Progresif Kalıp Damgalama: Tanım, Süreç, Toleranslar ve Maliyet Analizi
Progresif kalıp damgalama, sürekli bir metal şeridin tek bir preste bir dizi istasyondan geçirildiği ve her istasyonun bitmiş bir parçaya dönüştürmek için farklı bir işlem (kesme, bükme, presleme veya çekme) gerçekleştirdiği yüksek hacimli bir metal şekillendirme işlemidir. Bu yöntem, dakikada 1.200 parçaya varan üretim hızlarına ulaşır, ±0,025 mm toleransları korur ve karmaşık geometriler için parça başına maliyeti 0,03 $ kadar düşük sunar. Progresif kalıp, birden fazla işlemi tek bir takımda birleştirerek ikincil taşıma ihtiyacını ortadan kaldırır, işçiliği azaltır ve otomotiv, elektronik ve tıbbi cihazlar gibi endüstriler için tekrarlanabilir hassasiyet sağlar.
Progresif Kalıp Damgalamanın Mekaniği
Progresif kalıp, mekanik bir preste monte edilmiş çok istasyonlu bir takımdır. İşlem, tipik olarak 0,1 mm ila 6,0 mm kalınlığında bir metal şerit bobini kalıptan yatay olarak beslenmesiyle başlar. Pres ramı dikey olarak hareket eder ve her strokta (veya "vuruşta"), şerit "adım" veya "besleme uzunluğu" olarak bilinen sabit bir artışla ilerler.
Kalıp, doğrusal olarak dizilmiş bir dizi istasyon içerir. Her istasyon, şeridin farklı kısımlarında aynı anda bir veya daha fazla işlem gerçekleştirir. En yaygın işlemler şunları içerir:
- Delme: Delik veya yuva kesme - Kesme: Parçanın dış profilini kesme - Bükme: Açı veya flanş oluşturma - Presleme: Hassas kalınlık veya yüzey kalitesi elde etmek için metali sıkıştırma - Çekme: Kap veya kabuk şeklini derinlemesine şekillendirme - Kabartma: Kabartmalı veya çökertilmiş özellikler oluşturma
Kritik bir bileşen, her strokta şeridin hassas konumlandırılmasını sağlamak için önceden delinmiş bir deliğe giren hassas bir pim olan kılavuz pimdir (pilot). Kılavuz pimler, şeridin hizasını ±0,005 mm içinde tutarak birden fazla istasyonda kümülatif hatayı önler.
Son istasyon, tamamlanmış parçayı şeritten (taşıyıcı veya iskelet olarak adlandırılır) ayırır. İskelet daha sonra geri dönüşüm için bir hurda makarasına sarılır. Bu sürekli, otomatik akış, işlemler arasında manuel parça taşıma olmadığı anlamına gelir ve bu da çevrim süresini ve işçilik maliyetini önemli ölçüde azaltır.

Temel Toleranslar ve Malzeme Özellikleri
Progresif kalıp damgalamada ulaşılabilir tolerans, malzeme kalınlığına, parça karmaşıklığına ve pres hızına bağlıdır. İnce malzemeler (0,1–1,0 mm) için ±0,025 mm hassasiyet toleransları standarttır. Daha kalın malzemeler (3,0–6,0 mm) için toleranslar, malzeme geri esnemesi ve termal genleşme nedeniyle ±0,1 mm'ye gevşer.
Malzeme seçimi kritiktir. En yaygın malzemeler şunları içerir:
- Soğuk haddelenmiş çelik (SPCC, SPCD): Genel amaçlı, düşük maliyetli - Paslanmaz çelik (SUS 301, SUS 304): Korozyon direnci, yüksek mukavemet - Pirinç (C2600, C2680): Elektrik iletkenliği ve korozyon direnci - Alüminyum (5052, 6061): Hafif, iyi şekillendirilebilirlik - Bakır (C1100, C1020): Yüksek elektrik ve termal iletkenlik - Yay çeliği (SK5, 65Mn): Klipsler ve yaylar için
Kalıp malzemesinin kendisi yüksek darbeye dayanmalıdır. D2 veya M2 gibi standart takım çelikleri, 500.000 parçanın altındaki üretim serileri için kullanılır. 1 milyon parçayı aşan seriler için, 10 kat daha fazla aşınma direnci sunan ancak 3-5 kat daha yüksek kalıp maliyetine sahip karbür kalıplar kullanılır.
| Malzeme | Kalınlık Aralığı | Tipik Tolerans | Maks. Üretim Hızı | Kalıp Ömrü (Parça) | Göreli Kalıp Maliyeti |
| Soğuk haddelenmiş çelik | 0,1–3,0 mm | ±0,05 mm | 800 strok/dk | 500.000–1M | 1,0x (temel) |
| Paslanmaz çelik | 0,2–3,0 mm | ±0,05 mm | 600 strok/dk | 400.000–800K | 1,3x |
| Pirinç | 0,1–2,0 mm | ±0,025 mm | 1.000 strok/dk | 600.000–1,2M | 1,1x |
| Alüminyum 5052 | 0,3–4,0 mm | ±0,08 mm | 700 strok/dk | 400.000–700K | 1,0x |
| Yay çeliği | 0,1–1,5 mm | ±0,03 mm | 500 strok/dk | 300.000–600K | 1,5x |
Maliyet Yapısı ve Ekonomik Gerekçe
Progresif kalıp damgalamanın birincil avantajı, yüksek hacimlerde düşük birim maliyetidir, ancak ilk takım yatırımı önemlidir. Tipik bir progresif kalıp, istasyon sayısına, parça karmaşıklığına ve kalıp malzemesine bağlı olarak 8.000 $ ile 80.000 $ arasında maliyete sahiptir. 4 istasyonlu basit bir braket için 12.000 $ ila 18.000 $ bekleyin. 12 istasyonlu karmaşık bir konnektör terminali 35.000 $ ila 60.000 $ arasında maliyet gerektirebilir.
Parça başına maliyet, takım amortismanı, malzeme, pres süresi ve ikincil işlemler birleştirilerek hesaplanır. 500.000 parçalık bir seri için 20.000 $'lık bir kalıp, parça başına 0,04 $ ekler. 8,50 $/kg'dan 0,5 mm pirinç şerit için malzeme maliyeti, 4 gramlık bir bileşen için parça başına yaklaşık 0,015 $ sağlar. Dakikada 400 strok çevrim hızı ve strok başına 2 parça ile saatte 60 $'lık pres süresi, parça başına 0,0025 $ ile sonuçlanır.
CNC işlemeye kıyasla başabaş noktası tipik olarak 5.000 ila 10.000 parça civarındadır. Bu miktarın altında, CNC işleme veya manuel damgalama daha ekonomiktir. 50.000 parçanın üzerinde, progresif kalıp damgalama neredeyse her zaman en uygun maliyetli seçenektir ve genellikle parça başına maliyeti işlemeye kıyasla %60-80 oranında azaltır.
Pres tonajı önemli bir maliyet faktörüdür: çoğu küçük parça için 30 tonluk bir pres yeterlidir, büyük soğutucular veya kalın braketler için 200 tonluk bir pres gerekir. Pres hızı maliyeti doğrudan etkiler: 7/24 çalışan dakikada 400 strokluk bir pres, günde 576.000 parça üretir (strok başına 1 parça), bu da daha yüksek kalıp maliyetini hızlı amortisman yoluyla haklı çıkarır.

Üretilebilirlik için Tasarım Hususları
Progresif kalıp damgalama için bir parça tasarlamak, takım arızasını önlemek ve toleransları korumak için belirli kurallara uyulmasını gerektirir.
Minimum bükme yarıçapı, yumuşak malzemeler için malzeme kalınlığının en az 0,5 katı ve sertleştirilmiş çelik için 1,0 katı olmalıdır. Daha küçük yarıçaplar çatlamaya neden olur. Delik çapı, malzeme kalınlığının en az 1,2 katı olmalıdır; daha küçük delikler özel takım gerektirir ve kalıp ömrünü azaltır.
Bir delik kenarı ile bükme hattı arasındaki mesafe, bozulmayı önlemek için malzeme kalınlığının en az 2 katı olmalıdır. Benzer şekilde, iki delik arasındaki mesafe kalınlığın 2 katı olmalı ve bir delikten parça kenarına olan mesafe kalınlığın 1,5 katı olmalıdır.
Çapak yönü kritiktir. Kalıbın şerit tarafı hafif bir çapak üretir; zımba tarafı temizdir. Parça çapaksız bir yüzey gerektiriyorsa, bu durum çizimde belirtilmelidir, çünkü bu kalıp tasarımını etkiler ve ikincil bir çapak alma istasyonu gerektirir.
Şerit yerleşim optimizasyonu maliyeti doğrudan etkiler. Daha geniş bir şerit, strok başına daha fazla parçaya (çok gözlü) izin verir, ancak iskelet hurdası yoluyla daha fazla malzeme israf eder. Belirli bir parça için optimum şerit genişliği ve adımı, hurdayı en aza indirmek için parça şeklinin yuvalanmasıyla belirlenir. Progresif damgalamada hurda oranları tipik olarak ağırlıkça %10-30 arasındadır, ancak optimize edilmiş yuvalama ile %5'e düşürülebilir.
Alternatif Metal Şekillendirme Yöntemleriyle Karşılaştırma
Progresif kalıp damgalama genellikle dört alternatifle karşılaştırılır: tek istasyonlu kalıplarla damgalama, CNC işleme, metal enjeksiyon kalıplama (MIM) ve ince kesme.
Tek istasyonlu kalıplar (hat kalıpları) daha basit ve üretimi daha ucuzdur, ancak işlemler arasında ayrı presler ve taşıma gerektirir. 50.000 parça için hat kalıpları takımda %30 daha az maliyetli olabilir, ancak parça başına işçilikte %40 daha pahalı olabilir. Progresif kalıplar, azaltılmış çevrim süresi nedeniyle seri 20.000 parçayı aştığında daha ekonomik hale gelir.
CNC işleme, takım maliyeti olmadan tasarım esnekliği sunar, ancak yüksek parça başına maliyete sahiptir ve basit geometrilerle sınırlıdır. Progresif damgalamayla 0,25 $'a mal olan bir çelik braketin CNC frezelemeyle işlenmesi 2,50–4,00 $'a mal olur, ayrıca damgalama için 0,15 saniyeye karşılık 2 dakikalık bir çevrim süresi gerekir.
MIM, son derece karmaşık 3D geometriler için uygundur, ancak daha yavaş bir çevrim süresine (atış başına 10-30 saniye) sahiptir ve %15 parça maliyeti ekleyen önemli ikincil sinterleme gerektirir. Progresif kalıp damgalama 2,5D şekillerle sınırlıdır ancak 10-100 kat daha hızlı üretim sağlar.
İnce kesme, tamamen kesilmiş, pürüzsüz bir kenar ve sıfır kırılma bölgesi üreten özel bir damgalama şeklidir. Üçüncü bir hareket (karşı basınç) gerektirir ve standart progresif kalıp takımından %20-50 daha pahalıdır, ancak standart kesme için Ra 12 μm'ye karşılık Ra 1,6 μm kenar yüzeyleri elde eder.

Yaygın Hatalar ve Pratik Öneriler
Progresif kalıp damgalamada en sık karşılaşılan kalite sorunları çapak oluşumu, boyutsal sapma ve geri esnemedir. Çapak yüksekliği kalıp aşındıkça artar; kabul edilebilir standart sınır, malzeme kalınlığının %10'udur. Tipik olarak her 50.000 strokta bir yapılan düzenli kalıp bakımı, aşırı çapağı önler ve toleransı korur.
Metalin bükme sonrası elastik geri kazanımı olan geri esneme, yaygın malzemeler için tahmin edilebilir. 1,0 mm soğuk haddelenmiş çelikte 90 derecelik bir bükme için geri esneme tipik olarak 1-2 derecedir. Kalıp, aşırı bükme telafisi ile tasarlanmalıdır, aksi takdirde bükme açısı yanlış olur. Paslanmaz çelik gibi yüksek mukavemetli malzemeler için geri esneme 5-8 dereceye ulaşabilir; bu da ya presleme (bükme bölgesini sıkıştırma) ya da ek bir düzeltme istasyonu gerektirir.
Uzun serilerde boyutsal sapma, kalıbın ve şeridin termal genleşmesinden kaynaklanır. Dakikada 800 strokta kalıp 60-80°C'ye ısınabilir ve takım çeliğini %0,01 (100 mm üzerinde 0,01 mm) genleştirebilir. Hava soğutma kullanmak veya hızı dakikada 400 stroka düşürmek boyutları stabilize eder.
Sıkı toleranslı parçalar için şu tasarım önerilerini göz önünde bulundurun:
- Çizimde malzeme sertliğini ve tane yönünü belirtin - Şerit hizalamasını iyileştirmek için kritik olmayan bir alanda kılavuz deliği kullanın - Şeridi dengelemek ve burulmayı önlemek için simetrik parçalar tasarlayın - Yırtılmayı önlemek için keskin iç köşelere bir rahatlatma çentiği ekleyin - İnce duvarlar için (malzeme kalınlığının 1,5 katının altında), takım kırılmasını önlemek için pres hızını %20 azaltın
Progresif Kalıp Damgalama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Progresif kalıp damgalama için minimum sipariş miktarı nedir? Çoğu fabrika, takım maliyetini haklı çıkarmak için 10.000 parça gerektirir, ancak bazıları 5.000 kabul eder. BQUQ'da prototip için 500 parçalık pilot seriler sunuyoruz, ancak parça başına maliyet üretim hacminden 5-10 kat daha yüksektir.
Progresif bir kalıp yapmak ne kadar sürer? Basit bir kalıp (4-6 istasyon) 3-4 hafta sürer. Karmaşık bir kalıp (12+ istasyon) 6-8 hafta sürer. Kalıp tasarımı ve simülasyonu bu sürenin yaklaşık %30'unu tüketir.
Progresif kalıp damgalama kalın malzemeleri işleyebilir mi? Evet, 6,0 mm kalınlığa kadar, ancak pres tonajı hızla artar. 6,0 mm çelik için 100 tonluk bir pres gerekirken, 1,0 mm için 20 ton yeterlidir. 6,0 mm'nin üzerinde sıcak damgalama veya dövme daha ekonomiktir.
Hangi yüzey kaliteleri elde edilebilir? Standart damgalama, zımba tarafında Ra 3,2 μm ve kalıp tarafında Ra 6,3 μm üretir. İnce kesme ile Ra 1,6 μm elde edilebilir. Ek bitirme işlemleri (taşlama, parlatma) ikincil bir işlemdir.
Kalıp aşınması zamanla parça kalitesini nasıl etkiler? Yeni bir kalıp, en sıkı toleransta parçalar üretir. 200.000 stroktan sonra, kenar yuvarlanması nedeniyle toleranslar %20-30 oranında gevşeyebilir. 500.000 stroktan sonra kalıp, kesici kenarların taşlanması olan yeniden bileme gerektirir ve bu da kalıp ömrünü %30-50 uzatır.
Sonuç
Progresif kalıp damgalama, 0,05 mm altı toleranslar, 0,2 saniyenin altında çevrim süreleri ve 50.000'in üzerinde miktarlarda üretilen parçalar için parça başına 0,10 $'ın altında maliyetler sunan, yüksek hacimli metal parçalar için en verimli üretim yöntemidir. Ödünleşim, üretim serisi boyunca amorti edilen 10.000–60.000 $'lık önemli bir ön takım yatırımıdır. Braket, terminal, klips, soğutucu veya yay tasarlayan mühendisler için, yıllık hacim 20.000 parçayı aştığında ve geometri 2,5D sınırlamalarına uyduğunda progresif kalıp damgalama


