Metal Sac Damgalamada Minimum Kalınlık: Malzeme ve Uygulamaya Göre Tolerans Sınırları
Metal Damgalama Minimum Kalınlık: Malzeme ve Uygulamaya Göre Tolerans Limitleri
**Doğrudan Cevap:** Seri üretim metal damgalamada, pratik minimum kalınlık paslanmaz çelik için 0,10 mm (0,004 inç), pirinç ve bakır alaşımları için 0,05 mm'dir (0,002 inç). Ancak, bu uç değerlerde toleranslar önemli ölçüde bozulur—1,0 mm kalınlıkta ±0,025 mm'den 0,1 mm kalınlıkta ±0,05 mm'ye düşer—tane yapısı, takım sapması ve malzeme geri esnemesi nedeniyle. 0,05 mm'nin altında damgalama, dağlama veya lazer kesime kıyasla ekonomik olarak uygulanabilir olmaktan çıkar.
Fiziksel Sınırlar: Kalınlığın Neden Bir Tabanı Vardır
Metal damgalama, malzeme kaldırma değil, kayma deformasyonuna dayanır. Zımba, sacı kalıba karşı iterek bir kırılma bölgesi oluşturur. Kritik bir kalınlığın altında, malzeme artık temiz bir şekilde kırılmaz—elastik olarak deforme olur ve aşırı çapak yüksekliği ile yuvarlanma (rollover) oluşturur. Çoğu çelik için bu eşik 0,10 mm civarındadır. Yumuşak bakır (C11000) için kayma bölgesi 0,08 mm'nin altında kararsız hale gelir.

Tane boyutu sınırlayıcı faktördür. Tipik bir soğuk haddelenmiş çelik sac, 7–10 ASTM (20–35 µm) tane boyutuna sahiptir. Sac kalınlığı, tane çapının 3–4 katına yaklaştığında, kırılma yolu öngörülemez hale gelir. 0,10 mm kalınlıkta, kesit boyunca yalnızca 3–5 taneyle çalışıyorsunuz. Bu, tutarsız kenar kalitesine ve boyutsal dağılıma neden olur.
Takım tezgahı da bir taban belirler. 0,10 mm malzeme için bir zımba, malzeme kalınlığının %4–6'sı kadar bir boşluk payı korumalıdır—yani 4–6 µm. Standart tel EDM ±2 µm elde eder, ancak 50.000 strokluk bir üretim serisi sırasında termal genleşme boyutları bunun ötesine kaydırır. Yüksek hızlı damgalama presleri (400–800 SPM), kalıp istifini her 10°C artışta 5–10 µm genişleten ısı üretir. 0,10 mm'de, bu termal sürüklenme tek başına tüm tolerans bütçenizi tüketir.
Malzemeye Göre Minimum Kalınlık: Gerçek Üretim Verileri

Aşağıdaki tablo, BQUQ'nun otomotiv, elektronik ve medikal müşterileri için 20 yıllık CNC işleme ve damgalama deneyimine dayanan doğrulanmış üretim kapasitelerini temsil etmektedir. Değerler, progresif kalıplarla 10.000–500.000 adetlik parti boyutlarına dayanmaktadır.
| Malzeme | Min. Üretim Kalınlığı (mm) | Sıkı Toleranslı Min. Kalınlık (±mm) | Min. Kalınlıkta Tipik Tolerans (±mm) | Maks. Çapak Yüksekliği (mm) | Önerilen Min. Büküm Yarıçapı | ---------- | ------------------------------- | ------------------------------------------- | ------------------------------------------ | ------------------------ | ----------------------------- | Paslanmaz Çelik 304 | 0,10 | 0,15 | 0,05 | 0,08 | 1,5 × t | Paslanmaz Çelik 301 (tam sert) | 0,08 | 0,12 | 0,04 | 0,06 | 2,0 × t | Soğuk Haddelenmiş Çelik (SPCC) | 0,12 | 0,20 | 0,06 | 0,10 | 1,0 × t | Alüminyum 5052 | 0,15 | 0,25 | 0,08 | 0,12 | 1,5 × t | Alüminyum 1100 (tavlanmış) | 0,08 | 0,12 | 0,05 | 0,06 | 0,8 × t | Pirinç C26000 (yarı sert) | 0,05 | 0,08 | 0,03 | 0,04 | 0,5 × t | Bakır C11000 (tavlanmış) | 0,05 | 0,08 | 0,03 | 0,04 | 0,5 × t | Berilyum Bakır C17200 | 0,06 | 0,10 | 0,04 | 0,05 | 1,0 × t | Nikel Gümüşü C75200 | 0,06 | 0,10 | 0,04 | 0,05 | 1,0 × t | Fosfor Bronzu C52100 | 0,08 | 0,12 | 0,05 | 0,06 | 1,2 × t |
|---|
Not: "Sıkı Toleranslı Min. Kalınlık", delikler ve dış konturlarda ±0,02 mm özellik toleransını ifade eder. Bu kalınlığın altında, kritik boyutlar için dağlama veya ince kesme (fineblanking) öneriyoruz.
Tolerans Bozulma Eğrisi: Mühendislerin Kabul Etmesi Gerekenler

Tolerans, kalınlıkla doğrusal değildir. Proses kapasite verilerimiz (Cpk ≥ 1,33), 304 paslanmaz çelik için aşağıdaki ilişkiyi göstermektedir:
- **1,00 mm kalınlık:** Delik çapı toleransı ±0,025 mm, 50 mm uzunluk başına düzlük 0,05 mm - **0,50 mm kalınlık:** Delik çapı toleransı ±0,03 mm, 50 mm uzunluk başına düzlük 0,08 mm - **0,20 mm kalınlık:** Delik çapı toleransı ±0,04 mm, 50 mm uzunluk başına düzlük 0,12 mm - **0,10 mm kalınlık:** Delik çapı toleransı ±0,05 mm, 50 mm uzunluk başına düzlük 0,20 mm
Tolerans kaybı üç faktörden kaynaklanır. Birincisi, kalınlık azaldıkça geri esneme artar—büküm yarıçapı geri kazanma açısı 1,0 mm'de 1–2 dereceden 0,10 mm'de 5–8 dereceye yükselir. İkincisi, daha ince malzemeler daha keskin kesici kenarlar gerektirdiğinden kalıp aşınması hızlanır; 1,0 mm'de 500.000 vuruş dayanan bir kalıp, 0,10 mm'de 150.000 vuruştan sonra yeniden bileme gerektirir. Üçüncüsü, malzeme kalınlık varyasyonu toplamın daha büyük bir yüzdesi haline gelir. Standart bir 0,10 mm paslanmaz bobin ±0,008 mm (nominalin %8'i) toleransa sahipken, 1,0 mm bobin ±0,05 mm (nominalin %5'i) toleransa sahiptir.
İnce Malzeme için Kalıp Tasarım Değişiklikleri
0,10 mm malzeme damgalamak, standart işlerden farklı kalıp yapısı gerektirir. İlk değişiklik boşluk payıdır. 0,5 mm üzeri malzeme için her tarafta %10–12 boşluk payı kullanırız. 0,2 mm altı malzeme için bu oran %4–6'ya düşer. Çok fazla boşluk payı, zımbanın malzemeyi kesmek yerine kalıba itmesine neden olarak büyük bir yuvarlanma bölgesi oluşturur.
İkinci değişiklik sıyırıcı (stripper) tasarımıdır. İnce malzemeler, geri çekilme sırasında zimbaya yapışma eğilimindedir. Çizilmeyi önlemek için HRC 58–62 sertliğinde ve 0,2 µm Ra cilalı yüzey kalitesine sahip yaylı bir sıyırıcı kullanırız. Sıyırıcı, zimbadan önce malzemeye temas etmelidir; bu da 0,3–0,5 mm ön hareket (pre-travel) gerektirir.
Üçüncüsü, pres hızı düşürülmelidir. 400 SPM'de, zımbanın çarpma anındaki hızı yaklaşık 0,5 m/s'dir. 0,10 mm malzeme için, malzemenin kalıp boşluğuna akmasına izin vermek amacıyla hızı 200–250 SPM'ye düşürürüz. Yüksek hız, kayma bölgesinde malzemeyi yumuşatan ve çapak yüksekliğini %30–50 artıran adyabatik ısınmaya neden olur.
Son olarak, şeride bir mikro-sekme veya kılavuz deliği ekleriz. İnce malzeme besleme sırasında yanal olarak kayar. Konik pimli 0,5 mm'lik bir kılavuz deliği, 0,10 mm kalınlıkta bile konumsal doğruluğu ±0,01 mm'de tutar.
Maliyet Etkisi: İncelik Parça Başına Fiyatı Nasıl Etkiler
İnce malzeme, kilogram başına daha pahalıdır çünkü daha ince ölçülere haddelenek daha fazla pas ve daha sıkı proses kontrolü gerektirir. 0,10 mm paslanmaz bobin, 1,0 mm bobinden kg başına %25–35 daha pahalıdır. Ancak parça başına maliyet, yalnızca kalınlığa değil toplam alana bağlıdır.
Daha önemlisi takım maliyetidir. 0,10 mm malzeme için progresif bir kalıp şunları gerektirir: - 0,2 µm yüzey kalitesine sahip hassas taşlanmış zımbalar - Tungsten karbür kalıp insertleri (daha kalın malzeme için D2 takım çeliği yerine) - Mikro ayarlanabilir sıyırıcılar - Kalınlık varyasyonu için kalıp içi sensörler
Bu, kalıp maliyetine %30–50 ekler. Basit bir 10 istasyonlu progresif kalıp için, 1,0 mm malzeme için 18.000–25.000 $ beklerken, 0,10 mm malzeme için 27.000–38.000 $ bekleyin. Parça maliyeti de daha yavaş pres hızı nedeniyle artar: 500 SPM yerine 250 SPM'de, işçilik ve genel gider maliyetiniz parça başına iki katına çıkar.
Düşük hacimler için (50.000 parçanın altında), bileşik kalıp (compound die) daha ekonomiktir. 0,10 mm'de, bileşik kalıp 8.000–12.000 $ maliyete sahiptir ve parçaları 60–80 SPM'de üretir. Ancak bileşik kalıplar karmaşık bükümleri işleyemez—yalnızca delikli düz boşluklarla sınırlıdır.
Damgalamaya Alternatif Prosesler Ne Zaman Seçilmeli
Damgalama, ince malzemeler için her zaman doğru cevap değildir. 0,05 mm'nin altında, kimyasal dağlama daha sıkı toleranslar (±0,01 mm) sunar, sıfır çapak ve takım maliyeti yoktur. 0,05 mm paslanmaz için 20 mm × 20 mm bir parçanın 100.000 adette dağlama maliyeti parça başına 0,08–0,15 $'dır. Aynı parçayı damgalamak parça başına 0,04–0,06 $ olur, ancak kalıp 20.000 $+ maliyete sahiptir, bu da 200.000 parçanın altında dağlamayı daha ucuz hale getirir.
Lazer kesim, 0,10–0,50 mm için uygundur ancak manyetik özellikleri ve korozyon direncini bozan 50–100 µm'lik bir ısıdan etkilenen bölge (HAZ) üretir. Damgalama, yay kontakları ve EMI kalkanları için kritik olan yalnızca 10–20 µm'lik işleme sertleşmesi tabakasına sahip temiz bir kesme kenarı üretir.
Fotokimyasal işleme (PCM), karmaşık geometrilere sahip 0,025–0,25 mm ince parçalar için idealdir. BQUQ, damgalamanın ±0,005 mm yuvaları tutturamadığı 0,03 mm nikel-demir alaşım parçalar için PCM kullanır. Ancak PCM'nin minimum özellik boyutu kalınlığın 0,5 katıdır ve hafif konik kenarlar (5–8 derece) üretir.
**Karar kuralı:** Kalınlık 0,05–0,15 mm arasındaysa ve toplam hacim 100.000 parçayı aşıyorsa, damgalama en düşük maliyetli seçenektir. Hacim 50.000'in altındaysa veya tolerans ±0,03 mm'den sıkıysa, dağlama kullanın. Kalınlık 0,05 mm'nin altındaysa, PCM veya mikro-dağlamaya geçin.
Tasarım Mühendisleri için Pratik Öneriler
1. **Parçanız sıkı toleranslar (±0,02 mm) ve yüksek hacim gerektiriyorsa 0,15 mm minimum için tasarlayın.** Bu, damgalamanın standart takımlarla güvenilir kaldığı ideal noktadır.
2. **Malzeme temperini belirtin.** Tavlanmış (yumuşak) malzemeler ince ölçülerde daha temiz damgalanır. 0,10 mm'de tam sert 301 paslanmaz, %40 daha fazla geri esneme üretir ve 8–10 derecelik aşırı büküm telafisi gerektirir.
3. **Keskin iç köşelerden kaçının.** 0,10 mm'de, 0,15 mm'nin altındaki bir iç yarıçap yırtılmaya neden olur. Bükümler için minimum 1,5× kalınlık ve delikler için 0,5× kalınlık yarıçapı kullanın.
4. **Çapak alma payı ekleyin.** 0,10 mm'de, çapak yüksekliği ikincil işlemler olmadan 0,05 mm'nin altında tutulamaz. Çapak kabul edilemezse, bir tamburlama veya elektro-parlatma adımı belirtin—parça başına 0,02–0,05 $ ekler.
5. **Karmaşık bükümlü parçalar için çok kayaklı (multi-slide) damgalamayı düşünün.** 0,10–0,20 mm'de çok kayaklı presler (300–500 SPM), ikincil işlemler olmadan tek geçişte 3D şekiller oluşturabilir ve maliyeti %20–30 azaltır.
6. **Takım yapımından önce bir fizibilite incelemesi isteyin.** 2D/3D çiziminizi bize gönderin. Minimum özellik boyutunu, tolerans gereksinimlerini ve malzeme seçimini analiz edeceğiz. Sınır durumlar için dağlama veya hibrit prosesler önerebiliriz.
İnce Damgalama Projeleri için SSS Tarzı İpuçları
**S: Damgalanabilecek en ince metal nedir?** C: Laboratuvar koşullarında yumuşak bakır ve pirinç için 0,03 mm (30 µm). Üretimde, kabul edilebilir verimle (>%95) 0,05 mm pratik tabandır.
**S: İnce damgalama elektrik iletkenliğini nasıl etkiler?** C: Kayma bölgesi kenarı işleme sertleştirir, kesme kenarı yakınında direnci %5–10 artırır. Yüksek frekanslı uygulamalar için ikincil bir tavlama belirtin veya daha büyük bir iletken kesiti kullanın.
**S: 0,10 mm'de damgalanmış parçalar kaplanabilir mi?** C: Evet, ancak elektrokaplama her yüzeye 0,005–0,015 mm ekler ve bu da boyutları değiştirir. 0,10 mm kontaklarda altın veya kalay kaplama için, damgalamayı 0,005–0,010 mm küçük tasarlayın.
**S: 0,10 mm kalınlıkta minimum delik çapı nedir?** C: ±0,03 mm toleransla 0,30 mm çapındaki delikleri (3× kalınlık) güvenilir şekilde deliyoruz. Bunun altında, mikro-EDM veya lazer delme kullanın.
**S: İnce malzeme için takım yapımı ne kadar sürer?** C: 0,10 mm malzeme için basit bir progresif kalıp 3–4 hafta sürer. Karbür insertli karmaşık kalıplar 5–6 hafta sürer. Çiziminizi aldıktan sonra 12 saat içinde DFM geri bildirimi sağlıyoruz.
Sonuç
Metal damgalama, yumuşak bakır ve pirinçte 0,05 mm'ye ve paslanmaz çelikte 0,10 mm'ye kadar güvenilir şekilde parça üretebilir, ancak mühendislik ödünleşimleri önemlidir. Toleranslar genişler, takım maliyetleri %30–50 artar ve pres hızları yarıya düşmelidir. Çoğu üretim uygulaması için 0,15 mm, maliyet, hassasiyet ve tekrarlanabilirlik dengesinin en iyi olduğu noktayı sunar. 0,05 mm'nin

