Metal Damgalama Malzeme Seçimi: Kalıp Performansı için Temel Özellikler
Metal Damgalama Malzeme Seçimi: Kalıp Performansı için Temel Özellikler
Doğrudan cevap: Metal damgalama için en kritik malzeme özellikleri akma dayanımı, çekme dayanımı, uzama, sertlik ve pekleşme katsayısıdır (n-değeri); çünkü bunlar elde edilebilir bükme yarıçaplarını, geri esneme büyüklüğünü, boyutsal kararlılığı ve kalıp aşınma oranlarını belirler. Akma dayanımı 500 MPa'nın üzerinde ve uzaması %10'un altında olan bir malzeme, daha büyük bükme yarıçapları ve daha agresif geri esneme telafisi gerektirir; bu da takım maliyetini ve parça toleransını doğrudan etkiler.
---
H2: Malzeme Özellikleri Damgalama Sonuçlarını Nasıl Doğrudan Etkiler?

Metal damgalama yüksek hızlı bir deformasyon prosesidir. Malzemenin basma ve çekme kuvvetlerine tepkisi, minimum özellik boyutundan çapak yüksekliğine kadar her şeyi belirler. Dakikada 100–400 strok çalışan bir fabrika için, çekme dayanımındaki %5'lik bir varyasyon, geri esneme açılarını 0,3–0,8 derece kaydırabilir; bu genellikle ±0,1 mm tolerans ile ±0,3 mm tolerans arasındaki farktır.
| Özellik | Sembol | Tipik Aralık (Yaygın Çelikler) | Damgalama Üzerindeki Etkisi | --- | --- | --- | --- | Akma Dayanımı | YS | 180–550 MPa | Geri esnemeyi ve gerekli pres tonajını belirler | Çekme Dayanımı | UTS | 300–700 MPa | Maksimum ulaşılabilir cidar incelmesini belirler | Kopma Uzaması | A% | 8–45% | Bükülebilirliği ve derin çekme derinliğini sınırlar | Sertlik | HRB / HV | 50–95 HRB | Kalıp aşınma hızıyla ilişkilidir | Pekleşme Üssü | n-değeri | 0,10–0,25 | Çekme sırasında gerinim dağılımını yönetir | Anizotropi (r-değeri) | r | 0,8–2,2 | Kulaklanmayı ve kenar yırtılmasını kontrol eder | Kalınlık Toleransı | ASTM A568 | ±0,05 mm (1,0 mm sac) | Kalıp boşluğunu ve çapak boyutunu doğrudan etkiler |
|---|
Örneğin, 1,0 mm kalınlığındaki DC01 soğuk haddelenmiş çelik (EN 10130) tipik olarak 270–410 MPa UTS değerine ve minimum %28 uzamaya sahiptir. Buna karşılık, DP980 ileri yüksek mukavemetli çelik 980 MPa UTS değerine ancak yalnızca %12 uzamaya sahiptir. DP980, DC01 için malzeme kalınlığının 0,5 katına karşılık, malzeme kalınlığının 2,5 katı minimum bükme yarıçapı gerektirecek ve 2–3 kat daha fazla geri esneme sergileyecektir.

---
H2: Akma Dayanımı ve Geri Esneme Telafisi
Akma dayanımı, zımba geri çekildikten sonra metalin elastik geri kazanımı olan geri esnemenin birincil itici gücüdür. Düşük karbonlu çelik için (YS ~ 200 MPa), 90 derecelik bir bükümde geri esneme tipik olarak 1–3 derecedir. Yüksek mukavemetli çelik için (YS > 550 MPa), geri esneme 8 dereceyi aşabilir.

BQUQ üretim sahamızda şu ampirik kuralı kullanıyoruz: geri esneme açısı, akma dayanımının elastik modüle oranıyla (YS/E) orantılı olarak artar. Çelik için E yaklaşık 210 GPa'dır. YS 200 MPa'dan 600 MPa'ya yükselirse, YS/E oranı üç katına çıkar; bu da kalıbınızın nihai 90 derecelik bir parça elde etmek için 6–9 derecelik negatif bükme açısı içermesi gerektiği anlamına gelir.
CNC takımlı progresif kalıplarımızdan elde edilen pratik veriler: 2,0 mm kalınlığındaki SPCC (YS ~ 210 MPa) için aşırı bükme açısını 2,5 derece ayarlıyoruz. 2,0 mm kalınlığındaki SAPH440 (YS ~ 355 MPa) için aşırı bükme açısı 5,0 dereceye çıkıyor. Bunu göz ardı etmek size yeniden işleme ve kalıp yeniden kesme maliyeti getirir; bu da tipik olarak takım maliyetlerine %15–20 ekler.
---
H2: Uzama ve Bükme Yarıçapı Sınırları
Uzama, bir malzemenin çatlamadan önce ne kadar esneyebileceğini tanımlar. 90 derecelik bir büküm için minimum bükme yarıçapı şu şekilde hesaplanır:
Minimum bükme yarıçapı = Malzeme kalınlığı × (50 / Uzama % - 1)
Pratik bir örnek için, 1,5 mm kalınlığında 5052-H32 alüminyum alaşımı (uzama %12) kullanarak: - Minimum yarıçap = 1,5 × (50/12 - 1) = 1,5 × 3,17 = 4,75 mm
Tasarımınız 2,0 mm'lik bir yarıçap gerektiriyorsa, bu malzeme çatlayacaktır. Minimum yarıçapı 1,5 mm olan 5052-O'ya (uzama %25) geçmeniz veya daha yumuşak bir tavlama derecesine geçmeniz gerekir. Bu teorik bir mesele değildir; gelen alüminyum bobinlerin yaklaşık %6'sını, gerçek uzamaları sertifikalı haddehane test raporunun altında kaldığı için reddediyoruz.
Derin çekme için uzama, haddeleme yönünde değerlendirilmelidir. r-değeri (Lankford katsayısı), incelmeye karşı direnç yeteneğini gösterir. Derin çekme kalitesindeki çelik (DDQ) için r-değeri 1,6'nın üzerinde olmalıdır. Düşük r-değerli bir malzeme (1,2'nin altında) kullanırsanız, %8–15 daha fazla cidar incelmesi ve zımba köşesinde alt yırtılma riskinin daha yüksek olması beklenir.
---
H2: Sertlik ve Kalıp Aşınma Ekonomisi
Sertlik, çentiklenmeye karşı dirençtir. Parça şeklini doğrudan etkilemez, ancak malzemenin kalıp çeliğine ne kadar aşındırıcı olduğunu belirler. 301 paslanmaz çelik tam sert (HV 380–420) gibi daha sert bir malzeme, D2 takım çeliği kalıbı SPCC'den (HV 100–130) 3–4 kat daha hızlı aşındırır.
Parça başına kalıp maliyetini düşünün. 2,0 mm kalınlığında çelik braket için tipik bir progresif kalıp 8.000–15.000 USD tutarındadır. SPCC ile yeniden taşlama öncesi 500.000 vuruş alabilirsiniz. 301 paslanmaz çelikle bu 120.000 vuruşa düşer. Yeniden taşlama maliyeti döngü başına yaklaşık 300–500 USD artı duruş süresidir. Bu, paslanmaz çelik için parça başına 0,002–0,004 USD bakım maliyeti eklerken, yumuşak çelik için 0,0006–0,001 USD'dir.
Yüksek hacimli üretim için (1 milyon parçanın üzerinde), sertliği 350 HV'nin üzerinde olan malzemelerin damgalanması için karbür uçlar öneriyoruz. Karbür takımlar başlangıçta 2,5 kat daha pahalıdır ancak takım ömrünü 5–8 kat uzatır ve parça başına kalıp maliyetini %40–60 oranında azaltır.
| Malzeme | Sertlik (HV) | Önerilen Kalıp Malzemesi | Beklenen Kalıp Ömrü (vuruş) | Göreceli Kalıp Maliyeti | --- | --- | --- | --- | --- | SPCC (yumuşak çelik) | 100–130 | D2 / O1 | 500.000 | 1,0x | 304 Paslanmaz (tavlanmış) | 200–220 | M2 HSS | 200.000 | 1,3x | 301 Paslanmaz (tam sert) | 380–420 | Karbür | 120.000 | 2,5x | Titanyum Grade 2 | 180–220 | Karbür + PVD kaplama | 80.000 | 3,0x | Bakır C11000 | 80–100 | D2 | 400.000 | 1,1x |
|---|
---
H2: Pekleşme (n-değeri) ve Çekme Derinliği
n-değeri, bir malzemenin plastik deformasyon sırasında ne kadar hızlı mukavemet kazandığını tanımlar. Yüksek bir n-değeri (0,20–0,25), malzemenin gerinimi eşit şekilde dağıttığı ve lokalize boyun verme olmadan daha derin çekmelere izin verdiği anlamına gelir. Düşük bir n-değeri (0,10–0,15, önceden temperlenmiş malzemelerde yaygındır) anında gerinim konsantrasyonuna ve kırılmaya yol açar.
1,0 mm sacdan 50 mm çapında silindirik bir kap çekimi için: - n=0,22 olan malzeme (alüminyum sakinleştirilmiş çelik): tavlama olmadan maksimum çekme derinliği 38 mm'dir. - n=0,12 olan malzeme (sert haddelenmiş çelik): maksimum çekme derinliği 22 mm'dir.
Bu, parçanız 30 mm derinliğinde bir gövde ise, bunu DDQ çeliği ile tek operasyonda yapabileceğiniz anlamına gelir. Sert haddelenmiş malzeme ile, ara tavlama adımlı iki çekme işlemi gerekir; bu da çevrim süresini 4 saniyeden 30 saniyeye çıkarır ve parça başına enerji ve işçilik maliyetine 0,05–0,08 USD ekler.
---
H2: Kalınlık Toleransı ve Çapak Kontrolü
Metal damgalama kalıpları, zımba ile kalıp arasında tipik olarak malzeme kalınlığının her bir tarafı için %5–10'u kadar sabit bir boşlukla üretilir. Malzeme kalınlığı ±0,03 mm'den fazla değişirse, boşluk ya çok sıkı (aşırı çapak ve kalıp kırılmasına neden olur) ya da çok gevşek (yuvarlanma ve zayıf kenar kalitesine neden olur) hale gelir.
Örneğin, her bir tarafta 0,10 mm boşlukla 1,20 mm kalınlığında çelik için üretilmiş bir kalıp: - Gerçek malzeme 1,25 mm ise, boşluk 0,08 mm olur — çapak yüksekliği 0,02 mm'den 0,07 mm'ye çıkar. - Gerçek malzeme 1,15 mm ise, boşluk 0,12 mm olur — kenar yuvarlanması artar ve boyutsal doğruluk 0,05 mm düşer.
Tüm damgalama bobinlerimiz için ASTM A568 kalınlık toleransı belirtiyoruz. 1,0–1,5 mm sac kalınlığı için standart tolerans ±0,05 mm'dir. Daha hassas parçalar için (örneğin elektrik kontakları), %3–5 daha pahalı olan ancak ±0,025 mm garanti eden "yarım toleranslı" bobinler sipariş ediyoruz. Bu, 0,03 mm'nin altında çapak yüksekliği gerektiren parçalar için pazarlık konusu değildir.
---
H2: Mühendisler için SSS Tarzı Pratik Öneriler
**S: Derin çekilmiş bir muhafaza için DC01 ve DC04 arasında nasıl seçim yapmalıyım?** Çekme derinliği sac çapının %60'ını aşıyorsa DC04 kullanın. DC04, DC01 için %28'e karşılık minimum %38 uzamaya sahiptir. Fiyat farkı kg başına yaklaşık 0,02 USD'dir; bu, çatlamış bir parçanın maliyetine (hurda oranının %5'ten %0,5'e düşmesi) kıyasla ihmal edilebilir düzeydedir.
**S: Her bobin için malzeme sertifikası belirtmeli miyim?** Evet, her zaman EN 10204 3.1 sertifikası isteyin. Bu sertifika, yalnızca nominal değerleri değil, gerçek YS, UTS ve uzama değerlerini listeler. Farklı haddehanelerden aynı kalitedeki bobinler arasında YS'de %15 varyasyon gördük. Takım onayından önce bunu doğrulamak sizi 100.000 parçalık bir reddedilmeden kurtarır.
**S: Malzemeyi değiştirmeden geri esnemeyi azaltmanın en ucuz yolu nedir?** Bir tabanlama (bottoming) operasyonu kullanın. Stroğun sonunda, bükme bölgesini madeni para basma (coining) için pres tonajının ek %10–15'ini uygulayın. Bu, basma artık gerilimi oluşturduğu için geri esnemeyi %40–60 azaltır. Bu, 400 MPa UTS'ye kadar olan malzemeler için çalışır. Bunun üzerinde, çok adımlı bir şekillendirme prosesine ihtiyacınız vardır.
**S: Daha yüksek mukavemetli bir kalite yerine daha kalın malzeme kullanmak ne zaman daha iyidir?** Tasarımınız akma dayanımından ziyade rijitlik (bükülme direnci) gerektiriyorsa, kalınlığı 1,5 mm'den 2,0 mm'ye çıkarmak (2,0/1,5)^3 = 2,37 kat rijitlik artışı sağlar. Malzeme maliyeti artışı yalnızca %33'tür ve uzama değişmediği için damgalama daha kolaydır. Bu genellikle takım aşınmasını üç katına çıkaran DP600'e geçmekten daha ucuzdur.
---
Sonuç
Malzeme özellikleri yalnızca veri sayfası girişleri değildir—bunlar damgalama kalıbınızın ömrünü, parça doğruluğunu ve birim maliyetini yöneten denklemlerdir. Akma dayanımı geri esneme telafisini belirler, uzama bükme sınırlarını belirler, sertlik takım aşınmasını yönlendirir ve kalınlık toleransı çapak kalitesini kontrol eder. Yalnızca kalite adlarına değil, gerçek test edilmiş değerlere sahip malzemeleri seçerek takım yeniden işleme, hurda oranları ve üretim gecikmelerini azaltırsınız.
BQUQ'da son 20 yılda 200'den fazla farklı malzeme kalitesiyle çalıştık. Tasarım aşamanızda ücretsiz malzeme fizibilite geri bildirimi sunuyoruz. Parça çiziminizi ve hedef malzemenizi bize gönderin; 12 saat içinde bükme yarıçaplarını, geri esneme açısını ve tahmini kalıp ömrünü doğrulayalım.
**Bir sonraki damgalama projeniz için bize ulaşın:** - E-posta: sc@bquq.com - WhatsApp: +86 13713157787 - Web sitesi: www.bquq.com
Gereken toleranslarınıza karşı malzeme özelliği doğrulaması dahil tam DFM analizi ile 12 saatlik teklif teslim süresi sağlıyoruz.

