Yay Spesifikasyon Standartları: Mühendisler için ASTM, SMI ve JIS Referansı
Hassas imalatta yaylar için spesifikasyon belirlenirken, geçerli olan üç baskın referans çerçevesi ASTM (Amerikan Test ve Malzeme Topluluğu), SMI (Yay Üreticileri Enstitüsü) ve JIS'tir (Japon Endüstriyel Standartları). Doğrudan bir cevap için: ASTM, malzeme ve test yöntemlerini sağlar; SMI, yuvarlak tel helisel yaylar için tasarım ve tolerans kılavuzları sunar; JIS ise öncelikle Asya tedarik zincirlerinde kullanılan metrik boyutsal ve kalite standartlarını tanımlar. Doğru standardı seçmek isteğe bağlı değildir; mekanik performansı, muayene edilebilirliği ve maliyeti belirler; aynı yay boyutunda standartlar arasında tolerans farkları %300'e kadar çıkabilir.
Standartlar Arası Malzeme Özellikleri Karşılaştırması
Herhangi bir yay spesifikasyonunun temeli malzeme kalitesidir ve her standart kimyasal ve mekanik limitleri farklı tanımlar. ASTM A228 (piyano teli), 1,0 mm tel için 2300–2600 MPa gerilme aralığı belirtirken, aynı çap için JIS G3522 (SWP-B) 2150–2450 MPa belirtir. Bu %6-8'lik mukavemet farkı, yorulma uygulamalarında izin verilen maksimum gerilimi doğrudan etkiler.
Paslanmaz çelik için ASTM A313 (302/304), 1,0 mm'de minimum 1700 MPa gerilme mukavemetine izin verirken, JIS G4314 (SUS304-WPB) minimum 1650 MPa gerektirir. SMI, malzeme kimyasını tanımlamaz ancak ASTM ve SAE kalitelerine atıfta bulunur. Pratikte, ASTM A228'e göre tasarlanmış bir yay, yalnızca tasarım gerilimi daha düşük gerilme mukavemetini hesaba katmak için %7 oranında düşürülürse JIS SWP-B ile değiştirilebilir.
Aşağıdaki tablo, yaygın yay teli malzemeleri için kritik özellik farklarını göstermektedir:
| Standart | Malzeme Kalitesi | Çap Aralığı (mm) | Gerilme Mukavemeti (MPa) | Çalışma Sıcaklığı (°C) | Yaygın Uygulama |
| ASTM A228 | Müzik Teli (TDL) | 0,1–6,0 | 2300–2600 (1,0 mm) | -40 ila 120 | Hassas baskı yayları |
| ASTM A313 | Paslanmaz 302/304 | 0,1–12,0 | 1700–2100 (1,0 mm) | -200 ila 300 | Korozyona dayanıklı yaylar |
| JIS G3522 | SWP-B (Piyano Teli) | 0,2–6,0 | 2150–2450 (1,0 mm) | -40 ila 120 | Otomotiv supap yayları |
| JIS G4314 | SUS304-WPB | 0,1–10,0 | 1650–1950 (1,0 mm) | -200 ila 300 | Tıbbi ve gıda ekipmanları |
| SMI El Kitabı | ASTM'ye Atıflı | 0,1–12,0 | Atıfta bulunulan spesifikasyona göre | Atıfta bulunulan spesifikasyona göre | Yalnızca tasarım kılavuzu |

Tolerans Sınıfları ve Boyutsal Hassasiyet
Tolerans sınıflandırması, ASTM, SMI ve JIS'in en belirgin şekilde ayrıştığı noktadır. SMI, baskı yayları için üç kalite seviyesi sağlar: Sınıf 1 (hassas), Sınıf 2 (ticari) ve Sınıf 3 (genel). 10 mm serbest boya ve 2,0 mm tel çapına sahip bir yay için SMI Sınıf 1, ±0,25 mm serbest boy toleransına izin verirken, Sınıf 2 ±0,75 mm ve Sınıf 3 ±1,50 mm toleransa izin verir.
ASTM F2239 (helisel yaylar standardı), yay indeksine (ortalama çapın tel çapına oranı) dayalı tolerans tablolarını tanımlar. Yay indeksi 8 için yük toleransı hassas için ±%5 ve ticari için ±%10'dur. JIS B2704 (helisel baskı ve çekme yayları) üç sınıf belirtir: Sınıf 1 (hassas, serbest boyun ±%0,5'i), Sınıf 2 (normal, ±%1,0) ve Sınıf 3 (kaba, ±%2,0).
BQUQ'daki gerçek üretimde, JIS Sınıf 2'ye göre teklif veren bir Çin fabrikasının 10 mm'lik bir yay için ±0,10 mm serbest boy toleransı sağlayacağını, SMI Sınıf 2'ye göre teklif veren bir Amerikan tedarikçisinin ise ±0,75 mm'ye izin vereceğini gözlemliyoruz. Bu 7 kat bir farktır. Mühendisler standardı açıkça belirtmelidir; aksi takdirde, tedarikçinin menşe ülkesindeki varsayılan tolerans sınıfı uygulanır.
Yük Testi ve Kalıcı Deformasyon Giderme Gereksinimleri
Yük testi protokolleri standarda göre değişir. ASTM A125 (yay çeliği teli), yayın blok yüksekliğine sıkıştırıldığı ve 24 saat tutulduğu, ardından kalıcı deformasyonun ölçüldüğü bir kanıt yükü testi gerektirir. Hassas yaylar için izin verilen deformasyon, serbest boyun %0,5'idir. JIS B2704 benzer bir test gerektirir ancak Sınıf 2 için %1,0 ve Sınıf 3 için %2,0 deformasyona izin verir.
SMI, 100.000 çevrimin üzerinde döngüsel yüke maruz kalan yaylar için kum püskürtme (shot peening) önerir; bu ASTM veya JIS'te zorunlu değildir ancak en iyi uygulama kılavuzudur. Yorulma dereceli yaylar için JIS B2706 (yorulma özellikleri için değerlendirme yöntemleri), %90 güven seviyesinde 10 milyon çevrimlik bir koşma kriteri belirtirken, ASTM E606 (gerinim kontrollü yorulma testi) üreticinin koşmayı tanımlamasına izin verir.
Sıcaklık düşürme faktörü de farklı şekilde standardize edilmiştir. ASTM A228 müzik teli, 100°C'de gerilme mukavemetinin %10'unu ve 150°C'de %25'ini kaybeder. JIS G3522 SWP-B aynı düşürme eğrisini sağlar ancak sarmadan sonra 30 dakika boyunca 200–250°C'lik zorunlu bir gerilim giderme sıcaklığı ekler. SMI, 20 dakika boyunca 230°C'de gerilim gidermeyi önerir ancak zorunlu tutmaz. 120°C'de çalışan bir yay için, standarttan bağımsız olarak tasarım gerilimi %15 azaltılmalıdır.

Yüzey Kalitesi ve Kusur Limitleri
Yüzey kusurları farklı şiddet seviyeleriyle sınıflandırılır. ASTM A1000 (yaylar için çelik tel), hassas yaylar için tel çapının %3'ü ve ticari yaylar için %5'i olan bir dikiş derinliği limiti kullanır. JIS G3522, SWP-B için çapın %2'sini aşmayan yüzey kusur derinliğini belirtir; bu ASTM'den daha katıdır. SMI, kabul edilebilir yüzey koşullarının çizimlerini sağlar ancak sayısal limitler belirlemez.
Isıl işlem görmüş yaylar için ASTM A230 (yağda temperlenmiş tel), 2,0 mm tel için maksimum 0,1 mm dekarbürizasyon derinliğine izin verir. JIS G3561 (SWOSM-V yağda temperlenmiş), aynı çap için dekarbürizasyonu 0,05 mm ile sınırlar. Bu fark yorulma ömrü için kritiktir—0,05 mm'lik bir dekarbürize tabaka yorulma mukavemetini %20 azaltabilir.
BQUQ'da, müşteri tarafından belirtilen standarda karşı yüzey kusurlarını doğrulamak için 50x büyütmeli optik karşılaştırıcı kullanıyoruz. Standart belirtilmemişse, daha katı olduğu ve saha arızası riskini azalttığı için müzik teli için varsayılan olarak JIS G3522'yi kullanıyoruz.
Kaplama ve Korozyon Koruma Spesifikasyonları
Korozyon koruması ayrı standartlarla yönetilir. ASTM B633 (elektrokaplama ile çinko), Fe/Zn 5 (5 µm) ila Fe/Zn 25 (25 µm) arasında kaplama kalınlığı sınıflarını belirtir. JIS H0401 (çinko kaplama) eşdeğer sınıflar sağlar ancak bir kromat dönüşüm gereksinimi ekler: JIS H0401 Sınıf 2, sarı kromat ile minimum 8 µm gerektirirken, ASTM B633 Fe/Zn 12, alıcının seçimine bağlı olarak şeffaf veya sarı kromata izin verir.
Dış mekan veya deniz ortamlarındaki yaylar için ASTM A153'e göre sıcak daldırma galvanizleme yaygındır ancak işlem hidrojen gevrekliğine neden olabileceğinden JIS'te yaylar için nadiren belirtilir. JIS B2710 (akımsız nikel kaplama), hidrojen riski olmadan korozyon direnci için tercih edilir. ASTM B733 (akımsız nikel) karşılaştırılabilir bir spesifikasyon sağlar ancak farklı kalınlık dereceleriyle: ASTM B733 SC1 (13 µm) vs JIS B2710 Tip 1 (10 µm).
Hidrojen gevrekliği giderme fırınlama işlemi hem ASTM B850 hem de JIS H8641 altında zorunludur. Gerilme mukavemeti 1400 MPa'nın üzerinde olan bir yay için, kaplamadan sonra 1 saat içinde 190°C'de 4 saat fırınlayın. Bunun yapılmaması sünekliği %50 azaltabilir ve erken kırılmaya neden olabilir.

Standarda Göre Maliyet ve Teslim Süresi Karşılaştırması
Standart seçimi maliyeti öncelikle tolerans sıkılığı ve zorunlu testler yoluyla etkiler. JIS Sınıf 1 hassas yay (tolerans ±%0,5), %100 boyutsal muayene gerektirdiğinden JIS Sınıf 2 yaydan %15-20 daha pahalıdır. Yük testli ASTM F2239 hassas yay, bireysel yük doğrulaması nedeniyle ticari sınıftan %25-30 daha pahalıdır.
2,0 mm tel çaplı baskı yayları için 10.000 adetlik siparişlerde tipik üretim teslim süreleri:
| Standart | Tolerans Sınıfı | Muayene Seviyesi | Birim Fiyat (USD, 10k adet) | Teslim Süresi (gün) | Yorulma Testi Gerekli |
| ASTM A228 | Hassas | %100 boyut + yük | $0,42 | 15 | Hayır |
| ASTM A228 | Ticari | AQL 2.5 örnekleme | $0,28 | 10 | Hayır |
| JIS G3522 | Sınıf 1 | %100 boyut | $0,38 | 14 | İsteğe bağlı |
| JIS G3522 | Sınıf 2 | AQL 1.0 örnekleme | $0,25 | 9 | Hayır |
| SMI Sınıf 1 | Hassas | %100 boyut + yük | $0,45 | 16 | Önerilir |
Fiyatlar, kaplamasız, kum püskürtmesiz ve standart paketlemeli müzik teli yayları için BQUQ 2025 fiyatlandırmasını yansıtır. 10 milyon çevrime kadar yorulma testi gerektiren yaylar için birim başına 0,15 $ ve 7 ek gün ekleyin.
Mühendisler için Pratik Öneriler
Yeni tasarımlar için, kuru ortamlardaki müzik teli yaylar için ASTM A228'i ve korozyonlu veya yüksek sıcaklıktaki servislerdeki paslanmaz yaylar için JIS G4314 SUS304-WPB'yi belirtin. SMI tolerans tablolarını yalnızca çapraz referans olarak kullanın, birincil spesifikasyon olarak değil; çünkü SMI çoğu tedarik sözleşmesinde yasal statüye sahip değildir.
Asyalı tedarikçilerden tedarik ederken, yerel olarak anlaşıldıkları ve muayene ekipmanları JIS göstergelerine kalibre edildiği için varsayılan olarak JIS standartlarını kullanın. ASTM'ye göre tasarlıyor ancak Çin'den tedarik ediyorsanız, çizim notlarınızda bir dönüşüm tablosu sağlayın; aksi takdirde tedarikçi, boyuta bağlı olarak daha sıkı veya daha gevşek olabilen JIS toleranslarını uygulayacaktır.
Yay çiziminizin başlık bloğunda standardı, ardından kaliteyi ve sınıfı her zaman belirtin. Örnek: "JIS G3522 SWP-B, Sınıf 1, serbest boy 10,0 ±0,05 mm, 8,0 mm yükseklikte yük 12,0 ±0,5 N." Bu, belirsizliği ortadan kaldırır ve teklif farklılıklarını azaltır.
Prototipler için, işlevi doğrulamak üzere JIS Sınıf 2 (daha gevşek tolerans) numuneleri isteyin, ardından uygulama hassasiyet gerektiriyorsa üretim için Sınıf 1'e geçin. Bu, nihai kaliteden ödün vermeden prototip maliyetinden %10-15 tasarruf sağlar.
Yay Spesifikasyonu için SSS Tarzı İpuçları
ASTM malzemesini JIS toleransıyla karıştırırsam ne olur? Bu yaygındır ve çizim her ikisini de belirtiyorsa kabul edilebilir. Malzeme kimyası ve gerilme mukavemeti ASTM'yi karşılamalı, boyutsal tolerans ise JIS'i takip etmelidir. Tedarikçinin her iki özelliği de test etmesi gerekecek ve bu da muayene süresini 2-3 gün artıracaktır.
Yüksek sıcaklık yayları (200°C ve üzeri) için hangi standart en iyisidir? Yukarıdakilerin hiçbiri. %30 gerilme düşürme faktörüyle ASTM A313 (paslanmaz 302) kullanın veya ASTM A639'a göre Inconel X-750'ye geçin. JIS'in Inconel için doğrudan bir karşılığı yoktur, bu nedenle ASTM zorunludur.
Burulma yayları için SMI kılavuzlarını kullanabilir miyim? Evet, SMI El Kitabı'nda burulma yayı tasarım formülleri ve tolerans tabloları sağlar. Üretim için, SMI tasarımını ASTM A228 malzemesiyle birleştirin ve kendi boyutsal toleranslarınızı ekleyin; çünkü SMI toleransları sözleşmeye dayalı değildir.
Belirli yay tasarımınız için ücretsiz bir standart çapraz referans tablosu için BQUQ ile iletişime geçin. Tam spesifikasyonlarda 12 saat içinde teklif sağlıyoruz. E-posta: sc@bquq.com, WhatsApp: +86 13713157787, www.bquq.com.
Sonuç
ASTM, SMI ve JIS birbirini tamamlayıcıdır, birbirinin yerine geçemez. ASTM malzeme kalitesini ve test yöntemlerini tanımlar, SMI tasarım ve tolerans seçimine rehberlik eder ve JIS üç net tolerans sınıfıyla metrik boyutsal standartlar sağlar. Doğru seçim, çalışma ortamınıza, yorulma gereksinimlerinize ve tedarik zinciri konumunuza bağlıdır. Yanlış standarda göre belirtilmiş bir yay ya erken arızalanır ya da gerekenden %30 daha pahalıya mal olur. Mühendisler, her yay çiziminde standardı, kaliteyi ve sınıfı belgelemeli ve ilk parça muayenesi ile tedarikçi uygunluğunu doğrulamalıdır. BQUQ, üç standardın tümüne tam izlenebilirlik sağlar ve sipariş onayından itibaren 5 gün içinde malzeme sertifikaları ve muayene raporları sunabilir.


