Yay Yorulma Analizi Çevrim Ömrünü Nasıl Tahmin Eder?
Yay analizi, bir yayın arızalanmadan önce dayanabileceği yük çevrimi sayısını; gerilim genliği, ortalama gerilim, malzeme yorulma sınırları ve yüzey koşulu faktörlerini kullanarak hesaplayarak çevrim ömrünü tahmin eder. Dongguan'da 20 yıllık CNC işleme ve metal damgalama deneyimine sahip hassas bir üretici olan BQUQ için, ölçülebilir ömür tahminleri oluşturmak üzere Modifiye Goodman Diyagramı ve Coffin-Manson gerinim-ömür denklemlerini uyguluyoruz; bu tahminler tipik olarak fiziksel test sonuçlarının ±%10'u içindedir. Temel cevap: çevrim ömrü sabit bir sayı değil, istatistiksel bir dağılımdır ve doğru tahmin, sonlu elemanlar analizini (FEA) belirli malzeme partinize ve yüzey kalitenize göre kalibre edilmiş ampirik S-N eğrileriyle birleştirmeyi gerektirir.
Yüksek Çevrimli ve Düşük Çevrimli Yay Yorulması Arasındaki Fark Nedir?
Yüksek çevrimli yorulma (HCF), bir yayın malzemenin akma dayanımının altındaki gerilim seviyelerinde 10^5 çevrimden fazla deneyimlemesiyle oluşur; basma yayları için tipik olarak 10^6 çevrimin üzerindedir. Düşük çevrimli yorulma (LCF), gerilim konsantrasyonlarında plastik deformasyonla birlikte 10^5 çevrimden azını içerir; şiddetli yol girdilerine maruz kalan otomotiv süspansiyon yaylarında yaygındır. HCF ve LCF arasındaki geçiş noktası, malzemenin sünekliği ve gerinim genliği ile belirlenir; yay çeliği EN 10270-1 SH için geçiş, yaklaşık %0,35 gerinim genliğinde meydana gelir. LCF için Coffin-Manson denklemini kullanın: Δε/2 = (σf'/E)(2Nf)^b + εf'(2Nf)^c, burada σf' yorulma dayanımı katsayısıdır (55CrSi yay çeliği için tipik olarak 1.200 MPa), b -0,087, εf' 0,35 ve c -0,58'dir. HCF için Basquin denklemi geçerlidir: σa = σf'(2Nf)^b, burada Nf arızaya kadar geçen çevrim sayısı ve σa alternatif gerilimdir.

Ortalama Gerilim ve Gerilim Genliği Yay Çevrim Ömrünü Nasıl Etkiler?
Ortalama gerilim, bir çevrim sırasındaki ortalama gerilimdir; gerilim genliği ise maksimum ve minimum gerilim arasındaki farkın yarısıdır; her ikisi de yorulma ömrünü doğrudan belirler. 200 MPa ile 600 MPa arasında çalışan bir basma yayı için ortalama gerilim 400 MPa ve genlik 200 MPa'dır. Modifiye Goodman denklemi izin verilen genliği tahmin eder: σa = σe(1 - σm/σut), burada σe yorulma sınırıdır (yağla temperlenmiş yay çeliği için tipik olarak 450 MPa), σm ortalama gerilim ve σut çekme dayanımıdır (1.600 MPa). Bu, 450 × (1 - 400/1600) = 337 MPa'lık bir izin verilen genlik verir; bu da 200 MPa genliğinizin sonsuz ömür için güvenli olduğu anlamına gelir. Ortalama gerilimdeki her 100 MPa'lık artış için izin verilen genlik yaklaşık 28 MPa azalır, bu nedenle tasarımcılar ömrü uzatmak için ön yük ve çalışma yükünü dengelemelidir.
Yüksek Çevrimli Uygulamalar İçin Hangi Yay Malzemeleri En İyi Yorulma Ömrünü Sunar?
En iyi yorulma ömrü, yüksek çekme dayanımına, temiz mikroyapıya ve yüzey kusurlarına karşı dirence sahip malzemelerden gelir: krom-silikon alaşımlı çelik (AISI 9254) ve krom-vanadyum çelik (AISI 6150) endüstri standartlarıdır. Otomotiv supap yaylarında yaygın olarak kullanılan AISI 9254, yağla temperleme sonrası 1.800 MPa çekme dayanımıyla 10^7 çevrimde 500 MPa yorulma sınırına sahiptir. Paslanmaz çelik 302 korozyon direnci sağlar ancak 240 MPa yorulma sınırıyla daha düşük yorulma ömrü sunar ve bu da onu 200 MPa üzerindeki çevrimsel yükler için uygunsuz hale getirir. Aşırı sıcaklık ortamları için (200°C ila 350°C), Inconel X-750, 400 MPa genlikte 10^6 çevrim yorulma ömrü sunar ancak krom-silikon çelikten 8 ila 12 kat daha pahalıdır. BQUQ, genel yüksek çevrimli uygulamalar (supap yayları, debriyaj yayları) için AISI 9254'ü ve çentik hassasiyetinin kritik olduğu darbe yüklü yaylar için AISI 6150'yi önerir.

Yüzey Kalitesi Yay Yorulma Ömrünü Nasıl Etkiler ve Hangi Toleranslar Elde Edilebilir?
Yüzey kalitesi, malzemeden sonra en etkili faktördür çünkü yorulma çatlakları her zaman yüzey kusurlarında, kalıntılarda veya dekarbürize katmanlarda başlar. Ra 0,4 μm ile taşlanmış bir yüzey, Ra 3,2 μm ile sıcak haddelenmiş bir yüzeyden %40 daha uzun yorulma ömrü elde edebilir; çünkü her yüzey çentiği, Kt = 1 + 2√(a/ρ) teorik gerilim konsantrasyon faktörüyle bir gerilim yükseltici görevi görür; burada a kusur derinliği ve ρ kök yarıçapıdır. Bilyeli dövme, yüzeyde -600 ila -800 MPa basma artık gerilimi oluşturur; bu, etkili çekme gerilimini azaltır ve yorulma ömrünü %200 ila %400 artırabilir. Hassas yaylar için BQUQ, taşlanmış uçlarda Ra 0,2 μm ve spiral yüzeylerde Ra 0,8 μm yüzey pürüzlülüğü elde eder; 5 mm'ye kadar tel için ±0,01 mm ve 5 mm üzeri tel için ±0,02 mm çap toleranslarıyla. Elektro-parlatma, 5 ila 10 μm yüzey malzemesini kaldırarak ömrü daha da iyileştirir ancak üretim maliyetine %15 ila %20 ekler.
Yay Yorulma Tahminleri Neden Başarısız Olur ve Pratikte Ne Kadar Doğrudur?
Tahminler öncelikle üç nedenden dolayı başarısız olur: hatalı gerilim hesaplaması (eğrilik düzeltme faktörünün göz ardı edilmesi), ısı partileri arasındaki malzeme özelliklerindeki değişkenlik ve korozyon veya fretting gibi hesaba katılmayan çevresel etkiler. Wahl düzeltme faktörü Kw = (4C - 1)/(4C - 4) + 0,615/C (C yay indeksidir (D/d)), iç spiral yüzeyindeki gerilim konsantrasyonunu düzeltir; C = 6 için Kw = 1,25'tir; bu, düzeltilmemiş gerilimin gerçek gerilimi %25 oranında eksik tahmin ettiği anlamına gelir. Malzeme değişkenliği: 55CrSi çeliğinin yorulma sınırı, kalıntı boyutu ve dekarbürizasyon derinliği nedeniyle ısılar arasında ±%15 değişebilir. Pratikte, BQUQ'nun FEA tahminleri, numunelerin %90'ı için fiziksel yorulma testleriyle ±%10 içinde eşleşir; ancak kalan %10, rastgele kalıntılar nedeniyle %30'a kadar sapabilir. İstatistiksel bir ömrü garanti etmenin tek yolu, üç gerilim seviyesinde en az 20 numune üzerinde Weibull analizi yapmaktır; bu, yay tipi başına yaklaşık ¥8.000 ila ¥15.000 (1.100 ila 2.100 ABD Doları) tutarındadır.

Farklı Yay Tipleri Normal Çalışma Koşullarında Kaç Çevrim Elde Edebilir?
| Yay Tipi | Malzeme | Maks. Gerilim (MPa) | Arızaya Kadar Beklenen Çevrim | Yorulma Sınırı (MPa) | Tipik Uygulama |
| Basma yayı | AISI 9254 | 800 | 10^6 | 500 | Motor supap yayları |
| Çekme yayı | AISI 6150 | 650 | 5 × 10^5 | 420 | Fren geri dönüş yayları |
| Burulma yayı | EN 10270-1 SH | 700 | 8 × 10^5 | 460 | Anahtar mekanizmaları |
| Disk yay (Belleville) | 50CrV4 | 1.000 | 2 × 10^5 | 380 | Debriyaj sistemleri |
| Sabit kuvvet yayı | 301 Paslanmaz | 550 | 10^7 | 280 | Geri sarma mekanizmaları |
| Sıcak sarılmış yay | 60Si2MnA | 600 | 3 × 10^5 | 350 | Raylı süspansiyon |
Yukarıdaki tablo, malzeme seçimi ve gerilim seviyesinin ömre hakim olduğunu gösterir: AISI 9254 üzerinde çalışma gerilimini 800 MPa'dan 600 MPa'ya düşürmek, ömrü 10^6'dan 10^7 çevrimin üzerine çıkarır; bu on kat iyileştirmedir. Yorulma sınırının, yayın teorik olarak asla arızalanmadığı gerilimin altındaki değer olduğunu unutmayın; yay çeliği için bu, çekme dayanımının yaklaşık %45 ila %50'sidir. Kritik güvenlik uygulamaları için BQUQ, montaj gerilimi ve sıcaklık düşüşünü hesaba katmak üzere yorulma sınırının %80'ine göre tasarım yapar.
Yaylar İçin Gerilim-Ömür Analizi Yerine Gerinim-Ömür Testini Ne Zaman Kullanmalısınız?
Yay, plastik deformasyonla düşük çevrimli bölgede (10^4 çevrimin altında) çalıştığında, örneğin çarpışma enerji emicilerinde veya aşırı yük koruma mekanizmalarında, gerinim-ömür testini kullanın. Gerilim-ömür analizi elastik davranışı varsayar; bu, gerilim konsantrasyonlarında lokal akma meydana geldiğinde geçersizdir; gerinim-ömür (Coffin-Manson) çatlak başlangıcını yönlendiren plastik gerinim bileşenini yakalar. Örneğin, 500 yüksek gerinimli çalıştırmaya dayanması gereken bir devre kesicide kullanılan bir yay, ±%0,5 gerinim genliğinde gerinim kontrollü yorulma testiyle test edilmelidir. Gerinim-ömür testi, ekstansometreler ve kapalı döngülü servohidrolik makineler gerektirir; BQUQ'nun laboratuvarında saatte ¥200 ila ¥400 tutarındadır; geleneksel gerilim-ömür testi için saatte ¥100'dir. Çıktı, kaynaklar, çentikler ve keskin kıvrımlı yaylar için daha doğru olan bir plastik gerinim-çevrim eğrisidir (εp-Nf).
Hangi Çevresel Faktörler Yay Yorulma Ömrünü Azaltır ve Nasıl Telafi Edersiniz?
Sıcaklık, nem ve aşındırıcı ortamların tümü, çatlak büyümesini hızlandırarak yorulma ömrünü azaltır; örneğin, tuz püskürtme testi, kaplanmamış 302 paslanmaz çeliğin %5 NaCl'de %50 ömür azalması gösterir. 150°C üzerindeki yüksek sıcaklıklarda, krom-silikon çeliğin yorulma sınırı sünme ve gevşeme nedeniyle %20 ila %30 düşer; bu nedenle ortam sıcaklığının üzerindeki her 100°C için gerilimi 0,7 ile düşürün. Korozyon yorulması en tehlikeli olanıdır çünkü çukurlar çentik görevi görür; Ra 0,8 μm yüzeye sahip bir yayda 50 μm'lik bir çukur ömrü %60 azaltır. Telafi stratejileri şunları içerir: deniz suyu direnci için çinko-nikel kaplama (12-15 μm) uygulamak, çukur başlangıç bölgelerini gidermek için elektro-parlatma kullanmak ve yüzey mikroçatlaklarını kapatmak için ısıl işlem sonrası bilyeli dövme belirtmek. 250°C üzerindeki sıcaklıklar için Inconel veya Nimonic alaşımlarına geçin ve kriyojenik uygulamalar (-50°C) için sünekliği koruyan östenitik paslanmaz çelik kullanın.
Sonlu Elemanlar Analizi Yaylar İçin Fiziksel Yorulma Testinin Yerini Alabilir mi?
FEA, fiziksel testin yerini tamamen alamaz ancak doğrulanmış malzeme veritabanlarıyla birleştirildiğinde prototip sayısını %50 ila %70 azaltır. BQUQ, spiral-spiral temasını ve uç etkilerini hesaba katarak iç spiral yüzeyindeki gerçek gerilim dağılımını hesaplamak için doğrusal olmayan temas analizli ANSYS Mechanical kullanır. Ancak FEA, ideal geometri ve homojen malzeme varsayar; ısıl işlem sırasında oluşan 30 μm'lik bir yüzey kalıntısının veya dekarbürize bir tabakanın etkisini tahmin edemez. Bu nedenle endüstri standardı, tasarım optimizasyonu için FEA çalıştırmak ve ardından maksimum yük koşulunda en az 5 fiziksel numune ile doğrulamaktır. Otomotiv OEM uygulamaları için PPAP, 10 numune üzerinde 300.000 çevrim doğrulaması gerektirir; bu, düzenleyici gereklilikler nedeniyle yalnızca simülasyonla değiştirilemez.
Yay Yorulma Testinin Maliyeti Nedir ve Ne Kadar Sürer?
Yorulma testi, test edilen numune sayısına ve gerilim seviyelerine bağlı olarak yay konfigürasyonu başına ¥3.000 ila ¥8.000 (420 ila 1.120 ABD Doları) arasındadır. 30 Hz test frekansında (günde 2,6 milyon çevrim) 5 numuneyle tek gerilim seviyesinde temel bir test 3 ila 5 gün sürer. Üç gerilim seviyesinde 20 numuneyle tam bir Weibull analizi ¥12.000 ila ¥20.000 tutarındadır ve kurulum ve veri analizi dahil 2 ila 3 hafta sürer. Karşılaştırma için, BQUQ'nun FEA tabanlı tahmini tasarım başına ¥1.500 tutarındadır ve sonuçları 2 günde teslim eder; bu da onu uygun maliyetli bir tarama aracı yapar. Önerimiz: önce FEA çalıştırın (¥1.500), ardından bir fiziksel doğrulama testi yapın (¥5.000) ve yalnızca yay hava yastığı sistemleri veya uçak aktüatörleri gibi güvenlik açısından kritik uygulamalar içinse tam istatistiksel teste geçin.
Üretim Kalite Kontrolünde Yay Yorulma Ömrünü Nasıl Doğrularsınız?
Üretim doğrulaması, üretilen her 5.000 parça için 1 numune oranında %100 boyutsal muayene ve örnekleme bazlı yorulma testi kullanır. Boyutsal kontroller, optik karşılaştırıcılar ve CMM'ler kullanılarak tel çapı (±0,01 mm), serbest uzunluk (±%1) ve spiral iç çapı (±0,02 mm) içerir. Yorulma için BQUQ, parti başına bir numune üzerinde maksimum tasarım geriliminin %120'sinde 10^5 çevrim için hızlı çevrim testi yapar; başarısız olursa, partinin tamamı karantinaya alınır ve malzeme sertifikaları incelenir. Ek olarak, parçaların %5'inde 0,8 mm kesme uzunluğuna sahip bir profilometre kullanarak yüzey pürüzlülüğünü ölçüyoruz ve Ra 1,6 μm üzerindeki parçaları reddediyoruz. Her 50. parçada sertlik testi (AISI 9254 için Rockwell C 44-50), ısıl işlem tutarlılığını sağlar; çünkü 2 HRC düşüşü yorulma ömrünü %15 azaltır.
Yay Yorulma Analizi Sonucu
Doğru yay yorulma ömrü tahmini sistematik bir yaklaşım gerektirir: yük spektrum


