Yay Tasarımı Hesaplamaları: CNC Üreticileri için Temel Formüller ve Mühendislik Verileri
Yay Tasarım Hesaplamaları: CNC Üreticileri için Temel Formüller ve Mühendislik Verileri
**Doğrudan Cevap:** Doğru yay tasarım hesaplamaları, malzemeye özgü kayma modülü değerlerini kullanarak yay katsayısının (k), maksimum gerilmenin ve sehimenin belirlenmesini, ardından yorulma limitleri ve üretim toleranslarına karşı doğrulama yapılmasını gerektirir. CNC ile işlenen ve damgalanan yaylar için kritik formüller k = Gd^4 / (8D^3N) şeklindedir ve izin verilen gerilme limitleri statik yükler için tipik olarak çekme mukavemetinin %45'i, dinamik uygulamalar için ise %30'u olarak belirlenir. Bu kılavuz, BQUQ'nun 20 yıllık üretim ortamında kullanılan kesin denklemleri, malzeme verilerini ve pratik tolerans tablolarını sağlar.
Bölüm 1: Temel Yay Katsayısı ve Gerilme Denklemleri
Herhangi bir yay hesaplamasının temeli iki ana formüle dayanır. Yuvarlak telden üretilen helisel basma yayları için yay katsayısı (k) N/mm veya lbf/in cinsinden ifade edilir:

**k = (G × d^4) / (8 × D^3 × N_a)**
Burada: - G = malzemenin kayma modülü (MPa veya psi) - d = tel çapı (mm veya in) - D = ortalama sarım çapı (mm veya in) - N_a = aktif sarım sayısı (toplam sarım eksi uçları düzeltilmiş ve taşlanmış yaylar için 2)

Bobinin iç lifindeki maksimum burulma gerilmesi (τ):
**τ = K_w × (8 × F × D) / (π × d^3)**

Burada K_w, eğrilik ve doğrudan kesmeyi hesaba katan Wahl düzeltme faktörüdür:
**K_w = (4C - 1) / (4C - 4) + 0.615 / C** (burada C = D/d, yay indeksi)
Üretim verilerimize göre, yay indeksini (C) 4 ile 12 arasında tutmanızı öneririz. 4'ün altında, standart takımlarla üretim zorlaşır; 12'nin üzerinde ise yay burkulmaya eğilimli hale gelir. CNC işleme tesisimizde, 0,3 mm ile 12 mm arasındaki tel çaplarıyla rutin olarak 5 ila 8 arası yay indeksleri elde ediyoruz.
Bölüm 2: Malzeme Seçimi ve Kayma Modülü Verileri
Malzeme seçimi, hesaplamalarınızdaki G değerini doğrudan belirler. Tablo 1, BQUQ'da kullanılan standart malzemeleri ve yay tasarımına ilişkin ilgili özelliklerini listeler.
| Malzeme | Kayma Modülü G (GPa) | Çekme Mukavemeti (MPa) | Maks. Çalışma Sıcaklığı (°C) | Tipik Tel Çapı Aralığı (mm) | Göreceli Maliyet Faktörü | ---------- | ---------------------- | ------------------------ | ------------------------ | ---------------------------------- | ---------------------- | Piyano Teli (ASTM A228) | 79.3 | 2300 - 2600 | 120 | 0.1 - 6.0 | 1.0 | Yağda Temperlenmiş (ASTM A229) | 79.3 | 1600 - 1900 | 150 | 0.5 - 12.0 | 0.8 | Paslanmaz Çelik 302 (A313) | 71.7 | 1700 - 2100 | 260 | 0.2 - 8.0 | 1.5 | Krom Silisyum (A401) | 78.5 | 2000 - 2300 | 220 | 1.0 - 12.0 | 2.0 | Berilyum Bakır (B197) | 48.3 | 1200 - 1400 | 200 | 0.1 - 4.0 | 4.0 | Inconel X-750 (B637) | 75.8 | 1000 - 1200 | 650 | 0.5 - 10.0 | 8.0 |
|---|
**Mühendislik Notu:** 120°C üzerindeki uygulamalarda, piyano teli mukavemetinin %20'sine kadarını kaybeder. Otomotiv egzoz ve yüksek ısı ortamları için krom silisyum veya Inconel öneriyoruz. Korozyonlu ortamlar için paslanmaz 302, maliyet ve direnç arasında bir denge sunar; ancak daha düşük G değerinin, aynı geometri için piyano teline kıyasla sehimi yaklaşık %10 artırdığını unutmayın.
Bölüm 3: Sehim ve Blok Yüksekliği Hesaplamaları
F yükü altındaki toplam sehim (δ) şu şekilde hesaplanır:
**δ = (8 × F × D^3 × N_a) / (G × d^4)**
Uçları düzeltilmiş ve taşlanmış bir basma yayının blok yüksekliği (L_s):
**L_s = N_t × d** (burada N_t = toplam sarım sayısı)
Tasarım güvenliği için, maksimum çalışma sehimi asla blok yüksekliğine ulaşmamalıdır. Üretim yaylarımızda maksimum sehimenin minimum %15'i kadar bir çarpışma payı (clash allowance) tutuyoruz. Örneğin, bir yay maksimum yükte 20 mm sehim yapıyorsa, blok yüksekliği bu yükteki sıkıştırılmış uzunluğun en az 3 mm altında olmalıdır.
**Burkulma Önleme:** Serbest duran yaylar için, narinlik oranı (L_serbest / D_ortalama) 4'ten büyükse, burkulma sehimenin yaklaşık %40'ında meydana gelir. Aşağıdaki kritik burkulma yükü formülünü kullanın:
**F_kritik = k × L_serbest × (1 - sqrt(1 - (2.63 × D_ortalama / L_serbest)^2))**
Pratikte, ortalama çapı 25 mm'nin altında olan 200 mm'den uzun yaylar için her zaman iç kılavuz çubuklar veya dış kovanlar belirleriz.
Bölüm 4: Yorulma Ömrü ve Dinamik Yükleme Hesaplamaları
Döngüsel yüke maruz kalan yaylar için Goodman diyagramı yaklaşımı standarttır. Yay çeliği için modifiye Goodman kriteri:
**τ_izinverilen = τ_yorulma × (1 - τ_ortalama / τ_kopma)**
Burulma yorulmasında yay malzemeleri için tipik yorulma limitleri: - Piyano Teli: Çekme mukavemetinin %45'i (2,0 mm tel için yaklaşık 450 MPa) - Paslanmaz 302: Çekme mukavemetinin %40'ı - Krom Silisyum: Çekme mukavemetinin %50'si
Kırılmaya kadar geçen döngü sayısı Basquin denklemi kullanılarak tahmin edilebilir:
**τ_a = A × N_f^b**
Piyano teli için: A ≈ 0.9 × τ_kopma ve b ≈ -0.085. 600 MPa alternatif gerilmeye sahip 2,0 mm piyano teli yay için tahmini yorulma ömrü:
**N_f = (600 / (0.9 × 2300))^(-1/0.085) ≈ 1.2 × 10^6 döngü**
**Üretim Gerçeği:** Damgalama ve CNC operasyonlarımızda, 100.000 döngüyü aşması beklenen herhangi bir yay için kum püskürtme (shot peening) öneriyoruz. Kum püskürtme, yüzeyde bası artık gerilme oluşturarak yorulma ömrünü %20-30 artırır.
Bölüm 5: Üretim Toleransları ve Maliyet Etkisi
Hassas yay üretimi, gerçekçi tolerans spesifikasyonları gerektirir. Tablo 2, BQUQ'nun tel çapı ve yay katsayısına dayalı standart üretim toleranslarını gösterir.
| Yay Parametresi | Tel Çapı < 1.0 mm | Tel Çapı 1.0 - 5.0 mm | Tel Çapı > 5.0 mm | ------------------ | ------------------------ | ---------------------------- | ------------------------ | Tel Çapı Toleransı | ±0.01 mm | ±0.02 mm | ±0.05 mm | Serbest Uzunluk Toleransı | ±%1.0 veya ±0.2 mm (hangisi büyükse) | ±%0.75 | ±%0.5 | Yay Katsayısı Toleransı | ±%5 | ±%4 | ±%3 | Dış Çap Toleransı | ±0.15 mm | ±0.25 mm | ±0.40 mm | Toplam Sarım Toleransı | ±0.25 sarım | ±0.25 sarım | ±0.5 sarım |
|---|
**Maliyet Etkisi:** Daha sıkı toleranslar üretim maliyetini üstel olarak artırır. ±%2 katsayı toleransına sahip bir yay, ±%5 toleransa sahip olandan yaklaşık %40 daha pahalıdır. Yüksek hacimli üretim için (100.000 parçanın üzerinde), kabul edilebilir en gevşek toleransla tasarım yapmanızı öneririz. BQUQ'da tipik CNC işlemeli yay fiyatlandırması: prototip miktarları (1-10 adet) parça başına $15-50; seri üretim (10.000+ adet) tel çapına ve karmaşıklığa bağlı olarak parça başına $0.05-0.30.
Bölüm 6: Adım Adım Çözümlü Örnek
**Problem:** 15 mm sehimde 50 N yük gerektiren, maksimum dış çapı 20 mm olan, 80°C'de çalışan ve 500.000 döngü yorulma ömrüne sahip bir valf uygulaması için basma yayı tasarlayın.
**Adım 1: Malzeme Seçimi** – Sıcaklık ve yorulma performansı için krom silisyum kullanın (G = 78.5 GPa).
**Adım 2: Başlangıç Geometrisi** – Tel çapı d = 2.5 mm, ortalama çap D = 15 mm seçin (yay indeksi C = 6).
**Adım 3: Yay Katsayısını Hesaplayın** – k = F/δ = 50 N / 15 mm = 3.33 N/mm.
**Adım 4: Aktif Sarım Sayısını Çözün** – N_a = (G × d^4) / (8 × D^3 × k) = (78500 × 2.5^4) / (8 × 15^3 × 3.33) = (78500 × 39.06) / (8 × 3375 × 3.33) = 3.066.150 / 89.910 ≈ 34.1 sarım.
**Adım 5: Gerilmeyi Kontrol Edin** – Wahl faktörü K_w = (4×6-1)/(4×6-4) + 0.615/6 = 23/20 + 0.1025 = 1.2525. τ = 1.2525 × (8 × 50 × 15) / (π × 2.5^3) = 1.2525 × 6000 / 49.09 = 153.1 MPa.
**Adım 6: İzin Verilen Değerle Karşılaştırın** – Krom silisyum için 500k döngüde yorulma limiti, 2000 MPa'nın yaklaşık %45'i = 900 MPa'dır. 153 MPa'mız bunun oldukça altında, bu da aşırı tasarım olduğunu gösterir. Tel çapını 2.0 mm'ye düşürün ve yeniden hesaplayın.
**Adım 7: Son Doğrulama** – d = 2.0 mm, D = 16 mm (C=8) ile: N_a = (78500 × 16) / (8 × 4096 × 3.33) = 1.256.000 / 109.158 ≈ 11.5 sarım. Gerilme: K_w = 1.184, τ = 1.184 × (8 × 50 × 16) / (π × 8) = 1.184 × 6400 / 25.13 = 301.5 MPa. Kabul edilebilir. Serbest uzunluk = 15 mm sehim + blok yüksekliği (13.5 sarım × 2.0 mm = 27 mm) + %15 çarpışma payı ≈ 47 mm.
SSS Tarzı Tasarım İpuçları
**S: Önerilen minimum aktif sarım sayısı nedir?** C: Stabil yük-sehim ilişkisi için minimum 3 aktif sarım. 3'ün altında, uç etkileri nedeniyle yay katsayısı öngörülemez hale gelir.
**S: Dikdörtgen tel yaylar için hesaplamaları nasıl uyarlarım?** C: d^4 yerine eşdeğeri kullanın: (b × h^3) / 3, burada b genişlik ve h yük yönündeki kalınlıktır. Yay katsayısı, eşdeğer alanlı yuvarlak tele kıyasla yaklaşık %10 azalır.
**S: Sıcaklığın yay boyutlarına etkisi nedir?** C: Piyano teli için 100°C'de modül %2-3 düşer ve sehimi artırır. Yüksek sıcaklık yayları için her zaman oda sıcaklığındaki değeri değil, çalışma sıcaklığındaki G değerini kullanın.
**S: Taşlanmış uç mu yoksa düz uç mu belirtmeliyim?** C: Taşlanmış uçlar aktif sarım sayısını 2 azaltır ve dikliği iyileştirir. Serbest uzunluğu 25 mm'nin üzerinde olan veya yük doğruluğunun kritik olduğu yaylar için taşlanmış uç kullanın. Yüksek hacimli üretimlerde maliyet artışı parça başına yaklaşık $0.02-0.05'tir.
Sonuç
Yay tasarım hesaplamaları, doğrusal elastik formülleri, malzeme verilerini ve üretim toleranslarını doğru uyguladığınızda belirlenebilirdir. Sahadaki en yaygın hata, yanlış denklemlerden değil, yorulma limitlerini ve sıcaklık etkilerini göz ardı etmekten kaynaklanır. Özellikle yay indeksi 4-12 aralığının dışındaysa veya çalışma sıcaklıkları 150°C'yi aşıyorsa, tasarımınızı üretimden önce her zaman bir prototiple doğrulayın.
BQUQ'da mühendislerimiz, yirmi yılı aşkın CNC işleme ve damgalama üretiminde bu hesaplamaları geliştirmiştir. Teklif aşamasında üretim için tasarım (DFM) geri bildirimi sağlayarak üretim iterasyonlarınızı en aza indirebiliriz. Yay tasarımınızla ilgili acil yardım için spesifikasyonlarınızı gönderin; 12 saat içinde ayrıntılı bir fizibilite raporu ve fiyatlandırma ile geri dönelim.
**Mühendislik ekibimizle iletişime geçin:** - E-posta: sc@bquq.com - WhatsApp: +86 13713157787 - Web sitesi: www.bquq.com
Tüm yay ve hassas bileşen talepleri için ücretsiz tasarım incelemesi, malzeme seçimi danışmanlığı ve DFM analizi sağlıyoruz.

