Kompresyon Yayı Nasıl Tasarlanır: Adım Adım Kılavuz
Bir basma yayınının tasarımı deterministik bir mühendislik sürecidir: yük ve sehim gereksinimlerini tanımlar, malzeme seçersiniz, tel çapını ve yay geometrisini hesaplarsınız, gerilimi ve burkulmayı doğrularsınız ve üretilebilirlik için toleransları kesinleştirirsiniz. Temel formül, malzemenin kayma modülünü (G), tel çapını (d), ortalama yay çapını (D) ve aktif sarım sayısını (N) ilişkilendiren yay sabitidir (k = Gd^4 / 8D^3N). Bu kılavuz, performans spesifikasyonlarını karşılayan ve makul bir maliyetle üretilebilen bir yay üretmek için gerçek sayılarla birlikte adım adım prosedürü sağlar.
Basma Yayı Tasarımında İlk Üç Adım Nedir?
İlk adım, fonksiyonel sınırları tanımlamaktır: gerekli yay sabiti (k) N/mm cinsinden, maksimum çalışma yükü (F_max), minimum blok yüksekliği (L_s) ve mevcut montaj alanı (serbest boy L0 ve dış çap OD). İkinci adım, çalışma sıcaklığına ve yorulma ömrüne dayalı olarak bir malzeme seçmektir; 120°C'nin altındaki sıcaklıklar için müzik teli (ASTM A228) standarttır, krom silisyum (ASTM A401) ise 230°C'ye kadar dayanır. Üçüncü adım, standart metrik boyutlardan (0,1 mm ila 12 mm) bir tel çapı (d) seçmek ve sonraki tüm gerilim ve yay sabiti hesaplamalarını yönlendirecek olan ortalama yay çapını (D = OD - d) hesaplamaktır.

Yay Sabitini ve Sarım Sayısını Nasıl Hesaplarsınız?
Yay sabiti, k = G d^4 / (8 D^3 N_a) denklemi kullanılarak hesaplanır; burada G kayma modülüdür (müzik teli için 79.300 MPa, paslanmaz çelik 302 için 77.200 MPa). Aktif sarım sayısı için yeniden düzenlenirse: N_a = G d^4 / (8 D^3 k). Örneğin, k = 10 N/mm gerekiyorsa, d = 2 mm, D = 12 mm ve G = 79.300 MPa ile hesaplama N_a = 79.300 x 16 / (8 x 1728 x 10) = 9,18 sarım verir; bu da üretim kolaylığı için 9,25 veya 9,5 aktif sarıma yuvarlanır. Toplam sarım sayısı (N_t), kare ve taşlanmış uçlar için aktif sarımlar artı 2'ye eşittir; bu, blok yüksekliğine yaklaşık 2 mm ekler.
Gerilimi Nasıl Doğrularsınız ve Yayın Akma Yapmamasını Nasıl Sağlarsınız?
Maksimum kayma gerilimi, eğrilik ve doğrudan kesmeyi hesaba katan Wahl faktörü (K_w) ile hesaplanır: τ_max = K_w x 8 F_max D / (π d^3). Wahl faktörü K_w = (4C - 1)/(4C - 4) + 0,615/C'dir; burada C yay indeksidir (D/d). Yay indeksi 6 (C = 6) için K_w = 1,25'tir; F_max = 100 N, D = 12 mm, d = 2 mm ile gerilim 1,25 x 8 x 100 x 12 / (π x 8) = 477 MPa'dır. 2 mm çapındaki sert çekilmiş müzik telinin çekme dayanımı yaklaşık 1.900 MPa'dır ve izin verilen burulma gerilimi bunun %45'idir (855 MPa); 477 MPa, 855 MPa'nın altında olduğundan tasarım güvenlidir. Dinamik yükleme için izin verilen gerilim, çekme dayanımının %30'una düşürülmelidir ve yorulma ömrünü %50'ye kadar artırmak için yaya bilyeli dövme (shot peening) uygulanmalıdır.

Burkulmayı Nasıl Kontrol Edersiniz ve Doğru Serbest Boyu Nasıl Belirlersiniz?
Burkulma, paralel uçlu yaylarda serbest boyun (L0) ortalama çapa (D) oranı 4'ü aştığında meydana gelir; L0/D > 4 ise, bir kılavuz çubuk eklemeli veya L0'ı azaltmalısınız. Maksimum sehim (δ_max), L0 ile blok yüksekliği (L_s) arasındaki farktır ve blok yüksekliği N_t x d'dir (kare ve taşlanmış uçlar için). 11,25 toplam sarımlı ve 2 mm tel çapına sahip bir yay için blok yüksekliği 22,5 mm'dir; F_max'te gerekli sehim 50 mm ise, serbest boy en az 72,5 mm olmalıdır, ancak güvenlik için %10 pay ekleyerek L0 = 80 mm yapmalısınız. Narinlik oranı (L0/D) 80/12 = 6,7, burkulmayı önlemek için bir kılavuz çubuğun zorunlu olduğunu gösterir.
Basma Yayları İçin Hangi Toleranslar ve Üretim Standartları Geçerlidir?
Tel çapı için standart üretim toleransı d < 3 mm için ±0,01 mm'dir ve serbest boy toleransı tipik olarak hangisi büyükse ±%2 veya ±0,5 mm'dir. Yay sabiti toleransı genel kullanım için ±%10'dur, ancak daha sıkı proses kontrolü ile ±%5 elde edebilirsiniz; dış çap toleransı D < 25 mm için ±0,5 mm'dir. Yüzey pürüzlülüğü gereksinimi standart yaylar için tipik olarak 0,8 μm Ra'dır, ancak yüksek çevrimli uygulamalar için 0,4 μm Ra ve bilyeli dövme ile kalıcı basma gerilimi belirtmelisiniz. Aşağıdaki tablo, tipik bir 2 mm tel yay için temel tasarım parametrelerini özetlemektedir:
| Parametre | Değer | Birim | Tolerans |
| Tel çapı (d) | 2,0 | mm | ±0,01 mm |
| Ortalama yay çapı (D) | 12,0 | mm | ±0,15 mm |
| Serbest boy (L0) | 80,0 | mm | ±1,0 mm |
| Aktif sarım sayısı (N_a) | 9,25 | sarım | ±0,25 sarım |
| Yay sabiti (k) | 10,0 | N/mm | ±0,5 N/mm |
| Maksimum yük (F_max) | 100 | N | ±5 N |

Uç Tiplerini Nasıl Kesinleştirirsiniz ve Yayı Üretim İçin Nasıl Belirlersiniz?
Uç tipi, yük uygulamasına göre seçilir: yayın dik durması gereken hassas uygulamalar için kare ve taşlanmış uçlar gereklidir; düşük maliyetli statik uygulamalar için düz uçlar kabul edilebilir. Örnek tasarım için, her uçta 0,25 x d taşlama payı gerektiren ve 2 aktif olmayan sarım ekleyen kare ve taşlanmış uçları belirtin. Nihai çizimde, tel çapını, dış çapı, serbest boyu, toplam sarım sayısını, yay sabitini, maksimum sehimi, malzemeyi (müzik teli ASTM A228) ve yüzey işlemini (korozyon direnci için çinko kaplama veya fosfatlama) belirtmelisiniz. Üretim için ayrıca helis yönünü (sağ helis standarttır) ve maksimum çalışma sıcaklığını (müzik teli için 120°C, krom silisyum için 230°C) belirtmelisiniz.
Özel Yay Ne Zaman Kullanılmalı, Hazır Yay Ne Zaman Kullanılmalı?
Yük ve sehim gereksinimleriniz standart katalog değerleri içindeyse ve yıllık hacminiz 500 adedin altındaysa hazır bir yay kullanmalısınız; çünkü özel takım maliyetleri bir yay bükme makinesi kurulumu için 300 USD'den başlar. Özel yaylar, mevcut olmayan belirli bir yay sabitine ihtiyaç duyduğunuzda, alan kısıtlamaları standart dışı boyutlar gerektirdiğinde veya yüksek sıcaklık ya da korozif ortamlar için belirli bir malzeme gerektiğinde haklı çıkar. 10,000 adedin üzerindeki hacimler için özel üretim neredeyse her zaman daha ekonomiktir; çünkü parça fiyatları birim başına 0,50 USD'den 0,05 USD'ye düşer ve takım amortismanı ihmal edilebilir hale gelir.
Yay Arızasına Neden Olan Yaygın Tasarım Hataları Nelerdir?
En yaygın hata, blok yüksekliği kontrolünü göz ardı etmektir; bu, yayın yük altında dibe vurmasına, gerilim gevşemesine ve kalıcı deformasyona neden olur; maksimum sehimin, blok yüksekliği ile sıkıştırılmış boy arasında %15 boşluk bıraktığını her zaman doğrulayın. İkinci hata, aşırı gerilim yoğunlaşmasına ve üretim zorluğuna neden olan 4'ün altında bir yay indeksi seçmektir; optimum performans için yay indeksini 4 ile 12 arasında tutun. Üçüncü hata, her 100°C'lik artışta yaklaşık %3 azalan ve yay sabitinin düşmesine ve yükün spesifikasyonun altına inmesine neden olan kayma modülü üzerindeki çalışma sıcaklığının etkisini ihmal etmektir.
SSS
Bir basma yayı için minimum aktif sarım sayısı nedir?
Minimum aktif sarım sayısı 3'tür; bunun altında, uç etkileri nedeniyle yay sabiti hesabı hatalı olur ve gerilim dağılımı düzgün olmaz. Pratik üretim için, kararlı yük-sehim davranışı sağlamak amacıyla minimum 4 aktif sarım önerilir.
Bilyeli dövme (shot peening) basma yayı ömrünü nasıl iyileştirir?
Bilyeli dövme, yay yüzeyinde, çevrimsel yükleme altında çatlak başlangıcına neden olan çekme gerilimine karşı koyan basma artık gerilimi oluşturur. Bu işlem yorulma ömrünü %50 ila %100 artırabilir ve 10 milyon çevrimden fazla tasarlanan yaylar için zorunludur.
Standart yay malzemeleri için maksimum çalışma sıcaklığı nedir?
Müzik teli (ASTM A228) 120°C'ye kadar sürekli çalışma için derecelendirilmiştir; krom silisyum (ASTM A401) 230°C'ye kadar ve paslanmaz çelik 302 ise 260°C'ye kadar çalışabilir. Bu sıcaklıkların üzerinde malzeme gerilim gevşemesi yaşar ve yay sabiti kalıcı olarak düşer.
Kesin yük bilinmeden bir basma yayı tasarlanabilir mi?
Hayır, yük gereksinimi tasarımın birincil girdisidir; maksimum yük ve bu yükteki sehim olmadan yay sabitini veya tel çapını hesaplayamazsınız. Yalnızca mevcut alanı biliyorsanız, blok yüksekliği ve serbest boy kısıtlamalarına dayalı olarak mümkün olan maksimum yay sabitini hesaplayabilirsiniz.
Korozyon direnci için en iyi yüzey işlemi hangisidir?
Çinko kaplama (elektrokaplama) en uygun maliyetli seçenektir ve 100 saate kadar tuz püskürtme direnci sağlar; çinko-nikel kaplama ise denizcilik uygulamaları için 500 saat sunar. Farmasötik veya gıda sınıfı ortamlar için pasifleştirilmiş paslanmaz çelik (ASTM A313) doğru seçimdir ve herhangi bir kaplama gerektirmez.
Yay sabiti aktif sarım sayısından nasıl etkilenir?
Yay sabiti aktif sarım sayısıyla ters orantılıdır; bu nedenle aktif sarım sayısını ikiye katlamak yay sabitini yarıya indirir. Bu ilişki, tasarımcının tel çapını veya yay çapını değiştirmeden sarım sayısını ayarlayarak yay sabitini ince ayarlamasına olanak tanır.
Bir yay ne zaman kılavuz çubukla tasarlanmalıdır?
Serbest boyun ortalama çapa oranı (L0/D) yanal destek olmadan 4'ü aştığında kılavuz çubuk gereklidir; çünkü yay sıkıştırma altında yana doğru burkulur. 4 ile 8 arasındaki oranlar için kılavuz çubuk zorunludur; 8'in üzerindeki oranlar için daha büyük tel çapı veya daha küçük serbest boy ile yeniden tasarım yapmalısınız.
Sonuç
Bir basma yayı tasarlamak, yük ve alan gereksinimleriyle başlayan, malzeme seçimi, yay sabiti hesabı, gerilim doğrulaması ve burkulma analizi ile devam eden ve üretilebilir bir çizimle sona eren sistematik bir süreçtir. Bu kılavuzdaki adımları izleyerek, doğru tasarlandığında ±%10 tolerans dahilinde bir yay sabiti ve 10 milyon çevrimi aşan bir yorulma ömrü elde edebilirsiniz. 500 adedin üzerindeki üretim hacimleri için tasarım dosyanızı fiyat teklifi almak üzere gönderin; mühendislik ekibimiz 12 saat içinde DFM geri bildirimi sağlayacaktır. sc@bquq.com adresine e-posta gönderin veya +86 13713157787 numaralı WhatsApp hattını arayın; tam üretim yeteneklerimiz için www.bquq.com adresini ziyaret edin.


