Yay Sarma Açıklandı: CNC Yay Üretimi Hassasiyeti Nasıl Sağlar
Yay sarmalama, helisel bobinler oluşturmak için teli bir mandrel veya şekillendirme takımı etrafında besleme işlemidir ve CNC yay üretimi bunu, hatveyi, çapı ve kesme uzunluğunu hassas şekilde ayarlayan bilgisayar kontrollü eksenlerle otomatikleştirir. Modern CNC sarma makineleri, tel çapında ±0,01 mm ve serbest uzunlukta ±0,05 mm toleranslara ulaşır; küçük basma yayları için çevrim süreleri 3 saniyenin altındadır. Bu makale, BQUQ'nun Dongguan tesisindeki yüksek hacimli yay üretiminde kullanılan mekanikleri, malzeme parametrelerini, maliyet etkenlerini ve kalite kontrol protokollerini detaylandırmaktadır.
Yay Sarmanın Temel Mekanikleri
Yay sarmalama, düz teli üç ana yöntemle helisel geometriye dönüştürür: mandrel sarma, merkezsiz sarma ve CNC çok eksenli şekillendirme. Mandrel sarma, teli dönen bir mil etrafına sarar; 0,3 mm ila 8,0 mm tel çaplarındaki basit basma yayları için uygundur. Merkezsiz sarma, merkezi bir mandrel olmadan teli bükmek için iki veya üç silindir kullanır; uzun konik veya değişken hatveli yaylar için idealdir. CNC çok eksenli makineler (örn. Wafios FMU veya Torin SCM serisi), kanca veya halkalı tel formları, burulma yayları, çift burulma yayları gibi karmaşık geometriler oluşturmak için aynı anda çalışan servo tahrikli besleme silindirleri, hatve takımları ve kesiciler kullanır.
Nihai kaliteyi belirleyen sarma proses parametreleri; besleme hızı (çelik tel için tipik olarak 20-80 m/dk), hatve takımı açısı (5-30 derece) ve sarma sıcaklığıdır. Soğuk sarmada tel ortam sıcaklığında beslenirken, sıcak sarma (900°C üzeri) 12 mm üzeri tel çapları veya düşük akma dayanımı gerektiren yüksek alaşımlı çelikler için ayrılmıştır. BQUQ'da yay siparişlerinin %85'inden fazlası soğuk sarılır çünkü bu, telin yüzey kalitesini ve boyutsal stabilitesini korur.
CNC Yay Üretim İş Akışı

Bir CNC yay makinesi, kapalı döngülü servo sistem üzerinde çalışır. Tel, bir doğrultucudan (tipik olarak 5-7 silindir) geçer, ardından iki veya üç güçlü silindirin teli kontrollü basınçla kavradığı besleme mekanizmasına girer. Devir başına besleme uzunluğu yayın hatvesini belirler; mandrel veya şekillendirme parmağı çapı, yay çapını ayarlar; beslemeyle senkronize kesici, yayı programlanan serbest uzunlukta keser. Modern makineler 3 eksenli veya 5 eksenli konfigürasyon kullanır: X ekseni besleme, Y ekseni hatve takımı konumlandırma ve Z ekseni kesici yüksekliği için; kanca şekillendirme için opsiyonel döner eksenler mevcuttur.
Standart bir CNC basma yayı makinesi (örn. Wafios FMU 40) için gerçek dünya özellikleri; 0,3-4,0 mm tel çapı aralığı, maksimum 100 m/dk besleme hızı, 3000 rpm'e kadar iş mili hızı ve ±0,005 mm konumlandırma tekrarlanabilirliği içerir. Programlama dili G-kodu tabanlıdır; yay indeksi (ortalama çapın tel çapına oranı, tipik olarak 4-12), aktif sarım sayısı ve kapalı uçlar dahil toplam sarım sayısı için parametrik değişkenler kullanılır. Makine, kayıtlı programlar aracılığıyla 10 dakikadan kısa sürede yay tipleri arasında geçiş yapabilir; bu da hızlı prototipleme ve 50 adede kadar küçük parti üretimi sağlar.
Malzeme Seçimi ve Mekanik Sınırlar
Tel malzemesi, bitmiş yayın maksimum gerilmesini, çalışma sıcaklığını ve korozyon direncini belirler. BQUQ'da yaygın malzemeler; müzik teli (ASTM A228, 1,0 mm çap için 2300-2500 MPa çekme dayanımı), yağda temperlenmiş krom silisyum (ASTM A401, 1900-2100 MPa çekme), paslanmaz çelik 302 (ASTM A313, 1700-1900 MPa çekme) ve 650°C'ye kadar yüksek sıcaklık uygulamaları için Inconel X-750'dir. Statik uygulamalar için izin verilen maksimum kayma gerilmesi tipik olarak telin çekme dayanımının %45-55'idir; dinamik uygulamalar (örn. motor supapları) yorulma hasarını önlemek için %30-35'e düşürmeyi gerektirir.

Tel çapı toleransı kritiktir. 2,0 mm müzik teli için standart tolerans ±0,02 mm'dir; bu, yay oranını 0,02 mm sapma başına yaklaşık %4 doğrudan etkiler. BQUQ'da gelen teli optik mikrometrelerle doğrular ve toleransı aşan her bobini reddederiz. Yay oranı (k), k = (G × d^4) / (8 × D^3 × n) formülüyle hesaplanır; burada G kayma modülü (çelik için 79,3 GPa), d tel çapı, D ortalama yay çapı ve n aktif sarım sayısıdır. Tel çapındaki %1'lik bir değişiklik, yay oranında %4'lük bir değişikliğe neden olur; bu nedenle hassas sarma, sıkı tel tedariki gerektirir.
Toleranslar, Yüzey İşlemleri ve Kalite Kontrol
CNC sarma, DIN 2095 ve EN 15800 standartlarına göre sınıflandırılan boyutsal toleranslar elde eder. 5 mm'ye kadar tel çapları için serbest uzunluk toleransı ±%1,0 veya ±0,15 mm'dir (hangisi büyükse); yay çapı toleransı ±%0,5 veya ±0,10 mm'dir. Yüksek hassasiyetli uygulamalar için (örn. tıbbi cihazlar veya enjektörler) BQUQ, beslemeyi gerçek zamanlı ayarlayan lazer ölçüm geri bildirim döngüleri kullanarak serbest uzunluğu ±0,03 mm'de tutabilir. Sarma sonrası yüzey kalitesi tipik olarak Ra 1,6 μm'dir; ancak (40-60 psi'de 0,3-0,6 mm çelik bilye kullanılarak) bilyeli dövme, basma artık gerilimi oluşturarak yorulma ömrünü %20-30 artırır.
Kalite kontrol; optik karşılaştırıcılar ve dijital kumpaslar kullanılarak kritik boyutların %100 boyutsal muayenesini ve her partide istatistiksel proses kontrolünü (SPC) içerir. Maksimum sehimin %80'inde yük testi yay oranını doğrular ve 150°C'de 30 dakikalık sıcaklık testi kalıcı deformasyonu (set) kontrol eder. Aşağıdaki tablo, BQUQ'da CNC sarma ile üretilen üç yaygın yay tipi için tipik özellikleri özetlemektedir.
| Yay Tipi | Tel Çapı (mm) | Ortalama Yay Çapı (mm) | Serbest Uzunluk (mm) | Yük Toleransı | Maks. Çalışma Sıcaklığı (°C) | Teslim Süresi (gün) |
| Basma yayı | 0,5 - 8,0 | 3,0 - 60,0 | 5,0 - 200,0 | Belirtilen yükün ±%5'i | 120 (müzik teli) | 5 - 10 |
| Burulma yayı | 0,3 - 6,0 | 2,0 - 50,0 | 10,0 - 150,0 (bacak uzunluğu) | Torkun ±%3'ü | 150 (krom silisyum) | 7 - 12 |
| Çekme yayı | 0,4 - 7,0 | 3,5 - 55,0 | 10,0 - 250,0 | Başlangıç geriliminin ±%4'ü | 130 (paslanmaz 302) | 6 - 11 |
Maliyet Etkenleri ve Minimum Sipariş Adetleri

Yay başına maliyet; tel malzemesine, çapa, adede ve ikincil işlemlere bağlıdır. 2,0 mm müzik teli, 20 mm serbest uzunluk ve 10.000 adetlik standart bir basma yayı için birim fiyat $0,08-$0,15'tir. Takım (kam, mandrel, kesici) kurulum başına $150-$400 tutar ve siparişe amorti edilir. Tel malzeme maliyeti müzik teli için kilogram başına yaklaşık $1,20-$1,80 iken paslanmaz çelik $3,50-$5,00/kg'dır. Makine süresi maliyeti saat başına $30-$60'tır ve tipik bir CNC sarma makinesi küçük parçalar için dakikada 15-60 yay üretir.
BQUQ'da minimum sipariş adetleri standart basma yayları için 100 adettir ancak prototip çalışmaları için bu 20 adede düşer. 1.000 adedin altındaki miktarlarda kurulum maliyeti baskındır, bu nedenle birim fiyatlar hacimli fiyatlandırmadan 3-5 kat daha yüksek olabilir. Taşlama (uç sarımlarını düzleştirme, ±0,05 mm) gibi ikincil işlemler yay başına $0,02-$0,05 eklerken, bilyeli dövme $0,01-$0,03 ekler. Isıl işlem (250-400°C'de 30 dakika gerilim giderme), şekillendirmeden kaynaklanan artık gerilimi gidermek için tüm soğuk sarılmış yaylara dahildir.
Mühendisler için Pratik Öneriler
Bir yay belirtirken önce çalışma yükü aralığını, maksimum sehimi ve çalışma sıcaklığını tanımlayın. Ardından yay indeksini hesaplayın: 4 ile 12 arasında tutun; daha düşük indeksler iç yüzeyde yüksek gerilme konsantrasyonuna neden olurken, daha yüksek indeksler yayı burkulmaya yatkın hale getirir. Dinamik uygulamalar için bilyeli dövme ve DIN 2095'e göre 0,1 mm derinlikte yüzey kusuru limiti belirtin. Maliyetli yeniden işlemeyi önlemek için her zaman yalnızca nominal boyutları değil, serbest uzunluk toleransını ve yük toleransını sağlayın.
Prototip doğrulaması için boyutsal raporla birlikte 20-30 numune sipariş edin ve ardından maksimum sehimin %25, %50 ve %75'inde bir basma test cihazında yay oranını doğrulayın. Ölçülen oran hesaplamadan %3'ten fazla saparsa, gerçek tel çapını ve ortalama yay çapını kontrol edin. CNC sarma makinesi kayması 500-1.000 çevrimden sonra meydana gelebileceğinden, tam hacimden önce seri öncesi numune talep edin. Korozyon direnci için pasifleştirilmiş paslanmaz çelik gibi yüzey kalitesi gereksinimlerini teklif talebinde (RFQ) iletin; bu, teslim süresini 2-3 gün etkiler.
Sonuç
CNC yay üretimi, manuel mekanik kurulumları servo kontrollü eksenlerle değiştirerek uzunlukta ±0,05 mm ve çapta ±0,02 mm tekrarlanabilir toleranslar ve küçük yaylar için saatte 3.600 parçaya varan üretim hızları sağlar. Güvenilir yay performansının anahtarı; malzeme doğrulaması, hassas sarma parametreleri ve şekillendirme sonrası gerilim gidermede yatar. DIN 2095'e göre toleransları belirterek ve tel tipi ile miktarın maliyet etkisini anlayarak, minimum birim maliyetle optimum yay tasarımı elde edebilirsiniz.
Bir sonraki yay projeniz için çizimlerinizi veya numunelerinizi ücretsiz mühendislik incelemesi için BQUQ'ya gönderin. Tüm CNC sarma ve tel şekillendirme taleplerinde DFM geri bildirimi dahil 12 saatte fiyat teklifi sağlıyoruz. Bizimle iletişime geçin: E-posta: sc@bquq.com, WhatsApp: +86 13713157787 veya hacimli fiyatlandırma ve özel malzeme seçeneklerini görüşmek için www.bquq.com adresini ziyaret edin.


