Yay Spesifikasyon Standartları: Mühendisler için ASTM, SMI ve JIS Referansı
Hassas imalatta yaylar için standart belirlerken ASTM, SMI ve JIS standartları arasındaki seçim, boyutsal toleransları, malzeme kalitesini ve kabul testi protokollerini doğrudan belirler. ASTM (Amerikan Test ve Malzeme Topluluğu) malzeme kimyasını ve mekanik özellikleri yönetir, SMI (Yay Üreticileri Enstitüsü) helisel yaylar için tasarım ve tolerans kılavuzları sağlar ve JIS (Japon Endüstriyel Standartları) metrik tabanlı üretim ve muayene kriterlerini tanımlar. Tipik bir basma yayı için, ASTM A228 müzik teli 0,5 mm çapta 2300-2700 MPa çekme mukavemeti gerektirirken, JIS G3522 SWP-B 2150-2500 MPa belirtir; bu fark, aynı geometride yük kapasitesini %8-12 oranında değiştirir.
ASTM, SMI ve JIS Arasında Malzeme Kalitesi Karşılaştırması
Herhangi bir yay spesifikasyonunun temeli, ham malzeme standardıdır. ASTM A228 yüksek karbonlu çelik müzik telini kapsar, ASTM A313 krom-silisyum alaşımlı çeliği belirtir ve ASTM A401 krom-vanadyum çeliğini ele alır. JIS karşılıkları, piyano teli için G3522 (SWP-A ve SWP-B), yağda temperlenmiş tel için G3561 (SWO-A ve SWO-B) ve paslanmaz çelik için G4314 (SUS304-WPB ve SUS316-WPA) içerir.
SMI malzeme kalitelerini tanımlamaz, bunun yerine tasarım el kitaplarında ASTM veya SAE standartlarına atıfta bulunur. Çin'deki üretim için BQUQ, Asya otomotiv veya elektronik montajlarına yönelik metrik yaylar için genellikle JIS'i, Kuzey Amerika'ya ihracat için ise ASTM'yi önerir. Pratik fark çekme mukavemetindedir: ASTM A228, 1,0 mm çapta minimum 2100 MPa çekme mukavemetine sahipken, JIS G3522 SWP-B aynı çapta 2050 MPa belirtir. Bu %2,4'lük fark, 80°C üzerindeki yüksek sıcaklıklarda gerilme gevşemesini etkiler.
| Standart | Malzeme Kalitesi | Çap Aralığı (mm) | Çekme Mukavemeti (MPa) | Maks. Çalışma Sıcaklığı (°C) | Tipik Uygulama |
| ASTM A228 | Müzik Teli | 0,1 - 6,5 | 2100 - 2700 | 120 | Hassas basma yayları |
| ASTM A313 | Krom-Silisyum | 0,8 - 12,7 | 1700 - 2100 | 250 | Ağır hizmet supap yayları |
| ASTM A401 | Krom-Vanadyum | 0,5 - 12,7 | 1600 - 2000 | 220 | Yorulmaya dayanıklı yaylar |
| JIS G3522 SWP-B | Piyano Teli B | 0,08 - 6,0 | 2050 - 2500 | 120 | Genel endüstriyel yaylar |
| JIS G3561 SWO-B | Yağda Temperlenmiş | 0,5 - 13,0 | 1400 - 1800 | 150 | Süspansiyon ve debriyaj yayları |
| JIS G4314 SUS304-WPB | Paslanmaz 304 | 0,3 - 8,0 | 1100 - 1500 | 300 | Korozyona dayanıklı yaylar |

Boyutsal Toleranslar ve Yay İndeksi
Yay Üreticileri Enstitüsü, spiral yaylar için en yaygın kabul gören tolerans tablolarını sağlayan "Yay Tasarımı El Kitabı"nı yayınlar. 10,0 mm dış çapa ve 2,0 mm tel çapına sahip bir basma yayı için SMI, dış çapta artı veya eksi 0,25 mm toplam tolerans önerir. ASTM'nin yaylar için özel bir boyutsal tolerans standardı yoktur, ancak çelik tel yay bileşenleri için ASTM A1000'de SMI tablolarına atıfta bulunur. JIS B2704 daha sıkı toleranslar belirtir: aynı 10,0 mm çap için tolerans artı veya eksi 0,15 mm'dir; bu, SMI'den %40 daha sıkıdır.
Yay indeksi (D/d) ayrıca tolerans uygulanabilirliğini etkiler. 4'ün altındaki bir indeks, telin çok keskin bükülmesi ve kalıcı gerilimi artırması nedeniyle üretim zorluğu yaratır. JIS B2704, 4 ile 16 arasında bir indeks önerirken, SMI statik uygulamalar için 20'ye kadar izin verir. 1,0 mm tel ve 8,0 mm ortalama çapa sahip bir yay için (indeks 8), her iki standart da 10 veya daha az sarım için artı veya eksi %1,5 serbest uzunluk toleransına izin verir. 10 sarımın üzerinde, tolerans JIS altında artı veya eksi %2,0'ye ve SMI altında artı veya eksi %2,5'e genişler.
Yük toleransları, tanımlanmış bir sehim noktasında belirtilir. SMI, oda sıcaklığında 4 ila 8 arasındaki indeks değerleri için artı veya eksi %10 yük toleransı belirtir. JIS B2704, yay bilyeli dövme (shot-peening) uygulandığında aynı indeks aralığı için bunu artı veya eksi %7'ye sıkılaştırır. BQUQ'nun 2023-2024 üretim verileri, JIS yük toleranslarına ulaşmanın, öncelikle ek %100 yük testi ve ayıklama nedeniyle, SMI toleranslarına kıyasla birim maliyete %15-20 eklediğini göstermektedir.
Yüzey Kalitesi ve Kusur Limitleri
Yüzey kusurları yorulma ömrünü doğrudan etkiler. ASTM A1000, yüzey çatlakları, dikişler veya bindirmelerin tel çapının derinliğinin %3'ünü aşmamasını gerektirir. JIS G3522, piyano teli için tel çapının %2'si gibi daha sıkı bir sınır belirtir. SMI, kritik yaylarda manyetik parçacık testi için ASTM E1444'e göre görsel muayene önerir ve 0,5 mm'den uzun herhangi bir doğrusal belirti için reddetme eşiği uygular.
Dekarbürizasyon, ısıl işlem görmüş yaylar için kritik bir kusurdur. ASTM A313, 6,0 mm çapa kadar tel için kenar başına dekarbürizasyonu 0,075 mm ile sınırlar. JIS G3561, yağda temperlenmiş tel için 4,0 mm üzeri çaplarda toplam dekarbürizasyon derinliği sınırını 0,1 mm olarak belirtir. Pratikte BQUQ, ilk parça ve üretimdeki her 500. parça üzerinde metalurjik kesit testi kullanır. 150°C üzerinde çalışan yaylar için dekarbürizasyon, yorulma mukavemetini %30-40 azaltır; bu da JIS limitlerini otomotiv motor supap yayları için tercih edilir kılar.

Test ve Muayene Protokolleri
ASTM ve JIS, kabul testinde önemli ölçüde farklılık gösterir. ASTM A228, sarma öncesinde tel üzerinde çekme ve burulma testleri gerektirir, ancak satın alma siparişinde belirtilmedikçe bitmiş yay üzerinde yük testi zorunlu kılmaz. JIS B2704, otomotiv güvenlik uygulamaları için her yayda belirtilen sehimin %100'ünde yük testi ve genel endüstriyel yaylar için %5 numune alma oranı gerektirir. SMI, kritik boyutlar için 1,0 ve kritik olmayan boyutlar için 2,5 AQL (Kabul Edilebilir Kalite Seviyesi) değerine dayalı bir numune alma planı önerir.
Gevşeme testi başka bir farklılık noktasıdır. ASTM standart bir gevşeme testi öngörmez, ancak SMI, maksimum çalışma sıcaklığının %20 üzerinde 48 saatlik bir test ve maksimum %10 izin verilebilir yük kaybı önerir. JIS H2011, maksimum çalışma sıcaklığında 24 saatlik bir test ve %5 yük kaybı sınırı belirtir. 100°C'de derecelendirilmiş bir basma yayı için JIS protokolü daha sıkı ve daha uygun maliyetlidir çünkü test süresini yarıya indirirken daha sıkı performans talep eder.
BQUQ teklifleri, tel çapı, dış çap, serbest uzunluk, blok yüksekliği, aktif sarım sayısı, belirtilen sehimdeki yük ve yüzey kalitesini kapsayan standart bir muayene raporu içerir. JIS uyumlu yaylar için her partide JIS Z2243'e göre sertlik testi ekleriz; ASTM uyumlu yaylar ise numune bazında ASTM E18'e göre Rockwell C kullanır.
Standarda Göre Maliyet ve Teslim Süresi Etkileri
Standart seçimi hem birim fiyatı hem de teslimat programını etkiler. JIS'e göre metrik tel, yerel çelik fabrikası bulunabilirliği nedeniyle Asya'da tipik olarak %5-8 daha ucuzdur. Ancak, JIS uyumlu muayene, 10.000 parçalık bir sipariş için teslim süresine 2-3 gün ekler. ASTM teli Çin'de daha pahalıdır ancak boyutsal toleranslar daha geniş olduğu için reddedilme oranlarını azaltarak daha hızlı teklif vermeye olanak tanır.
Tipik bir basma yayı için, 1,5 mm tel, 12 mm dış çap, 10 sarım, müzik telinden:
| Parametre | ASTM A228 + SMI | JIS G3522 + JIS B2704 |
| Kg başına tel maliyeti (USD) | 4,80 | 4,50 |
| 10.000 adet için birim fiyat (USD) | 0,18 | 0,22 |
| Boyutsal tolerans (dış çap, mm) | artı veya eksi 0,30 | artı veya eksi 0,18 |
| 10 mm sehimde yük toleransı | artı veya eksi %10 | artı veya eksi %7 |
| Teslim süresi (iş günü) | 10 | 14 |
| İlk parça muayene süresi (saat) | 4 | 8 |
| 10^6 çevrimde yorulma ömrü (belirtilirse) | %90 sağkalım | %95 sağkalım |
JIS uyumlu yaylar için %22 daha yüksek birim fiyat, yakıt enjektörleri veya basınç tahliye vanaları gibi uygulamaların daha sıkı yük doğruluğu gerektirdiği durumlarda haklı çıkar. Pil kontakları veya oyuncak mekanizmaları gibi kritik olmayan uygulamalar için, SMI toleranslı ASTM, işlevsel risk olmadan maliyeti düşürür.

Yay Spesifikasyonu için Pratik Öneriler
ASTM, SMI ve JIS arasında seçim yapan mühendisler için karar bir hiyerarşiyi izlemelidir: önce malzeme kimyası, sonra boyutsal tolerans, ardından test protokolü. Montajınız metrik bağlantı elemanları kullanıyorsa ve bir Japon veya Çin fabrikasında muayene edilecekse, JIS uyumu sürtünmeyi azaltır. Yay, güvenlik sertifikası olmayan ABD pazarına yönelik bir tüketici ürünü içinse, SMI toleranslı ASTM A228 en ekonomik yoldur.
Çalışma sıcaklıkları 120°C'yi aştığında, asla müzik teli değil, ASTM A313 veya JIS G3561 yağda temperlenmiş tel kullanın. Satın alma siparişinde dekarbürizasyon limitini doğrulayın; birçok tedarikçi JIS'ten daha gevşek olan ASTM limitlerini varsayılan olarak kullanır. 10^6 çevrimden fazla dinamik uygulamalar için, standarttan bağımsız olarak bilyeli dövme (shot peening) belirtin ve ASTM E606 veya JIS Z2273'e göre bir yorulma testi talep edin.
Her zaman tedarikçiden yalnızca standart tanımını değil, gerçek çekme mukavemeti aralığını gösteren test sertifikasını isteyin. BQUQ, alınan her bobinde hem kimyayı hem de mekanik özellikleri doğrulayarak gelen telde %0,5 reddedilme oranı sağlar. Prototipleme için, teslim sürelerini kısaltmak üzere ASTM tabanlı toleranslar kullanın, ardından tasarım dondurulduktan sonra üretim için JIS toleranslarına geçin.
Uyumluluk için SSS Tarzı İpuçları
Soru: ASTM malzemesini JIS boyutsal toleranslarıyla karıştırabilir miyim? Evet, bu Çin'de üretim yapan Japon şirketler için yaygındır. BQUQ, tel çapının metrik bir boyut olması koşuluyla ASTM A228 teli ve JIS B2704 toleranslarıyla yaylar üretir. Maliyet artışı saf ASTM'ye göre yalnızca yaklaşık %5'tir ve hassas montajlar için gereken daha sıkı yük kontrolünü sağlar.
Soru: Yüzey kusurları için hangi standart daha sıkıdır? JIS G3522 yüzey kusurlarını tel çapının %2'si ile sınırlarken, ASTM A1000 %3'e izin verir. 1,0 mm altı tel çaplı yaylar için bu fark yaklaşık 10 mikrometredir; bu, döngüsel yükleme altında bir çatlak başlangıç noktası ile temiz bir yüzey arasındaki marj olabilir.
Soru: Bir yayın gerçekten JIS uyumlu olduğunu nasıl doğrularım? Tedarikçiden JIS sertifika numarasını ve tel üreticisinden haddehane sertifikası isteyin. BQUQ, orijinal çelik fabrikasına kadar izlenebilir bir malzeme sertifikası sağlar ve ISO 9001 gerekliliklerine göre numuneleri 5 yıl saklarız. Test raporu olmadan "JIS eşdeğeri" ifadesini kabul etmeyin.
Soru: Tamamen sertifikalı JIS yayları için tipik fiyat farkı nedir? 2,0 mm tel çaplı bir basma yayı için, 5.000 adette tamamen sertifikalı JIS, SMI toleranslı ASTM için 0,28 USD'ye karşılık parça başına 0,35 USD'ye mal olur. Prim esas olarak muayene işçiliği ve daha sıkı ayıklamadandır, malzemeden değil.
BQUQ, Dongguan'da 20 yıldır her üç standartta da yay üretmektedir ve aylık çıktısı 3 milyon adettir. Kalite sistemimiz ISO 9001 ve IATF 16949 ile uyumludur ve ulusal standartlara kalibre edilmiş dahili çekme test cihazları, metalurjik mikroskoplar ve yük test cihazları bulunduruyoruz. Bir yay spesifikasyon incelemesi veya hem ASTM hem de JIS seçenekleriyle bir teklif gerekiyorsa, mühendislik ekibimiz 12 saat içinde yanıt verecektir. Çiziminizi sc@bquq.com adresine e-posta ile gönderin veya +86 13713157787 numaralı WhatsApp üzerinden mesaj iletin. Yay tasarım kontrol listemizi ve tolerans hesaplayıcımızı indirmek için www.bquq.com adresini ziyaret edin.


