Motor Laminasyon Damgalama, EV Motorları için Hassas İstiflemeyi Nasıl Sağlar?
Motor laminasyon damgalama, yüksek hızlı progresif kalıp damgalama ile kilitleme veya kaynak tekniklerini birleştirerek EV motorları için hassas istifleme elde eder; bu sayede ±0,02 mm istifleme toleransları ve 300 mm istif uzunluğu boyunca 0,05 mm içinde katmanlar arası düzlük korunur. Proses, 0,20 mm ila 0,35 mm kalınlığında yönlendirilmemiş elektrik çeliği (örn. 35JN250 veya M270-35A) kullanır, dakikada 200 ila 600 vuruş hızında damgalanır ve ardından IT7 sınıfı veya daha iyi net şekil doğruluğuyla nüvelere istiflenir. 8.000 ila 20.000 RPM'de çalışan EV çekiş motorları için bu hassasiyet, manyetik akı yolu tutarlılığını doğrudan kontrol eder ve 400 Hz'de girdap akımı kayıplarını 2,5 W/kg'ın altına düşürür.
EV Motor Laminasyon Damgalamada Temel Boyutsal Toleranslar Nelerdir?
EV motor laminasyon damgalamadaki boyutsal toleranslar, kalıp hassasiyeti, malzeme kalınlık tutarlılığı ve istifleme yöntemi tarafından belirlenir. Tipik bir stator veya rotor laminasyonu, ±0,03 mm dış çap toleransına, ±0,02 mm iç delik toleransına ve ±0,02 mm slot genişliği toleranslarına sahiptir. Diş ucu yarıçapı, hava boşluğunun homojenliğini sağlamak için ±0,01 mm içinde korunmalıdır; bu kritiktir çünkü hava boşluğundaki 0,05 mm'lik bir varyasyon motor verimliliğini yüzde 1,5 azaltabilir. Çapak yüksekliği, kesme kenarında 0,03 mm'nin altında kontrol edilmelidir; zira aşırı çapaklar katmanlar arası kısa devreleri artırır ve demir kaybını yüzde 12'ye kadar yükseltir. 200 mm stator dış çapına sahip 150 kW'lık bir EV motoru için bu toleranslar, nihai nüve eşmerkezliliğinin 0,04 mm veya daha iyi olmasını sağlar.

Damgalama Prosesi İnce Elektrik Çeliğinde Düzlüğü ve Gerilimi Nasıl Kontrol Eder?
Motor laminasyon damgalamada düzlük kontrolü, şerit genişliğinin yüzde 0,8'inden az taç profiline ve ±0,01 mm kalınlık varyasyonuna sahip bobin malzemesiyle başlar. Damgalama sırasında, tipik 250 mm çapındaki bir laminasyon için progresif kalıp 30 ila 60 ton kesme kuvveti kullanır ve ardından malzemeyi düzleştirmek ve mikro boşlukları kapatmak için 15 ila 25 ton basınç uygulayan bir kalıplama (coining) adımı gelir. Kalıp, aksi takdirde toleransları her 10 santigrat derecede 0,005 mm kaydıracak olan termal genleşmeyi önlemek için bir soğutucu sirkülasyon sistemi kullanılarak 30 ila 35 santigrat derecede sıcaklık kontrollüdür. Damgalamadan sonra manyetik özellikleri geri kazandırmak için hidrojen-azot atmosferinde 780 ila 820 santigrat derecede 2 ila 4 saat gerilim giderme tavlaması uygulanır ve çekirdek kaybını yüzde 18 ila 25 azaltır. Ancak tavlama hafif deformasyona neden olabilir, bu nedenle istifleme, yapıştırma prosesi sırasında eksenel olarak uygulanan 2 ila 4 MPa basınçla bunu telafi etmelidir.
EV Motor Nüveleri İçin Hangi İstifleme Yöntemleri En İyisidir: Kilitleme, Kaynak veya Yapıştırma?
| İstifleme Yöntemi | Tipik İstif Uzunluğu | Eksenel Basınç | Elde Edilen Toleranslar | Nüve Başına Maliyet (USD) | Nüve Başına Çevrim Süresi |
| Kilitleme (kırlangıç kuyruğu) | 50 ila 200 mm | 1,5 ila 3 MPa | ±0,05 mm | 1,20 ila 2,80 | 8 ila 15 saniye |
| Lazer Kaynak (4 ila 6 kaynak) | 80 ila 300 mm | 2 ila 4 MPa | ±0,08 mm | 2,50 ila 5,00 | 12 ila 20 saniye |
| Yapıştırıcı ile Bağlama (epoksi) | 50 ila 250 mm | 0,5 ila 1 MPa | ±0,03 mm | 3,00 ila 6,50 | 30 ila 60 saniye |
| Mekanik Perçinleme | 40 ila 150 mm | 2 ila 3 MPa | ±0,06 mm | 1,50 ila 3,20 | 10 ila 18 saniye |
Lazer kaynak, 100 kW üzerindeki EV çekiş motorları için en yaygın yöntemdir çünkü 180 santigrat dereceye kadar çalışma sıcaklıklarında yüksek mekanik dayanım ve termal stabilite sağlar. Kilitleme, maliyetin kritik olduğu 50 kW altındaki küçük motorlar için uygundur, ancak titreşim gürültüsünü artıran 0,02 ila 0,05 mm mikro boşluklar oluşturabilir. Yapıştırıcı ile bağlama, kaynak etkilenmiş bölge olmadığı için en düşük demir kaybını sunar, ancak temiz oda ortamı ve daha uzun kürlenme süreleri gerektirir; bu da yılda 500.000 adet üzerindeki yüksek hacimli üretim için daha az uygundur. Tipik bir 150 kW EV motoru için BQUQ, 60 derece aralıklarla yerleştirilmiş 6 eksenel kaynakla lazer kaynağı önerir; bu sayede 0,97 istif faktörü ve kaynak bağlantılarında 180 MPa akma dayanımı elde edilir.

İstifleme Basıncı Manyetik Performans ve Gürültü Azaltma İçin Neden Kritiktir?
İstifleme basıncı, manyetik doyum noktasını ve motorun tork yoğunluğunu etkileyen laminasyon sıkıştırma faktörünü doğrudan belirler. İstifleme basıncı çok düşük olduğunda (1 MPa altı), laminasyonlar arasındaki hava boşlukları manyetik relüktansı yüzde 3 ila 5 artırır, bu da daha yüksek mıknatıslama akımına ve düşük verimliliğe yol açar. Basınç çok yüksek olduğunda (5 MPa üzeri), elektrik çeliğindeki yalıtım kaplaması çatlayabilir ve girdap akımı kaybını yüzde 15 artıran katmanlar arası kısa devreler oluşturabilir. EV motorları için optimum eksenel basınç 2,5 ila 3,5 MPa'dır; bu, 2 ila 3 mikrometre kalınlığındaki inorganik yalıtım kaplamasını korurken istifi 0,96 ila 0,98 faktörüne sıkıştırır. Bu basınç ayrıca istifin doğal frekansını da etkiler; 400 laminasyona sahip 200 mm uzunluğundaki bir stator nüvesi, 12.000 RPM'de motorun 8 kutuplu, 12 slotlu elektromanyetik kuvvet frekansı olan 1.600 Hz'de uyarılmadan kaçınmak için 2.000 Hz üzerinde rezonans frekansına sahip olmalıdır.
Kalıp Malzemesi ve Bakımı Uzun Üretim Serilerinde Damgalama Hassasiyetini Nasıl Etkiler?
Motor laminasyonları için damgalama kalıbı tipik olarak 60 ila 62 HRC sertliğinde toz metalurjisi yüksek hız çeliğinden (örn. ASP23 veya Vanadis 4 Extra) yapılır ve zımba bileşenleri aşınma direnci için karbür (yüzde 6 kobalt içeren tungsten karbür) kullanır. İyi bakılan bir kalıp, yeniden taşlama gerektirmeden önce 3 ila 5 milyon vuruş üretebilir, ancak kalıp boşluğu optimize edilmezse 500.000 vuruştan sonra tolerans sapması fark edilir. 0,30 mm kalınlığındaki elektrik çeliği için optimum kalıp boşluğu, kenar başına 0,03 ila 0,04 mm'dir (malzeme kalınlığının yüzde 10 ila 13'ü); bu, temiz bir kesme bölgesi üretir ve çapak büyümesini en aza indirir. BQUQ, zımba ucu yarıçapının optik ölçümü ve slot boyutlarını doğrulamak için 20 parçalık test damgalaması dahil olmak üzere her 200.000 vuruşta bir önleyici bakım programı önerir. Dakikada 400 vuruşta bu, kalıp muayenesinin her 8,3 saatlik sürekli çalışmada yapılması anlamına gelir ve boyutsal sapmanın nominalden ±0,005 mm içinde kalmasını sağlar.

EV Üretiminde İstiflenmiş Nüve Bütünlüğünü Hangi Kalite Kontrol Yöntemleri Doğrular?
İstiflenmiş EV motor nüveleri için kalite kontrol, proses içi istatistiksel proses kontrolünü (SPC) istif sonrası metrolojiyle birleştirir. Birincil kontrol, montaj hattında nüvelerin yüzde 100'ünde gerçekleştirilen, 0,001 mm çözünürlüğe sahip koordinat ölçüm makinesi kullanılarak yapılan istif yüksekliği ölçümüdür. Katmanlar arası direnç, 1 V DC uygulayan ve direnci ölçen 4 nokta prob yöntemiyle test edilir; bu direnç, yalıtım kaplaması için santimetrekare başına 50 ohm'u aşmalıdır. Her 500 nüveden birinden alınan numune halkası üzerinde manyetik özellik testi, 1,5 T ve 400 Hz'de çekirdek kaybını ölçer ve M270-35A çeliği için 25 W/kg altında bir değer gerektirir. Ayrıca, nüvelerin yüzde 5'inde darbe çekici ve ivmeölçer kullanılarak rezonans frekansı testi yapılır ve ilk eğilme modunun 1.800 Hz üzerinde olduğu doğrulanır. BQUQ, istif kenarını hizasızlık açısından incelemek için 5 megapiksel kameralı robotik görüş sistemi kullanır; bitişik laminasyonlar arasında 0,04 mm'den büyük herhangi bir sapmayı tespit eder ve nüveyi otomatik olarak reddeder.
Bir EV Üreticisi Ne Zaman Dış Kaynaklı Damgalamayı İç Üretime Tercih Etmelidir?
Bir EV üreticisi, yıllık üretim hacmi 2 milyon stator ve rotor setinin altındaysa veya yüksek hızlı preslere (300 ton üzeri) ve progresif kalıplara (set başına 80.000 ila 150.000 USD maliyet) yapılan yatırım 24 ay içinde amorti edilemiyorsa dış kaynaklı damgalamayı seçmelidir. BQUQ gibi uzman bir fabrikaya dış kaynak sağlamak, motor tasarımı sık sık değiştiğinde de faydalıdır; zira yeni bir kalıp 6 ila 8 haftada üretilip onaylanabilirken, iç kalıp geliştirme genellikle 12 ila 16 hafta sürer. Yıllık 5 milyon set üzerindeki hacimlerde, takım maliyeti daha geniş bir tabana yayıldığı ve lojistik maliyetleri azaldığı için iç üretim ekonomik olarak uygun hale gelir. Ancak iç üretimin gizli maliyeti, tavlama fırınları (sermaye maliyeti 500.000 USD), lazer kaynak istasyonları (her biri 250.000 USD) ve kalıp bakım teknisyenleri ihtiyacını içerir; bu da dış kaynak kullanımına kıyasla yüzde 15 ila 20 genel gider ekler.
BQUQ, EV Motor Nüveleri İçin Damgalamadan İstiflemeye İş Akışını Nasıl Optimize Eder?
BQUQ'nun iş akışı, dakikada 350 vuruşta çalışan 250 tonluk yüksek hızlı bir presi, servo tahrikli endeksleme tablası kullanan tam otomatik bir istifleme ünitesiyle entegre eder. Pres, 0,30 mm elektrik çeliğini dakikada 30 metre hızla besler ve kalıp her 0,17 saniyede 48 slotlu bir stator laminasyonu üretir. İstifleme ünitesi laminasyonları alır, kalınlık varyasyonlarını ortalamak için her birini önceki katmana göre 0,5 derece döndürür ve lazer kaynağından önce 2,8 MPa ön basınç uygular. Bobinden bitmiş 180 mm uzunluğundaki stator nüvesine tüm çevrim, hat içi boyutsal muayene ve çapak ölçümü dahil 45 saniye sürer. Bu iş akışı, yüzde 1,5 altında hurda oranı ve yüzde 99,2 ilk geçiş verimi elde eder; nihai nüve ISO 2768-f toleranslarını ve 100 mm uzunluk başına 0,03 mm istif düzlüğünü karşılar.
SSS
EV Motor Damgalamada Minimum Laminasyon Kalınlığı Nedir?
EV motor damgalamada minimum pratik laminasyon kalınlığı 0,20 mm'dir; ancak 0,15 mm, özel kalıplar ve dakikada 150 vuruş altında daha yavaş pres hızlarıyla mümkündür. Daha ince laminasyonlar girdap akımı kayıplarını azaltır ancak istif başına laminasyon sayısını artırarak montaj maliyetini yükseltir ve daha sıkı düzlük kontrolü gerektirir. 10.000 RPM üzerinde çalışan çoğu EV çekiş motoru için 0,25 mm ila 0,30 mm, manyetik performans ve üretim verimi arasındaki optimum dengedir.
Bir Motor Laminasyon Progresif Kalıbının Maliyeti Ne Kadardır?
Bir stator ve rotor çifti için motor laminasyon progresif kalıbı, istasyon sayısına (tipik olarak 12 ila 20) ve gereken toleranslara bağlı olarak 80.000 ila 150.000 USD arasında maliyete sahiptir. Karbür uçlarla kalıp ömrü 30 ila 50 milyon vuruştur ve yeniden taşlama maliyeti bakım olayı başına yaklaşık 3.000 USD'dir. Yeni bir motor tasarımı için kalıp tasarımı ve deneme aşaması, ilk parça muayene raporu dahil 6 ila 8 hafta sürer.
EV Laminasyonları İçin En Yaygın Elektrik Çeliği Kalitesi Hangisidir?
EV motor laminasyonları için en yaygın elektrik çeliği kalitesi, yüzde 3,0 ila 3,2 silikon içeriğine sahip yönlendirilmemiş silikon çeliği M270-35A (0,35 mm) veya 35JN250'dir (0,35 mm). Bu kaliteler, 1,5 T ve 50 Hz'de 2,4 ila 2,8 W/kg çekirdek kaybı ve 5.000 A/m'de 1,7 T manyetik polarizasyon sunar. 16.000 RPM üzerindeki yüksek hızlı motorlar için girdap akımı kayıplarını azaltmak amacıyla 0,20 mm 20JNEH1200 gibi daha ince kaliteler kullanılır.
Motor Laminasyonları Kobalt-Demir Alaşımlarından Damgalanabilir mi?
Evet, motor laminasyonları, silikon çeliği için 2,0 T'ye kıyasla 2,3 T doyum akı yoğunluğu sunan Vacoflux 50 veya Permendur 49 gibi kobalt-demir alaşımlarından damgalanabilir. Ancak bu alaşımlar 5 ila 8 kat daha pahalıdır ve daha düşük sünekliğe sahiptir; bu da dakikada 80 ila 120 vuruş gibi daha yavaş damgalama hızları ve daha sık kalıp bileme gerektirir. Bunlar tipik olarak alanın son derece sınırlı olduğu havacılık veya yüksek güç yoğunluklu yarış EV motorları için ayrılmıştır.
Damgalama Çapak Yüksekliği Motor Performansını Nasıl Etkiler?
0,05 mm üzerindeki damgalama çapak yüksekliği, katmanlar arasında girdap akımlarının akmasına izin veren temas noktaları oluşturur; bu da çekirdek kaybını yüzde 8 ila 15 artırır ve lokal ısınmaya neden olur. Çapaklar ayrıca istif faktörünü azaltır; bu da aktif manyetik alanı düşürür ve tork çıkışını yüzde 3'e kadar azaltır. BQUQ, optimize edilmiş kalıp boşluğu ve her 50.000 vuruşta düzenli zımba muayenesi ile çapak yüksekliğini 0,03 mm altında kontrol eder.
Prototip Motor Laminasyon İstifi İçin Teslim Süresi Nedir?
Prototip motor laminasyon istifi için teslim süresi

