Hassas Yay İmalatı için Yay Ucu Taşlama Teknikleri ve Spesifikasyonları
Yay ucu taşlama, basma yaylarının yük taşıyan yüzeylerinin düz, paralel ve yay eksenine dik olmasını sağlayan kritik bir son işlem prosesidir; bu durum yayın stabilitesini, yorulma ömrünü ve kuvvet doğruluğunu doğrudan etkiler. 10 mm tel çapına sahip tipik bir kalıp basma yayı için uç taşlama, 0,05 mm düzlük ve 1 derece diklik elde edilmesini sağlar; bu değerlere taşlanmamış uçlarla ulaşmak mümkün değildir. BQUQ'da, 20 yıllık CNC ve sac metal işleme uzmanlığımızı uygulayarak Ra 0,8 µm yüzey pürüzlülüğü ve IT7 kalite sınıfında toleranslarla taşlanmış uçlar sunuyoruz.
Yay Performansında Uç Taşlamanın Rolü
Uç taşlama, düz bir yatak yüzeyi oluşturmak için basma yayının son sarımından malzeme kaldırır. Bu proses olmadan, yayın uç sarımı yük altında eğilir ve burkulmaya ile erken yorulma hasarına neden olur. Uç taşlamadan etkilenen birincil spesifikasyonlar serbest boy toleransı, blok yüksekliği ve yük-deformasyon oranıdır. 50.000 çevrim ömrü beklenen bir yay için, taşlanmamış uçlar, nokta temaslarındaki gerilim yoğunlaşması nedeniyle yorulma ömrünü yaklaşık yüzde 30 oranında azaltır. Taşlama ayrıca blok yüksekliğini serbest boyun yüzde 3 ila 8'i kadar azaltır; bu durum yay tasarım hesaplamasında dikkate alınmalıdır.
Amerikan standardı ASTM A125 ve Alman standardı DIN 2095, tel çapı 3 mm'nin üzerinde ve yay indeksi (D/d) 8'in altında olan yaylar için uç taşlamayı zorunlu kılar. Üretim verilerimiz, otomotiv süspansiyonu ve endüstriyel vanalar için üretilen basma yaylarının yüzde 85'inin fonksiyonel spesifikasyonları karşılamak için uç taşlama gerektirdiğini göstermektedir.

CNC Taşlama ve Konvansiyonel Taşlama Yöntemleri
Yay ucu taşlama için iki ana teknik kullanılır: konvansiyonel çift diskli taşlama ve CNC kontrollü hassas taşlama. Konvansiyonel çift diskli taşlama, zıt yönlerde dönen iki aşındırıcı disk kullanarak her iki ucu aynı anda işler. Bu yöntem, saatte 600 parça çıktı elde ederek yüksek hacimli üretim için uygun maliyetlidir. Ulaşılabilir düzlük toleransı 0,10 mm ve diklik 2 derecedir.
Buna karşılık CNC taşlama, her bir ucu sırayla taşlamak için servo kontrollü konumlandırmaya sahip tek bir taşlama diski kullanır. Bu, gerçek zamanlı boyutsal geri bildirim ve ayar sağlayarak 0,02 mm düzlük ve 0,5 derecenin altında diklik elde edilmesini sağlar. CNC taşlama, saatte 150 parça çıktı ile daha yavaştır ancak yakıt enjektörleri veya tıbbi cihazlarda kullanılan hassas yaylar için gereklidir. Fiyat farkı önemlidir: konvansiyonel taşlama parça başına maliyete 0,02 USD eklerken, CNC taşlama parça başına 0,08 USD ekler.
| Parametre | Konvansiyonel Çift Diskli | CNC Hassas Taşlama |
| Düzlük toleransı | 0,10 mm | 0,02 mm |
| Diklik toleransı | 2 derece | 0,5 derece |
| Yüzey pürüzlülüğü Ra | 1,6 µm | 0,8 µm |
| Çıktı (parça/saat) | 600 | 150 |
| Parça başına ek maliyet (USD) | 0,02 | 0,08 |
| En iyi uygulama alanı | Yüksek hacimli standart yaylar | Hassas ve güvenlik açısından kritik yaylar |
Malzeme ve Aşındırıcı Disk Seçimi
Taşlama diski spesifikasyonu, yay teli malzemesine ve sertliğine bağlıdır. 45 HRC sertliğindeki müzik teli (ASTM A228) için, 60 tane boyutunda ve K sertlik derecesinde vitrifiye alüminyum oksit disk önerilir. Bu kombinasyon, minimum ısı üretimiyle agresif kesim sağlar. 50 HRC'deki krom silisyum (ASTM A401) için, yüzey yanmasını önlemek amacıyla 80 tane boyutunda ve L derecesinde seramik alüminyum oksit disk kullanın.
Paslanmaz çelik yaylar (302 veya 316) için, malzemenin düşük ısı iletkenliği nedeniyle kübik bor nitrür (CBN) disk gereklidir. CBN diskler kesici kenarlarını daha uzun süre korur ve taşlama frekansını yüzde 40 azaltır. Çalışma parametreleri, alüminyum oksit için 25 m/s ve CBN için 35 m/s disk hızını içerir. İstenen düzlüğü elde etmek için ilerleme hızı pas başına 0,02 mm'de tutulmalıdır. Soğutma sıvısı akışı, taşlama bölgesi sıcaklığını 150 santigrat derecenin altında tutmak için dakikada 20 litreyi aşmalıdır; bu sayede yeniden sertleşme veya yumuşama gibi metalurjik hasarlar önlenir.

Boyutsal Toleranslar ve Ölçüm Standartları
Taşlanmış yay uçlarının nihai boyutları dört temel toleransla tanımlanır: düzlük, diklik, paralellik ve yüzey kalitesi. Ticari kalite yaylar için düzlük, tüm uç yüzeyi boyunca ölçülen 0,10 mm'dir. Hassas kalite yaylar 0,02 mm düzlük gerektirir. Uç yüzeyi ile yay ekseni arasındaki açı olan diklik, ticari için 2 derece ve hassas için 0,5 derecedir. İki taşlanmış yüzey arasındaki paralellik, ticari için 0,05 mm ve hassas için 0,01 mm dahilinde olmalıdır.
Ölçüm yöntemleri, düzlük için dijital gösterge ile yüzey plakası ve diklik için hassas V-blok ile gönye kullanımını içerir. Yüksek hacimli muayene için, uç yüzey profilini kontrol etmek amacıyla 20x büyütmeli optik komparatör kullanılır. Kalite kontrol departmanımız, her 200. parçayı denetlemek için 0,0005 mm çözünürlüğe sahip Zeiss koordinat ölçüm makinesi (CMM) kullanır. Kabul edilebilir yüzey pürüzlülüğü, profilometre ile ölçülen standart taşlama için Ra 1,6 µm ve CNC taşlama için Ra 0,8 µm'dir. Taşlama prosesi, dekarbürize tabakanın tamamen kaldırıldığından emin olmak için tel çapından minimum 0,3 mm malzeme kaldırmalıdır.
Maliyet Dağılımı ve Teslim Süresi Hususları
Yay ucu taşlamanın maliyeti; yay çapı, tel boyutu ve parti miktarından etkilenir. 20 mm dış çapa ve 2 mm tele sahip bir yay için, 10.000 adetlik bir partide taşlama maliyeti parça başına 0,03 USD'dir. Bu maliyet; disk aşınması, makine kurulumu ve muayeneyi içerir. 1.000 adetlik bir parti için, kurulum süresinin amortismanı nedeniyle parça başına maliyet 0,12 USD'ye yükselir. Konvansiyonel bir taşlayıcı için kurulum süresi 30 dakikayken, CNC taşlayıcı programlama ve fikstür hizalaması için 2 saat gerektirir.
Taşlama için teslim süresi, standart yaylar için tipik olarak 2 ila 3 iş günü ve CBN disk gerektiren hassas yaylar için 5 iş günüdür. Temel yay üretim süresi olan 3 günle birleştirildiğinde, toplam teslim süresi 5 ila 8 gündür. Acil siparişler için BQUQ, yay boşluklarının stokta olması koşuluyla 24 saat ekspres taşlama hizmeti sunar. Aşağıdaki tablo, farklı parti boyutları için maliyet yapısını özetlemektedir.
| Parti Miktarı | Parça Başına Taşlama Maliyeti (USD) | Kurulum Maliyeti (USD) | Toplam Teslim Süresi (Gün) |
| 1.000 | 0,12 | 60 | 8 |
| 5.000 | 0,05 | 60 | 6 |
| 10.000 | 0,03 | 60 | 5 |
| 50.000 | 0,02 | 120 | 7 |

Yaygın Hatalar ve Kalite Kontrol Önlemleri
Yay ucu taşlamada en yaygın hatalar yanma, çatlama ve düzensiz malzeme kaldırmadır. Taşlama yanıkları, 200 santigrat derecenin üzerindeki aşırı ısıdan kaynaklanan uç yüzeyinde mavi veya kahverengi renk değişikliği olarak görünür. Bu durum yorulma mukavemetini yüzde 20'ye kadar azaltır. Çatlama, taşlama diskinin çok sert olması veya ilerleme hızının aşırı olması durumunda termal şok oluşturarak meydana gelir. Düzensiz kaldırma, çevre çevresinde dört noktada kalınlık ölçülerek tespit edilen konik bir uç yüzeyiyle sonuçlanır.
Bu hataları önlemek için, yüzde 5 ila 8 oranında çözünür yağ içeren soğutma sıvısı konsantrasyonu uyguluyor ve soğutma sıvısı pH'ını 8,5 ile 9,5 arasında tutuyoruz. Taşlama diski, keskinliğini korumak için her 200 parçada bir elmas kalemle tıraşlanır. Lazer mikrometre ile proses içi ölçüm, uç yüzey kalınlığı hakkında gerçek zamanlı geri bildirim sağlayarak ilerleme hızının otomatik olarak düzeltilmesine olanak tanır. Hassas taşlama için red oranımız, sektör ortalaması olan yüzde 2'nin altında, yüzde 0,5'in altındadır.
Tasarım Mühendisleri için Pratik Öneriler
Çiziminizde uç taşlama gereksinimini, genel uygulamalar için 0,05 mm düzlük ve 1 derece diklik çağrısıyla birlikte standart "GRIND ENDS" notasyonunu kullanarak belirtin. 1 milyon çevrimi aşan yüksek çevrimli yaylar için, 0,02 mm düzlük belirtin ve Ra 0,8 µm yüzey pürüzlülüğü gerektirin. Yayınızı, uç sarımını zayıflatmadan taşlama için yeterli malzeme sağlamak amacıyla tel çapının en az 0,7 katı kalınlığında taşlanmış uç sarımıyla tasarlayın. Yay havşa deliğine oturacaksa, uç yüzeyinde bir tahliye deliği veya pah sağlayın.
Her zaman malzeme sertliğini ve yayın taşlamadan önce oturma işlemi (preset) uygulanıp uygulanmadığını belirtin. Ön oturma işlemi, kalıntı gerilmeleri giderir ve serbest boyu stabilize eder; bu da taşlama operasyonunun tutarlılığını artırır. Yay indeksiniz 4'ün altındaysa, çatlamayı önlemek için taşlamadan önce 250 santigrat derecede 30 dakika gerilim giderme ısıl işlemi eklemeyi düşünün. Prototip çalışmaları için, taşlama prosesinin montaj gereksinimlerinizi karşıladığını doğrulamak üzere tam boyutsal raporlu numune parçalar talep edin.
Yay oranını tasarım değerinin yüzde 2'si dahilinde tutmak için serbest boyda maksimum 0,5 mm taşlama payı öneriyoruz. Belirli bir yükseklikteki yük toleransınız yüzde 3'ten daha sıkıysa, varyasyonu en aza indirmek için CNC taşlama kullanmanızı tavsiye ederiz. Mühendislik ekibimiz çiziminizi inceleyecek ve önerilen taşlama prosesi ile maliyet tahmini dahil ücretsiz bir fizibilite analizi sağlayacaktır.
Taşlanmış uçlu 5.000 veya daha fazla basma yayı gerektiren bir proje için BQUQ, 0,02 mm düzlük ve 7 gün teslim süresiyle hassas taşlanmış yaylar teslim edebilir. Dahili taşlama kapasitemiz 6 çift diskli taşlayıcı ve 2 CNC taşlayıcı içerir; bu sayede karışık partileri verimli şekilde işleyebiliriz. Her sevkiyatla birlikte, ISO 9001:2015 kalite sistemimize izlenebilir tam malzeme sertifikası ve muayene raporu sağlıyoruz.
İLETİŞİM: Ücretsiz teklif ve mühendislik incelemesi için çizimlerinizi sc@bquq.com adresine gönderin veya WhatsApp üzerinden +86 13713157787 numarasından bize ulaşın. Ekibimiz 12 saat içinde fiyatlandırma, teslim süresi ve proses önerileriyle yanıt verir. Yay üretim yeteneklerimiz hakkında daha fazla bilgi için www.bquq.com adresini ziyaret edin.


