Savunma Sanayi Bileşenleri: CNC İşleme için Hassas Üretim Vaka Çalışması
Savunma sanayisi, ticari standartlardan bir büyüklük mertebesi daha sıkı toleranslarla üretilmiş bileşenler talep eder; bu genellikle ±0,005 mm hassasiyet, askeri standartlarda malzemeler ve tam izlenebilirlik gerektirir. BQUQ'da, 20 yıllık CNC işleme ve metal damgalama deneyimimizle, füze güdüm muhafazalarından radar dizileri için termal yönetim sistemlerine kadar 2 milyondan fazla savunma sınıfı parça ürettik. Bu vaka çalışması, savunma bileşenleri için gereken kesin süreçleri, toleransları, maliyetleri ve teslim sürelerini detaylandırarak mühendislere bir sonraki tedarik döngüleri için uygulanabilir veriler sağlar.
Malzeme Seçimi ve Sertifikasyon Gereksinimleri
Savunma bileşenlerinde ticari sınıf alüminyum veya standart paslanmaz çelik kullanılamaz. Her malzeme partisi, bir haddehane sertifikası (EN 10204 3.1 veya 3.2) ile birlikte gelmeli ve kimyasal bileşim doğrulamasından geçmelidir. En son vaka çalışmamızda, bir müşteri İHA aktüatör muhafazası için 7075-T6 alüminyum talep etti ve minimum 503 MPa akma dayanımı ile 150-160 HB sertlik belirtti. Magnezyum içeriği %2,1-2,9 aralığının dışına çıktığı için iki tedarikçi partisini reddettik; bu durum gerilim korozyonu direncini tehlikeye atabilirdi.
Türbin kanadı tutucuları gibi yüksek sıcaklık uygulamaları için, çözeltiye alma tavlanmış durumda Inconel 718 kullanıyoruz; bu malzeme 650°C'de 1034 MPa çekme dayanımı sunar. Maliyet farkı önemlidir: 7075-T6 alüminyum kilogram başına yaklaşık 8,50 $ iken, Inconel 718 kilogram başına 65 $'dır. Ayrıca, savunmaya özel malzemelerin genellikle ihracat kontrol belgeleri (ITAR veya EAR) gerektirdiğini ve bunun tedarik sürecine 3-5 gün eklediğini göz önünde bulundurmalısınız.

İşleme Toleransları ve Yüzey Kalitesi Spesifikasyonları
Standart CNC işleme ±0,1 mm hassasiyet sağlar, ancak savunma bileşenleri IT5 ila IT6 hassasiyet sınıfı gerektirir; bu da 10 mm'ye kadar olan özellikler için ±0,005 mm anlamına gelir. Yakınlık sensörü braketi vaka çalışmamızda, 20°C ±1°C'de CMM (koordinat ölçüm makinesi) ile doğrulanan cıvata deliği deseninde 0,01 mm konum toleransı elde ettik. Yüzey kalitesi gereksinimleri de farklılık gösterir: ticari parçalar Ra 3,2 µm kabul ederken, savunma optik montajları ışık saçılımını önlemek için Ra 0,4 µm gerektirir.
Savunma sınıfı bileşenler için işleme parametrelerimiz sabittir: iğ devri 12.000 RPM, ilerleme hızı 0,05 mm/diş ve sertleştirilmiş çelikte (48-52 HRC) finiş pasoları için talaş derinliği 0,5 mm. Bu, ticari eşdeğerleri için 12 dakikaya kıyasla parça başına 22 dakikalık bir çevrim süresi sağlar. Ekstra süre gereklidir çünkü yalnızca son muayene değil, üç kritik aşamada %100 proses içi muayene gerçekleştiriyoruz. Savunma işleri için red oranı %0,3'ün altında kalmalıdır; oysa ticari üretim %1-2 hurda kabul eder.
Vaka Çalışması: Füze Kanatçık Aktüatör Muhafazası
Temsili savunma vaka çalışmamız, 15-5PH paslanmaz çelikten (H1025 koşulu) işlenen bir füze kanatçık aktüatör muhafazasını içeriyordu. Parça 85 mm x 60 mm x 40 mm boyutlarındaydı ve kritik bölümlerde 1,5 mm et kalınlığına sahipti. Çizim, montaj yüzeyinde 0,008 mm düzlük ve servo bağlantı noktaları için MIL-S-8879'a göre diş formu belirtiyordu.
0,5 µm çözünürlüklü encoder'a sahip 5 eksenli bir CNC işleme merkezi kullandık. İşleme süreci 14 operasyon gerektiriyordu: 6 frezeleme, 3 delme, 2 kılavuz çekme, 2 raybalama ve iç akışkan kanalı için 1 tel EDM. Toplam çevrim süresi parça başına 48 dakikaydı. Altı haftalık bir süre içinde 500 adet ürettik ve ilk geçiş verimi %97,8 oldu. Kalan %2,2 hurdaya ayrılmadı, yeniden işlendi çünkü proses içi izleme sistemimiz, takım aşınmasının 0,005 mm'nin ötesinde boyutsal sapmaya neden olmasından önce hafif takım aşınmasını tespit etti.
Kritik zorluk, 12:1 uzunluk-çap oranı gerektiren iç 3 mm çapındaki soğutma kanalıydı. Standart delme, takımı 0,02 mm saptırarak et incelmesine neden olurdu. 3.500 RPM'de 0,08 mm/dev ilerleme hızı ve 80 bar'da yüksek basınçlı soğutma sıvısı ile derin delik delmeye geçtik ve 50 mm uzunluk başına 0,01 mm düzlük elde ettik. Bu, çevrim süresine 6 dakika ekledi ancak başlangıçta gözlemlediğimiz %15 hurda oranını ortadan kaldırdı.

Savunma Bileşenleri için Maliyet Dağılımı ve Fiyatlandırma Yapısı
Savunma bileşeni fiyatlandırması boyut veya ağırlıkla doğrusal değildir. Birincil maliyet sürücüleri malzeme sertifikasyonu, muayene saatleri, dokümantasyon ve düşük hacimdir. Aktüatör muhafazası vaka çalışması için birim maliyet dağılımı şu şekildeydi: hammadde %12, işleme işçiliği %38, takım %8, muayene ve CMM %22, yüzey işlemi (ASTM A967'ye göre pasivasyon) %6 ve idari uyumluluk (ITAR, dokümantasyon) %14.
Ticari işlemeyle karşılaştırıldığında, savunma bileşenleri aynı geometri için birim başına tipik olarak 2,5 ila 4 kat daha pahalıdır. Bunun nedeni, yüzey bütünlüğünden ödün veren yüksek hızlı işleme stratejilerini kullanamamanızdır. Paslanmaz çeliğin işlenerek sertleşmesini önlemek için kesme hızlarını sınırlandırıyoruz ve yığılmalı talaş oluşumunu önlemek için sabit talaş yükü sağlıyoruz. 100 parçanın altındaki üretim serileri için, önemli bir birim başına ücrete dönüşen 1.200 ila 3.000 $ arasında kurulum ve programlama maliyeti bekleyin.
| Bileşen Tipi | Malzeme | Tolerans | Yüzey Kalitesi | Birim Fiyat (100 adet) | Teslim Süresi | Muayene Seviyesi |
| İHA Aktüatör Muhafazası | 7075-T6 Al | ±0,01 mm | Ra 0,8 µm | 85,00 $ | 3 hafta | %100 CMM |
| Füze Kanatçık Muhafazası | 15-5PH SS | ±0,008 mm | Ra 0,4 µm | 240,00 $ | 6 hafta | %100 CMM + NDT |
| Radar Soğutucu | Bakır-Tungsten | ±0,02 mm | Ra 1,6 µm | 310,00 $ | 4 hafta | Numune + SPC |
| Yay Tutucu | Inconel 718 | ±0,015 mm | Ra 0,8 µm | 520,00 $ | 8 hafta | %100 PMI |
| Sensör Montaj Braketi | Titanyum 6Al-4V | ±0,005 mm | Ra 0,2 µm | 175,00 $ | 2 hafta | %100 CMM |
Savunma Elektroniği için Termal Yönetim ve Soğutucu Üretimi
Savunma elektroniği, özellikle güç yoğunluklarının 100 W/cm²'ye ulaştığı faz dizili radar sistemlerinde önemli miktarda ısı üretir. Bu uygulamalar için soğutucu üretimimizde, 180-200 W/m·K termal iletkenliğe ve alümina alt tabakalarla 6,5 ppm/°C'de eşleşen termal genleşme katsayısına (CTE) sahip bakır-tungsten (CuW) kompozitler kullanıyoruz. Bu soğutucuları, RF amplifikatör modülleriyle uygun teması sağlamak için 200 mm'lik bir yüzeyde 0,015 mm düzlükte işliyoruz.
Vaka çalışması, her biri 0,5 mm genişliğinde ve 2 mm derinliğinde 18 mikro kanallı sıvı soğutmalı bir soğuk plaka içeriyordu. Bu kanalları, kanal duvarlarının içinde Ra 0,8 µm yüzey kalitesiyle elde etmek için tel EDM kullandık. Akış hızı gereksinimi, 0,5 bar'ın altında basınç düşüşüyle dakikada 2 litreydi. Prototip testlerimiz, MIL-STD-810G titreşim ve termal çevrim gereksinimlerini karşılayan 0,02°C/W termal direnç gösterdi. Son montaj, lehim bağlantısı arızası olmadan 85°C ortam sıcaklığında 500 saatlik yanma testini geçti.
Sağlamlaştırılmış muhafazalarda kullanılan hava soğutmalı soğutucular için, yivli kanatlı 6063-T5 alüminyum kullanıyoruz. Bu işlem, 30 mm kanat yüksekliğine 0,8 mm kalınlık ve 2,5 mm hatve ile izin vererek düz bir tabana göre 8 kat yüzey alanı artışı sağlar. Yiv açma için işleme maliyeti kanat başına 0,05 $'dır; bu, CNC frezelemedeki kanat başına 0,18 $'dan önemli ölçüde düşüktür, ancak takım maliyeti 1.500 $'dır ve yalnızca 2.000 adedin üzerindeki hacimler için ekonomiktir.

Kalite Kontrol, İzlenebilirlik ve Uyumluluk Standartları
Savunma üretimi, ISO 9001'in havacılık ve savunma uzantısı olan AS9100D ile uyumlu bir kalite yönetim sistemi gerektirir. Muayene protokollerimiz, her özellikte tam boyutsal raporlamayla AS9102'ye göre ilk parça muayenesini (FAI) içerir. Hammaddeden ısı numarasından son serileştirilmiş parçaya kadar %100 izlenebilirlik zinciri sağlıyoruz. Bu, her bileşenin tam makine, takım ucu, operatör ve muayene sonuçlarının dijital kaydına sahip olduğu anlamına gelir.
Savunma vaka çalışmamız için, ASTM E1417'ye göre floresan penetrant muayenesi kullanarak 15-5PH bileşenlerinin %100'ünde tahribatsız muayene (NDT) gerçekleştirdik. Bu, 0,5 mm uzunluğunda ve 0,15 mm derinliğinde kadar küçük yüzey çatlaklarını tespit etti. Ayrıca, ısıl işlemden sonra her parçada 28-33 HRC gerektiren sertlik testi yaptık. Dokümantasyon paketi, malzeme sertifikaları, ısıl işlem raporları, kaplama kalınlığı doğrulaması ve uygunluk belgesi içeriyordu. Bu dokümantasyon, 50 parçalık her parti için mühendislik süresine 45 dakika ekledi.
Savunma Bileşeni Tedariki için Pratik Öneriler
Savunma bileşenleri belirleyen mühendisler için, ilk günden itibaren üretilebilirlik için tasarım yapmalısınız. Mümkünse 3 mm'nin altında çapa sahip derin deliklerden kaçının; bunlar derin delik delme gerektirir ve maliyeti %40 artırır. Toleransları yalnızca işlevsel olarak gerekli olduğunda belirtin; ±0,01 mm tolerans, ±0,05 mm'den %30 daha pahalıdır. Malzeme israfını ve tedarik süresini azaltmak için yuvarlak çubuk veya plaka gibi standart malzeme formlarını kullanın.
Çizimi sonuçlandırmadan önce her zaman bir üretilebilirlik fizibilite incelemesi talep edin. BQUQ'da, et kalınlığı, köşe radyüsleri ve diş derinlikleriyle ilgili potansiyel sorunları belirleyen 48 saat içinde bir DFM geri bildirim raporu sağlıyoruz. Bu inceleme, üretim maliyetlerinde %10-15 tasarruf sağlayabilir. Ayrıca, testler genellikle küçük geometri ayarlamaları veya malzeme değişiklikleri ihtiyacını ortaya çıkardığından, kalifikasyon aşamasında en az bir mühendislik değişiklik emri planlayın.
Teklif isterken, çizim revizyonu, kalite koşuluyla malzeme sınıfı, yüzey kalitesi gereksinimi ve geçerli savunma standartları dahil olmak üzere eksiksiz spesifikasyon ağacını sağlayın. Belirsiz spesifikasyonlar, fiyatlandırma belirsizliğine ve potansiyel uyumluluk hatalarına yol açar. Finanse edilen bir geliştirme programı için hızlı prototipleme ihtiyacınız yoksa, ilk kalifikasyon maliyetlerini amorti etmek için en az 50 parçalık bir üretim serisi öneriyoruz.
Sonuç
Savunma sanayisi bileşenleri, sıkı toleranslar, egzotik malzemeler ve katı uyumluluk konularında kanıtlanmış uzmanlığa sahip hassas bir üretim ortağı gerektirir. Vaka çalışmamız, paslanmaz çelik muhafazalarda ±0,005 mm toleranslara ulaşmanın veya 100 W/cm² termal yükler için CuW soğutucular üretmenin doğru ekipman ve proses kontrolleriyle tamamen mümkün olduğunu göstermektedir. Anahtar, hassasiyet maliyetini işlevsel gereksinimlerle dengelemek ve hem işleme fiziğini hem de savunma düzenlemelerini anlayan bir tedarikçi seçmektir.
BQUQ'da, %0,3'ün altında red oranı ve %98'in üzerinde zamanında teslimat ile savunma sınıfı bileşenler üretme konusunda 20 yıllık deneyime sahibiz. Çin'in Dongguan kentindeki AS9100D sertifikalı tesisimiz, 5 eksenli CNC makineleri, tel EDM ve özel ısıl işlem hatlarıyla 7/24 çalışmaktadır. Her siparişte ücretsiz DFM geri bildirimi ve tam malzeme izlenebilirliği sağlıyoruz.
Bir sonraki savunma bileşeni projeniz için, 12 saat içinde teklif almak üzere bizimle iletişime geçin. Mühendislik ekibimiz çizimlerinizi inceleyecek ve üretim teslim süreleriyle birlikte ayrıntılı bir maliyet dağılımı sağlayacaktır. Bize sc@bquq.com adresinden e-posta gönderin veya çizimlerinizi WhatsApp üzerinden +86 13713157787 numarasına iletin. Savunma üretim yetenekleri broşürümüzü indirmek için www.bquq.com web sitemizi ziyaret edin.


