi, standartların ayrıştığı ilk adımdır. ASTM A228, karbon içeriği %0,70-1,00 olan yüksek karbonlu çelik teli belirtir; 0,5 mm çap için çekme mukavemeti 2300 ila 2800 MPa arasında değişir. SUS 304-WPB (paslanmaz) için JIS G 4314, maksimum %0,08 karbon, %18,00-20,00 krom ve %8,00-10,50 nikel gerektirir; 1,0 mm tel için minimum çekme mukavemeti 1700 MPa'dır. SMI kimya belirlemez ancak ASTM ve SAE kalitelerine referans verir ve eşdeğer JIS ve DIN malzemeleri için çapraz referans tabloları sunar.
Yaygın bir hata, yüzey kalitesini ve dekarbürizasyon limitlerini doğrulamadan değiştirilebilirliği varsaymaktır. ASTM A313, 1,5 mm tel için maksimum 0,05 mm dekarbürizasyon derinliği belirtirken, JIS G 4314 yüzey kusuru derinliğinin 0,03 mm'yi aşmamasını zorunlu kılar. 120°C üzerinde çalışan yaylar için ASTM A313 (alaşım 17-7PH), JIS SUS 304'ten daha iyi gerilme gevşemesi direnci sunar, ancak JIS SUS 631 (17-7PH'ye eşdeğer), 1,0 mm tel için ±0,01 mm'lik daha sıkı çap toleransıyla benzer performans sağlar.
Tolerans Sınıfları ve Boyutsal Doğruluk

Tolerans tabloları üretimde en çok atıfta bulunulan referanstır. ASTM B 267 ve SMI El Kitabı üç sınıf tanımlar: Sınıf 1 (hassas), Sınıf 2 (ticari) ve Sınıf 3 (genel). 5 aktif sarımlı ve 1,0 mm telli 10 mm serbest uzunluktaki bir basma yayı için Sınıf 1, ±0,15 mm serbest uzunluk sağlarken, Sınıf 3 ±0,60 mm'ye izin verir. JIS B 2704, Sınıf 1, 2 ve 3'ü kullanır; burada aynı yay için Sınıf 1, ±0,10 mm serbest uzunluk ve ±0,04 mm tel çapına izin verir. SMI'nin hassas sınıfı, yük toleransı için JIS Sınıf 2 ile eşleşir ancak serbest uzunlukta biraz daha gevşektir.
Aşağıdaki tablo, tipik bir basma yayı (tel çapı 1,0 mm, dış çap 10 mm, serbest uzunluk 25 mm, 6 aktif sarım) için temel tolerans değerlerini özetlemektedir:
| Parametre | ASTM A228 Sınıf 1 | SMI Hassas | JIS B 2704 Sınıf 1 | JIS B 2704 Sınıf 2 |
| Tel çapı (mm) | ±0,010 | ±0,008 | ±0,006 | ±0,010 |
| Serbest uzunluk (mm) | ±0,25 | ±0,20 | ±0,15 | ±0,30 |
| Dış çap (mm) | ±0,20 | ±0,15 | ±0,10 | ±0,20 |
| Belirtilen yükseklikte yük (N) | ±%5 | ±%4 | ±%3 | ±%5 |
| Toplam sarım toleransı | ±0,25 | ±0,20 | ±0,15 | ±0,25 |
| Başlangıç gerilimi (sadece çekme için) | ±%10 | ±%8 | ±%5 | ±%10 |
Yüksek hacimli damgalanmış yaylar için JIS Sınıf 1, ek inceleme ve daha sıkı takım nedeniyle ASTM Sınıf 2'ye kıyasla birim maliyete tipik olarak %8-12 ekler. Buna karşılık, SMI hassas toleransları CNC taşlama ile elde edilebilir ve ticari sınıftan yalnızca %5-7 daha pahalıya mal olur.
Test Protokolleri ve Çevresel Limitler
Her standart farklı doğrulama yöntemleri zorunlu kılar. ASTM A228, 0,5 mm çap için minimum 2300 MPa çekme mukavemeti ile düz bir tel numunesi üzerinde çekme testi ve süneklik için burulma testi gerektirir. JIS G 4314, bir bükme testi (çatlama olmadan 180 derece) ve 48 saat boyunca 150°C'de maksimum %3 yük kaybı ile bir gerilme gevşemesi testi belirtir. SMI, kritik uygulamalar için maksimum blok yüksekliğinin %100'üne kadar prova yüklemesi ve 10^6 çevrimlik yorulma testi önerir, ancak sabit bir test sıklığı uygulamaz.
Sıcaklık değerleri bir diğer farklılaştırıcıdır. ASTM A228 müzik teli, sürekli servis için 120°C'ye kadar derecelendirilmiştir; bu sıcaklığın üzerinde gerilme gevşemesi hızlanır. JIS SUS 304-WPB, 200°C'ye kadar çalışabilir, ancak bu sıcaklıkta yorulma mukavemeti %20 düşer. -40°C'ye kadar kriyojenik uygulamalar için JIS SUS 631 (çökelme ile sertleştirilmiş), oda sıcaklığındaki modülünün %95'ini korurken, ASTM 17-7PH %92'sini korur; bu da JIS'i havacılık ve LNG sistemleri için biraz daha muhafazakar kılar.
Hassas Yaylar için Maliyet ve Teslim Süresi Karşılaştırması

Fiyatlandırma, tolerans sınıfına ve malzeme sertifikasyonuna bağlı olarak önemli ölçüde değişir. ASTM Sınıf 2 toleranslı 10.000 adetlik 1,0 mm müzik teli basma yayı (10 mm dış çap, 25 mm serbest uzunluk) siparişi, Dongguan'da 7 günlük teslim süresiyle adet başına yaklaşık 0,12 $'a mal olur. JIS Sınıf 1'e yükseltme, birim maliyete %15 ekler (0,14 $) ve %100 inceleme nedeniyle teslim süresini 10 güne uzatır. SMI hassas sınıfı, 8 günlük teslim süresiyle adet başına 0,13 $ ile arada yer alır.
Paslanmaz çelik yaylar (SUS 304-WPB) için JIS sertifikasyonu, miktardan bağımsız olarak parti başına 50-100 $ ekleyen malzeme izlenebilirlik sertifikaları (Değirmen Test Raporu) gerektirir. ASTM sertifikalı malzemeler, yerli ABD çeliğinin daha geniş bulunabilirliği nedeniyle genellikle JIS eşdeğerlerinden %5 daha ucuzdur, ancak okyanus navlunu ve gümrük vergisi bu avantajı Asyalı alıcılar için dengeler. Pratik bir kural: prototip ve düşük hacimli seriler için ASTM'yi seçin, sıkı istatistiksel proses kontrolü gerektiren yüksek hacimli üretim için JIS'e geçin ve dengeli maliyet ve doğrulukla orta hacimli siparişler için SMI'yi orta yol olarak kullanın.
Mühendislik Tedariki için Pratik Öneriler
Otomotiv güvenlik sistemlerindeki veya tıbbi cihazlardaki kritik görev yayları için her zaman JIS Sınıf 1 veya SMI hassasını belirtin; çünkü %3'lük yük toleransı, çalıştırma kuvveti tekrarlanabilirliğini doğrudan etkiler. Genel endüstriyel yaylar (mandallar, vanalar, karşı ağırlıklar) için ASTM Sınıf 2 uygun maliyetlidir ve yaygın olarak bulunur. Tasarımınız yüksek çevrimli yükleme (10^5 çevrimin üzerinde) içeriyorsa, ASTM bunu zorunlu kılmasa bile SMI El Kitabı Bölüm 4'e göre yorulma testi isteyin; bu, erken kırılmayı önler.
Bir Çin fabrikasından tedarik ederken, tedarikçinin hem ASTM hem de JIS sertifikalarına sahip olduğunu doğrulayın; çünkü birçok yerel haddehane yalnızca birini sağlar. Kesin standardı ve kaliteyi belirten bir malzeme sertifikası isteyin ve seçtiğiniz sınıfa göre tolerans uyumluluğunu gösteren bir boyutsal rapor talep edin. Tel çapı 0,5 mm'nin altında olan yaylar için JIS toleransı genellikle daha sıkıdır (ör. Sınıf 1 için ±0,003 mm), bu nedenle tasarımınız mikro yaylar kullanıyorsa JIS'e öncelik verin. Çiziminizde her zaman servis sıcaklığını ve yük yönünü belirtin; çünkü bu, ASTM A313'e (yüksek sıcaklık) mı yoksa JIS SUS 631'e (kriyojenik) mi ihtiyacınız olduğunu belirler.
Standartlar Arası Uyumluluk için SSS Tarzı İpuçları
ASTM malzemesini JIS toleransıyla karıştırabilir miyim? Evet, ancak parça yalnızca iki standarttan daha sıkı olanına göre sertifikalandırılacaktır. Boyutlar için JIS B 2704'ü ve malzeme için ASTM A228'i kullanın, ardından inceleme çakışmalarını önlemek için her ikisini de çizimde belirtin.

ASTM çekme mukavemetini JIS sertliğine nasıl dönüştürebilirim? Müzik teli için 2300 MPa'lık bir çekme mukavemeti, JIS G 4314'ün doğrudan belirtmediği ancak alternatif bir test olarak kabul ettiği yaklaşık 700 HV'lik bir Vickers sertliğine karşılık gelir. Uluslararası kabul için sertifikada her iki değeri de isteyin.
SMI hassas toleransı için maksimum yay indeksi nedir? SMI hassasiyeti, 4 ile 12 arasındaki yay indeksi (D/d) için doğrulanmıştır. Bu aralığın dışında, SMI tabloları istatistiksel geçerliliğini kaybettiğinden ASTM Sınıf 1 veya JIS Sınıf 1'e başvurulmalıdır.
Japonya'ya ihracat için JIS zorunlu mu? Evet, otomotiv ve elektronik bileşenler için Japon OEM'leri tipik olarak JIS uyumluluğu gerektirir. Ancak yedek parçalar için, sertifikalı bir laboratuvardan alınan JIS eşdeğerlik mektubuyla ASTM sıklıkla kabul edilir.
Sonuç ve Mühendislik Rehberliği
ASTM, SMI ve JIS arasında seçim yapmak hangisinin üstün olduğuyla ilgili değil, hangisinin işlevsel gereksinimlerinize, bütçenize ve hedef pazarınıza uyduğuyla ilgilidir. ASTM genel kullanım için geniş malzeme kapsamı ve daha düşük maliyet sunar; SMI orta aralık doğruluk için pratik üretim toleransları sağlar; JIS yüksek güvenilirlikli uygulamalar için en sıkı boyutsal kontrolü ve açık test protokollerini sunar. 20 yıllık CNC işleme ve yay üretim deneyimine sahip BQUQ gibi bir fabrika için, dinamik yükleme veya sıkı montaj arayüzleri yaşayan herhangi bir yay için JIS Sınıf 1'i ve maliyet düşüşünün önemli olduğu statik veya düşük çevrimli uygulamalar için ASTM Sınıf 2'yi belirtmenizi öneririz. Belirsizliği ortadan kaldırmak için her zaman eksiksiz bir malzeme sertifikası ve boyutsal inceleme raporu isteyin.
Bir sonraki yay projeniz için 2D çiziminizi veya 3D modelinizi hedef standardınız ve miktarınızla birlikte gönderin. Mühendislik ekibimiz 12 saat içinde ayrıntılı bir tolerans analizi ve maliyet dökümü sağlayacaktır. E-posta: sc@bquq.com, WhatsApp: +86 13713157787 adresinden bize ulaşın veya anında destek için www.bquq.com adresini ziyaret edin.


