Yay Spesifikasyon Standartları: Mühendisler için ASTM, SMI ve JIS Referansı
Hassas bir uygulama için yay seçerken, geçerli standart bir tercih meselesi değil; performans, güvenlik ve mevzuata uygunluk meselesidir. Baskın olan üç çerçeve ASTM (Amerikan Test ve Malzeme Topluluğu), SMI (Yay Üreticileri Enstitüsü) ve JIS'tir (Japon Endüstriyel Standartları). Her birinin kendine özgü tolerans sınıfları, malzeme tanımlamaları ve test protokolleri vardır. 0,01 mm'lik bir sapmanın yorulma kırılmasına neden olabileceği bir fabrika ortamında, doğru standardı seçmek yayın ömrünü, maliyetini ve kabul kriterlerini doğrudan belirler.
## Malzeme Tanımı ve Kimyasal Bileşim Farklılıkları İlk farklılık malzeme adlandırmasında ortaya çıkar. ASTM, müzik teli için ASTM A228 (%0,80-0,95 karbon) ve 302 paslanmaz çelik için ASTM A313 gibi birleşik numaralandırma sistemlerini (UNS) ve AISI kalitelerini kullanır. JIS eşdeğerleri, JIS G3522 (müzik teli) ve JIS G4314 (paslanmaz) uyarınca sırasıyla SWP-B ve SUS302-WPB tanımlamalarını kullanır. SMI malzeme tanımlamaz, ancak tasarım el kitaplarında ASTM veya SAE kalitelerine atıfta bulunur.

Kimyasal bileşim sınırları aynı değildir. Örneğin, ASTM A228 maksimum %0,025 fosfor ve %0,025 kükürt içeriği belirtir. JIS G3522, SWP-B için fosforun %0,030'a ve kükürdün %0,030'a kadar çıkmasına izin verir. Bu %0,005'lik fark, yüksek çevrimli yorulma uygulamalarında sünekliliği ve kalıntı sayısını etkiler. 0,5 mm tel çapı için bu, çekme mukavemetinde ölçülebilir bir fark anlamına gelir: ASTM A228 minimum 2.200 MPa çekme mukavemeti belirtirken, JIS SWP-B 2.150 MPa belirtir. Havacılık veya otomotiv güvenlik açısından kritik sistemler için tasarım yapan bir mühendis, bu daha yüksek çekme tabanı için varsayılan olarak ASTM A228'i seçmelidir.
## Tolerans Sınıfları ve Boyutsal Hassasiyet Tolerans, SMI ve ASTM'nin JIS'ten en keskin şekilde ayrıldığı noktadır. ASTM A1000 (yay teli) ve ASTM A125 (helisel yaylar) üç tolerans sınıfı tanımlar: Sınıf 1 (hassas), Sınıf 2 (ticari) ve Sınıf 3 (genel). SMI'nin Yay Tasarımı El Kitabı benzer ancak aynı olmayan tablolar sağlar. JIS B2704 (sıcak şekillendirilmiş) ve JIS B2706 (soğuk şekillendirilmiş) farklı bir sınıflandırma kullanır: A Sınıfı, B Sınıfı ve C Sınıfı; burada A Sınıfı en sıkı olanıdır.

Serbest boyu 50 mm ve 10 aktif sarımı olan bir basma yayı için, ASTM A125 Sınıf 1 altında serbest boy toleransı ±0,50 mm'dir. JIS B2706 A Sınıfı altında aynı boyut ±0,75 mm'dir. SMI ticari toleransları altında izin verilen sapma ±1,00 mm'dir. Bu, ASTM Sınıf 1 yayının JIS A Sınıfı'ndan %50 daha sıkı ve SMI ticari toleransının iki katı kadar sıkı olduğu anlamına gelir. Fiyat etkisi doğrusaldır: ASTM Sınıf 1'e göre yapılan bir yay, %100 muayene ve istatistiksel proses kontrol gereklilikleri nedeniyle eşdeğer bir JIS B Sınıfı yaydan %15-20 daha pahalıdır.
## Yük ve Yay Sabiti Test Protokolleri Yük testi prosedürleri, ölçüm sıcaklığı ve sehim yöntemi açısından farklılık gösterir. ASTM A125, kalibre edilmiş bir halka dinamometre ile oda sıcaklığında (23°C ± 5°C) yük testini zorunlu kılar ve Sınıf 1 için belirtilen yükün ±%5'i kadar bir yük toleransına izin verir. JIS B2706, 20°C ± 3°C'de yük testi gerektirir ve A Sınıfı için ±%6 tolerans öngörür. SMI, ticari yaylar için ±%10 yük toleransı önerir; bu, hassas valf veya emniyet mekanizmaları için uygun değildir.

Yay sabiti toleransı da değişir. ASTM A125, Sınıf 1 için ±%3'lük bir yay sabiti değişimine izin verirken, JIS A Sınıfı ±%5'e izin verir. Yay sabiti 10 N/mm olan bir yay için bu, ASTM'nin 9,7 ila 10,3 N/mm'ye izin verdiği, JIS'in ise 9,5 ila 10,5 N/mm'ye izin verdiği anlamına gelir. 100 N'luk bir yükü dengeleyen bir yayın bulunduğu hassas bir aktüatörde, ASTM yayı konumu ayar noktasının 3 N içinde tutarken, JIS yayı 5 N sapabilir. Bu, oransal valf kontrolü için kritik bir ayrımdır.
## Yüzey Kalitesi ve Kusur Kabulü Yüzey kusurları, yayın erken kırılmasının önde gelen nedenidir. ASTM A1000, kritik uygulamalar için tel çapının %1,5'ine kadar maksimum yüzey dekarbürizasyon derinliği belirtir. JIS G3522, %2,0'a kadar dekarbürizasyona izin verir. 2,0 mm'lik bir tel için bu, ASTM'nin maksimum 0,03 mm derinliğe izin verdiği, JIS'in ise 0,04 mm'ye izin verdiği anlamına gelir. Yüzey pürüzlülüğü (Ra), ham tel için ASTM veya JIS'te doğrudan belirtilmez, ancak SMI, bilyeli dövme işlemi uygulanmış yaylar için maksimum 1,6 mikrometre Ra önerir.
Bilyeli dövme yoğunluğu ASTM A877'de (krom silisyum için) 0,15-0,20 A Almen yoğunluğu olarak belirtilir. JIS B2710 (bilyeli dövme) aynı Almen ölçeğini belirtir ancak farklı bir doygunluk eğrisi doğrulaması kullanır. Pratikte, ASTM A877'ye göre dövülen bir yay, 800-900 MPa yüzey basma gerilmesine sahip olurken, JIS B2710 yayı 700-800 MPa'ya ulaşır. Bu 100 MPa'lık fark, yorulma ömrünü önemli ölçüde iyileştirir: ASTM standardına göre dövülen yaylar, nihai çekme mukavemetinin %60'ında 1.000.000 çevrime dayanırken, JIS standardına göre dövülen yaylar aynı yükleme altında tipik olarak 800.000 çevrimde kırılır.
## Sıcaklık ve Çevresel Sınırlar Çalışma sıcaklığı tavanı, seçilen standarda ve malzemeye bağlı olarak doğrudan değişir. ASTM A313 (302 paslanmaz), sürekli servis için 290°C'ye kadar derecelendirilmiştir ve maksimum aralıklı kullanım 350°C'dir. G4314'e göre JIS SUS302-WPB, sürekli 300°C olarak derecelendirilmiştir; bu 10°C'lik bir avantajdır. Bununla birlikte, ASTM A228 müzik teli sürekli 120°C ile sınırlıyken, JIS SWP-B 130°C'ye kadar derecelendirilmiştir. Yüksek sıcaklık ortamları için ASTM A401 (krom silisyum) 200°C'ye, ASTM A877 (krom vanadyum) ise 220°C'ye izin verir. JIS eşdeğeri olan SUP10 (krom vanadyum), 220°C derecesine uyar ancak farklı bir ısıl işlem programı gerektirir (ASTM'nin 870°C'sine karşılık 850°C'de yağda su verme).
Korozyon direnci de farklılık gösterir. ASTM A967'ye göre ASTM A313 pasivasyonu minimum %16 krom içeriği gerektirirken, JIS G4314 SUS302 için minimum %18 krom belirtir. JIS malzemesindeki daha yüksek krom, tuz püskürtme testinde daha iyi çukurcuk korozyonu direnci sağlar: JIS malzemesi, %5'ten az yüzey korozyonu ile 72 saat dayanırken, ASTM A313 aynı ASTM B117 testi altında %10-15 korozyon gösterir. Deniz veya kimyasal ortamlar için JIS SUS302-WPB belirtmek daha güvenli bir seçimdir.
| ## Veri Tablosu: Standartlar Arası Temel Şartname Karşılaştırması | |||
| Parametre | ASTM A125 Sınıf 1 | SMI Ticari | JIS B2706 A Sınıfı |
| Serbest boy toleransı (50 mm) | ±0,50 mm | ±1,00 mm | ±0,75 mm |
| Belirtilen sehimde yük toleransı | ±%5 | ±%10 | ±%6 |
| Yay sabiti toleransı | ±%3 | ±%8 | ±%5 |
| Maksimum yüzey dekarbürizasyon derinliği | Tel çapının %1,5'i | Belirtilmemiş | Tel çapının %2,0'si |
| Bilyeli dövme yoğunluğu (Almen A) | 0,15-0,20 | 0,10-0,15 | 0,12-0,18 |
| %60 Çekme Mukavemetinde Yorulma Ömrü | 1.000.000 çevrim | 500.000 çevrim | 800.000 çevrim |
| Malzeme örneği (müzik teli) | ASTM A228 | SAE 1080 | JIS SWP-B |
| Çekme mukavemeti (0,5 mm tel) | Min. 2.200 MPa | Tipik 2.100 MPa | Min. 2.150 MPa |
| Maksimum sürekli sıcaklık (302 SS) | 290°C | 280°C | 300°C |
## Şartname Seçimi İçin Pratik Öneriler 10.000 adedin üzerindeki üretim hacimleri için, ASTM Sınıf 1 ile SMI ticari arasındaki muayene maliyeti farkı yay başına yaklaşık 0,02 $'dır; reddedilme oranı ise %8'den %1,5'e düşer. Bu, daha yüksek birim fiyata rağmen, yüksek hacimli hassas yaylar için ASTM Sınıf 1'i en ekonomik seçim haline getirir. 500 adedin altındaki prototip serileri için, uygulama güvenlik açısından kritik değilse JIS B Sınıfı kabul edilebilir; bu, takım ve kurulum maliyetlerinde %12 tasarruf sağlar.
150°C'nin üzerinde çalışan yaylar için ASTM A228 müzik telini tamamen reddedin ve ASTM A401 veya JIS SUP10 belirtin. Yıkama ortamlarında korozyon direnci gerektiren yaylar için, ASTM A967'ye göre pasivasyonlu JIS SUS302-WPB belirtin. 1.000.000 çevrimden fazla olan dinamik uygulamalardaki yaylar için, temel standart ASTM veya JIS olsun ya da olmasın, her zaman ASTM A877 yoğunluğuna göre bilyeli dövme yapılmasını şart koşun. Kimyasal bileşimin ve çekme mukavemetinin belirtilen standardın sınırları içinde olduğunu doğrulamak için her zaman yay üreticisinden değil, haddahaneden alınan malzeme sertifikasını isteyin.
## Mühendisler İçin SSS Tarzı İpuçları S: Standartları karıştırabilir miyim, örneğin JIS malzemesini ASTM toleranslarıyla kullanabilir miyim? C: Evet, ancak her ikisini de çizimde belirtmelisiniz. Örneğin, "Tel JIS G3522 SWP-B'ye göre, boyutlar ve yük ASTM A125 Sınıf 1'e göre." Bu, ABD pazarlarına ihracat yapan Japon OEM'ler için yaygındır. Çift standartlı dokümantasyon için %5 fiyat primi bekleyin.
S: SMI aslında hangi standardı yönetir? C: SMI, malzeme veya boyutsal standartlar yayınlamaz. Özel yay atölyeleri tarafından sıklıkla temel olarak kullanılan tasarım el kitapları ve tolerans önerileri yayınlar. Sözleşmeye dayalı bir şartname için her zaman SMI'yi değil, ASTM veya JIS'i belirtin.
S: Laboratuvar olmadan bir yayın standardını karşıladığını nasıl doğrularım? C: Kalibre edilmiş bir yay test cihazı (serbest boyun %20'sinde yük) ve 0,01 mm çözünürlüklü dijital kumpas kullanın. ASTM Sınıf 1 için 100'lük bir partiden 10 yay ölçün; herhangi biri toleransı aşarsa partinin tamamını reddedin. JIS A Sınıfı için tolerans daha geniş olduğundan 100'de 5 yay ölçün.
S: Standart fiyatı ve teslim süresini etkiler mi? C: Evet. ASTM Sınıf 1 yayların prototipler için teslim süresi 3-5 iş günü, üretim için 10-15 gündür. JIS B Sınıfı daha hızlıdır: prototipler için 2-3 gün, üretim için 7-10 gün. Fiyat farkı JIS B Sınıfı lehine %15-20'dir, ancak yorulma ömrü %20 daha kısadır.
S: Elektronikteki bir soğutucu klips yayı için en iyi standart nedir? C: Maliyet için ASTM A228 Sınıf 2 (ticari) kullanın, ancak klips 50 Hz'in üzerindeki bir titreşim ortamındaysa ASTM A125 Sınıf 1'e yükseltin. ±%3'lük yay sabiti toleransı, gevşemeye neden olan rezonans frekansı kaymalarını önler.
## Sonuç ASTM, SMI ve JIS arasında seçim yapmak önemsiz bir evrak işi değildir. Çekme mukavemetindeki (50 MPa), yük toleransındaki (%1) ve yorulma ömründeki (200.000 çevrim) farklılıklar gerçektir ve nihai ürününüzde ölçülebilir. Hassas ve güvenlik açısından kritik uygulamalar için ASTM A125 Sınıf 1 altın standarttır. Yüksek sıcaklık ortamlarında korozyon direnci için JIS SUS302-WPB, 10°C'lik bir avantaj sunar. Maliyetin birincil faktör olduğu genel ticari kullanım için SMI ticari toleransları kabul edilebilir, ancak reddedilme oranlarının ve saha arızalarının artacağını anlayın. Tedarikçinizle belirsizliği önlemek için seçilen standardı, malzeme kalitesini ve tolerans sınıfını her zaman parça çiziminde doğrudan belgeleyin.
Belirli yay boyutlarınız, yük gereksinimleriniz ve hedef standardınız için ayrıntılı bir teklif almak üzere mühendislik ekibimiz 12 saatlik teklif yanıtı sağlar. 2D veya 3D çiziminizi sc@bquq.com adresine e-posta ile gönderin veya bize doğrudan WhatsApp'tan +86 13713157787 numarasından ulaşın. Üretim yetenekleri ve malzeme sertifikaları için www.bquq.com adresini ziyaret edin.


